Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες εξετάσεις για το 2019 ολοκληρώνονται για όλους - όλους, αύριο Τρίτη 18/06 με την Βιολογία Προσανατολισμού.

Καλή επιτυχία και καθαρό μυαλό σε όλους τους υποψηφίους! :spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2019. Για ό,τι αφορά τη Βιολογία Προσανατολισμού (πώς τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί, όπου και θα προστεθούν τα θέματα και οι ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά από διάφορα φροντιστήρια!

Σημείωση συντονιστών: Επειδή τις ημέρες των εξετάσεων τα μηνύματα θα είναι πολυάριθμα, παρακαλούνται τα μέλη, αν εντοπίσουν κάποιο μήνυμα που αντιβαίνει στους όρους χρήσης του forum, να το αναφέρουν στους συντονιστές μέσω της χρήσης του συστήματος αναφοράς μηνύματος. Υπενθυμίζουμε ότι η αναφορά γίνεται πατώντας το κουμπί
στο κάτω μέρος των μηνυμάτων.

Προηγούμενα μαθήματα:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εχουμε κάποια πρωτη αποψη για την δυσκολία των θεμάτων ?
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλήμερα,
τα θέματα φαίνονται αρκετά ενδιαφέρονται, χωρίς κάτι που θα ξαφνιάσει τον άριστα προετοιμασμένο υποψήφιο. Ωστόσο απαιτούν ιδιαίτερα ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και συνδυασμό των κεφαλαίων, μια φιλοσοφία εξέτασης που συναντάμε τα τελευταία 4 χρονιά.
1) Τα θέμα Α το κρίνω βάτο
2) το θέμα Β έχει ερωτήματα που δε θα δυσκολέψουν τον άριστα προετοιμασμένο υποψήφιο
3) το θέμα Γ απαιτεί εξοικείωση με τις διασταυρώσεις και τις αναλογίες των φαινοτύπων, ενώ το Γ3 συνδυάζει πολύ όμορφα το 5 με το οπερονιο της λακτόζης και θυμίζει ερώτηση πανεπιστημιακού τύπου, η οποία θέλει παρατηρητικότητα στη θέση που κόβει η ενδονουκλεαση
4)Τελος το Δ είναι ένα ωραίο θέμα που θυμίζει επίσης πανεπιστημιακή εξέταση, επίσης συνδυάζει το 5 με άλλο κεφάλαιο, το 4, και απαιτεί κριτική σκέψη, χωρίς ωστόσο ακραία δυσκολία. Τα ομόζυγα για το μεταλλαγμένο άτομα δίνουν ζώνες 600 και 400, το ομόζυγα για το φυσιολογικό δίνουν 1000, τα ετεροζυγα δίνουν και 400 και 600 και 1000. ενώ η μετάλλαξη έγινε στην πρώτη βάση της αλληλουχίας αναγνώρισης (G έγινε C)
Γενικά ωραία θέματα διαβαθμισμένης δυσκολίας που δε ξαφνιάσουν, ωστόσο, τους υποψηφίους στην διατύπωση και τη φιλοσοφία τους, άλλα απαιτούν εμβάθυνση στην ύλη και συνδυαστική σκέψη.
ΥΓ για τους βιολόγους την παρέας: το Γ3 μας θυμίζει ένα παράδειγμα έκφρασης πρωτεΐνης σε φορέα με ρυθμιστικό στοιχείο το οπερονιο της λακτόζης (σε μη επιθυμητή θέση). Το θέμα Δ από την άλλη, είναι ένας εξαιρετικά συνηθισμένος γενετικός έλεγχος που συναντάται σε εργαστήρια ερευνάς και διάγνωσης χρησιμοποιώντας RFLP πολυμορφισμούς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εμενα με ξαφνιασε το ποσο ευκολα ηταν, σε σημειο να φοβαμαι οτι υπαρχει καπου παγιδα την οποια δεν εχω δει, κι ας διαβασα 500 φορες καθε εκφωνηση. Χωρια οτι μαζι με πολληηη αιτιολογηση τελειωσα στις 2 ωρες... Οποτε ναι, οι περιπτωσεις ειναι 2:
1) υπαρχει σχετικη δυσκολια και εγω δεν την προσεξα,οποτε δεν εγραψα καλα (για αυτο φοβαμαι να δω τις απαντησεις)
2) μας λυπηθηκαν με την φυσικη και τη χημεια,οποτε ειπαν να μην μας ριξουν τελειως το ηθικο και εβαλαν βατα θεματα.
 

