fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κάπου εδώ θ' αναφερθώ και σε ένα χαζό πρόβλημα που αντιμετωπίζω ως αρειμάνιος καπνιστής. Κάπου μετά το δίωρο εντός της αιθούσης, με πιάνει πονοκέφαλος, έντονος εκνευρισμός και η συγκέντρωσή μου μειώνεται δραστικά, επειδή θέλω να καπνίσω. Πώς αντιμετωπίζεται αυτό;

Δεν αντιμετωπίζεται.....

Ζητά τουαλέτα και λες στον επιτηρητή ότι θέλεις να κάνεις ένα τσιγάρο μπροστά του αν σε αφήσει καλώς αν όχι ....
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ας σχολιάσω και εγώ τα θέματα.

Ο Πρωταγόρας ήταν ανέκαθεν το χειρότερό μου εξαιτίας πάρα πολλών σχολίων. Ένα σοκ το έπαθα στην αρχή αλλά ευτυχώς η ενότητα που έπεσε και τα σχόλια που ζητούσε ήταν από τα τελευταία που είχα διαβάσει. Το Γνωστό ήταν εύκολο αλλά χρονοβόρο. Όσον αφορά το Άγνωστο, οι ασκήσεις που ζητούσε ήταν εύκολες για μένα αλλά διαβαθμισμένης δυσκολίας( έβαλαν και την πιο σπάνια περίπτωση ενεργητικής-παθητικής, τη δοτική προσωπική ποιητικού αιτίου). Η μετάφραση ήταν ίσως το πιο tricky σημείο του διαγωνίσματος αλλά την έβγαλα πιστεύω, όπως και τη νοηματική. Προσωπικά χρειάστηκα όλο το 3ωρο. Πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί νομίζω ότι έγραψα καλύτερα σε σχέση με τα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου. :)

Καλή επιτυχία παιδιά! Συνεχίζουμε δυναμικά με Ιστορία!!! Φοβάμαι όμως ότι θα χτυπήσουν στο κομμάτι του χρόνου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Παιδια (σε οσους εχουν δωσει αρχαια χθες)
Λετε να μου κοψουν απο το γνωστο πολλες μοναδες απο τη στιγμη που ενω ηξερα οτι ηταν σωστο το 5 και εγω το εβαλα λαθος και καλα γιατι δεν ημουν σιγουρη ποιο χωριο να βαλω ωστε να το επιβαβαιωσω οτι ειναι σωστο με βαση το κειμενο και ξερω γω επιβεβαιωσα με βαση το κειμενο μονο δυο απο τα σωστα που ειχα βαλει;

Αλλα και να ηθελα να τα διορθωσω δεν θα προλαβαινα γιατι ειχαν μεινει μονο δεκα λεπτα καθως αγχωνομουν να τελειωσω μεχρι και με το αγνωστο και να δω τι να διορθωσω σε τυχον λαθακια που ειχα κανει στο γνωστο στην Β4 και να προσθεσω επειτα καποιες λεξεις που πανω στη βιασυνη μου δεν καταλαβα οτι ξεχασα εκει που τεκμηριωνα τις αποψεις μου ως προς τα ερμηνευτικα.

Θελω να πιστευω οτι ενα 13 η 14 εστω το εχω στο γνωστο εφοσον τις πιο πολλες μοναδες παντα τις επαιρνα απο το γνωστο.

Λετε αυριο μολις παω στο σχολειο να ζητησω αν μπορω να ελεγξω τα Σ-Λ μου για αλλη μια φορα εφοσον δεν προλαβα να τα διορθωσω η καλυτερα οχι γιατι δε θα με αφησουν;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Παιδια (σε οσους εχουν δωσει αρχαια χθες)
Λετε να μου κοψουν απο το γνωστο πολλες μοναδες απο τη στιγμη που ενω ηξερα οτι ηταν σωστο το 5 και εγω το εβαλα λαθος και καλα γιατι δεν ημουν σιγουρη ποιο χωριο να βαλω ωστε να το επιβαβαιωσω οτι ειναι σωστο με βαση το κειμενο και ξερω γω επιβεβαιωσα με βαση το κειμενο μονο δυο απο τα σωστα που ειχα βαλει;

