[12/06/2023] Οικονομία (ΑΟΘ) Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Τα θέματα ανακοινώθηκαν, μπορείτε να τα βρείτε ΕΔΩ.
---------------------------
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Οι φετινές πανελλήνιες κλείνουν για τα Γενικά Λύκεια με ΑΟΘ/ Οικονομία, για όλους της κατεύθυνσης Οικονομίας & Πληροφορικής! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα. Για ό,τι αφορά το ΑΟΘ (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα.

Και μην ξεχνάτε, να κάνετε τις δοκιμές σας στον Υπολογιστή Μορίων 2023:

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-* :clover: :clover: :clover:
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,091 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία σε όλους 💚
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

kyriakos2005

Νεοφερμένος

Ο kyriakos2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πόσο θα χάσω απο το Δ με τα συγκεκριμένο λάθος :
βρήκα την Qs2=-100+8p ενώ χρησιμοποίησα σωστή μεθοδολογία (στην ουσία ειναι αριθμιτικό) με αποτέλεσμα εκτός της λανθασμένης εύρεσης να το χρησιμοποίησω λάθος και στο Δ3,4(εχω βρέι σωστα Qs1,Qd) .Πιστέυετε θα μου κόψουν μονο απο το Δ1 ή θα επεκτάθει και στα υπόλοιπα ερωτήματα;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πόσο θα χάσω απο το Δ με τα συγκεκριμένο λάθος :
βρήκα την Qs2=-100+8p ενώ χρησιμοποίησα σωστή μεθοδολογία (στην ουσία ειναι αριθμιτικό) με αποτέλεσμα εκτός της λανθασμένης εύρεσης να το χρησιμοποίησω λάθος και στο Δ3,4(εχω βρέι σωστα Qs1,Qd) .Πιστέυετε θα μου κόψουν μονο απο το Δ1 ή θα επεκτάθει και στα υπόλοιπα ερωτήματα;
na χάσεις, το 1/100;
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα χάσεις περίπου 6 μόρια!
Επειδή δεν γνωρίζω από ΑΟΘ ενδέχεται να έχω παρανοήσει την απάντηση αυτή.

Από ό,τι κατάλαβα έκανε ένα αριθμητικό. Άρα, για να του κόψουν 6 μόρια, θα χάσει και από τα υπόλοιπα ερωτήματα επειδή έβγαλε λανθασμένο αποτέλεσμα;

Τι λογική είναι αυτή; Εφαρμόζεται γενικά στις διορθώσεις γραπτών πανελλαδικών;
 

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πόσο θα χάσω απο το Δ με τα συγκεκριμένο λάθος :
βρήκα την Qs2=-100+8p ενώ χρησιμοποίησα σωστή μεθοδολογία (στην ουσία ειναι αριθμιτικό) με αποτέλεσμα εκτός της λανθασμένης εύρεσης να το χρησιμοποίησω λάθος και στο Δ3,4(εχω βρέι σωστα Qs1,Qd) .Πιστέυετε θα μου κόψουν μονο απο το Δ1 ή θα επεκτάθει και στα υπόλοιπα ερωτήματα;
Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες για το πώς αντιμετωπίζονται αυτά τα λάθη. Κοινή όμως άτυπη πρακτική είναι να χρεώνεται μόνο το σημείο στο οποίο έγινε το λάθος. Η χρήση λανθασμένου δεδομένου (εδώ συνάρτησης) με σωστή μεθοδολογία στα επόμενα ερωτήματα δεν χρεώνεται ως λάθος. Με δύο βασικές προϋποθέσεις. Το αρχικό λάθος να είναι μεν υπολογιστικό αλλά να μην προσκρούει σε κανόνες (εδώ δεν συμβαίνει γιατί οι όροι της συνάρτησης πληρούν τους περιορισμούς) αλλά και οι απαντήσεις που ακολουθούν να εντός κανόνων, δηλαδή για παράδειγμα να μην σου προκύψει ανώτατη τιμη μεγαλύτερη από την τιμή ισορροπίας. Ελπίζω να έγινα σαφής. Καλά αποτελέσματα.
 

KALA1

Νεοφερμένος

Ο KALA1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για το Α1.2. όσοι βάλαμε την απάντηση 'Λάθος' χάνουμε 3 μόρια;
 

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

KALA1

Νεοφερμένος

Ο KALA1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Απ' ότι γνωρίζω δεν δόθηκε οδηγία για κάτι διαφορετικό. Οπότε αν δεν προκύψει κάτι άλλο, δυστυχώς ναι
Εντάξει, αν προκύψει κάτι αν γίνεται να με ενημερώσετε. Σας ευχαριστώ πολύ!
 

KALA1

Νεοφερμένος

Ο KALA1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top