2η Φορά Πανελλήνιες- Tips - Χημεία,Φυσική,Βιολογία

BatGuin

Νεοφερμένος

Ο BatGuin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Υστερα απο ενα προβλεψιμο μη επιθυμητο αλλα λογικο αποτελεσμα φετος, αποφασισα πως θα ξαναδωσω. Την εμπειρια την εχω, την θεληση την εχω, αλλα ,πρωτιστως, εχω και την πειθαρχια (θελω να πιστευω). Αναγνωριζω τα μου λαθη και ειμαι αποφασισμενος πως φετος θα κανω τα παντα για να τα αποτρεψω απο το να ξανασυμβουν. Αλλωστε παντα. καθε δευτερη φορα, εισαι πιο σιγουρος για τον ευατο σου!
Για τους παραπανω λογους , θελω το διαβασμα μου να ειναι περισσοτερο αποτελεσματικο και διαρκες αλλα και λιγοτερο επιζημιο. Εχω να ακουμπησω βιβλιο απο τις εξετασεις ειναι η αληθεια και δεν θυμαμαι και παρα πολλα. Σε περιπου 20 μερες ξεκιναω παλι φροντιστηρια και θα ηθελα μεχρι τοτε να εχω φτασει σε ενα επιπεδο - αν οχι σε αυτο που ημουν κατα την διαρκεια των εξετασεων- σε ενα αρκετα κοντα σε αυτο. Φετος συγκεντρωσα 16.500 μορια (Υγειας) .Στοχος ,και παλι, η ΙΑΤΡΙΚΗ. Ημουν σε ενα αρκετα καλο επιπεδο ,θεωρω, και ειχα εμβαθυνει ενδελεχως στην υλη, ιδιως στην Βιολογια. Ο χρονος ηταν αυτος που μου στερησε υψηλοτερες επιδοσεις στα μαθηματα αυτα, και δεν εννοω πως χρειαζομουν καμια ωρα . Μεσα σε 5 λεπτο θα ειχα αγγιξει το 20 στην Βιολογια αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως επιθυμω να εμβαθυνω ακομα περισσοτερο στην υλη να μην αφησω κενο και να φτασω σε σημειο τετοιο, οπου θα μπορω να λυνω πλεον ασκησεις μηχανικα ( οπως δυστηχως χρειαζοταν φετος) ετσι ωστε να μην χανω χρονο. Για αυτο και απευθυνομαι κυριως σε εσας που εχουν ξαναδωσει πανελληνιες για να πετυχουν τον υψηλο τους στοχο .
Υπαρχουν πολλα sites στο internet με εξειδικευμενες ασκησεις , pdf απο βοηθηματα , λυμενες ασκησεις, μεθοδολογιες,σημειωσεις, sites με περιεχομενο που απευθυνεται σε ατομα με σθεναρη κατανοηση της υλης. Αν καποι@ γνωριζει τετοιες ιστοσελιδες και ειναι προθυμος να τις μοιραστει θα το εκτιμουσα απειρα τοσο εγω , οσο και ολοι αυτοι που ξαναπροσπαθουν για τον στοχο τους .
Η Χημεια, η Βιολογια και ιδιως η Φυσικη ειναι μαθηματα που χρηζουν ιδιαιτερη μελετη , προσοχη και κατανοηση και αν επιθυμεις να φτασεις σε ενα τοσο υψηλο , για τα μορια της Ιατρικης, επιπεδο ,οφειλεις να εμβαθυνεις ξανα και ξανα. Οποιαδηποτε προταση , επισης ,στον τροπο με τον οποιο αρχισατε το διαβασμα ξανα απο την αρχη και σαν αποδειχθηκε αποτελεσματικο ειναι θερμοτατα αποδεκτη , οπως επισης και Tips περαν των προεκτεθεντων μαθηματων . γενικα για την 2η + προσπαθεια στις πανελληνιες.
Να σημειωθει , τελος, πως δεν ανεφερα καθολου το μαθημα της Εκθεσης επειδη θεωρω πως δεν χρηζει τοσο επαναληψη οσο τα υπολοιπα. Αν ομως πιστευετε πως θα ηταν ωφελιμη εστω και λιγη επαναληψη, και επισης γνωριζεται sites με ιδεες , θεματα και σημειωσεις , παρακαλω να μην διστασετε να τις αναφερετε! Σας Ευχαριστω!
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Όταν έδωσα δεύτερη φορά, η επαφή με τα μαθήματα του λυκείου είχε χαθεί για τουλάχιστον 6 χρόνια. Τα μαθήματα προετοιμασίας τα ξεκίνησα Οκτώβρη και μέχρι τα Χριστούγεννα είχα ξεπεράσει κάθε ομαδικό και αρκετά παιδιά που έκαναν ιδιαίτερα. Γνώμη μου είναι κάτσε ξεκουράσου αυτές τις 20 ημέρες. Μπορείς μόνο να αναγνωρίσεις το πρόβλημα που είχες και απετυχες αυτή τη χρονιά και αργότερα να εστιάσεις σε αυτό.
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Κοίτα φέτος θα δώσω 2η φορά όμως γνωρίζω μερικά καλά διαδικτυακά βοηθήματα. Στη Χημεία χρησιμοποίησα τα βιβλία της ιστοσελίδας chemistrytopics, τα οποία περιέχουν πολύ ωραίες λυμένες και άλυτες εφαρμογές, ενώ εξηγούν πολύ καλά τη θεωρία. Τώρα για τη Φυσική ωραίες ασκήσεις έχει στο ylikonet. Σε όλα τα μαθήματα επίσης προτείνω το site του υπουργείου study4exams το οποίο περιέχει πολύ καλά παραδείγματα και διαγωνίσματα. Για τη Βιολογία δυστυχώς δεν έχω άποψη διότι είμαι στη Θετική κατεύθυνση.
 

