[17/5/2010] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 142)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 51 35.9%
  • Καλά

    Ψήφοι: 16 11.3%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 18 12.7%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 9 6.3%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 12 8.5%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 36 25.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
στον σταθμικό μέσο αν αντί χ παύλα = .... γράψω w παύλα =.. πόσο χάνω; με τις τελιτσες να είναι σωστές
μπα...τιποτα...στην εξαιρετικη περιπτωση ν σε πιασει κανας πολυ παραξενος βαθμολογητης αντε ν σου κοψει το πολυ 1μοριο..............π δεν νομιζω αν τα υπολοιπα ταχεις σωστα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
έβγαλα λάθος και την s :'( αλλά ευτυχώς μου βγήκε όχι ομοιογενές..κάτω από 19 ; για μ.... έγραψα..νευρίασα με τις πράξεις κ έφυγα(ναι είμαι ανώριμη και ας ξεσκίστηκα τόσα χρόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aurora_borealis

Νεοφερμένος

Ο aurora_borealis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδια,βρηκα λαθος το ακροτατο,αντι για p(a)+1 to βρηκα ολο αυτο σε ριζα....οτα τα αλλα ολοσοστα,ποσο πιστευετε να μου κοψουν απο τα 13 μορια π επιανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
έβγαλα λάθος και την s :'( αλλά ευτυχώς μου βγήκε όχι ομοιογενές..κάτω από 19 ; για μ.... έγραψα..νευρίασα με τις πράξεις κ έφυγα(ναι είμαι ανώριμη και ας ξεσκίστηκα τόσα χρόνια)
αν ειναι μονο αυτα μπορει συνολικα ν χασεις μονο 2-3 το πολυ 4 μοριακια.....οχι κατω απο 19 δεν το νομιζω..! εξαρταται βεβαια κ απτον βαθμολογητη...μπορει καποιος ν μην σ κοψει κ καθολου! ή μονο 1 μοριο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreasp21

Νεοφερμένος

Ο andreasp21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καποιος να μ απαντησει ποσο χανω αν δε δικαιολογησω τα προσημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heax

Νεοφερμένος

Ο Heax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
προφανως θα παρουν σωστα την παραγωγο και μεχρι καποιο σημειο ισως το μετα του ερωτηματος .. δεν ξερω ακριβως να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
αχ άς έχει συνουσιαστεί το προηγούμενο βράδυ !(συγγνώμη για τις βλακείες αλλά είμαι χάλια ψυχολογικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aurora_borealis

Νεοφερμένος

Ο aurora_borealis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κοβουν πολλα για το αριθμητικο λαθος που εκανα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Παιδια,βρηκα λαθος το ακροτατο,αντι για p(a)+1 to βρηκα ολο αυτο σε ριζα....οτα τα αλλα ολοσοστα,ποσο πιστευετε να μου κοψουν απο τα 13 μορια π επιανε?
προφανως καμια λαθος πραξουλα σ φυγε....καμια ριζουλα δλδ...:P κιαυτο μαλλον απτον βαθμολογητη εξαρταται...αν σ πετυχει κανενας βαθμολογητης κ σκεφτει οτι τα διαστηματα σου ειναι λανθασμενα? και στα κοψει και τα 13?? επειδη προφανως βρηκες λαθος και το μεγιστο? και τα ακρα των διαστηματων στη μονοτονια? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aurora_borealis

Νεοφερμένος

Ο aurora_borealis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
βρηκα οτι εχει ολικο μεγιστο,σωστα ακρα,αυξουσα-φθινουσα αλλα λαθος τη ριζα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
αχ άς έχει συνουσιαστεί το προηγούμενο βράδυ !(συγγνώμη για τις βλακείες αλλά είμαι χάλια ψυχολογικά)
χαχαχα μακαρι! ολοι σε εναν τετοιο βαθμολογητη ελπιζουμε...:P:P γιατι αν πεσουμε σε κανενα στερημενο κ εχει νευρα...:hmm:

βρηκα οτι εχει ολικο μεγιστο,σωστα ακρα,αυξουσα-φθινουσα αλλα λαθος τη ριζα.....
μα αν βρηκες λαθος τη θεση του ακροτατου βρηκες λαθος και τα ακρα των διαστηματων! μπορει να κοπουν και τα 13...για προφανως ειπες αυξουσα στο (p(A), RIZA TOY P(a)+1) Kai φθινουσα στο (ριζα πε του Α συν 1, +απειρο) τα οιποια ομως δεν ειναι τα σωστα διαστηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aurora_borealis

Νεοφερμένος

Ο aurora_borealis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μα αν βρηκες λαθος τη θεση του ακροτατου βρηκες λαθος και τα ακρα των διαστηματων! μπορει να κοπουν και τα 13...για προφανως ειπες αυξουσα στο (p(A), RIZA TOY P(a)+1) Kai φθινουσα στο (ριζα πε του Α συν 1, +απειρο) τα οιποια ομως δεν ειναι τα σωστα διαστηματα...

