[10/06/2022] Οικονομία (ΑΟΘ)

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,837 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Οι φετινές πανελλήνιες ολοκληρώνονται για τους υποψηφίους των Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής με Οικονομία! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2022. Για ό,τι αφορά το ΑΟΘ (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα!

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-*
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!

Ανακοινώθηκαν τα θέματα!
Βρείτε τα εδώ:
 

Συνημμένα

  • OIKONOMIKA_OP_HM_2022_2.pdf
    199.8 KB · Εμφανίσεις: 98
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Το θέμα είναι πλέον ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :)
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Η εκτίμησή μου είναι ότι τα θέματα είναι (σχετικά) εύκολα. Θεωρία από την ύλη που προστέθηκε τα τελευταία χρόνια, 3ο θέμα κλασσικό από το 1ο κεφάλαιο και 4ο θέμα επίσης κλασσικό, από το 5ο. Αν κάποιος είναι προσεκτικός, μπορεί να αγγίξει το άριστα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Τα θέματα στο ΑΟΘ τα θεωρώ αρκετα εύκολα και κάποιος που έχει διαβάσει μπορεί να φτάσει εύκολα στο 20!
Θεωρία αναμενόμενη από την ύλη που προστέθηκε φέτος,το Γ θέμα κλασσικό και το 4ο θέμα επίσης αναμενόμενο από το 5ο Κεφάλαιο.
Όποιος είναι προσεκτικός σε πράξεις και εκφωνήσεις φτάνει άνετα το 20!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
αυτο το μαθημα οσο το θυμαμαι παντα λενε οτι ειναι γελοια τα θεματα.εχει υπαρξει χρονια να το χτυπησουν?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
καπως το 2017 ήταν απαιτητικά τα θέματα!
Χαχα τότε έδωσα εγώ, βέβαια από τότε έχω ξεχάσει ακόμα και αυτά που έγραψα εκείνη την ημέρα, θεωρείς ότι το 2017 ήταν απαιτητικά λόγω της κριτικής σκέψης που ήθελε στο τελευταίο ερώτημα του Δ θέματος; η λόγω της θεωρίας που ζητούσαν για πρώτη φορά και μέσα στα Γ, Δ θέματα; που γενικά αυτό δεν γινόταν τα προηγούμενα
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Χαχα τότε έδωσα εγώ, βέβαια από τότε έχω ξεχάσει ακόμα και αυτά που έγραψα εκείνη την ημέρα, θεωρείς ότι το 2017 ήταν απαιτητικά λόγω της κριτικής σκέψης που ήθελε στο τελευταίο ερώτημα του Δ θέματος; η λόγω της θεωρίας που ζητούσαν για πρώτη φορά και μέσα στα Γ, Δ θέματα; που γενικά αυτό δεν γινόταν τα προηγούμενα
Κοίτα εγώ τα είχα λύσει στο φροντ σε 3ωρο σαν διαγώνισμα επαναληπτικό χωρίς να ξέρω ότι είναι πανελληνίων...
Η θεωρία να σου πω την αλήθεια δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα κάποια Σ-Λ μόνο...ούτε η θεωρία μέσα στο Γ και Δ θέμα γιατί για μένα αν έχεις διαβάσει θεωρία τσάμπα μόρια είναι...αλλά από όσο θυμάμαι είχα δυσκολευτεί στο Δ θέμα!
 

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ήταν βατά και εύκολα, χωρίς κανένα βαθμό δυσκολίας κατα την γνώμη μου. Το θέμα Δ (όπως και στα μαθηματικά το Δ) ήταν ένα από τα θέματα που ήθελα να πέσει φέτος. Έχω γράψει καθαρό 20, μιας και ήμουν άριστα προετοιμασμένη!! Καλή επιτυχίαα σε όλους τους συνυποψήφιους!!!:smartass:
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση, το ερώτημα του Β3

Να αναπτύξετε τις τρεις βασικές οικονομικές συνέπειες της ανεργίας (μονάδες 3), καθώς και τα σοβαρά κοινωνικά προβλήματα που δημιουργεί (μονάδες 4).

Με ποιο σκεπτικό το έβαλαν σε παιδιά Γ' λυκείου;
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ειναι ξεκάθαρη θεωρία, κομματι του βιβλίου. Και κατα την γνωμη μου πολυ απλο στην κατανόηση.
Απλό, πάμε από την αρχή.
Τι ρωτάει: "
Να αναπτύξετε τις τρεις βασικές οικονομικές συνέπειες της ανεργίας (μονάδες 3), καθώς και τα σοβαρά κοινωνικά προβλήματα που δημιουργεί (μονάδες 4)"

Τρεις βασικές συνέπειες;

Θες κατωτατο μισθό; Θες μισθό αποδοτικότητας, θες συνδικάτα, θες διαπλοκή; Θες αύξηση εισαγωγών και άρα μείωση εγχώριας ζήτησης, θες υπερπαραγωγή, θες παραγωγή μικρότερη από το σημείο ισορροπίας, θες ότι στην οικονομία έχεις αποπληθωρισμό;

Όσο για τις συνέπειες, σε ποια θεωρία; Του Μαρξ που μιλάει για κοινωνική επανάσταση;
Του Σμιθ που απλά θα έχεις ύφεση; Στους νεοκλασικούς όπου δε θα συμβεί τίποτα; Στον Δαρβίνο όπου πρέπει να επικρατήσει ο πιο ισχυρός; Είναι πολύπλευρο
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλό, πάμε από την αρχή.
Τι ρωτάει: "
Να αναπτύξετε τις τρεις βασικές οικονομικές συνέπειες της ανεργίας (μονάδες 3), καθώς και τα σοβαρά κοινωνικά προβλήματα που δημιουργεί (μονάδες 4)"