Sofos Gerontas

Νεοφερμένος

Ο Sofos Gerontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λοιπόν και εγώ τον ίδιο προβληματισμό με εσένα είχα περυσι. Έδωσα πρώτη φορά πέρυσι, έγραψα 16.020 μόρια και πέρασα χημικό ενώ φέτος έδωσα δεύτερη φορά, έγραψα 18300 μορια και πέρασα Ιατρική. Αρχικά θα σου πω ότι παίζει βασικό ρόλο ποιους καθηγητές θα επιλέξεις γιατί αυτοί είναι που θα σε βοηθήσουν να καλύψεις τυχόν κενά που έχεις και να εμβαθύνεις στην ύλη. Θα σου πρότεινα αν δεν έμεινες ευχαριστημένος από τους καθηγητές που είχες πέρυσι να τους αλλάξεις. Εγώ τους είχα αλλάξει όλους και στην εύρεση καινούργιων με βοήθησε ένα παιδί που είχε περάσει ιατρική. Οπότε θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο ή κοίτα τους επιτυχόντες από τα φροντιστήρια της περιοχής σου ( συνήθως τα αναρτούν στα κοινωνικά δίκτυα) και επέλεξε το καλύτερο.
Τώρα για τα μαθήματα θα στα πω ένα ένα ξεχωριστά.
Βιολογία: έκανα συνεχή επανάληψη των κεφαλαίων τουλάχιστον ένα κεφάλαιο την ημέρα αποκλειστικά από το σχολικό βιβλίο. Αλλά δεν έκανα απλή ανάγνωση αλλά τα έλεγα απέξω παράγραφο παράγραφο. Στην αρχή που θα κάνετε ξανά την ύλη από την αρχή θα σε συμβούλευα να μαθαίνεις απέξω το κομμάτι που έχεις κάθε φορά για το φροντιστήριο και να το λες σε κάποιον. Έτσι θα αφομοιωσεις καλύτερα την ύλη. Επίσης έλυνα πολλές ασκήσεις από βοηθήματα που είχα πάρει. Είχα της Νότας Λαζαράκη ( καλό για την εμπέδωση της ύλης αλλά μέχρι εκεί), του Σαλαμαστρακη το οποίο στο προτείνω 100% γιατί έχει ωραίες και ζορικες ασκήσεις και θα σε βοηθήσει για την εμβάθυνση της ύλης ( ακόμη και τα Σ-Λ και πολλαπλής είναι πολύ καλά) και της Σωτηρίου ένα κίτρινο το οποίο έχει μίτωση - μείωση και επαναληπτικά εφ'ολης της ύλης εκδόσεις Σαββάλας το οποίο είχα για τις επαναλήψεις γιατί είχε θέματα πανελλαδικών προηγούμενων ετών με πλήρεις απαντήσεις (έλυνα κυρίως ασκήσεις για να εξασκηθω στη διαχείριση του χρόνου).

Χημεία και Φυσική: αρχικά διάβαζα πολύ καλά τη θεωρία του σχολικού βιβλίου για να κατανοήσω τα βασικά σημεία της ύλης και μετά διάβαζα από τα βοηθήματα για εμβάθυνση. Στη χημεία είχα τα βοηθήματα του σαλτερη (και τα 5) και φυσική των Μαθιουδάκη - Παναγιωτακοπουλο και το επαναληπτικό του Παναγιωτακοπουλου. Το κλειδί σε αυτά τα μαθήματα είναι να λύσεις πάρα πολλές ασκήσεις πέρα από αυτές που βάζουν στο φροντιστήριο ακόμη και τις πιο απλές έτσι ώστε από ένα σημείο και μετά να λειτουργείς μηχανικά και να μη σπαταλάς χρόνο ( εμένα με βοήθησε πολύ στη χημεία την ώρα που έδινα γιατί έγραψα σωστά τα γ και δ θέματα σε 1μιση ώρα). Επίσης έκανα όλα τα πολλαπλής και Σ-Λ από αυτά τα βοηθήματα. Ακόμη έκανα ασκήσεις και διαγωνίσματα από το study 4exams το οποίο έχει κάποια απαιτητικά θέματα και θα στο πρότεινα για τις επαναλήψεις κυρίως. Έλυσα και αρκετες ασκήσεις από τα επαναληπτικά θέματα στο μαύρο τόμο του Σαλτερη ( πολλές είναι ακραίες οπότε δεν είναι απαραίτητο να το χρησιμοποιήσεις) και από τα επαναληπτικά του Παναγιωτακοπουλου. Εμένα με βοήθησε πολύ όταν έλυνα ασκήσεις να ακούω μουσική (ξένη κυρίως όλων των ειδών) για να μπορώ να εξασκούμαι περισσότερο στη συγκέντρωση.

