[18/05/09] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johnc

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ρε γαμωτο εγω τα εχω ολα σωστα αλλα στο 4ο θεμα ξεχασα να βαλω την πιθανοτητα ενω εχω βρει οτι το Α={2,3,4}...ΠΟΣΟ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ????????

Και εγω το ιδιο...και πολλοι ακομα!!!! ελεος αυτη η πιθανοτητα, το πιο γελοιο και δεν το γραψαμε..!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τα θέματα από σεβασμό για τα παιδιά της θεωρητικής που προτίμησαν τα μαθηματικά (μπράβο τους, πραγματικά, που δεν διάλεξαν να παπαγαλίσουν άλλες 40-50 σελίδες) θα τα χαρακτήριζα βατά.

Βεβαίως με τέτοια θέματα θεωρώ κι εγώ ότι θα δοθεί πολύ μεγάλη έμφαση στη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας απ'τους βαθμολογητές.

Με λίγα λόγια: Ακόμα κι αν τα'χω γράψει όλο σωστά, δεν εγγυώμαι σε κανέναν ότι θα πάρω 100 αν και ξέρω ότι το αξίζω, όπως πολλά άλλα παιδιά που σήμερα τα "ξεσκίσανε" τα θέματα και είχαν "καεί" όλη τη χρονιά με δύσκολες, για το επίπεδο του μαθήματος, ασκήσεις.

Αν και μεταξύ μας, πρέπει να'ναι πολύ κομπλεξάρα ο διορθωτής για να μου κόψει κάτι, απ'τη στιγμή που:
- Έχω κάνει και το διάγραμμα Venn και τα πάντα όλα στην απόδειξη
- Έχω γράψει αναλυτικότατα τον ορισμό (πολύ αντιsos ορισμός by the way) μαζί με τις ιδιότητες του fi.
- Στο 2ο θέμα έχω κάνει τις πράξεις σαν παιδάκι του δημοτικού (σα να μην ξέρω απ'ευθείας πόσο κάνει 24 + 7 + 3 + 64).
- Στο 3ο θέμα επίσης, και αναφορά στην παραγωγισιμότητα και όλα και στην ευθεία πήρα την εξίσωση y = λx + β για να μην καταλάβει αφενός ότι είμαι της κατεύθυνσης (χαχα) κι αφετέρου για να μην του δώσω αφορμή.
- Στο 4ο θέμα όλα τα διαστήματα ok και πλήρης αιτιολόγηση σε όλα με παραγωγισιμότητες κλπ. κλπ.

Ε, από πού διάολο θα μου κόψει; :)

Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι ότι πρέπει να είμαστε όσο πιο αναλυτικοί γίνεται (σε σημείο αηδίας, δυστυχώς), για να μην δίνουμε αφορμές για τσεκούρωμα στον διορθωτή, ο οποίος συνήθως μας περιμένει στη γωνία.
Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.


Καλή δύναμη μάγκες, καλά αποτελέσματα σας εύχομαι, και φάτε τους στα επόμενα. Δεν χάθηκε τίποτα ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markou

Νεοφερμένος

Ο markou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν φαντάζομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyridoul@

Νεοφερμένος

Η Σπυριδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Κωνσταντίνος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
είσαι σίγουρη πως την έχει? δεν την βρίσκω :(
Έχει με το vi/v σιγα το ιδιο πραγμα ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fasok

Νεοφερμένος

Ο fasok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ερώτηση
Στον ορισμό του ήθελε μόνο τις 2 σειρές και το κλάσμα;
Εγώ έγραψα και τις ιδιότητες, αλλά εκεί που λέει έβαλα .
Τι μαζεύω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markou

Νεοφερμένος

Ο markou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ελπίζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyridoul@

Νεοφερμένος

Η Σπυριδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Κωνσταντίνος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ερώτηση
Στον ορισμό του ήθελε μόνο τις 2 σειρές και το κλάσμα;
Εγώ έγραψα και τις ιδιότητες, αλλά εκεί που λέει έβαλα .
Τι μαζεύω;
Εγω δεν τις εγραψα τισ ιδιότητες γιατι δεν τις ζητούσε...Λέτε να τις ήθελε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εγω δεν τις εγραψα τισ ιδιότητες γιατι δεν τις ζητούσε...Λέτε να τις ήθελε?