Αλλα και να ηθελα να τα διορθωσω δεν θα προλαβαινα γιατι ειχαν μεινει μονο δεκα λεπτα καθως αγχωνομουν να τελειωσω μεχρι και με το αγνωστο και να δω τι να διορθωσω σε τυχον λαθακια που ειχα κανει στο γνωστο στην Β4 και να προσθεσω επειτα καποιες λεξεις που πανω στη βιασυνη μου δεν καταλαβα οτι ξεχασα εκει που τεκμηριωνα τις αποψεις μου ως προς τα ερμηνευτικα.

Θελω να πιστευω οτι ενα 13 η 14 εστω το εχω στο γνωστο εφοσον τις πιο πολλες μοναδες παντα τις επαιρνα απο το γνωστο.

Λετε αυριο μολις παω στο σχολειο να ζητησω αν μπορω να ελεγξω τα Σ-Λ μου για αλλη μια φορα εφοσον δεν προλαβα να τα διορθωσω η καλυτερα οχι γιατι δε θα με αφησουν;


Ούτε καν.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Η ενότητα 3 του Πρωταγόρα ήταν από τις σος, μιας και δεν έχει πέσει ποτέ, αλλά ταυτόχρονα αρκετά πιο πολύπλοκη σε σχέση με τη 13 της Πολιτείας που έπεσε πέρυσι. Γενικά ο Πρωταγόρας είναι απαιτητικό κείμενο με δυσνόητα ερμηνευτικά σχόλια. Το παράλληλο κείμενο εύστοχο. Πολύ σωστή και η άσκηση ΣΛ στην εισαγωγή, στην οποία έπαιρνε όλες τις μονάδες μονάχα ο καλά διαβασμένος.
Οι ασκήσεις του γνωστού συνολικά ήταν χρονοβόρες, αλλα αντιμετωπίσιμες.

Η μετάφραση του αγνώστου απλή, ίσως η πιο απλή που έχω δει σε πανελλαδικές. Ο πολύ καλός τη βγάζει με μια ανάγνωση. Η ερμηνευτική ερώτηση εύστοχη, ουσιαστικά ήθελε να έχεις κατανοήσει το κείμενο και να αποδώσεις το νόημα, οπότε αντιμετωπίζεται εύκολα και δεν απαιτείται απόλυτη ακριβολογία, όπως στη μεταφραση. Οι γραμματικές ασκήσεις ήταν επίσης εύκολες και εξέταζαν μικρό κομμάτι της ύλης, κάτι αρκετά φάουλ imo. Οι συντακτικές ασκήσεις ψαγμένες, θα ξεχωρίσουν τον καλό απο το μέτριο. Ο διαβασμένος, πάντως, δε θα δυσκολεύτηκε καθόλου.

Προβλέπω χειρότερες επιδόσεις σε σχέση με πέρυσι στους 16-18, αλλά περισσότερα ≈20. Γενικά πολύ καλύτερη κλιμάκωση. Πέρυσι οι ασυνταξίες του Αριστοτέλη στο άγνωστο στέρησαν το 20 από τους άριστους, ενώ τσουβάλιασαν μέτριους με καλούς, λόγω του εύκολου γνωστού και των πανεύκολων γραμματικών ασκήσεων. Φέτος τα θέματα ήταν διαβαθμισμένης δυσκολίας, που είναι και το ζητούμενο.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Αχα.
Αρα ειναι πιθανο να μου κοψουν πολλες μοναδες απο τα Σ-Λ;