Έκθεση: πολύ βασικό είναι να κάνεις αρκετά συχνά επανάληψη τη θεωρία ( ρηματικά πρόσωπα, τρόποι πειθούς κλπ) για να πιάσεις όλο το β θέμα και να μπορέσεις να κάνεις το γ. Από βοηθήματα χρησιμοποιούσα του Μητσελλου το μώβ από το οποίο διάβαζα τις θεματικές ενότητες και ελυνα κριτήρια, ενώ στο τέλος διάβαζα και τις απαντήσεις από τα θέματα των εκθέσεων που είχαν τα κριτήρια για να παίρνω πολλές ιδέες. Αλλά το κλειδί στην έκθεση είναι να λύσεις πολλά κριτήρια για εξάσκηση.

Τώρα γενικά για όλα τα μαθήματα χρονομετρουσα το διάβασμα μου και εθετα έναν ημερήσιο στόχο (πχ 6 ώρες για όλα τα μαθήματα) και το κυριότερο είχα πρόγραμμα. Δηλαδή ξεκινούσα διάβασμα από τις 8 και έλεγα ότι θα διαβάσω το τάδε μάθημα για τόσες ώρες και έκανα εναλλαγή των μαθημάτων και δε διάβαζα μόνο ένα μάθημα κάθε μέρα. Επίσης ξεκουραζομουν αρκετά για να έχω καθαρό μυαλό και έβγαινα ανά δεύτερο Σάββατο έξω με εξαίρεση τον τελευταίο μήνα πριν δώσω.
Φιλική συμβουλή: να μην πίνεις καφέδες γιατί εγώ επειδή είχα και άγχος είχα θέμα με το στομάχι μου μετά. Καλύτερα πιες τσάι ή πάρε βιταμίνες.
Τέλος τα βράδια πριν κοιμηθώ και μέχρι το βράδυ πριν δώσω κάθε μάθημα έβλεπα κωμικές σειρές (πχ φιλαράκια, the office κλπ) γιατί βοηθούσαν πολύ στο να χαλαρώσω και να αποβάλλω το άγχος. Καλά μη φανταστείς ότι έβλεπα με τις ώρες. Ένα ή δύο επεισόδια την ημέρα έβλεπα.

Οι βαθμοί που έγραψα φέτος είναι:
Χημεία: 19,3(16,5 πέρυσι)
Βιολογία: 19,7(17,4 πέρυσι)
Έκθεση: 16,1(11,6 πέρυσι)
Φυσική 18,1(18,6 πέρυσι αλλά μας άλλαξαν και τη μισή ύλη)
Οπότε έχεις περιθώρια βελτίωσης και εσύ.

Αυτά σε γενικές γραμμές.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να μπορέσεις να πετύχεις το στόχο σου! Πίστεψε με, η δεύτερη φορά αξίζει!
 

