[17/5/2010] Φυσική Γενικής Παιδείας

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 3 23.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 9 69.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2010 , να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Προηγούμενο θέμα:

[14/5/2010] Έκθεση Γενικής Παιδείας

____________________________________
updated: τα θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
:s Μα κάψανε φέτος!!!Ήταν πάρα πολλά και μερικά δύσκολα!Οι ασκήσεις πολύ απαιτητικές...Ειδικά στο Β2. έγραψα μια ολόκληρη σελίδα μόνο λόγια για να την αιτιολογήσω...Γενικά έχω γράψει από 16 και πάνω...Δεν το περίμενα...Υπολόγιζα πολύ πιο πάνω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivs

Νεοφερμένος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ήταν όντως αρκετά δύσκολα, καμία σχέση με τα προηγούμενα θέματα.
Στο πρώτο θέμα ήταν όλα εύκολα και αναμενόμενα, απο 'κεί και πέρα όμως ήθελαν όλα πολύ καλή αιτιολόγηση. Για να μην αναφέρω το τέταρτο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μου φανηκαν πολυ δυσκολα..αυτα που ζητουσαν ειναι νορμαλ αλλα για να τα βρεις αστα να πανε!!
απογοητρυτικα παρα πολυ και μετα απο μια δυναμικη αρχη στην εκθεση επεσα τελειως!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas N.

Νεοφερμένος

Ο Andreas N. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εμένα δεν μου φάνηκαν πολύ δύσκολα...Ναι όντως ήταν λίγο τσιμπιμένα αλλα όχι και τόσο... Το τέταρτο θέμα το έλυσα με σχετική ευκολία... Το πρώτο θέμα μου φάνηκε δύσκολο...και το Β2 του δεύτερου θέματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Για το Β2 θα συμφωνίσω μαζί σου Ανδρέα αλλά δεν θα έλεγα πως το πρώτο ήταν δύσκολο!Μια ανάγνωση αν τα είχες κάνει βγαίνανε...
Εγώ την μ@λακια την έκανα στο τελευταίο του 4ου θέματος που πολλαπλασίαζα τους διασπασμένους πυρήνες με 0,4 (σκέτο) και όχι με 0,004 όπως ήταν το σωστό επιπλέον μην έχοντας διαβάσει ποτέ χημεία έκανα και άλλη μια μλκια στο ίδιο ερώτημα...Πήγαινα και διαιρούσα με 2 τους πυρήνες α που έβρισκα γτ υπέθεσα πως στην διάσπαση βισμούθιο --> θάλιο + ήλιο οι πυρήνες που έβρισκα ήταν ήταν και θάλιο και ήλιο σε ίσες αναλογίες δλδ 50% θάλιο και 50% ήλιο...Δλδ σε ποιον να το πεις και να μη σε σκοτώσει...
Εεε και τέλος έχασα όλο το Β3 από απλή οξεία μαλάκινση που με καταδιόκει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas N.

Νεοφερμένος

Ο Andreas N. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Με τη θεωρία είχα πάντα ένα θέμα...και εύκολη να ήταν εμένα δεν πήγαινε ποτέ το μυαλό μου στο προφανές... Οπότε ίσως και αυτό που είπα να μην ήταν και τόσο αντικειμενικό...Το Β3 το έγραψα αλλά νομίζω ότι θα μου κόψουν διότι δεν χρησιμοποίησα τα αριθμητικά δεδομένα της εκφώνησης και έβαλα μόνο λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγω εγραψα χάλια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

naty_chem

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδία εγώ ίσως έχω κάνει την μεγαλύτερη μ@κια από όλους σας...στο Γ.3 που μας ζήταγε τον λόγο των κινητικών εγώ όπως συνέχιζα να το διαβάζω ,από το άγχος, νόμιζα ότι μας ζήταγε και τις κινητικές και προσπαθούσα να τις βρώ...έχω και κάτι αριθμητικά..το τέταρτο το ελυσα..το πρώτο επίσης...και στο Β.3 έκανα ανάποδα την αφαίρεση..ενώ είδα ότι ήτανε σχάση...ήτανε αδικιολόγητα δύσκολα για ένα μάθημα χωρίς συντελεστή που δεν ανοίγει πεδίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas N.

Νεοφερμένος

Ο Andreas N. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου. Πέσανε πολύ δύσκολα θέματα χωρίς λόγο... Ουσιαστικά λέγανε στους μαθητές της Β Λυκείου "Μην πάρετε φυσική γενικής παιδείας γιατί την βάψατε". Εγώ αν εξαιρέσουμε ότι έκανα βλλακεία στο πρώτο ερώτημα και αντι για γ απάντησα α και επίσης αντί να βρω τον λόγο Κ4/Κ1 βρήκα Κ1/Κ4 όλα τα άλλα τα έλυσα σωστα! Μου κάνει όμως εντύπωση πως αρκετοί θεωρούν το Θέμα Δ πιο δύσκολο από το Θέμα Β... Πραγματικά το βρήκα πολύ δύσκολο το Β...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astrofeggia

Νεοφερμένος

Η astrofeggia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συγκριτικά με πέρυσι (που έδωσα εγώ) τα βρήκα λίγο πιο δύσκολα και λίγο ανούσια..Υπάρχουν και άλλα κομμάτια πιο σημαντικά στην ύλη από αυτά που μπήκαν. Πάντως, ήθελε πολύ καλή προετοιμάσια.

Ανακοίνωση από την Ε.Ε.Φ. :

Θέματα Γενικής Παιδείας Φυσικής
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γʼ τάξης των Ημερήσιων Γενικών Λυκείων και των ΕΠΑΛ (Ομάδα Βʼ) εξετάστηκαν σήμερα Δευτέρα 17 Μαΐου 2010, στο μάθημα Γενικής Παιδείας που επέλεξαν.
Για την ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ, τα θέματα που επέλεξε η Κ.Ε.Ε. για την εξέταση του μαθήματος ΦΥΣΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ:
• δεν ελέγχουν την επίτευξη των σκοπών και των στόχων τόσο του συγκεκριμένου μαθήματος, όσο και της ομάδας των μαθημάτων ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ,
• έχουν ιδιαίτερα υψηλό επίπεδο δυσκολίας και αναντίστοιχο των επιπέδων δυσκολίας των άλλων μαθημάτων ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, με αποτέλεσμα να υποβαθμίζεται η αντικειμενικότητα του συστήματος, αφού:
o δε μπορούν να αντιμετωπιστούν «επί ίσοις όροις» από τις μαθήτριες και τους μαθητές όλων των Κατευθύνσεων,
o στερούν τους άριστους βαθμούς από όσους μαθητές επέλεξαν το μάθημα.
Σε ότι αφορά σε ειδικότερες παρατηρήσεις στα θέματα, η ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ θεωρεί προβληματική τη διατύπωση του ερωτήματος Β2. του θέματος Β. Η «πλάκα» στην οποία αναφέρεται το θέμα πρέπει να έχει υπερφυσικές ιδιότητες ώστε να είναι μαύρο σώμα για μια δέσμη ακτίνων Χ και διαφανές για μια άλλη.

Για την Επιτροπή Παιδείας της Ε.Ε.Φ.
Καράβολας Β., Κασίδης Α., Τσεφαλάς Κ. και Ψαλίδας Α.

Y.Γ:Δείτε τις λύσεις το θεμάτων στη Τράπεζα Θεμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δύσκολα θέματα φέτος, βέβαια καλά τα πήγα, αλλά τελείωσα ακριβώς στην ώρα που έπρεπε να το παραδώσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top