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Galaxy στο τελευταίο του Δ βρήκες τη μετάλλαξη;
 

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ηταν πολυ εύκολα. Σε εναν άριστα προετοιμασμένο δε θα πηρε πανω απο 1.30 ωρα να τελειωςει.. λυπήθηκαν τις βάσεις για ιατρική για να μην υπάρξει κατακόρυφη πτώση.. Καλα αποτελεσματα σε ολους ευχομαι να περασετε ολοι εκει που θελετε. Καλο καλοκαιρι !!
 

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εγώ έχω μια απορία σχετικά με το θεμα α2 που λογικα το χω βαλει λαθος.
Για όσους δεν θυμούνται:

Ένα φυτό καλαμποκιού ποικιλίας Bt περιέχει γονίδια από:
α. δύο διαφορετικά είδη οργανισμών
β. τρία διαφορετικά είδη οργανισμών
γ. τέσσερα διαφορετικά είδη οργανισμών
δ. ένα είδος οργανισμού.


Έβαλα την απάντηση Α η οποία με βάση πολλα φροντιστήρια που χω δει είναι λαθος. Το σκεπτικό μου ηταν ότι το φυτό περιέχει γονίδιά από το φυτικό κύτταρο του καλαμποκιού και από το βακτήριο το bacillus thurigiensis και από το βακτήριο το agrobacterium tumefaciens από το οποίο παίρνει το πλασμιδιο Ti που μεταφέρει το γονίδιο της τοξίνης από το bt.

Ωραια βλέπουμε ότι είναι 3 διαφορετικοί οργανισμοί

Ωστόσο το ερώτημα λεει «είδη οργανισμών»
Οι δυο από τους 3 είναι ΒΑΚΤΗΡΙΑ (προκαρτυωτικοι, όπως θέλετε πείτε τα) και το αλλο είναι φυτικό κύτταρο άρα από φυτικό ευκαρυωτικο οργανισμό.
Άρα ΕΙΔΗ οργανισμών είναι ΔΥΟ όχι τρία.
1. Βακτήρια
2. Φυτικός οργανισμός


Σωστά; Σορρυ άμα είναι λαθος και σας μπέρδεψα αλλα εμένα ετσι μου φαίνεται σωστο.

Καταταλλα τα θέματα σε νορμαλ επίπεδα, παρόμοια με αλλες χρονιές.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εγώ έχω μια απορία σχετικά με το θεμα α2 που λογικα το χω βαλει λαθος.
Για όσους δεν θυμούνται:

Ένα φυτό καλαμποκιού ποικιλίας Bt περιέχει γονίδια από:
α. δύο διαφορετικά είδη οργανισμών
β. τρία διαφορετικά είδη οργανισμών
γ. τέσσερα διαφορετικά είδη οργανισμών
δ. ένα είδος οργανισμού.


Έβαλα την απάντηση Α η οποία με βάση πολλα φροντιστήρια που χω δει είναι λαθος. Το σκεπτικό μου ηταν ότι το φυτό περιέχει γονίδιά από το φυτικό κύτταρο του καλαμποκιού και από το βακτήριο το bacillus thurigiensis και από το βακτήριο το agrobacterium tumefaciens από το οποίο παίρνει το πλασμιδιο Ti που μεταφέρει το γονίδιο της τοξίνης από το bt.