Mewmaw

Νεοφερμένος

Η Mewmaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Υστερα απο ενα προβλεψιμο μη επιθυμητο αλλα λογικο αποτελεσμα φετος, αποφασισα πως θα ξαναδωσω. Την εμπειρια την εχω, την θεληση την εχω, αλλα ,πρωτιστως, εχω και την πειθαρχια (θελω να πιστευω). Αναγνωριζω τα μου λαθη και ειμαι αποφασισμενος πως φετος θα κανω τα παντα για να τα αποτρεψω απο το να ξανασυμβουν. Αλλωστε παντα. καθε δευτερη φορα, εισαι πιο σιγουρος για τον ευατο σου!
Για τους παραπανω λογους , θελω το διαβασμα μου να ειναι περισσοτερο αποτελεσματικο και διαρκες αλλα και λιγοτερο επιζημιο. Εχω να ακουμπησω βιβλιο απο τις εξετασεις ειναι η αληθεια και δεν θυμαμαι και παρα πολλα. Σε περιπου 20 μερες ξεκιναω παλι φροντιστηρια και θα ηθελα μεχρι τοτε να εχω φτασει σε ενα επιπεδο - αν οχι σε αυτο που ημουν κατα την διαρκεια των εξετασεων- σε ενα αρκετα κοντα σε αυτο. Φετος συγκεντρωσα 16.500 μορια (Υγειας) .Στοχος ,και παλι, η ΙΑΤΡΙΚΗ. Ημουν σε ενα αρκετα καλο επιπεδο ,θεωρω, και ειχα εμβαθυνει ενδελεχως στην υλη, ιδιως στην Βιολογια. Ο χρονος ηταν αυτος που μου στερησε υψηλοτερες επιδοσεις στα μαθηματα αυτα, και δεν εννοω πως χρειαζομουν καμια ωρα . Μεσα σε 5 λεπτο θα ειχα αγγιξει το 20 στην Βιολογια αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως επιθυμω να εμβαθυνω ακομα περισσοτερο στην υλη να μην αφησω κενο και να φτασω σε σημειο τετοιο, οπου θα μπορω να λυνω πλεον ασκησεις μηχανικα ( οπως δυστηχως χρειαζοταν φετος) ετσι ωστε να μην χανω χρονο. Για αυτο και απευθυνομαι κυριως σε εσας που εχουν ξαναδωσει πανελληνιες για να πετυχουν τον υψηλο τους στοχο .
Υπαρχουν πολλα sites στο internet με εξειδικευμενες ασκησεις , pdf απο βοηθηματα , λυμενες ασκησεις, μεθοδολογιες,σημειωσεις, sites με περιεχομενο που απευθυνεται σε ατομα με σθεναρη κατανοηση της υλης. Αν καποι@ γνωριζει τετοιες ιστοσελιδες και ειναι προθυμος να τις μοιραστει θα το εκτιμουσα απειρα τοσο εγω , οσο και ολοι αυτοι που ξαναπροσπαθουν για τον στοχο τους .
Η Χημεια, η Βιολογια και ιδιως η Φυσικη ειναι μαθηματα που χρηζουν ιδιαιτερη μελετη , προσοχη και κατανοηση και αν επιθυμεις να φτασεις σε ενα τοσο υψηλο , για τα μορια της Ιατρικης, επιπεδο ,οφειλεις να εμβαθυνεις ξανα και ξανα. Οποιαδηποτε προταση , επισης ,στον τροπο με τον οποιο αρχισατε το διαβασμα ξανα απο την αρχη και σαν αποδειχθηκε αποτελεσματικο ειναι θερμοτατα αποδεκτη , οπως επισης και Tips περαν των προεκτεθεντων μαθηματων . γενικα για την 2η + προσπαθεια στις πανελληνιες.
Να σημειωθει , τελος, πως δεν ανεφερα καθολου το μαθημα της Εκθεσης επειδη θεωρω πως δεν χρηζει τοσο επαναληψη οσο τα υπολοιπα. Αν ομως πιστευετε πως θα ηταν ωφελιμη εστω και λιγη επαναληψη, και επισης γνωριζεται sites με ιδεες , θεματα και σημειωσεις , παρακαλω να μην διστασετε να τις αναφερετε! Σας Ευχαριστω!
Εγώ θα σου προτείνω τις διαδικτυακές εφαρμογές του υπουργείου και του αρνος. Ειδικά αυτή της φυσικής (δεν θυμάμαι ακριβώς πώς λέγεται, νομίζω φυσική πανελληνίων) που έχει εικονίδιο ένα στέρεο σε ένα νήμα είναι πάρα πολύ καλή με απαιτητικές ερωτήσεις θεωρίας, που προσεγγίζουν ενίοτε και τα β θέματα
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Λοιπόν και εγώ τον ίδιο προβληματισμό με εσένα είχα περυσι. Έδωσα πρώτη φορά πέρυσι, έγραψα 16.020 μόρια και πέρασα χημικό ενώ φέτος έδωσα δεύτερη φορά, έγραψα 18300 μορια και πέρασα Ιατρική. Αρχικά θα σου πω ότι παίζει βασικό ρόλο ποιους καθηγητές θα επιλέξεις γιατί αυτοί είναι που θα σε βοηθήσουν να καλύψεις τυχόν κενά που έχεις και να εμβαθύνεις στην ύλη. Θα σου πρότεινα αν δεν έμεινες ευχαριστημένος από τους καθηγητές που είχες πέρυσι να τους αλλάξεις. Εγώ τους είχα αλλάξει όλους και στην εύρεση καινούργιων με βοήθησε ένα παιδί που είχε περάσει ιατρική. Οπότε θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο ή κοίτα τους επιτυχόντες από τα φροντιστήρια της περιοχής σου ( συνήθως τα αναρτούν στα κοινωνικά δίκτυα) και επέλεξε το καλύτερο.
Τώρα για τα μαθήματα θα στα πω ένα ένα ξεχωριστά.
Βιολογία: έκανα συνεχή επανάληψη των κεφαλαίων τουλάχιστον ένα κεφάλαιο την ημέρα αποκλειστικά από το σχολικό βιβλίο. Αλλά δεν έκανα απλή ανάγνωση αλλά τα έλεγα απέξω παράγραφο παράγραφο. Στην αρχή που θα κάνετε ξανά την ύλη από την αρχή θα σε συμβούλευα να μαθαίνεις απέξω το κομμάτι που έχεις κάθε φορά για το φροντιστήριο και να το λες σε κάποιον. Έτσι θα αφομοιωσεις καλύτερα την ύλη. Επίσης έλυνα πολλές ασκήσεις από βοηθήματα που είχα πάρει. Είχα της Νότας Λαζαράκη ( καλό για την εμπέδωση της ύλης αλλά μέχρι εκεί), του Σαλαμαστρακη το οποίο στο προτείνω 100% γιατί έχει ωραίες και ζορικες ασκήσεις και θα σε βοηθήσει για την εμβάθυνση της ύλης ( ακόμη και τα Σ-Λ και πολλαπλής είναι πολύ καλά) και της Σωτηρίου ένα κίτρινο το οποίο έχει μίτωση - μείωση και επαναληπτικά εφ'ολης της ύλης εκδόσεις Σαββάλας το οποίο είχα για τις επαναλήψεις γιατί είχε θέματα πανελλαδικών προηγούμενων ετών με πλήρεις απαντήσεις (έλυνα κυρίως ασκήσεις για να εξασκηθω στη διαχείριση του χρόνου).

