[14/5/2011] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 20 17.9%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 12 10.7%
  • Καλά

    Ψήφοι: 3 2.7%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 19 17.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 9 8.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 11 9.8%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 38 33.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2011, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή μας επιτυχία! :D

Προηγούμενο θέμα:

[12/5/2011] Νεοελληνική Γλώσσα
----------------------------------------------------------------

Τα θέματα.

Προτεινόμενες απαντήσεις, εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
πως ηταν τα θεματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Τα σωστό λάθος τώρα που είδα τα θέματα νομίζω ότι είναι : Λ Λ Σ Λ Σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xari

Νεοφερμένος

Ο Xari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν μας λύνει κάποιος τα θέματα ρε παιδιά για να ξέρουμε και εμεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Τα έχει στο πρώτο θέμα πάνω πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεμα Β
___________

Α) Δεν εχω ιδεα πως με 3 πιθανοτητες και και μια ανισότητα βρισκεις το Ν(Ω)

υpdated :
Σκεφτηκα αυτό για το Β-Α πρώτα βρισκω το λ και μετά.

εστω Ν(Ω)= 65

P(A)=Ν(Α)*Ν(Ω)==>...Ν(Α) = πρέπει να είναι φυσικός διαφορετικά απορριπτεται
P(M)=N(M)*N(Ω)==> >>
P(K)=N(K)*N(Ω)==> >>

αν απορριπτεται παμε στο επομενο
Ν(Ω)=66
...
...
...
_________________



Β) P(A)+P(K)+P(M) = 1<=> λ=
Γ) Ν(Α) = P(A)*N(Ω)
Ν(Μ) = P(Μ)*N(Ω)
Ν(Κ) = P(Κ)*N(Ω)

Δ)P= P(M) + P(A)
η

P = (Ν(Α)+Ν(Μ))/Ν(Ω)


(Δεν εγγυουμε οτι αυτά που λέω ειναι σωστά πριν 7 χρονια εδωσα το μάθημα απλώς μου εχει σπασει τα νευρα το Β1 που δεν μπορώ να βρω τη λύση )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Για το δεύτερο θέμα το Α έχει κάποιος κάποια καλύτερη λύση; Εμένα το μόνο που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι κάπως τραβηγμένο... Να πάρω και να συγκρινω διαδοχικούς ακεραίους από το 65 μέχρι το 71. Εννοώ ουσιαστικά να συγκρίνω το 1/4 που είναι η πιθανότητα για μαύρη αρχικά με χ/65 μετά με χ/66 χ/67 κλπ και να πώ ότι το μόνο απο αυτά που θα δώσει ακέραια τιμή στο χ για να ισούται με το κλάσμα είναι το 17/64. Ακέραιη τιμή πρέπει να δώσει αφού μιλάμε για αριθμό από μπάλες. Πολύ τραβηγμένη σαν σκέψη μου φαίνεται. Κανείς κάτι καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σκεφτηκα αυτό για το Β-1 πρώτα βρισκω το λ και μετά.

εστω Ν(Ω)= 65

P(A)=Ν(Α)*Ν(Ω)==>...Ν(Α) = πρέπει να είναι φυσικος διαφορετικά απορριπτεται
P(M)=N(M)*N(Ω)==> >>
P(K)=N(K)*N(Ω)==> >>

αν απορριπτεται παμε στο επομενο
Ν(Ω)=66
...
...
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Για το Α υποερώτημα του 2ου θέματος ισχύει:

64<Ν(Ω)<72=>
1/72<1/Ν(Ω)<1/64=>
Ν(Μ)/72<Ν(Μ)/Ν(Ω)<Ν(Μ)/64=>
Ν(Μ)/72<1/4<Ν(Μ)/64

Παίρνεις κάθε σκέλος της ανισότητας ξεχωριστά και προκύπτει οτι:

N(M)<18 και Ν(Μ)>16.Επειδή ομως προφανώς το Ν(Μ) είναι φυσικός αριθμός(αναφερόμαστε σε μπάλες),τοτε προκύπτει οτ Ν(Μ)=17(για να ικανοποιούνται οι 2 συνθήκες που προέκυψαν).Συνεπώς:

P(M)=1/4=>
N(Μ)/Ν(Ω)=1/4=>
Ν(Ω)=4Ν(Μ)=>
Ν(Ω)=4*17=68
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paulos2

Νεοφερμένος

Ο paulos2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
το Δ θεμα πολυ πιο ευκολο απο το περσυνο,απλα ομονυμα θελει.τωρα για τα αλλα δεν ασχοληθηκα ακομη, αλλα με μια πρωτη ματια λιγο πιο πολλα απο περυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Από άποψη δυσκολίας πως είναι;;; Κοντεύω να τρελαθωωωωωω....:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paulos2

Νεοφερμένος

Ο paulos2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Από άποψη δυσκολίας πως είναι;;; Κοντεύω να τρελαθωωωωωω....:jumpy:
για θετικη και τεχνολογικη κανονικα ειναι τα θεματα,αλλα για την θεωρητικη νομιζω οτι τα θεματα ηταν αρκετα δυσκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Πάντως εμένα τσιμπημένα μου φάνηκαν στο Δ θέμα ακόμη δεν έχω καταφέρει να λύσω h(x)=f(x) για να βρώ τις λύσεις... Αλλά και στο πρώτο ερώτημα δεν ήταν και πολύ απλή η συνάρτηση και θέλει πολύ προσοχή στην παραγώγιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paulos2

Νεοφερμένος

Ο paulos2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πάντως εμένα τσιμπημένα μου φάνηκαν στο Δ θέμα ακόμη δεν έχω καταφέρει να λύσω h(x)=f(x) για να βρώ τις λύσεις... Αλλά και στο πρώτο ερώτημα δεν ήταν και πολύ απλή η συνάρτηση και θέλει πολύ προσοχή στην παραγώγιση.
τριτου βαθμου βγαινει με ριζες 0,2 και 3 νομαζω

το Δ θεμα θελει απλως καλες πραξεις ,απλως φοβιζει λιγο η συναρτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Χμμ...σε σχεση με την εκθεση αρχισαν δυσκολευουν τα πραγματα οπως το βλεπω...γιατι συνηθως στα μαθηματικα γενικης εγραφαν τα παιδια...αλλα ακομα στην αναμονη μεχρι να βγουν γνωστα ατομα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το Δ σαν σκέψη εύκολο είναι απο πράξεις δεν ξέρω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ψυχραιμια ήθελε το το Δ θεμα και καλες πραξεις απο οτι μου ειπε ο μαθηματικος του φροντιστηριου.
Ενα λαθος αν εκανες στις πραξεις αντε να το βρεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paulos2

Νεοφερμένος

Ο paulos2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Το Δ σαν σκέψη εύκολο είναι απο πράξεις δεν ξέρω :)
πραξεις μονο κλασματικες, οχι συνθετη μαθηματικη σκεψη οπως το περσυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μακάρι να φταίει ότι εμάς μας πήραν τα χρόνια και τα ξεχάσαμε και δεν είναι τελικά δύσκολα τα θέματα. Μακάρι τα παιδιά να μην βρήκαν δυσκολίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paulos2

Νεοφερμένος

Ο paulos2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μακάρι να φταίει ότι εμάς μας πήραν τα χρόνια και τα ξεχάσαμε και δεν είναι τελικά δύσκολα τα θέματα. Μακάρι τα παιδιά να μην βρήκαν δυσκολίες!
ηταν ελαχιστα πιο δυσκολα απο τα περσυνα νομιζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top