Ωραια βλέπουμε ότι είναι 3 διαφορετικοί οργανισμοί

Ωστόσο το ερώτημα λεει «είδη οργανισμών»
Οι δυο από τους 3 είναι ΒΑΚΤΗΡΙΑ (προκαρτυωτικοι, όπως θέλετε πείτε τα) και το αλλο είναι φυτικό κύτταρο άρα από φυτικό ευκαρυωτικο οργανισμό.
Άρα ΕΙΔΗ οργανισμών είναι ΔΥΟ όχι τρία.
1. Βακτήρια
2. Φυτικός οργανισμός


Σωστά; Σορρυ άμα είναι λαθος και σας μπέρδεψα αλλα εμένα ετσι μου φαίνεται σωστο.

Καταταλλα τα θέματα σε νορμαλ επίπεδα, παρόμοια με αλλες χρονιές.


αυτο που λες εχει βια βαση.. πολυ μεγαλη βαση, τωρα που το σκεφτομαι, και εχω αρχισει να ανησυχω γιατι κι εγω εβαλα τρια ειδη. Ωστοσο, τα ευκαρυωτικοι και οι πρωκαρυωτικοι δεν ειναι δυο διαφορετικα ειδη... δεν ξερω αν καταλαβαινεις πως το εννοω
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εγώ τα θέματα θα τα χαρακτήριζα μέτρια,διαβαθμισμένης δύσκολιας παρόμοια με άλλες χρονιές..ήθελε καποια πραγματάκια να προσέξεις και δεν είναι τόσο εύκολα οσο δείχνουν..Εύχομαι όλοι να περασουμε εκεί που θέλουμε Καλό καιλοκαιρι!!
 

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα θέματα σε σχέση με τα περσινά μοιάζουν ευκολότερα. Να τονίσω ότι ευκολότερα από την άποψη ότι κάποιος έχει εμβαθύνει φουλ στην ύλη πχ για κάποιον που δεν έδωσε πρώτη φορά πανελλήνιες και έχει απλά ξεσκονίσει κάθε άσκηση ,θεωρία,βοηθήματα και κλπκλπκλπ
Θέμα Α : ιδιαίτερη προσοχή το Α3, σίγουρα πολλοί μπορούν να την πατήσουν όπως και με το Α4
Β1 βατο
Β2 βατο ,μοιάζει κρίσεως με πρωτη ματιά αλλα εάν σκεφτούν οι υποψήφιοι το πως συντιθεται το dna απο θεωρία τοτε όλα οκ
Β3 βατο με εξαίρεση το δ όπου σε πολλά γραπτά αντι για 90 μόρια dna θα έχουν απαντησει 45 γιατί τα μπέρδεψαν με τα χρώμοσώματα, όχι λόγω άγνοιας αλλά λόγω απροσεξιας
Β4 κλασσική θεωρία
Θεμα Γ
Φουλ εμβάθυνση για τις μεντελικοτητες και απλά να τα θεωρουν όχι άσκηση αλλα παιχνιδακι! Απευθυνεται για υποψήφιους που έχουν κάνει καθε περιπτωση και υποπεριπτωση στο πεντο κεφαλαιο. Πολύ ομορφό θεμα
Γ3 κλασσικο το συναντάμε και σε πολλά βοηθήματα,αρκετα δουλεμένο θεμα
Θέμα Δ νομιζω κρινόσουν στο ποσο καλα έχεις διαβάσει την εκφώνηση βλέποντας EcoRi(!!!!!!!)
Δ1 περιπτώσεις κλασσικο και δέχεσαι ή απορρίπτεις
Δ2 συνέχεια της διερεύνησης με διεξαγωγή συμπερασάματων
Δ3 με βασει τους γονοτυπους τους ,εχω και τα αντιστοιχα κομματια dna
Δ4 βλεπουμε την φυσιολογικη κωδικη αλυσιδα. Σημαντιικο εδω να ξαναδιαβασουν την εκφωνηση και να θυμηθούν την EcoRi αρα με βαση το GAATTC αναζητω την σημειακη μεταλλαξη που οδηγει σε προωρο κωδικονιο ληξης αρα προωρο τερματισμό
Το 17ο νουκλεοτίδιο (απο την αρχή) C έχει αντικατασταθεί απο το G.