Χημεία και Φυσική: αρχικά διάβαζα πολύ καλά τη θεωρία του σχολικού βιβλίου για να κατανοήσω τα βασικά σημεία της ύλης και μετά διάβαζα από τα βοηθήματα για εμβάθυνση. Στη χημεία είχα τα βοηθήματα του σαλτερη (και τα 5) και φυσική των Μαθιουδάκη - Παναγιωτακοπουλο και το επαναληπτικό του Παναγιωτακοπουλου. Το κλειδί σε αυτά τα μαθήματα είναι να λύσεις πάρα πολλές ασκήσεις πέρα από αυτές που βάζουν στο φροντιστήριο ακόμη και τις πιο απλές έτσι ώστε από ένα σημείο και μετά να λειτουργείς μηχανικά και να μη σπαταλάς χρόνο ( εμένα με βοήθησε πολύ στη χημεία την ώρα που έδινα γιατί έγραψα σωστά τα γ και δ θέματα σε 1μιση ώρα). Επίσης έκανα όλα τα πολλαπλής και Σ-Λ από αυτά τα βοηθήματα. Ακόμη έκανα ασκήσεις και διαγωνίσματα από το study 4exams το οποίο έχει κάποια απαιτητικά θέματα και θα στο πρότεινα για τις επαναλήψεις κυρίως. Έλυσα και αρκετες ασκήσεις από τα επαναληπτικά θέματα στο μαύρο τόμο του Σαλτερη ( πολλές είναι ακραίες οπότε δεν είναι απαραίτητο να το χρησιμοποιήσεις) και από τα επαναληπτικά του Παναγιωτακοπουλου. Εμένα με βοήθησε πολύ όταν έλυνα ασκήσεις να ακούω μουσική (ξένη κυρίως όλων των ειδών) για να μπορώ να εξασκούμαι περισσότερο στη συγκέντρωση.

Έκθεση: πολύ βασικό είναι να κάνεις αρκετά συχνά επανάληψη τη θεωρία ( ρηματικά πρόσωπα, τρόποι πειθούς κλπ) για να πιάσεις όλο το β θέμα και να μπορέσεις να κάνεις το γ. Από βοηθήματα χρησιμοποιούσα του Μητσελλου το μώβ από το οποίο διάβαζα τις θεματικές ενότητες και ελυνα κριτήρια, ενώ στο τέλος διάβαζα και τις απαντήσεις από τα θέματα των εκθέσεων που είχαν τα κριτήρια για να παίρνω πολλές ιδέες. Αλλά το κλειδί στην έκθεση είναι να λύσεις πολλά κριτήρια για εξάσκηση.

