[15/6/2012] Αγγλικά

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 9 19.6%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 15 32.6%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • [Μέτρια] 10-15

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • [Όχι καλά] 5-10

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 2 4.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Ξέχασα από τη βιασύνη μου στην έκθεση να υπογράψω σαν "graduate B". Ξέρετε μήπως πόσες μονάδες στα 100 θα μου κόψουν;

1-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι κι έδινα, οριακά θα έπαιρνα τη βάση νομίζω :P
Ντροπή μου, έχω και proficiency τρομάρα μου. Έχουν περάσει και 3 χρόνια από τότε... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Έτσι κι έδινα, οριακά θα έπαιρνα τη βάση νομίζω :P
Ντροπή μου, έχω και proficiency τρομάρα μου. Έχουν περάσει και 3 χρόνια από τότε... :whistle:

Τι να πούμε και εμείς τα καημένα παιδιά του lower; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
hahaha παιδια νταξει δεν ηταν και τοσο δυσκολα και εγω απο την 3η γυμνασιου εχω να πιασω αγγλικα αλλα με τοσα που ειχα μαθει για το προφισιενσυ κατι θυμομουνα και δεν ηταν και τραγικα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din88

Νεοφερμένος

Η din88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
οντως τι να πουμε και εμεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pe06

Νεοφερμένος

Η pe06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
'Οπως κάποιοι ίσως καταλάβατε, οι προτεινόμενες απαντήσεις που δόθηκαν από γνωστό φροντιστήριο είναι λάθος. Σας παραθέτω κάτω τις σωστές λύσεις του θέματος Α2, στο οποίο υπάρχουν αρκετές λανθασμένες απαντήσεις (οι απαντήσεις γραμματικής/λεξιλογίου ήταν σωστές) -
λοιπόν
4C
5B
6A
7B
8C
9B

Στο αλφαβήτα έχω αναρτήσει και τις δικαιολογήσεις των απαντήσεων ως σχόλια, αν θα σας ενδιέφερε να δείτε γιατί είναι τα συγκεκριμένα.

Επίσης το cancellation έχει και σαν εναλλακτική γραφή (AmEng) το cancelation, οπότε λογικά θα θεωρηθούν και τα δύο σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
γιατι το 5 ειναι Β????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pe06

Νεοφερμένος

Η pe06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
C
B
A
B
C
B

Έτσι τα έβαλα εγώ :worry:
το διάβασα λάθος το τελευταίο έλεος δηλαδή

Σωστότατος είσαι, μια χαρά το διάβασες. Αν ήταν το Α θα έπρεπε να έχει inversion για να βγάζει νόημα.:P
Έπιασες όλους τους πόντους, συγχαρητήρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvas94

Νεοφερμένος

Ο savvas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
'Οπως κάποιοι ίσως καταλάβατε, οι προτεινόμενες απαντήσεις που δόθηκαν από γνωστό φροντιστήριο είναι λάθος. Σας παραθέτω κάτω τις σωστές λύσεις του θέματος Α2, στο οποίο υπάρχουν αρκετές λανθασμένες απαντήσεις (οι γραμματική/λεξιλόγιο ήταν σωστές) -
λοιπόν
4C
5B
6A
7B
8C
9B

Στο αλφαβήτα έχω αναρτήσει και τις δικαιολογήσεις των απαντήσεων ως σχόλια, αν θα σας ενδιέφερε να δείτε γιατί είναι τα συγκεκριμένα.

Επίσης το cancellation έχει και σαν εναλλακτική γραφή (AmEng) το cancelation, οπότε λογικά θα θεωρηθούν και τα δύο σωστά.

Στο Β2 ειχα καποιες απαντησεις διαφορετικες απο τις λυσεις που εδωσαν.
Στο 16 το "being set" ειναι σωστο;
Στο 17 εβαλα "further than". Σωστο η λαθος;
Στο 18 αντι για "although" εγραψα "even though". Το ιδιο δεν ειναι;
Τελος, στο 19 εβαλα τελειως στην τυχη "interested in". Δεν θα παρω τη μια μοναδα επειδη πετυχα τη συνταξη; (καποιος πιο πανω ειπε πως εβαλε uninterested in και του απαντησαν οτι ειναι σωστο.) Εγω δεν θα πρεπει να χασω μονο το 1 μοριο για το λαθος νοημα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pe06

Νεοφερμένος

Η pe06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
γιατι το 5 ειναι Β????