Τρεις βασικές συνέπειες;

Θες κατωτατο μισθό; Θες μισθό αποδοτικότητας, θες συνδικάτα, θες διαπλοκή; Θες αύξηση εισαγωγών και άρα μείωση εγχώριας ζήτησης, θες υπερπαραγωγή, θες παραγωγή μικρότερη από το σημείο ισορροπίας, θες ότι στην οικονομία έχεις αποπληθωρισμό;

Όσο για τις συνέπειες, σε ποια θεωρία; Του Μαρξ που μιλάει για κοινωνική επανάσταση;
Του Σμιθ που απλά θα έχεις ύφεση; Στους νεοκλασικούς όπου δε θα συμβεί τίποτα; Στον Δαρβίνο όπου πρέπει να επικρατήσει ο πιο ισχυρός; Είναι πολύπλευρο
Σύμφωνοι ρε παιδι μου, αν το πάμε έτσι πολλά κομμάτια του βιβλίου ειναι πολύπλευρά και ο καθένας μπορει να πει τα δικα του. Απλα σου λεω οτι ειναι συγκεκριμένο κομμάτι του βιβλιου που λεει ξεκάθαρα τι θελει να γράψεις. Δεν είναι ερώτηση κρίσεως, ειναι καθαρά εξεταση θεωρίας, και μάλιστα εύκολης θεωρίας.
 

Συνημμένα

  • 20220616_211043.jpg
    20220616_211043.jpg
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 90

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σύμφωνοι ρε παιδι μου, αν το πάμε έτσι πολλά κομμάτια του βιβλίου ειναι πολύπλευρά και ο καθένας μπορει να πει τα δικα του. Απλα σου λεω οτι ειναι συγκεκριμένο κομμάτι του βιβλιου που λεει ξεκάθαρα τι θελει να γράψεις. Δεν είναι ερώτηση κρίσεως, ειναι καθαρά εξεταση θεωρίας, και μάλιστα εύκολης θεωρίας.
Όχι είναι καθαρή ερώτηση πολιτικής οικονομίας, το θέμα είναι πιο βαθύ.
Θα το καταλάβεις αν ασχοληθείς ποτέ με την πολιτική οικονομία
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι είναι καθαρή ερώτηση πολιτικής οικονομίας, το θέμα είναι πιο βαθύ.
Θα το καταλάβεις αν ασχοληθείς ποτέ με την πολιτική οικονομία
Φιλε μου καταλαβαινω τι λές και ασχολούμαι ηδη με αυτα τα θέματα. Αυτο που σου εξηγω εγώ ειναι ότι η επιτροπή που εθεσε το ερώτημα ήθελε κατι απλο και συγκεκριμένο, κατι που αναγραφεται στο σχολικό βιβλίο. Αρα απο θέμα δυσκολίας δεν θεωρείται απαιτητικό ερώτημα και οι μονάδες πιάνονται εύκολα. Οπότε όσον αφορά την ορθότητα της ερώτησης, ηταν μια χαρα λογικη και κατάλληλη για τις εξετάσεις. Αυτο που λες εσυ ειναι ότι το θέμα των συνεπειών της ανεργίας ειναι πιο βαθύ, που οντως είναι, απλά το βιβλίο που έχουμε ειναι πολυ ρηχό απο οικονομικής άποψης, οπως άλλωστε ειναι και πολλά πανεπιστημιακα συγγράμματα, που παρουσιάζουν πολλά θέματα μονόπλευρα. Αλλο αυτο, και αλλο οτι το ερώτημα ειναι απαιτητικό. Η απάντηση στο ερώτημα, οσον αφορά αυτο που ήθελε η επιτροπή, ήταν 5 σειρές ζήτημα και αρα τίποτε το ιδιαίτερο.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Φιλε μου καταλαβαινω τι λές και ασχολούμαι ηδη με αυτα τα θέματα. Αυτο που σου εξηγω εγώ ειναι ότι η επιτροπή που εθεσε το ερώτημα ήθελε κατι απλο και συγκεκριμένο, κατι που αναγραφεται στο σχολικό βιβλίο. Αρα απο θέμα δυσκολίας δεν θεωρείται απαιτητικό ερώτημα και οι μονάδες πιάνονται εύκολα. Οπότε όσον αφορά την ορθότητα της ερώτησης, ηταν μια χαρα λογικη και κατάλληλη για τις εξετάσεις. Αυτο που λες εσυ ειναι ότι το θέμα των συνεπειών της ανεργίας ειναι πιο βαθύ, που οντως είναι, απλά το βιβλίο που έχουμε ειναι πολυ ρηχό απο οικονομικής άποψης, οπως άλλωστε ειναι και πολλά πανεπιστημιακα συγγράμματα, που παρουσιάζουν πολλά θέματα μονόπλευρα. Αλλο αυτο, και αλλο οτι το ερώτημα ειναι απαιτητικό. Η απάντηση στο ερώτημα, οσον αφορά αυτο που ήθελε η επιτροπή, ήταν 5 σειρές ζήτημα και αρα τίποτε το ιδιαίτερο.
Ασχολείσαι με πολιτική οικονομία; Θες να το συζητήσουμε;
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασχολείσαι με πολιτική οικονομία; Θες να το συζητήσουμε;
Εννοείται πως είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε οικονομική συζήτηση, απλά το θέμα αναφέρεται στις εξετάσεις και νομίζω έχουμε βγει ήδη αρκετά εκτός. Αν θέλεις να μοιραστείς σκέψεις σε ενα καινούριο θέμα, χαρα μού να συμμετάσχω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top