[18/05/09] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

markou

Νεοφερμένος

Ο markou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
τι Venn θα μας τρελάνουνε? έλεος θα μας κόψουνε για δυο κωλοκύκλους μόρια? αφού το εξηγούμε με λόγια πως τα ενδεχόμενα είναι ασυμβίβαστα και τα λοιπα,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
α ρε φουλη απροσεκτε καλα δεν τα ελεγξες καθολου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markou

Νεοφερμένος

Ο markou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδιά εγώ στο δεύτερο θέμα χρησιμοποίησα τύπο :
{s}^{2}=\Sigma ((xi-\bar{x})^{2}*fi ) σωστό δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άμα δεις τα θέματα,θα καταλάβεις ότι στα περισσότερα ερωτήματα ήταν νδο οπότε δεν υπάρχει περιθώριο λάθους...Άμα το έβγαζες ήσουν σωστός και τελος. :P

Αυτό ήταν όντως πολύ καλό. :D
-----------------------------------------
τι Venn θα μας τρελάνουνε? έλεος θα μας κόψουνε για δυο κωλοκύκλους μόρια? αφού το εξηγούμε με λόγια πως τα ενδεχόμενα είναι ασυμβίβαστα και τα λοιπα,,

Στη θεωρία δυστυχώς αυτό που δέχονται ως πλήρες είναι είτε ακριβώς αυτό που λέει το βιβλίο είτε μια άλλη πλήρη μαθηματική απόδειξη. Η έλλειψη Venn πιθανόν να θεωρηθεί παραλλειψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Σχετικά με τα διαγράμματα Venn, στο φροντιστήριο μας είπαν ότι δεν χρειάζονταν να τα σχεδιάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά, τα θέματα ήταν ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ. Πιο εύκολα δεν μπορούσανε να βάλουνε; Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 2002 (μακράν πιο δύσκολα τα θέματα) και τα έλυσα όλα σε 25 λεπτά (ακόμη και το 1ο θέμα έγραψα με τις αποδείξεις). Μπορώ να πω ότι είναι από τα πιο εύκολα θέματα μαθηματικών γενικής παιδείας στο διάστημα 2000-2009. Όσοι ενδιαφέρεστε κυρίως για 5ο πεδίο, ετοιμαστείτε για υψηλές βάσεις.

Παίζει το επίπεδο να έπεσε επειδή τα θέματα είναι κοινά με ΕΠΑΛ Β. Ποιος ξέρει; Θα δούμε στην κατεύθυνση πόσα απίδια βάζει ο σάκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aireen

Νεοφερμένος

Η Aireen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ειμαι βλακας.
1)Ξεχασα στο 2ο θεμα στο τυπο για τη διακυμανση να βαλω το
νi ενω το εβαλα μετα στις πραξεις.
2)Επισης στο 4ο μου βγηκε το λ ε(1,5) αλλα αντι να πω οτι λ{2,3,4} επειδη το διαστημα ειναι ανοιχτο εβαλα λ{1,2,3,4,5} και αντι να βρω Ρ(Α)=0,03 το βρικα 0,05

Ποσο πιστευτε οτι θα χασω για το καθενα?????
:'(:'(:'(:'(:'(

Καλα εισαι εσυ... εγω εκανα λαθος την μονοτονια στο 4ο (δεν το πιστευω αυτο το πραγμα.... μα τη μονοτονια???) το οποιο το κουβαλαγα διαρκωσ μαζι μου.... θα το κοψουν ολο το 4ο??? Ηταν τοσο ευκολα τα θεματα κι εκανα αυτη τη βλακεια..... δεν το πιστευωωωωωωωω :'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
ελα ρε μιβ που θα θεωρηθει παραλειψη εγω ολοσωστο θα το θεωρουσα δεν εξεταζονται οι παπαγαλοι αλλα οι μαγκες που εχουν πιασει την ουσια οσοι δε θελουν να ξεχνουν ουτε κομμα διαλεξτε βιολογια κι οχι μαθηματικα αλλη η φιλοσοφια αυτου του μαθηματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
όντως παίδες τα θέματα ήταν τέρμα εύκολα..
μια ερώτηση:
πόσο ηλίθιος γίνεται να είμαι??!!! έβαλα στο τέλος 5/100 ενώ το βρήκα ότι το λ παίρνει τιμές στο (1,5)

μακάρι να συνεχίσουν έτσι.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ra1kk0n3n

Νεοφερμένος

Ο ra1kk0n3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
επειδη μου το ειχε πει ο καθηγητης μου που διορθωνε οντως κοβουν 1-2 μορια αμα δν εχεις το διαγραμμα δυστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ελα ρε μιβ που θα θεωρηθει παραλειψη εγω ολοσωστο θα το θεωρουσα δεν εξεταζονται οι παπαγαλοι αλλα οι μαγκες που εχουν πιασει την ουσια οσοι δε θελουν να ξεχνουν ουτε κομμα διαλεξτε βιολογια κι οχι μαθηματικα αλλη η φιλοσοφια αυτου του μαθηματος