Και στο 5 η σωστή απάντηση είναι το B - To C αναφέρεται γενικά στους στόχους μας στο 21ο αιώνα. Η απάντηση βρίσκεται στο : in addition to applying information technology (= information assessment) + taking the lead on energy conservation and waste minimisation = recycling practices (rephrasing αυτού του σημείου είναι)

Στο Β2 ειχα καποιες απαντησεις διαφορετικες απο τις λυσεις που εδωσαν.
Στο 16 το "being set" ειναι σωστο;
Στο 17 εβαλα "further than". Σωστο η λαθος;
Στο 18 αντι για "although" εγραψα "even though". Το ιδιο δεν ειναι;
Τελος, στο 19 εβαλα τελειως στην τυχη "interested in". Δεν θα παρω τη μια μοναδα επειδη πετυχα τη συνταξη; (καποιος πιο πανω ειπε πως εβαλε uninterested in και του απαντησαν οτι ειναι σωστο.) Εγω δεν θα πρεπει να χασω μονο το 1 μοριο για το λαθος νοημα;;;

16 λάθος (if it is set - κάνουμε την πρόταση παθητική μετοχή κ μας μένει if set - δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη εκδοχή, δεν νομίζω να υπάρχει)
17 λάθος (θέλει πρόταση μετά δηλ further than the one their creator envisioned για να είναι σωστό)
18 είσαι σωστότατος, σημαίνουν ακριβώς το ίδιο
19 δεν βγάζει νόημα, αν ήμουν εξεταστής θα το έπαιρνα όλο λάθος, αλλά δεν ξέρω τι οδηγίες έχουν δοθεί - μόνη απάντηση που μπορώ να σκεφτώ είναι το alienated from (κάνεις το alien παθ μετοχή ακολουθείται από from κ έτσι δικαιολογείς το ing που ακολουθεί)

Πανδύσκολα πάντως για το επίπεδό σας! Ειδικά το 17 και 19. Στο 17 είχα κολλήσει κ εγώ, παίζει να το έβαζα λάθος αν έδινα!

ΥΓ uninterested in δεν σημαίνει το ίδιο με alienated from - οπότε ούτε αυτό είναι σωστό νοηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Στο 19 εβαλα unfamiliar with, να ειναι σωστο ή λαθος αραγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και εγώ alienated from έβαλα, αφού δεν μου πήγαινε τίποτα άλλο που να εννοεί "ξένος", λέω alienated from. Το φελέκι τους ! Πόσο άχρηστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pe06

Νεοφερμένος

Η pe06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
alien στην συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει ότι είναι μια διαδικασία που είναι πολύ 'αντίθετη' ή 'ξένη' με την σημερινή κοινωνία - ένα πολύ απλό rephrasing της πρότασης θα ήταν
In our society today the idea of learning from nature does not really exist / is not really viable. Οπότε το μόνο που θεωρώ ως σωστό είναι το alienated from που μεταφράζει ακριβώς αυτή την ιδέα (γι'αυτό εξάλλου χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο επίθετο, για να το μετατρέψετε σε μετοχή). Αλλά ήθελε αρκετή φαντασία από μέρους σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Έχουμε ιδέα πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα στα αγγλικά??
Θα τα μάθουμε την ίδια μέρα με τα υπόλοιπα μαθήματα.???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
σχολιασμός των θεμάτων: https://examsgr.weebly.com/uploads/4/1/0/2/4102232/___.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
λετε να πεσει η αγγλικη φιλολογια καθολου???? αφου τα θεματα ηταν καπως δυσκολα και γενικα οι περισσοτεροι δεν εγραψαν και πολυ καλα στο ειδικο μαθημα?? μηπως πεσει λιγουλακι,τοσο δα???:D:(:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
λετε να πεσει η αγγλικη φιλολογια καθολου???? αφου τα θεματα ηταν καπως δυσκολα και γενικα οι περισσοτεροι δεν εγραψαν και πολυ καλα στο ειδικο μαθημα?? μηπως πεσει λιγουλακι,τοσο δα???:D:(:(:(:(:(
μακαρι να πεσει.....:)
αλλιως δεν βλεπω να περναω....θα δουμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ανοιχτή επιστολή προς την Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Αγγλικής της Δημόσιας Εκπαίδευσης (ΠΕΚΑΔΕ) και την Κεντρική Επιτροπή Ειδικών Μαθημάτων.
Κύριοι,

