[18/06/2021] Χημεία Προσανατολισμού

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
μαθηματικα δεν πιστευω οτι θα ειναι τοσο σαρωτικα καλυτερες οι επιδοσεις σε σχεση με περσι.και περσι αστεια ηταν τα θεματα μεχρι το δ3 και παλι πατωσανε.ποσο μαλλον φετος που ειχε 2 ποιοτικα ερωτηματα ενω περσι το μονο ποιοτικο ερωτημα ηταν το τελευταιο με το θμτ.ισως οι βαθμολογιες στα μεσαια στρωματα ανεβουν στα αριστα πατωματα δυσκολο
μιλαμε για τους μαθητες που στοχευουν σε μια υψηλοβαθμη σχολη οπως το ημμυ εμπ.. και δεν νομιζω τα συγκεκριμενα θεματα να τους δυσκολεψαν αρα το μαθημα των μαθηματικων δεν νομιζω να ειναι αυτο που θα κανει την διαφορα στο ποιος θα μπει στο συγκεκριμενο τμημα..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η καθηγητρια μου μου ειπε ενα 99. Βεβαια, ξεροντας τι εχω γράψει κάνα 97 98 αν κατσω σε "κακο". Ε φυσικη παλι ευκολα θα μπουν.

Δεν πρέπει να εύχεσαι να μπουν εύκολα, γιατί τότε θα είναι πολύ δύσκολο να διακριθούν όσοι έχουν εξασκηθεί πολύ(για λίγα μόρια ο άλλος θα μπαίνει στην σχολή και εσύ όχι). Με δύσκολα θέματα γίνεται σωστά η κατανομή των μαθητών σε τμήματα, βάσει των επιδόσεων και των δεξιοτήτων τους ;) .
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν υπερβάλλουμε λίγο ρε παιδιά; εξετάσεις είναι... φταίμε εμείς οι μαθητές που πάνω στο παλμό ρωτάμε απόψεις αγνώστων και όχι καθηγητών; φταίει το σύστημα όλο;
πολύ ανάλυση για ένα πράγμα που δεν είμαστε ειδικοί.
-Αν μπουν εύκολα θα γράψουν όλοι άρα όχι ΕΜΠ.
-Αν μπουν δύσκολα δεν θα γράψω άρα όχι ΕΜΠ.
Ε τότε να μην μπω ποτέ!
Γιατί εγώ δεν είδα βατά γελοία θέματα φέτος. Βέβαια, δεν είμαι και φοιτητής για να ξέρω "🤗"... κάθε άποψη δεκτή και συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετικός.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Δεν υπερβάλλουμε λίγο ρε παιδιά; εξετάσεις είναι... φταίμε εμείς οι μαθητές που πάνω στο παλμό ρωτάμε απόψεις αγνώστων και όχι καθηγητών; φταίει το σύστημα όλο;
πολύ ανάλυση για ένα πράγμα που δεν είμαστε ειδικοί.
-Αν μπουν εύκολα θα γράψουν όλοι άρα όχι ΕΜΠ.
-Αν μπουν δύσκολα δεν θα γράψω άρα όχι ΕΜΠ.
Ε τότε να μην μπω ποτέ!
Γιατί εγώ δεν είδα βατά γελοία θέματα φέτος. Βέβαια, δεν είμαι και φοιτητής για να ξέρω "🤗"... κάθε άποψη δεκτή και συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετικός.
Κοίτα όσο και να σου λένε βάτα και εύκολα πάντα αυτος που τα γράφει μέσα στις εξετάσεις ακόμα δεν θα γράψει. Γιατι εσυ που τα έλυσες ερωτημα προς ερώτημα και τις δικαιολόγησε ολο και σε κάποιο θολο σημείο θα βρέθηκες ή δύσκολες πράξεις. Άσε που ενας βαθμος της τάξεως του 19 και πάνω πάντα απαιτεί παραπάνω πράγματα από ότι καλη γνώση των θεμάτων όπως ψυχραιμία και λίγο τύχη. Στραβές σε όλους θα γίνουν ( εντάξει ενδεχομένως σε αυτόν που έγραψε 19600 να μην έχουν γίνει) αλλα το θέμα είναι να είναι όσο λιγότερες και όσο πιο ασήμαντες βαθμολογικά γίνεται.
Κατι αλλο που συμβαίνει και μπερδεύει το μαθητή και την κοινή γνώμη είναι ότι ακούγονται συνέχεια βατα τα θέματα και νομίζουν ολοι ότι οι μαθητές θα έγραψαν 100αρια. Ομως στην πραγματικότητα αναφέρονται στα θέματα με τον προσδιορισμό βατα για να εκφράσουν ότι μαλλον τα γραπτά πάνω από τη βάση θα είναι περισσότερα και πως ναι θα υπάρχει μια μετατόπιση των βαθμολογιων προς τα πάνω. Όμως πάντα το 19 και το 19,5 θα είναι βαθμοί μεγάλοι που σε κανέναν δεν στέρησαν σχολή και που από κανέναν δεν κατακτήθηκε χωρίς κόπο ακομα και με τα πιο εύκολα θέματα.
Αυτα τα λέω γιατί καμια φορά ακούω καποιν να λεει ότι έγραψε πχ 19+ και κάποιον από δίπλα του σχεδόν να τον υποτιμαει λεγοντας του "ναι φέτος ήταν σε εσάς γελοία αλλά στη χρόνια μου..." και αυτο σε κάτι μαθηματα τύπου μαθηματικα που πάντα αγια να γράψεις θάμνους 90+ θα πρέπει να είσαι καλός. Και ναι συμφωνώ πως κάποιες χρονια το 90+ στα Μαθηματικά είναι άπιαστο αλλα και τις άλλες τις " εύκολες" χρονιες δεν ήταν γελοίο.

