[16/06/2021] Μαθηματικά Προσανατολισμού

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
1 μοριο θα κοπει γι' αυτο απ' οσο ξερω απο βαθμολογητες

* 1 μοριο θετω συναρτηση
* 1 μοριο για την μονoτονια

* 2 μορια bolzano
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
1 μοριο θα κοπει γι' αυτο απ' οσο ξερω απο βαθμολογητες

* 1 μοριο θετω συναρτηση
* 1 μοριο για την μονoτονια

* 2 μορια bolzano
1 μοριο θετω συναρτηση??ωραιος.5 μορια επιανε το ερωτημα?νομιζα οτι επιανε 4.τοτε μια χαρα!βεβαια δεν ξερω αν υπαρχουν βαθμολογητες που θελουν να κανουν τους κομπλεξικους σαμπως και μπορει να τους ελεγξει κανεις
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
1 μοριο θετω συναρτηση??ωραιος.5 μορια επιανε το ερωτημα?νομιζα οτι επιανε 4.τοτε μια χαρα!βεβαια δεν ξερω αν υπαρχουν βαθμολογητες που θελουν να κανουν τους κομπλεξικους σαμπως και μπορει να τους ελεγξει κανεις
4 πιανει :P
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
ναι νομιζα οτι εγραψες 2 για τη μονοτονια.καλα θεωρουν δηλαδη το bolzano μεγαλυτερης βαρυτητας απο τη μονοτονια!!ωραια κολπα

Εδώ σου δίνουν μια μονάδα επειδή θέτεις απλά συνάρτηση, το οτι το Bolzano θεωρείται μεγαλύτερης βαρύτητας απο την μονοτονία σε πείραξε :hehe: ;
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
αφου εδω μπερδευτηκαν 200 καθηγηταδες γνωστης φροντιστηριακης αλυσιδας και εκαναν το ιδιο λαθος, πως μπορουμε να ειμαστε αυστηροι με τους υποψηφιους; Εκεινο το λαθος που θεωρω οτι πρεπει να κοστισει ολοκληρο ερωτημα ειναι στο Δ4 αν πας παπαγαλιστι με φερμα. Γιατι ενας γατος που εχει παρει περιπτωσεις να παρει μονο 3 μορια παραπανω απο εναν που παει τυφλοσουρτι;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
αφου εδω μπερδευτηκαν 200 καθηγηταδες γνωστης φροντιστηριακης αλυσιδας και εκαναν το ιδιο λαθος, πως μπορουμε να ειμαστε αυστηροι με τους υποψηφιους; Εκεινο το λαθος που θεωρω οτι πρεπει να κοστισει ολοκληρο ερωτημα ειναι στο Δ4 αν πας παπαγαλιστι με φερμα. Γιατι ενας γατος που εχει παρει περιπτωσεις να παρει μονο 3 μορια παραπανω απο εναν που παει τυφλοσουρτι;
εχεις δικιο αλλα μετα θα γινοταν επανασταση απο τους υποψηφιους οτι τους αδικησανε
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
μου θυμιζει το Δ4 του 18 που δινανε 4/9 μορια και ας μη εβγαζες σωστο αποτελεσμα ή και ας χρησιμοποιουσες τροπο που δεν κατευθυνοταν προς την σωστη λυση :P
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
και τωρα αδικουν αλλα επειδη παθαινουν την ζημια τα 300 ατομα σε ολη την ελλαδα που το βγαλαν δεν τρεχει κατι:lol:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
μου θυμιζει το Δ4 του 18 που δινανε 4/9 μορια και ας μη εβγαζες σωστο αποτελεσμα ή και ας χρησιμοποιουσες τροπο που δεν κατευθυνοταν προς την σωστη λυση :P
το ειδα το ερωτημα.ε ενταξει αν ενας εκανε το κολπο με την ιδιοτητα της εφαπτομενης και εκανε λαθος στον υπολογισμο του ολοκληρωματος δεν θα ηταν σωστο να τον καταδικασει καποιος.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
το ειδα το ερωτημα.ε ενταξει αν ενας εκανε το κολπο με την ιδιοτητα της εφαπτομενης και εκανε λαθος στον υπολογισμο του ολοκληρωματος δεν θα ηταν σωστο να τον καταδικασει καποιος.
οχι δεν μιλαμε γι'αυτο τον τροπο που προφανως κατεθυνετε στην σωστη κατεθυνση και θα επαιρνε σχεδον το μεγιστο(1 μοριο κοβουν για αριθμητικο λαθος σε ενα ολοκληρωμα).. μιλαμε για λυσεις που δεν καταληγουν καπου πχ να πηγαινες μεσω μονοτονιας που αυτο δεν βγαζει κανενα αποτελεσμα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
και τωρα αδικουν αλλα επειδη παθαινουν την ζημια τα 300 ατομα σε ολη την ελλαδα που το βγαλαν δεν τρεχει κατι:lol:
3 μορια παντως ειναι καλα μορια σε σχολες που παιζονται στο οριο η εισαγωγη.μην το υποτιμας τοσο
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
παντως το Δ4 το πηραν περισσοτερος κοσμος ολο απο αποψη μοριων απ'οτι το Δ3..
ναι και γω αν εδινα το δ3 θα μου βγαζε την ψυχη να το βγαλω.το δ4 ηταν πολυ τυποποιημενο απλα επρεπε να προσεξεις οτι ελεγε συνεχης οχι παραγωγισιμη αλλα αν ηξερες τη θεωρια δεν κολωνες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
ναι και γω αν εδινα το δ3 θα μου βγαζε την ψυχη να το βγαλω.το δ4 ηταν πολυ τυποποιημενο απλα επρεπε να προσεξεις οτι ελεγε συνεχης οχι παραγωγισιμη αλλα αν ηξερες τη θεωρια δεν κολωνες.