Σιγά την επιστήμη για μυαλά που είναι τα Μαθηματικά Γενικής. Αν πέσεις σε καθηγητή χωρίς εμπειρία το κόβει όπως είναι. Ο έμπειρος ναι, δεν θα το κόψει, τουλάχιστον όχι πολύ. Ούτε εγώ θα το θεωρούσα παράλειψη, αλλά το θέμα είναι ότι δε διορθώνουμε εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markou

Νεοφερμένος

Ο markou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ε ναι ρε συ τι πράγματα είναι αυτά? το venn είναι αν δεν το χεισ καταλάβει να κάνεισ κυκλάκια για να το πιάσεις έλεος ρε όλο κατα γράμμα πρέπει να το χεις? λες και απευθύνεσαι σε βλάκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ε ναι ρε συ τι πράγματα είναι αυτά? το venn είναι αν δεν το χεισ καταλάβει να κάνεισ κυκλάκια για να το πιάσεις έλεος ρε όλο κατα γράμμα πρέπει να το χεις? λες και απευθύνεσαι σε βλάκες

και εγώ αν το έκανα λάθος τα ίδια με σένα θα έλεγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis

Νεοφερμένος

Ο apostolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Στα ευκολα θεματα οι διορθωτες θα ψαχνουν τις λεπτομερειες...Αλλιως ολο 100ρια θα δουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Ποσο κοβουν οι μουτζουρες.???100 ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
Περαστικα στους θεωρητικους οντως πολυ πρωτο κεφαλαιο ρε παιδια.Ειδικα αυτο με τη μονοτονια για να τα βαλεις σε αυξουσα σειρα αντε να το σκεφτει ενας της θεωρητικης και λιγο το θεμα 3γ που πηγαινες με εστω ζητουμενο σημειο.Οσο για την αποδειξη 1000% χρειαζεται σχημα για να φανει οτι ειναι ασυμβιβαστα ρε παιδια κατι θα κοψουν αντε κανα μοριο με 2.ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ Σ ΛΕΩ:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά είναι εντελώς λογικό. Στο συγκεκριμένο μάθημα αν δεν κόψουν απ'τις βλακείες δεν θα κόψουν από πουθενά. Εδώ πέρσι στα δύο CV που έβρισκες, αν δεν παρουσίαζες όλη την πορεία της σύγκρισης απευθείας σου έκοβαν 5 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markou

Νεοφερμένος

Ο markou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
οκ αδερφέ αν εσύ θεωρείς οτί είναι λαθός τη στίγμή που η ίδια η εκφώνηση λέει οτι τα ενδεχόμενα είναι ασυμβίβαστα τι να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aireen

Νεοφερμένος

Η Aireen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αμα κανεις το πρωτο ερωτημα λαθος και το κουβαλας σε ολο το θεμα το κοβουν ολο το θεμα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
οκ αδερφέ αν εσύ θεωρείς οτί είναι λαθός τη στίγμή που η ίδια η εκφώνηση λέει οτι τα ενδεχόμενα είναι ασυμβίβαστα τι να σου πω

Η θεωρία πρέπει να παπαγαλίζεται σε όλα τα μαθήματα ανεξαιρέτως, αυτά είναι γνωστά εδώ και χρόνια. Δεν σου είπα ότι το θεωρώ λάθος, αλλά στην τελική δεν θα σε διορθώσω εγώ. Άσε που το διάγραμμα Venn ούτως ή άλλως είναι η μαθηματική αναπαράσταση των συνόλων, δεν είναι δυο τυχαίοι κύκλοι και πέντε γραμμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dev1ant

Νεοφερμένος

Ο dev1ant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ελα ρε μιβ που θα θεωρηθει παραλειψη εγω ολοσωστο θα το θεωρουσα δεν εξεταζονται οι παπαγαλοι αλλα οι μαγκες που εχουν πιασει την ουσια οσοι δε θελουν να ξεχνουν ουτε κομμα διαλεξτε βιολογια κι οχι μαθηματικα αλλη η φιλοσοφια αυτου του μαθηματος

Μακάρι οι βαθμολογητές να είχαν το σκεπτικό το δικό σου :) Αλλά όταν δεν σου επιτρέπουν να κάνεις del h'ospital, λογικά θα κόβουν και για το κόμμα.

Τα θέματα πάντως ήταν πολύ εύκολα, ανετοτατα πιάνεις 100αρι. Μονο για τα παιδιά της θεωρητικής δε ξέρω εκει στο 3ο θέμα που εφάρεις στην ανίσωση και αλλάζεις την φόρα, αν το σκέφτηκαν(ναι, ειναι γελείο για τεχνολογική και θετική κατ. γιατι το κάνουμε συνέχεια, για την θεωρητικη ομως..)


@Aireen: Να φανταστώ στο 4ο θέμα ε;(αφου σε όλα τα άλλα σου δίνει τις απαντήσεις και θέλει προσπάθεια για να κάνεις λάθος :P) Η μονοτονία θα σου τα χάλασε όλα λογικά.. τώρα αν θα σου κόψουν και απο τα άλλα. Το ευρος και την διαμεσο ομως πως τις βρήκες ίδιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top