Γενικες γραμμες: πολύ προσοχή, σωστή διαχείριση χρόνου δυνατη προετοιμασία και έγραφες το μεγιστο για σένα.
Καλα αποτελέσματα σε όλους!




Το Δ θεμα με μια σκετη ματια θα λεγε κανεις οτι έχουμε φυλοελεγχομενα γονιδια , δηλαδη να εμφανίζεται ως υπερέχον στα αρσενικα και ως υποτελες στα θηλυκα. Οπως και με την αλωπεκίαση.
Αυτη η αποψη με μια ματια χωρις να διαβασεις εκφωνησεις..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εγώ έχω μια απορία σχετικά με το θεμα α2 που λογικα το χω βαλει λαθος.
Για όσους δεν θυμούνται:

Ένα φυτό καλαμποκιού ποικιλίας Bt περιέχει γονίδια από:
α. δύο διαφορετικά είδη οργανισμών
β. τρία διαφορετικά είδη οργανισμών
γ. τέσσερα διαφορετικά είδη οργανισμών
δ. ένα είδος οργανισμού.


Έβαλα την απάντηση Α η οποία με βάση πολλα φροντιστήρια που χω δει είναι λαθος. Το σκεπτικό μου ηταν ότι το φυτό περιέχει γονίδιά από το φυτικό κύτταρο του καλαμποκιού και από το βακτήριο το bacillus thurigiensis και από το βακτήριο το agrobacterium tumefaciens από το οποίο παίρνει το πλασμιδιο Ti που μεταφέρει το γονίδιο της τοξίνης από το bt.

Ωραια βλέπουμε ότι είναι 3 διαφορετικοί οργανισμοί

Ωστόσο το ερώτημα λεει «είδη οργανισμών»
Οι δυο από τους 3 είναι ΒΑΚΤΗΡΙΑ (προκαρτυωτικοι, όπως θέλετε πείτε τα) και το αλλο είναι φυτικό κύτταρο άρα από φυτικό ευκαρυωτικο οργανισμό.
Άρα ΕΙΔΗ οργανισμών είναι ΔΥΟ όχι τρία.
1. Βακτήρια
2. Φυτικός οργανισμός


Σωστά; Σορρυ άμα είναι λαθος και σας μπέρδεψα αλλα εμένα ετσι μου φαίνεται σωστο.

Καταταλλα τα θέματα σε νορμαλ επίπεδα, παρόμοια με αλλες χρονιές.


Ο διαχωρισμός ανάμεσα σε φυτά και βακτήρια έγκειται στο ταξινομικό επίπεδο των "Βασιλείων" . Το είδος βρίσκεται πολλές ταξινομικές μονάδες μετά το Βασίλειο. Δε θα ζητούσαν κατί που να μην εμπίπτει σε όσα αναγράφονται στο βιβλίο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Να πω με την σειρά μου καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά.
 

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές μου φάνηκαν αρκετά εύκολα, ειδικά τα θέματα Α και Β.
Στο θέμα Δ δυστηχώς με μπέρδεψε εκεί που έλεγε τα αποτελέσματα του γενετικού έλεγχου γιατί στο άτομο ΙΙ2 έλεγε μπροστά τη λέξη ΜΟΝΟ ενώ στο άλλο άτομο όχι οπότε κατάλαβα ότι στο άτομο ΙΙ1 έχει και το φυσιολογικό και το μεταλλαγμένο :( κρίμα.
 

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε γενικές γραμμές μου φάνηκαν αρκετά εύκολα, ειδικά τα θέματα Α και Β.
Στο θέμα Δ δυστηχώς με μπέρδεψε εκεί που έλεγε τα αποτελέσματα του γενετικού έλεγχου γιατί στο άτομο ΙΙ2 έλεγε μπροστά τη λέξη ΜΟΝΟ ενώ στο άλλο άτομο όχι οπότε κατάλαβα ότι στο άτομο ΙΙ1 έχει και το φυσιολογικό και το μεταλλαγμένο :( κρίμα.