Υγ. Συγνώμη για το σεντόνι και συγχαρητήρια στα παιδιά που προσπάθησαν για τις πανελλήνιες. Καλά αποτελέσματα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Δεν υπερβάλλουμε λίγο ρε παιδιά; εξετάσεις είναι... φταίμε εμείς οι μαθητές που πάνω στο παλμό ρωτάμε απόψεις αγνώστων και όχι καθηγητών; φταίει το σύστημα όλο;
πολύ ανάλυση για ένα πράγμα που δεν είμαστε ειδικοί.
-Αν μπουν εύκολα θα γράψουν όλοι άρα όχι ΕΜΠ.
-Αν μπουν δύσκολα δεν θα γράψω άρα όχι ΕΜΠ.
Ε τότε να μην μπω ποτέ!
Γιατί εγώ δεν είδα βατά γελοία θέματα φέτος. Βέβαια, δεν είμαι και φοιτητής για να ξέρω "🤗"... κάθε άποψη δεκτή και συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετικός.
σου ειπε κανεις εδω μεσα οτι αν μπουν βατα και φυσικη δεν θα μπεις στο εμπ.. ή οτι αν μπουν δυσκολα δεν θα γραψεις?( αυτο εσυ το ξερεις μιας και θεωρω οτι γνωριζεις τις δυνατοτητες σου) , αυτο που ειπα εγω ειναι οτι με αυτα τα θεματα δεν θα γινει ευκολος ο διαχωρισμος αυτων των 100+ ατομων που θα παρει η σχολη που θελεις ( διορθωσε με αν κανω λαθος) και θα καταληξει η εκθεση να κανει τον διαχωρισμο διοτι οι βαθμοι στα υπολοιπα μαθηματα ειναι πανω κατω οι ιδιοι για τους 120 που θα δηλωσουν 1η επιλογη αυτη την σχολη .. βεβαια μιλαμε με αερολογιες και αν δεν δουμε τα αποτελεσματα δεν μπορουμε να κρινουμε γιατι μπορει στην τελικη αυτους τους βαθμους που πηρες να του πηραν 50 μαθητες σε ολη την Ελλαδα που δηλωσαν την συγκεκριμενη σχολη.. Δεν ειπε κανενας οτι τα θεματα ηταν γελοια αλλα ειναι κατ' την γνωμη μου τα ευκολοτερα θεματα ( θα μιλησω για τα μαθηματικα ) που εχουν μπει εδω και 11 χρονια(και υπαρχουν διαφοροι λογοι που εγινε αυτο). Με τον ορο βατα ενοουμε οτι η βαση επιτυγχανεται πολυ ευκολα και απο εναν μετριο μαθητη μπορει να επιτευχθει ευκολα ενας βαθμος της ταξης του 15-16.. μετα δεν υπαρχει διαχωρισμος στον πολυ καλο με τον αριστο διοτι και οι δυο θα αντιμετωπισουν επιτυχως το διαγωνισμα.. ισως εχουν καποια διαφορα στα συνολικα μορια που θα παρουν απο δ3,δ4 αλλα μεχρι εκει.. ολα αυτα ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη και προφανως μπορεις να διαφωνησεις.
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Προσωπικά, απλά γιατί έχασα χαζά 3 4 μόρια στα μαθηματικά απειλούμαι πολύ από τα 100+ άτομα που λες. Απλά γιατί όλα είναι απρόβλεπτα το 94 μπορεί να γίνει 90 το 99 επισης 90 και η πιεση μου σημερα θα γινει επισης 90 μεγαλη απο το αγχος 😂.
Καλη επιτυχια σε ολους στην φυσικουλα!!
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Προσωπικά, απλά γιατί έχασα χαζά 3 4 μόρια στα μαθηματικά απειλούμαι πολύ από τα 100+ άτομα που λες. Απλά γιατί όλα είναι απρόβλεπτα το 94 μπορεί να γίνει 90 το 99 επισης 90 και η πιεση μου σημερα θα γινει επισης 90 μεγαλη απο το αγχος 😂.
Καλη επιτυχια σε ολους στην φυσικουλα!!
ξεχνα τα ολα.. πας για το μεγιστο στην φυσικη δεν θα επρεπε καν να κανεις τετοιες ερωτησεις και μεγαλη μ... απο μερους μας που απανταμε.. θα επρεπε πρωτα να τελειωσεις τις εξετασεις και μετα εχεις χρονο να σκεφτεις οτι θες.. προφανως κανεις delete οτι συζητηθηκε απο εμας και κανεις γερη επαναληψη για φυσικη ..
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γερή επανάληψη από αύριο. Σημέρα έχει "eurovision 2021" επαναληψη 😂😂
(ας γελάσουμε λίγο στο thread αυτό πολύ θλίψη έπεσε 😂)
 