Στα θέματα της 15ης Ιουνίου, σας καλώ να ανατρέξετε στην άσκηση Β1, στο ερώτημα 14, όπου πολλά φροντιστήρια έχουν δώσει ως σωστή απάντηση το ''commentator''. Ορθό. ΟΜΩΣ, ανατρέχοντας στα λεξικά της Οξφόρδης, παρατήρησα ότι υπάρχει και η λέξη commenter, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάλλιστα ως λύση. Επειδή φοβάμαι ότι υπάρχει περίπτωση να μην έχει δοθεί στους βαθμολογητές ως εναλλακτική σωστή απάντηση, ΣΑΣ ΚΑΛΩ να ΠΑΡΕΜΒΕΤΕ έτσι ώστε να μην αδικηθούμε οι υπόλοιποι υποψήφιοι, οι οποίοι χρησιμοποιήσαμε το commenter. Παραθέτω σύνδεσμο προς επιβεβαίωση των παραπάνω:
https://oxforddictionaries.com/definition/comment?q=commenter#comment__12 (στα παράγωγα - derivatives)

Σας παρακαλώ να απαντήσετε και να προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες όσο το δυνατόν γρηγορότερα, έτσι ώστε να αποφευχθούν τυχόν αστοχίες στη βαθμολόγηση και να εξασφαλιστεί η αντικειμενικότητα της εξέτασης. Αναμένω διακαώς την απόκρισή σας.

Με σεβασμό,

Christos Derventlis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pe06

Νεοφερμένος

Η pe06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ανοιχτή επιστολή προς την Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Αγγλικής της Δημόσιας Εκπαίδευσης (ΠΕΚΑΔΕ) και την Κεντρική Επιτροπή Ειδικών Μαθημάτων.
Κύριοι,

Στα θέματα της 15ης Ιουνίου, σας καλώ να ανατρέξετε στην άσκηση Β1, στο ερώτημα 14, όπου πολλά φροντιστήρια έχουν δώσει ως σωστή απάντηση το ''commentator''. Ορθό. ΟΜΩΣ, ανατρέχοντας στα λεξικά της Οξφόρδης, παρατήρησα ότι υπάρχει και η λέξη commenter, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάλλιστα ως λύση. Επειδή φοβάμαι ότι υπάρχει περίπτωση να μην έχει δοθεί στους βαθμολογητές ως εναλλακτική σωστή απάντηση, ΣΑΣ ΚΑΛΩ να ΠΑΡΕΜΒΕΤΕ έτσι ώστε να μην αδικηθούμε οι υπόλοιποι υποψήφιοι, οι οποίοι χρησιμοποιήσαμε το commenter. Παραθέτω σύνδεσμο προς επιβεβαίωση των παραπάνω:
https://oxforddictionaries.com/definition/comment?q=commenter#comment__12 (στα παράγωγα - derivatives)

Σας παρακαλώ να απαντήσετε και να προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες όσο το δυνατόν γρηγορότερα, έτσι ώστε να αποφευχθούν τυχόν αστοχίες στη βαθμολόγηση και να εξασφαλιστεί η αντικειμενικότητα της εξέτασης. Αναμένω διακαώς την απόκρισή σας.

Με σεβασμό,

Christos Derventlis


Δεν ευσταθεί η παρατήρησή σου, γιατί πολύ απλά με σχολιαστές αγώνων οι λέξη που χρησιμοποιείται είναι το commentator, ο commenter είναι κάποιος που κάνει απλά ένα σχόλιο πχ σε κάποια δήλωση/έρευνα κλπ.
Η μόνη λέξη που ταιρίαζει είναι το commentator. Πριν από τέτοιες ενυπόγραφες παρατηρήσεις καλό είναι να ελέγχετε τα στοιχεία.

Από το cambridge dictionaries online


commentator
noun /ˈkɒm.ən.teɪ.tər //ˈkɑː.mən.teɪ.t ̬ɚ/ [C]

Definition
a reporter for radio or television who provides a spoken description of and remarks on an event, especially a sports competition, as it happens
a radio commentator
a sports/football commentator.

dictionary.com
World English Dictionary
commentator (ˈkɒmənˌteɪtə)

— n
1. a person who provides a spoken commentary for a broadcast, film, etc, esp of a sporting event
2. a person who writes notes on a text, event, etc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top