ούτε εγω τις έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina001

Νεοφερμένος

Η angelina001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
μετρια προς ευκολα για εναν παιδι τεχνολογικης/θετικης..αλλα για εναν θεωρητικο?που να σκεφτει στ 4θεμα για φθινουσα να λυσει ανισωση και στ 3 θεμα με την εφαπτομενη....μη κοιτατε που εμεις τα εχουμε φααει με τ κουταλι...οι θεωρητικοι καναν οτι ασκησεις ειχε τ βιβλιο και τ 4 θεμα ηταν εξω απο αυτα που ειχαν μαθει..νομιζω ευννοουν πολυ την τεχνολογικη/θετικη φετος..ισως γιατι περσυ τους χαντακωσαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnc

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγω δεν τις εγραψα τισ ιδιότητες γιατι δεν τις ζητούσε...Λέτε να τις ήθελε?

Και εγω ετσι πιστευω, δεν εβαλα ιδιοτητες..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Εγω δεν τις εγραψα τισ ιδιότητες γιατι δεν τις ζητούσε...Λέτε να τις ήθελε?
ουτε κι εγω τις εγραψα!δεν νομιζω να ηταν απαραιτητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εγω παλι εκανα μλκια στο 4ο -τελος.Εκανα τον πινακα για την ανισοση του λ ολα καλα και ωραια και λεω "για να ειναι η συναρτηση ταδε μικροτερη του μηδενος θα πρεπει το λ Ε [1,5] και Ν(Α) το εβγλα 5 και 5%....και αστα να πανε...
χανω μαλλον 3 και πανω μορια. δλδ 100 περιπου στα 20.000.........
Την τρελα μου μεσα!
Θα το dioruvsv την τεταρτη ;)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Τα θέματα από σεβασμό για τα παιδιά της θεωρητικής που προτίμησαν τα μαθηματικά (μπράβο τους, πραγματικά, που δεν διάλεξαν να παπαγαλίσουν άλλες 40-50 σελίδες) θα τα χαρακτήριζα βατά.

Βεβαίως με τέτοια θέματα θεωρώ κι εγώ ότι θα δοθεί πολύ μεγάλη έμφαση στη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας απ'τους βαθμολογητές.

Με λίγα λόγια: Ακόμα κι αν τα'χω γράψει όλο σωστά, δεν εγγυώμαι σε κανέναν ότι θα πάρω 100 αν και ξέρω ότι το αξίζω, όπως πολλά άλλα παιδιά που σήμερα τα "ξεσκίσανε" τα θέματα και είχαν "καεί" όλη τη χρονιά με δύσκολες, για το επίπεδο του μαθήματος, ασκήσεις.

Αν και μεταξύ μας, πρέπει να'ναι πολύ κομπλεξάρα ο διορθωτής για να μου κόψει κάτι, απ'τη στιγμή που:
- Έχω κάνει και το διάγραμμα Venn και τα πάντα όλα στην απόδειξη
- Έχω γράψει αναλυτικότατα τον ορισμό (πολύ αντιsos ορισμός by the way) μαζί με τις ιδιότητες του fi.
- Στο 2ο θέμα έχω κάνει τις πράξεις σαν παιδάκι του δημοτικού (σα να μην ξέρω απ'ευθείας πόσο κάνει 24 + 7 + 3 + 64).
- Στο 3ο θέμα επίσης, και αναφορά στην παραγωγισιμότητα και όλα και στην ευθεία πήρα την εξίσωση y = λx + β για να μην καταλάβει αφενός ότι είμαι της κατεύθυνσης (χαχα) κι αφετέρου για να μην του δώσω αφορμή.
- Στο 4ο θέμα όλα τα διαστήματα ok και πλήρης αιτιολόγηση σε όλα με παραγωγισιμότητες κλπ. κλπ.