Περίεργο αυτό,το Δ3 βγήκε πανεύκολα σε εμένα σε σημείο που θεώρησα οτι δίνουν τσάμπα μονάδες.
Το Δ4 είχε λιγότερο γράψιμο, και περισσότερη σκέψη. Θα περίμενα οτι οι περισσότεροι δεν τα πήγαν καλά στο Δ4 και όχι στο Δ3.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
ειδα στο καναλι του σομου μια περιεργη λυση στο δ3 που δεν ηταν σωστη.πηγαινανε και λυνανε συστημα αλλα αυτο ηταν λαθος οπως εξηγησε γτ δεν πηγαινε με ισοδυναμα βηματα και εκανε και συστημα 2 συναρτησεων που δεν το επαληθευει.αυτο ειναι το εγκλημα των στημενων μεθοδολογιων διοτι το ερωτημα ηταν ξεκαθαρα ξεχωριστο.πρωτα κοινη ριζα μετα κοινη εφαπτομενη.απαξ και εβγαζες την κοινη ριζα μετα η κοινη εφαπτομενη ηθελε ψυχραιμια στις πραξεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Περίεργο αυτό,το Δ3 βγήκε πανεύκολα σε εμένα σε σημείο που θεώρησα οτι δίνουν τσάμπα μονάδες.
Το Δ4 είχε λιγότερο γράψιμο, και περισσότερη σκέψη. Θα περίμενα οτι οι περισσότεροι δεν τα πήγαν καλά στο Δ4 και όχι στο Δ3.
το δ4 ηταν τυποποιημενο φιλε γτ ειναι κλασσικη εφαρμογη του φερματ.εκει ακριβως φαινεται το χαλι της εκπαιδευσης μας.οι καλοι μαθητες αυτο το ερωτημα το βγαλανε στο κομματι της παραγωγισιμοτητας.μπορει να ξεχασαν την αλλη περιπτωση ομως με το κομματι παραγωγισιμη το βγαλανε σε 1 sec γτ εχουν κανει παρομοια ολη τη χρονια.δηλαδη σου λεγε ελαχιστο σε σημειο ε ειναι φερματ.
στο δ3 δεν ηταν κατι παρομοιο σε βοηθηματα ηθελε να πιασεις το κολπο οτι δεν εχουν κοινη ριζα στους αρνητικους και να παρεις τους ln οπου μετα ναι σε πηγαινε μονο του με βαση το δ2.αλλα αν δεν σου κοβε το μυαλο να παρεις το ln χαιρετα μου τον πλατανο μετα.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
και κατι αλλο. εμενα μου καναν πολλη εντυπωση ολες οι λυσεις που χω δει στο γ4. δεν εχω δει πουθενα τη δικια μου λυση στο ιντερνετ. ολοι εδειξαν το ολικο ελαχιστο κλπ. Εγω ειπα εχοντας δειξει το γ3 οτι η παραγωγος για χ<0 ειναι αρνητικη και f συνεχης στο κλειστο αρα f γνησια φθινουσα στο κλειστο και εβγαινε οτι για χ<=0 η f ειναι μεγαλυτερη ή ιση του 1. για το (0,3π/2] ειπα οτι γενικα ισχυει συνχ>=-1 αρα f>=-1. Ειχα προβληματιστει για μια περιοδο και νομιζα οτι ηταν λαθος, αλλα μετα καταλαβα οτι ολοι δουλευουν με μεθοδολογιες
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
και κατι αλλο. εμενα μου καναν πολλη εντυπωση ολες οι λυσεις που χω δει στο γ4. δεν εχω δει πουθενα τη δικια μου λυση στο ιντερνετ. ολοι εδειξαν το ολικο ελαχιστο κλπ. Εγω ειπα εχοντας δειξει το γ3 οτι η παραγωγος για χ<0 ειναι αρνητικη και f συνεχης στο κλειστο αρα f γνησια φθινουσα στο κλειστο και εβγαινε οτι για χ<=0 η f ειναι μεγαλυτερη ή ιση του 1. για το (0,3π/2] ειπα οτι γενικα ισχυει συνχ>=-1 αρα f>=-1. Ειχα προβληματιστει για μια περιοδο και νομιζα οτι ηταν λαθος, αλλα μετα καταλαβα οτι ολοι δουλευουν με μεθοδολογιες
οχι σωστοτατη ειναι η λυση σου και μαλλον η καλυτερη απο ολες.την εχω δει σε αρκετα αυτη τη λυση και νομιζω ηταν και η προτεινομενη της επιτροπης
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
απο το σχολικο βιβλιο αναλυσης στις δεσμες, νομιζω η ιδεα ειναι κοινη απλως εδω εχει νοημα το δεδομενο της συνεχειας σε σχεση με των πανελληνιων
1624978661761.png
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top