Τώρα γενικά για όλα τα μαθήματα χρονομετρουσα το διάβασμα μου και εθετα έναν ημερήσιο στόχο (πχ 6 ώρες για όλα τα μαθήματα) και το κυριότερο είχα πρόγραμμα. Δηλαδή ξεκινούσα διάβασμα από τις 8 και έλεγα ότι θα διαβάσω το τάδε μάθημα για τόσες ώρες και έκανα εναλλαγή των μαθημάτων και δε διάβαζα μόνο ένα μάθημα κάθε μέρα. Επίσης ξεκουραζομουν αρκετά για να έχω καθαρό μυαλό και έβγαινα ανά δεύτερο Σάββατο έξω με εξαίρεση τον τελευταίο μήνα πριν δώσω.
Φιλική συμβουλή: να μην πίνεις καφέδες γιατί εγώ επειδή είχα και άγχος είχα θέμα με το στομάχι μου μετά. Καλύτερα πιες τσάι ή πάρε βιταμίνες.
Τέλος τα βράδια πριν κοιμηθώ και μέχρι το βράδυ πριν δώσω κάθε μάθημα έβλεπα κωμικές σειρές (πχ φιλαράκια, the office κλπ) γιατί βοηθούσαν πολύ στο να χαλαρώσω και να αποβάλλω το άγχος. Καλά μη φανταστείς ότι έβλεπα με τις ώρες. Ένα ή δύο επεισόδια την ημέρα έβλεπα.

Οι βαθμοί που έγραψα φέτος είναι:
Χημεία: 19,3(16,5 πέρυσι)
Βιολογία: 19,7(17,4 πέρυσι)
Έκθεση: 16,1(11,6 πέρυσι)
Φυσική 18,1(18,6 πέρυσι αλλά μας άλλαξαν και τη μισή ύλη)
Οπότε έχεις περιθώρια βελτίωσης και εσύ.