Δεν καταλαβες τι έκοβε; Έαν έκοβε το φυσιολογικο ή το μεταλλαγμένο η ενδονουκλεάση σου;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ναι ναι κατάλαβα τι κόβει τι, το πρώτο άτομο είχε το μεταλλαγμένο και το δεύτερο το φυσιολογικό. Απλά επειδή στο δεύτερο άτομο είχε μπροστά τη λέξη μόνο και στο πρώτο άτομο δεν την ανέφερε στην αρχή, υπέθεσα ότι είχε και το φυσιολογικό απλά δεν το έλεγε και καλά για 《παγίδα》!
 

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ναι κατάλαβα τι κόβει τι, το πρώτο άτομο είχε το μεταλλαγμένο και το δεύτερο το φυσιολογικό. Απλά επειδή στο δεύτερο άτομο είχε μπροστά τη λέξη μόνο και στο πρώτο άτομο δεν την ανέφερε στην αρχή, υπέθεσα ότι είχε και το φυσιολογικό απλά δεν το έλεγε και καλά για 《παγίδα》!


Ουσιαστικά για να καταλάβεις την φιλοσοφία της άσκησης!
Παίρνω δειγμα σάλιου.
ακολουθώ πρωτόκολλο για απομόνωση DNA
Κανω PCR
κανω ηλεκτροφορηση σε μια πηκτή για να μου επιβεβαιώσει την αποτυχια ή την επιτυχια της PCR μου
Μετα πετάω ενδονουκλεασες εδω έχουμε την EcoRi για να μου κοψει μεταλλάγμενα η φυσιολογικά τμήματα ,εξαρτάται.
Και εν τελει σε UV shadowing βλέπω τα αποτελεσματα
Ο ποιητης της ασκησης ειχε το εξης: η περ. ενδονουκλεαση εκοβε το μεταλλαγμένο ενώ το μη μεταλλάγμενο δεν το αγγιζε καν.
Δεν εκοψε 1000 κομματια DNA (SOS)
Aπλα στα αποτελέσματα είχαμε για το θηλυκό κομμενα τμηματα DNA των ζβ 400 και 600 αν δεν λεω βλακειες
και στο αρσενικο είχα τμηματα με 1000ζβ που συνεπως δεν κοπηκε γιατι ήταν μη μεταλλαγμενο δλδ φυσιολογικο
Οτι και να κανες η δεν εκανες οχι μονο εσυ γενικα..
Ξεχνα το, δεν αλλαζει τιποτα. ή αλλαζει; οχι δεν αλλαζει
Απολαυστε και επισημα το καλοκαιρι και οτι ειναι να γινει θα γινει
οτι επιλεξετε να κανετε ειτε να σπουδασετε σε αυτα που θα μπειτε ειτε ξαναμπειτε στην δοκιμασια πανελληνιες, όλα για καλο σκοπο θα έχουν ΣΚΟΠΟ να γίνουν


Καλα αποτελεσματαα!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Το κατάλαβα ευχαριστώ ♡
Καλό καλοκαίρι και καλά αποτελέσματα σε όλους!
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα σε όλους!! Παιδιά, εγώ στο Δ4 δεν είδα το κωδικόνιο λήξης και πήρα όλες τις πιθανές περιπτώσεις για το GAA, αντί TGA, δηλαδή να είναι συνώνυμο το GAA με το CAA κλπ... Πόσο λέτε να μου κόψουν;:swoon2:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα σε όλους!! Παιδιά, εγώ στο Δ4 δεν είδα το κωδικόνιο λήξης και πήρα όλες τις πιθανές περιπτώσεις για το GAA, αντί TGA, δηλαδή να είναι συνώνυμο το GAA με το CAA κλπ... Πόσο λέτε να μου κόψουν;:swoon2:


Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top