Sociallyawkward

Νεοφερμένος

Η Sociallyawkward αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά εμένα με δυσκόλεψε το δ3γ. Έγραψα ότι επειδή πρέπει Kc=σταθ , οποία μεταβολή και να κανουμε, το σύστημα την αναιρεί και η πίεση παραμένει σταθερή. Οπότε πρέπει να οδηγηθούμε σε μονόδρομη αντίδραση. Όμως μετά δεν το πήρα από την αρχή. Είπα ότι όταν έχουν αντιδράσει 1 από τα 2 Μολ CaCO3 είμαστε σε οριακή ισορροπία και η αντίδραση έχει γίνει μονόδρομη. Και είπα ότι αν αφαιρεθούν 0.5 Μολ CO2 δεν θα αναπληρωθούν. Λέτε να μου δώσουν κάτι από τις 5 μονάδες που πιάνει? Επίσης στο β1 δεν υπολόγισα το δραστικό πυρηνικό φορτιο. Έγραψα απλώς ότι αυξάνεται από αριστερά προς τα δεξιά κατά μήκος μιας περιόδου,άρα αυξάνεται και η έλξη των εξωτερικών ηλεκτρονίων από τον πυρήνα. Λέτε να μου αφαιρέσουν? Και στο γ5 μάλλον θα το χάσω όλο γτ είπα ότι αυξάνονται τα οξωνια ή τα υδροξυλία αντίστοιχα οπότε η ισορροπία αυτοιοντισμου μετατοπίζεται αριστερά. Δεν το εξήγησα με την εξουδετέρωση. Μακάρι τουλάχιστον να είμαι στο 90 γιατί αν είμαι πιο κάτω βλέπω την οδοντιατρική να απομακρύνεται 😞
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
το Γ5 και εγω ετσι το απαντησα. Ποιος σου ειπε οτι ειναι λαθος;
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Το Γ5 έτσι ήθελε. Η εξουδετέρωση ειναι λάθος για το συγκεκριμένο ερώτημα.
Το θέμα έλεγε με μοναδικό κριτήριο τον αυτοϊντισμό του νερού. Προσθέτεις ηλεκτρολύτη αριστερα εξωθερμο. Μετα le chatelier προς τα δεξια ξανα οποτε οτι εδωσε θα παρει χωρις να αναιρεσει την μεταβολη.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ωραια τοτε μια χαρα. δηλαδη ο φιλος πανω εκανε σωστη λυση. κοψοχολιαστηκαμε πρωινιατικα
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
θα ειδε καμια τρομερη λυση απο κανα διακροτημα οπως κανανε και στα μαθηματικα
αρχείο λήψης.png
@eukleidhs1821 τι εχεις να πεις
 