Αυτά σε γενικές γραμμές.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να μπορέσεις να πετύχεις το στόχο σου! Πίστεψε με, η δεύτερη φορά αξίζει!
Συγχαρητήρια! Κι ο γιος μου την πρώτη φορά πέρασε Βιολογία και ξαναεδωσε για Ιατρική. Τώρα τελείωσε το 1ο έτος. Άλλαξε όμως μόνο τον καθηγητή της Έκθεσης, εκεί μόνο δεν είχε γράψει. Στα άλλα τρία είχε πάνω από 90 ούτως ή άλλως από την πρώτη χρονιά.
Εσύ σε ποια πόλη περασες;
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Υστερα απο ενα προβλεψιμο μη επιθυμητο αλλα λογικο αποτελεσμα φετος, αποφασισα πως θα ξαναδωσω. Την εμπειρια την εχω, την θεληση την εχω, αλλα ,πρωτιστως, εχω και την πειθαρχια (θελω να πιστευω). Αναγνωριζω τα μου λαθη και ειμαι αποφασισμενος πως φετος θα κανω τα παντα για να τα αποτρεψω απο το να ξανασυμβουν. Αλλωστε παντα. καθε δευτερη φορα, εισαι πιο σιγουρος για τον ευατο σου!
Για τους παραπανω λογους , θελω το διαβασμα μου να ειναι περισσοτερο αποτελεσματικο και διαρκες αλλα και λιγοτερο επιζημιο. Εχω να ακουμπησω βιβλιο απο τις εξετασεις ειναι η αληθεια και δεν θυμαμαι και παρα πολλα. Σε περιπου 20 μερες ξεκιναω παλι φροντιστηρια και θα ηθελα μεχρι τοτε να εχω φτασει σε ενα επιπεδο - αν οχι σε αυτο που ημουν κατα την διαρκεια των εξετασεων- σε ενα αρκετα κοντα σε αυτο. Φετος συγκεντρωσα 16.500 μορια (Υγειας) .Στοχος ,και παλι, η ΙΑΤΡΙΚΗ. Ημουν σε ενα αρκετα καλο επιπεδο ,θεωρω, και ειχα εμβαθυνει ενδελεχως στην υλη, ιδιως στην Βιολογια. Ο χρονος ηταν αυτος που μου στερησε υψηλοτερες επιδοσεις στα μαθηματα αυτα, και δεν εννοω πως χρειαζομουν καμια ωρα . Μεσα σε 5 λεπτο θα ειχα αγγιξει το 20 στην Βιολογια αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως επιθυμω να εμβαθυνω ακομα περισσοτερο στην υλη να μην αφησω κενο και να φτασω σε σημειο τετοιο, οπου θα μπορω να λυνω πλεον ασκησεις μηχανικα ( οπως δυστηχως χρειαζοταν φετος) ετσι ωστε να μην χανω χρονο. Για αυτο και απευθυνομαι κυριως σε εσας που εχουν ξαναδωσει πανελληνιες για να πετυχουν τον υψηλο τους στοχο .
Υπαρχουν πολλα sites στο internet με εξειδικευμενες ασκησεις , pdf απο βοηθηματα , λυμενες ασκησεις, μεθοδολογιες,σημειωσεις, sites με περιεχομενο που απευθυνεται σε ατομα με σθεναρη κατανοηση της υλης. Αν καποι@ γνωριζει τετοιες ιστοσελιδες και ειναι προθυμος να τις μοιραστει θα το εκτιμουσα απειρα τοσο εγω , οσο και ολοι αυτοι που ξαναπροσπαθουν για τον στοχο τους .
Η Χημεια, η Βιολογια και ιδιως η Φυσικη ειναι μαθηματα που χρηζουν ιδιαιτερη μελετη , προσοχη και κατανοηση και αν επιθυμεις να φτασεις σε ενα τοσο υψηλο , για τα μορια της Ιατρικης, επιπεδο ,οφειλεις να εμβαθυνεις ξανα και ξανα. Οποιαδηποτε προταση , επισης ,στον τροπο με τον οποιο αρχισατε το διαβασμα ξανα απο την αρχη και σαν αποδειχθηκε αποτελεσματικο ειναι θερμοτατα αποδεκτη , οπως επισης και Tips περαν των προεκτεθεντων μαθηματων . γενικα για την 2η + προσπαθεια στις πανελληνιες.
Να σημειωθει , τελος, πως δεν ανεφερα καθολου το μαθημα της Εκθεσης επειδη θεωρω πως δεν χρηζει τοσο επαναληψη οσο τα υπολοιπα. Αν ομως πιστευετε πως θα ηταν ωφελιμη εστω και λιγη επαναληψη, και επισης γνωριζεται sites με ιδεες , θεματα και σημειωσεις , παρακαλω να μην διστασετε να τις αναφερετε! Σας Ευχαριστω!
Θα σου καταθεσω την δικια μου προσφατη εμπειρια. Αρχικα η 2η χρονια δεν ειναι πιο ευκολη ουτε πιο χαλαρη χωρις να θελω να σε τρομαξω. Η διαχειρηση της ψυχολογιας ειναι πολυ δυσκολη και να φτασεις μεχρι το τελος. Θα πρεπει να εισαι απολυτα στοχευμενος και να μην ξεχνας γιατι αποφασισες να ξαναπροσπαθησεις. Οι Ιατρικες απαιτουν το απολυτο. Για να το πετυχεις πρεπει να εχεις εμβαθυνει αλλα και να σκεφτεσαι και να γραφεις γρηγορα. Εμενα στοχος μου ηταν τα τρια 20αρια στις κατευθυνσεις τα μαθηματα. Η εκθεση αν και ειχα γραψει 18.2 την πρωτη χρονια την 2η αν και σιγουρη εγραψα 16 οποτε θελει να εχεις εναν καλο δασκαλο να σε καθοδηγει και να σε συμμαζευει. Δεν αλλαξα κατι στο διαβασμα μου και με το 16 εχασα την Αθηνα. Εδω παιζει και η τυχη... Βιολογια απο οτι καταλαβαινω δεν ειχες θεμα διαβασματος. Πρωτα απο ολα νερο το σχολικο βιβλιο απο βοηθηματα Σαλαμαστρακης εχει επιπεδου ασκησεις και για Mendel καρυοφυλλης και λαζαρακη το επαναληπτικο. Εγω 2η χρονια πηρα και το επαναληπτικο του Κουρδουγλου περισσοτερο για συντηρηση πολλαπλης και θεματα Β καθαρα προσωπικα για εξασκηση. Φετος εγραψα βιολογια 19.8 και ειχα και χρονο.. οποτε η συμβουλη μου για το θεμα χρονου ειναι τα διαγωνισματα διαγωνισματα διαγωνισματα χωρις αγχος και φοβο αποτυχιας ξανα και ξανα τριβεσαι και με τον χρονο και με την βαθμιαια δυσκολια εγω δουλεψα το καθε εβδομαδα και μετα το αραιωσα για να τα προλαβω. Ειχα κανει και κατι ασκησεις Τογιας , πολυ καλες στο 2ο και 6ο κεφαλαιο νμζ ειναι ελευθερα στο διαδικτυο.