Ε, από πού διάολο θα μου κόψει; :)

Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι ότι πρέπει να είμαστε όσο πιο αναλυτικοί γίνεται (σε σημείο αηδίας, δυστυχώς), για να μην δίνουμε αφορμές για τσεκούρωμα στον διορθωτή, ο οποίος συνήθως μας περιμένει στη γωνία.
Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.


Καλή δύναμη μάγκες, καλά αποτελέσματα σας εύχομαι, και φάτε τους στα επόμενα. Δεν χάθηκε τίποτα ακόμα.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω πιο πολύ...ακριβώς τα ίδια...αναλυτικά μέχρι αηδίας..περιττό να σας πω οτι τα θέματα μας είχαν έρθει 9 παρα 20,9 και 30 τα είχα τελειώσει και μέχρι το τέλος τα έλεγχα!Έλεος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria25

Νεοφερμένος

Η Maria25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά, και γω στο τελευταίο του 4ου έχασα.. :P
έκανα μια τεράστια βλακεία, κ δε κατάλαβα ακόμη πως, αλλά άλλαξα την φορά της ανίσωσης και πήρα άλλο διάστημα κ συνεπώς έβγαλα άλλη πιθανότητα.. πόσο λέτε να μου κόψουν; :(
πάντως μου φάνηκαν αρκετά εύκολα, αλλά τα παιδιά από θεωρητική ζορίστηκαν λίγο απ' οτι είδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
μετρια προς ευκολα για εναν παιδι τεχνολογικης/θετικης..αλλα για εναν θεωρητικο?που να σκεφτει στ 4θεμα για φθινουσα να λυσει ανισωση και στ 3 θεμα με την εφαπτομενη....μη κοιτατε που εμεις τα εχουμε φααει με τ κουταλι...οι θεωρητικοι καναν οτι ασκησεις ειχε τ βιβλιο και τ 4 θεμα ηταν εξω απο αυτα που ειχαν μαθει..νομιζω ευννοουν πολυ την τεχνολογικη/θετικη φετος..ισως γιατι περσυ τους χαντακωσαν...
+1:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
3 Μαθηματικούς που ρώτησα στο φροντιστήριο,είπαν ότι δεν χρειαζόταν...τώρα τι να πω,άμα είναι κανένα κουφέτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyridoul@

Νεοφερμένος

Η Σπυριδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Κωνσταντίνος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πραγματι οι θεωρητικοι δυσκολευτήκαν σημερα...παντως και η τεχνολογικη εκανε πολλα λαθη...εδω δεν μπορόυσαν να βρουν το όριο ή αλλοι το κάναν με d l'hospital! ή στην παραγοντοποιήση ξεχάσαν το 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fasok

Νεοφερμένος

Ο fasok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ερώτηση
Στον ορισμό του ήθελε μόνο τις 2 σειρές και το κλάσμα;
Εγώ έγραψα και τις ιδιότητες, αλλά εκεί που λέει έβαλα .
Τι μαζεύω;
bump
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!..evaki..!!!

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εγώ έγραψα : σχετική συχνότητα (relative frequence) fi των τιμών xi, με i=0.1....k μιας μεταβλητής X δείγματος μεγέθους ν, με ν<=κ, ονομάζουμε τον αριθμό vi/v, με i=1...k ...... λάθος είναι? πείτε λίγο.................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εντάξει εύκολα ήταν. Αλλά δεν είχε καθόλου πιθανότητες. Βλακεία.

Και εγω ετσι πιστευω, δεν εβαλα ιδιοτητες..!

Ε, ναι οι ιδιότητες είναι άσχετες με αυτό που ζητούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top