και τα 13 ????γαμωτο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
και τα 13 ????γαμωτο:(
βεβαια δεν λεω τιποτα στα σιγουρα ετσι? ρωτησες κανενα καθηγητη σ?? μπορει καποιος βαθμολογητης να καταλαβει οτι απλα ηταν μια μικροαπο\ροσεξια κ να στα δωσει κ ολα...:/ ειναι κ τυχη...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λοιπόν, τα θέματα ήταν σίγουρα πολύ πιο απαιτητικά από τις άλλες χρονιές. Χρειάστηκα ολόκληρο το πρώτο δίωρο για να λύσω τις ασκήσεις, χωρίς να αγγίξω το 1ο θέμα. Τελικά τις έκανα όλες, με μόνο λάθος ότι δεν έβαλα μονάδες μέτρησης στον μέσο όρο. Κόβουν από εκεί?
Το χειρότερο από όλα είναι ότι δεν έγραψα τους ορισμούς... :(
Και καλά, στο σταθμικό μέσο κάτι έκανα (έγραψα τον τύπο, τον περιέγραψα και εξήγησα πότε τον χρησιμοποιούμε με δικά μου λόγια). Στο βέβαιο και το αδύνατο ενδεχόμενο ξέχασα λέξεις κλειδιά όπως 'κενό σύνολο, σύνολο Ω, κ.λπ.' )
Νομίζω ότι εξαρτάται αποκλειστικά από τον βαθμολογητή αν θα πάρω 92 ή 96 π.χ., αλλά το 100 το έχω χάσει οριστικά.
Πραγματικά, βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο!!! Είμαι στο 5ο πεδίο και έχω και συντελεστή.... Και η βλακεία είναι πως με μία ώρα διάβασμα χτες θα τα έγραφα!!!
Παιδιά, προσοχη στους ορισμούς και τις θεωρίες!! Είναι πολύ κρίμα όταν χάνεις βαθμούς από εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Λοιπόν, τα θέματα ήταν σίγουρα πολύ πιο απαιτητικά από τις άλλες χρονιές. Χρειάστηκα ολόκληρο το πρώτο δίωρο για να λύσω τις ασκήσεις, χωρίς να αγγίξω το 1ο θέμα. Τελικά τις έκανα όλες, με μόνο λάθος ότι δεν έβαλα μονάδες μέτρησης στον μέσο όρο. Κόβουν από εκεί?
Το χειρότερο από όλα είναι ότι δεν έγραψα τους ορισμούς... :(
Και καλά, στο σταθμικό μέσο κάτι έκανα (έγραψα τον τύπο, τον περιέγραψα και εξήγησα πότε τον χρησιμοποιούμε με δικά μου λόγια). Στο βέβαιο και το αδύνατο ενδεχόμενο ξέχασα λέξεις κλειδιά όπως 'κενό σύνολο, σύνολο Ω, κ.λπ.' )
Νομίζω ότι εξαρτάται αποκλειστικά από τον βαθμολογητή αν θα πάρω 92 ή 96 π.χ., αλλά το 100 το έχω χάσει οριστικά.
Πραγματικά, βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο!!! Είμαι στο 5ο πεδίο και έχω και συντελεστή.... Και η βλακεία είναι πως με μία ώρα διάβασμα χτες θα τα έγραφα!!!
Παιδιά, προσοχη στους ορισμούς και τις θεωρίες!! Είναι πολύ κρίμα όταν χάνεις βαθμούς από εκεί...
ε καλα πες να σου κοψουν 2/100 απο ορισμους...τα αλλα απο που?? δεν κοβουν για μοναδες μετρησης...τον τυπο ηθελε αλλωστε στην εκφωνηση τα λεγε ολα πια...γιατι 96 ή93??
ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΚΑΛΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotirisD

Νεοφερμένος

Ο SotirisD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ε δυστυχως στο Σ/Λ θα σ κοψουν οσο επαιρνε...2/100 νομιζω..?? τι ακριβως εκανες στην πιθανοτητα?? αν βρηκες λαθος αποτελεσμα θ το κοψουν ολο...δηλαδη 5/100......αλλα σε ποιο λες? στο 4ο θεμα στο προτελευταιο??? επρεπε να βρεις P(AτομηΒ)' = 1-P(AτομηΒ)= 1-1/3 = 2/3 = 66,6% (περιπου) αν βηκες αλλο μοιραια θ στο κοψουν ολο..:/: ειδικα σε κατι τετοια με πιθανοτητες κτλ...αυτ ειναι το νοημα..να βρεις ποιο ζητηται..