Επειδη η Αθηνα πια ειναι στα 19.000 μορια. Θα πρεπει για να αισθανεσαι καλα εγω ετσι το εβλεπα να πιασεις σιγουρα ταβανι Βιολογια χημεια που σου δινουν οι συντελεστες στην Ιατρικη Πατρας. Βιολογια δουλεψε παλια θεματα πανελλαδικων ειδικα των επαναλληπτικων και απο διαγωνισματα γιατι το καταλαβαινω οτι κανενας καθηγητης δεν του αρεσει η διορθωση αν δεν στο παρεχει το φροντ μπορεις να βρεις ελευθερα στο ιντερνετ. Μου αρεσαν η δυσκολια στα θεματα ενος φροντ στο διαδικτυο το ειχα βρει Εν δυναμει λεγεται. Ελυνα του Διακροτηματος, του ομιλου Ειμαστε μεσα, του ΟΕΦΕ, του Νεου, και στις σελιδες ιδιωτικων σχολειων μπορεις να βρεις η Πολυτροπη ανεβαζε. Θατα λυνεις με χρονο καποια με ανοιχτα βιβλια βοηθαει στον να θυμασαι και να τα συνδεεις ολα μαζι. Τωρα στη χημεια το παν ειναι το σχολικο βιβλιο, αυτο μου στοιχησε την 1η χρονια την Ιατρικη, φετος ειχα εναν απιστευτο καθηγητη. Δεν σου το κρυβω επειδη ειχα στεναχωρηθει πολυ την 1η χρονια οσοι συνεβαλαν στην " αποτυχια" μου αλλαξαν κρατησα τον φυσικο λογω της αλλαγης της υλης και αλλαξα τους αλλους καθηγητες. Παιζει σημαντικο ρολο η καθοδηγηση τα ποια θεματα θα πεσουν στο ματι τους η εμπειρια αν εχουν προσβαση σε διαγωνισματα ιδιωτικων το μερακι τους καθως και οι διορθωσεις τους. Χημεια ουτε σαλτερη ουτε τιποτα απο αυτους τους τομους. Ολα τα θεματα απο study for exams (s4e) , σχεδον ολα τα θεματα πανελλαδικων κυριως επαναληπτικων- ειδαμε και φετος ανακυκλωση των θεματων- ασκησεις σχολικου βιβλιου, θεωρια φυλλο και φτερο σχολικου και απο βοηθηματα εκδοσεις Εν δυναμει- Το θεμα Α και Β και Το θεμα Γ και Δ,τα διαθετει μονο η ελληνοεκδοτικη. Ειναι η συνεχεια του σχολικου και απο τους ιδιους συγγραφεις. Φυσικη πραγματικα ο φροντιστης μου ηταν απιστευτος τους ειχα τυφλη εμπιστοσυνη και εγραψα 20. Μαθημα στο φροντ καναμε 6ωρες την εβδομαδα δουλευαμε s4e, οεφε, διαγωνισματα του ειμαστε μεσα πολυ υλικο χρησιμο απο ylikonet, αλλα λογω της αλλαγης της υλης που πετυχα η φυσικη ξεκινησε σαν νεο μαθημα οποτε δεν μπορω να σε συμβουλεψω. Γενικα θα σε βοηθουσε να μην μιλας για την 1η χρονια να την αφησεις πισω και να ξεκινησεις απο το μηδεν, σαν να ειναι πρωτη χρονια. Να βγαλεις πασο στην σχολη που περασες για να εχεις μισο εισητηριο λεωφορειο ασφαλιστικη ικανοτητα κλπ. μην παρεις αναβολη κανεις διαγραφη του χρονου. Σου ευχομαι καθε επιτυχια και μην ανησυχεις που δεν θυμασαι τιποτα καλυτερα.. εγω απο οκτωβρη ξεκινησα γιατι τοτε ειχα την ψυχολογια. Αμα στρωθεις δεν παιζει ρολο το ποτε ξεκινησες. Το καλο ειναι οτι θα εχεις και τα πρωινα σου ελευθερα και ολα. Μια συμβουλη οτι μαθημα ειχα το εβαζα μεχρι πεμπτη ΠΣΚ το ειχα για ελευθερο διαβασμα οσο πιο συμπιεσμενο το φροντ τοσο καλυτερα να απλωνεις εσυ ποτε θες να διαβασεις. Για βιολογια αφιερωνα μια ολοκληρη μερα ( Μερα Βιολογιας) χημεια συνηθως 2 μερες και φυσικη λιγο καθε μερα μεγαλη ανοησια που δεν δινουμε μαθηματικα..λογω της φιλοσοφιας των ασκησεων μαθηματικοποιημενων. Εκθεση χρησιμοποιησα Μητσελο και Χατζηθωμα διαβαζα τον Πολιτικο Λογο το β τευχος αλλα θελει εξασκηση αμα δεν θες να πολυασχοληθεις σιγουρα αν 7 μερες ενα κριτηριο. Στο θεμα Δ γινεται σφαγηη. Παρολαυτα ολα θα πανε καλα. Μπραβο για την αποφασιση σου. Μεινε ηρεμος και ολα θα πανε καλα. Ολα για καποιο λογο γινονται σκεψου οτι θα εισαι καλυτερος φοιτητης στο μελλον μιας και θα εχεις εμβαθυνει ×2 χαχα. Καλη συνεχεια και καλη τυχη!!
 

Sofos Gerontas

Νεοφερμένος

Ο Sofos Gerontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Συγχαρητήρια! Κι ο γιος μου την πρώτη φορά πέρασε Βιολογία και ξαναεδωσε για Ιατρική. Τώρα τελείωσε το 1ο έτος. Άλλαξε όμως μόνο τον καθηγητή της Έκθεσης, εκεί μόνο δεν είχε γράψει. Στα άλλα τρία είχε πάνω από 90 ούτως ή άλλως από την πρώτη χρονιά.
Εσύ σε ποια πόλη περασες;
Πέρασα Αλεξανδρούπολη και θα κάνω αίτηση για μετεγγραφή για Πάτρα ή Γιάννενα
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top