Sociallyawkward

Νεοφερμένος

Η Sociallyawkward αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια πραγματικά συγγνωμη αν σας τρομαξα. Απλως ειδα τις λυσεις απο οεφε, ενωση Ελλήνων χημικων, και λενε οτι η αντιστροφη αντιδραση του αυτοιοντισμου ειναι η εξουδετέρωση που ειναι εξωθερμο φαινομενο. Στην ογκομετρηση συμβαινει εξουδετερωση αρα η θερμοκρασια αυξάνεται. Εγω οπως σας είπα το εκανα με αρχη le chatelier και αυξηση των οξωνιων η των υδροξυλιων αντιστοιχα. Δεν ξερω αν ειναι και αυτο σωστο. Με το διακροτημα τι συνεβη, εδωσαν λαθος απαντησεις? Βατα βατα λενε ολοι αλλα μετα απο δυο μέρες βγαίνουν οι δυσκολίες και τα λαθη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για το δ3γ μήπως γνωρίζετε? Θα παρω καποιες μοναδες για αυτα που εγραψα? Επιανε 5 το ερώτημα
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Το ότι η απαντηση σου (και η δικιά μου) δεν είναι η ίδια με τις ενδεικτικές δεν σημαίνει ότι είναι λάθος. Οποιαδήποτε απαντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή. Άρα και οι 2 είμαστε σωστοί.
 

Sociallyawkward

Νεοφερμένος

Η Sociallyawkward αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το ότι η απαντηση σου (και η δικιά μου) δεν είναι η ίδια με τις ενδεικτικές δεν σημαίνει ότι είναι λάθος. Οποιαδήποτε απαντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή. Άρα και οι 2 είμαστε σωστοί.
Μακαρι πραγματικα! Ελπιζω να παρω κατι απο το γ5. Για το δ3γ παλι δεν ειμαι καθόλου σίγουρη αν και έγραψα οτι θα γινει μονοδρομη
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Μακαρι πραγματικα! Ελπιζω να παρω κατι απο το γ5. Για το δ3γ παλι δεν ειμαι καθόλου σίγουρη αν και έγραψα οτι θα γινει μονοδρομη
Δεν μπορούν να στο κόψουν όλο το Δ3γ, διότι το ξεκίνησες σωστά. Το καθετί που γράφουμε αν είναι σωστό πιάνει κάτι. Αν δεν το ολοκληρωσες απλά δεν θα πάρεις όλες τις μονάδες. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν το κόβουν ολο
 

Sociallyawkward

Νεοφερμένος

Η Sociallyawkward αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν μπορούν να στο κόψουν όλο το Δ3γ, διότι το ξεκίνησες σωστά.
Μακαρι. Και στο φροντιστήριο έτσι μου ειπαν. Αλλα δεν ξέρω δεν πιστεύω να μου δωσουν πανω απο 1 μοριο αν είναι και αυστηροί
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ο αυτοϊοντισμός είναι ισορροπία. Η προς τα αριστερά αντίδραση ,ναι, είναι εξουδετέρωση των H3O+ OH-. Κοίτα, λοιπόν, πως οι απαντήσεις είναι οι ίδιες. Εμείς εδώ είπαμε από την ισορροπία και μετατόπιση κλπ. Με την εξουδετέρωση απλά βγάζεις το ΔH<0. Μου φαίνεται απλά πως προσπαθούν να το παίξουν κάποιοι. Βατά βατά και έχουν λάθη. Εδώ το lisariteam ,τόσοι μαθηματικοί, δεν είδαν τις κατηγορίες ούτε στο Δ3 ούτε στο Δ4 (μαθηματικά). Τραγικό να τρέχουν να διορθώσουν τα λάθη και μετά να μιλάνε για βατά. Μακάρι να μην πέσουμε σε γουμάρια βαθμολογητές και πάμε καλά!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top