Εγώ πάντως στα γενικής καθυστέρησα πολύ γιατί δεν είμουν κατάλληλα προετοιμασμένος, στην κατεύθυνση όμως πιστεύω πως θα τα βγάλω τα θέματα(εντός χρόνου) γιατί είμαι καλά προετοιμασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ε καλα πες να σου κοψουν 2/100 απο ορισμους...τα αλλα απο που?? δεν κοβουν για μοναδες μετρησης...τον τυπο ηθελε αλλωστε στην εκφωνηση τα λεγε ολα πια...γιατι 96 ή93??
ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΚΑΛΕ?

Για τις μονάδες μέτρησης, στις σελίδες 85-86 του σχολικού, όταν λύνει τα παραδείγματα χρησιμοποιεί μονάδες μέτρησης (π.χ. 172,95 cm ) Δεν ξέρω αν αυτό είναι απαραίτητο στην τελική, απλά το αναφέρω...

Κάθε ορισμός έπιανε από 4 μόρια, πιστεύω ότι με λίγη καλή τύχη έχω πιάσει από 2 για τον καθένα. Δεν μπορώ να πώ ότι παραπονιέμαι, καθώς οι περισσότεροι έχουν κάνει χειρότερα λάθη. Το θέμα είναι ότι η θεωρία είναι 'εύκολες' μονάδες, και ήταν μεγάλη βλακεία μου να χάσω από εκεί βαθμούς... Ε, ήθελα και το 100... Θα μπορούσα να το είχα πιάσει :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Για τις μονάδες μέτρησης, στις σελίδες 85-86 του σχολικού, όταν λύνει τα παραδείγματα χρησιμοποιεί μονάδες μέτρησης (π.χ. 172,95 cm ) Δεν ξέρω αν αυτό είναι απαραίτητο στην τελική, απλά το αναφέρω...

Κάθε ορισμός έπιανε από 4 μόρια, πιστεύω ότι με λίγη καλή τύχη έχω πιάσει από 2 για τον καθένα. Δεν μπορώ να πώ ότι παραπονιέμαι, καθώς οι περισσότεροι έχουν κάνει χειρότερα λάθη. Το θέμα είναι ότι η θεωρία είναι 'εύκολες' μονάδες, και ήταν μεγάλη βλακεία μου να χάσω από εκεί βαθμούς... Ε, ήθελα και το 100... Θα μπορούσα να το είχα πιάσει :redface:
καλε οχι ελεος! ηη μοναδα μετρησης σαφως ειναι διαφορετικη αναλογα με την καθε μεταβλητη που μελετας! μην τρελαθουμε κ τελειως πια! κ οι ορισμοι ελεος γελοιοι ηταν...βεβαιο ενδεχομενο ονομαζεται ο δειγματικος χωρος Ω αφου P(Ω)=Ν(Ω)/Ν(Ω)=1=100% (δηλαδη πραγματοποιειται παντα) ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΥΝΟΛΟ (το συμβολο κυκλος με μια πλαγια γραμμη) αφου p(kenou sunolou)= 0/N(Ω)=0% ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ..........μια φορα να ταχες ακουσει τα ξερες πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Απλά μερικοί βάλανε κιλά και αναρωτιόμουν αν κόβουν από κάτι τέτοιο...
Στους ορισμούς έγραψα κατά λέξη:
Βέβαιο ονομάζεται το ενδεχόμενο που πραγματοποιείται πάντοτε ( Ρ(Ω)=1)
Αδύνατο ονομάζεται το ενδεχόμενο που δεν πραγματοποιείται καμία φορά ( Ρ(κενο)=0)

Δεν λέω ότι δεν έπεσα μέσα, αλλά για 20 δεν είναι...
Ακριβώς μία φορά τα είχα ακούσει, εντάξει, δεν μου ήταν και άγνωστα!! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Απλά με μία ανάγνωση χτες το βράδυ, θα έγραφα τέλεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
ανακεφαλαιωνοντας τα θεματα ηταν βατα για εναν αρκετα διαβασμενο (δεν λεω πολυ διαβασμενο αν κρινω απο μενα) και το 100 ηταν χαλαρα εφικτο...το 1ο θεμα μια χαρα ηταν...και τα Σ/Λ γελοια....λιγη κριτικη σκεψη ρε παιδια δε βλαπτει..! τα δε 2,3,4α θεματα ηθελαν μοναχα προσοχη στις πραξεις κ κατα τ'αλλα εβγαιναν ολα....δεν θελω να το ''παιξω'' ουτε μιλαω εκ του ασφαλους επειδη τακανα ολα..αλλα ολη τη χρονια στα μαθημ.γενικ. εδωσα σχετικα μικρη σημασια κιομως σημερα τοπιασα πιστευω το 100...ολοι λενε δυσκολα κ δυσκολα λες κ βαλανε γεωμετρικες προοδους ή ρυθμους μεταβολης του ογκου του νερου ενος ενυδρειου! τι να πω...προσωπικα το χαρηκα που επεσαν περισσοτερο ποιοτικα θεματα φετος...αρκετα με τον ξεφτυλισμο των θεματων μαθημ.γενικης.......αυτα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top