2η φορά πανελλήνιες

Reik

Νεοφερμένος

Ο Reik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έδωσα φέτος πανελλήνιες θετική κατεύθυνση, και στόχευα για Πολυτεχνείο.1η επιλογή ήταν μηχανολόγων και 2η πολιτικών μηχανικών.Το πρόβλημα μου είναι οτι φέτος σίγουρα δεν έδωσα τον καλύτερο μου εαυτό, όσον αφορά το διάβασμα, διότι στην αρχή δεν είχα κάποιο ενδιαφέρον για τη σχολή αυτή, επομένως δεν είχα και κίνητρο.Τους τελευταίους 3-4 μήνες ανέπτυξα ενα ενδιαφέρον, και το διάβασμα μου έγινε πιο σοβαρό, όπως και το πρόγραμμα μου γενικώς.Δεν άρκεσε αυτο, καθώς το κακό ήδη είχε γίνει, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσω 11.700 μόρια.Ο κύριος λόγος που ήρθα θετική ήταν διότι κατανοούσα τα μαθήματα, μαθηματικά και φυσική, και ήμουν καλός, οπότε είπα γιατί να μη πάω αφου μπορώ Πολυτεχνείο, αλλα δίχως κίνητρο δε διάβαζα όσες ώρες έπρεπε και όπως έπρεπε.Σίγουρα θα ξαναδώσω, αλλά ο προβληματισμός μου είναι, να παω οικονομικά στα οποία σίγουρα θα βρώ κάτι που να μου αρέσει και είναι πιο safe επιλογή, ή να ξαναδώσω για Πολυτεχνείο, για πολιτικούς μηχανικούς μιας και αναπτύχθηκε ενδιαφέρον και θέληση για καλύτερη προσπάθεια.Ο προβληματισμός αυτός βασίζεται στον φόβο οτι είναι σχεδόν αδύνατο ο βαθμός 11.700 να φτάσει το 16+, παρόλο που πιστεύω ότι θα βελτιωθούν οι βαθμοί μου, γιατί σκοπεύω να καταβάλλω σοβαρή προσάθεια.Γνωρίζω οτι αυτό εξαρτάται απτόν κάθε μαθητή, αλλά μια άποψη σχετικά με τον προβληματισμό μου θα με βοηθούσε να κατασταλλάξω σε κάποια σχολή.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.
Γνώμη μου προς το παρόν είναι να περιμένεις να βγουν οι βάσεις, επαρχία δεν είναι καθόλου απίθανο να πιάνεις τη σχολή σου (Βόλο, Ξάνθη ίσως και Πάτρα).
Μερικές χρονιές διαμορφώνονται εκπλήξεις στις βάσεις, η φετινή πιθανότατα να είναι μία από αυτές!
 

Reik

Νεοφερμένος

Ο Reik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γνώμη μου προς το παρόν είναι να περιμένεις να βγουν οι βάσεις, επαρχία δεν είναι καθόλου απίθανο να πιάνεις τη σχολή σου (Βόλο, Ξάνθη ίσως και Πάτρα).
Μερικές χρονιές διαμορφώνονται εκπλήξεις στις βάσεις, η φετινή πιθανότατα να είναι μία από αυτές!
Δεν θέλω καθόλου επαρχία, μόνο Αθήνα, γι αυτό θέλω να ξαναδώσω
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.
Τότε ναι δεν έχεις καμία ελπίδα, πέρα από εκείνη που πεθαίνει τελευταία.
Τι σε αποτρέπει για επαρχία; Με μεταγραφές το ψαξες;
 

Reik

Νεοφερμένος

Ο Reik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τότε ναι δεν έχεις καμία ελπίδα, πέρα από εκείνη που πεθαίνει τελευταία.
Τι σε αποτρέπει για επαρχία; Με μεταγραφές το ψαξες;
Είναι διάφοροι λόγοι, οικονομικοί, προτιμώ επίσης να είμαι Αθήνα, οπότε την επαρχία την διαγράφω.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.
Αν υπάρχουν οικονομικοί λόγοι, υπάρχει και η δυνατότητα μεταγραφής.
Αλλιώς οι πανελλήνιες ξανά είναι μονόδρομος. Πολλοί το κανανε και πέτυχε.
Υπομονή και συνέχισε στο μοτίβο που είχες, των λίγων μηνών πριν δώσεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θέλω καθόλου επαρχία, μόνο Αθήνα, γι αυτό θέλω να ξαναδώσω

Αν είναι απαγορευτικό λόγω οικονομικών λόγων ν΄απομακρυνθείς από την Αθήνα, δεν το συζητώ.
Θα ξανακάνεις την προσπάθειά σου του χρόνου.
Αν όμως απλά δεν σου αρέσει να σπουδάσεις στην επαρχία (επειδή κάτι τέτοιο νομίζω ότι συμβαίνει), η γνώμη μου είναι να το ξανασκεφτείς.
Δεν είναι λογικό να έχεις περάσει στο αντικείμενο σπουδών που θέλεις και να ξαναδώσεις μόνο και μόνο λόγω πόλης.
Εκτός πια αν αλλάξεις πορεία και αποφασίσεις να κατευθυνθείς στα Οικονομικά οπότε εκεί αλλάζει τελείως το θέμα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ξαναδωσε μονοδρομος ειναι. Αν μας επαρχια με κακη ψυχολογια το εχασες το παιχνιδι δεν θα συμφιλιωθεις ποτε με την ιδεα. Αναγκαστικα πανελληνιες επομενως
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top