Δεν ξέρω.Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω πως σου ήρθε ότι μπορείς να διορθώσεις το γραπτό σου από την στιγμή Πούντα γραπτά δεν μένουν καν στο εξεταστικό κέντρο που γράφεις.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Παιδια (σε οσους εχουν δωσει αρχαια χθες)
Λετε να μου κοψουν απο το γνωστο πολλες μοναδες απο τη στιγμη που ενω ηξερα οτι ηταν σωστο το 5 και εγω το εβαλα λαθος και καλα γιατι δεν ημουν σιγουρη ποιο χωριο να βαλω ωστε να το επιβαβαιωσω οτι ειναι σωστο με βαση το κειμενο και ξερω γω επιβεβαιωσα με βαση το κειμενο μονο δυο απο τα σωστα που ειχα βαλει;

Αλλα και να ηθελα να τα διορθωσω δεν θα προλαβαινα γιατι ειχαν μεινει μονο δεκα λεπτα καθως αγχωνομουν να τελειωσω μεχρι και με το αγνωστο και να δω τι να διορθωσω σε τυχον λαθακια που ειχα κανει στο γνωστο στην Β4 και να προσθεσω επειτα καποιες λεξεις που πανω στη βιασυνη μου δεν καταλαβα οτι ξεχασα εκει που τεκμηριωνα τις αποψεις μου ως προς τα ερμηνευτικα.

Θελω να πιστευω οτι ενα 13 η 14 εστω το εχω στο γνωστο εφοσον τις πιο πολλες μοναδες παντα τις επαιρνα απο το γνωστο.

Λετε αυριο μολις παω στο σχολειο να ζητησω αν μπορω να ελεγξω τα Σ-Λ μου για αλλη μια φορα εφοσον δεν προλαβα να τα διορθωσω η καλυτερα οχι γιατι δε θα με αφησουν;


Debby όπως σου ανέφεραν ήδη δεν έχεις δικαίωμα να δεις ή κάνεις την παραμικρή αλλαγή στο γραπτό από τη στιγμή που το παρέδωσες. όσον αφορά τη βαθμολόγηση της πρώτης ερώτησης. Η ερώτηση βαθμολογείται με 10 μονάδες (στις 100) αν την απαντήσεις τέλεια. 5 μονάδες αντιστοιχούν στο πρώτο σκέλος (στο αν οι προτάσεις είναι σωστές ή λανθασμένες) και 5 στο δεύτερο σκέλος (για την επιβεβαίωση με βάση το κείμενο). Θα υπολογίσεις ότι θα πάρεις 1 μονάδα για κάθε πρόταση που χαρακτήρισες σωστά και άλλη 1 μονάδα για κάθε σωστή αναφορά στο κείμενο.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν ξέρω.Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω πως σου ήρθε ότι μπορείς να διορθώσεις το γραπτό σου από την στιγμή Πούντα γραπτά δεν μένουν καν στο εξεταστικό κέντρο που γράφεις.

Α. Εγω νομιζα οτι μενουν. Λαθος μου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Debby όπως σου ανέφεραν ήδη δεν έχεις δικαίωμα να δεις ή κάνεις την παραμικρή αλλαγή στο γραπτό από τη στιγμή που το παρέδωσες. όσον αφορά τη βαθμολόγηση της πρώτης ερώτησης. Η ερώτηση βαθμολογείται με 10 μονάδες (στις 100) αν την απαντήσεις τέλεια. 5 μονάδες αντιστοιχούν στο πρώτο σκέλος (στο αν οι προτάσεις είναι σωστές ή λανθασμένες) και 5 στο δεύτερο σκέλος (για την επιβεβαίωση με βάση το κείμενο). Θα υπολογίσεις ότι θα πάρεις 1 μονάδα για κάθε πρόταση που χαρακτήρισες σωστά και άλλη 1 μονάδα για κάθε σωστή αναφορά στο κείμενο.

Οκ.
Βασικα κανε τις τις 4 εφοσον εκανα το λαθος και εκανα το 5 λαθος και καλα
Και στο β σκελος κανε το 2. Οσο για το αλλο Σ-Λ που δεν ειχε αναφορα σε κειμενο ας βαλουμε ξερω γω οτι πηρα ας πουμε 4 μοναδες και απο εκει. Ελπιζω βέβαια στην Β4 (που την απαντησα τελεια) και τις ερμηνευτικες ερωτησεις (στην μια ολόκληρη σελιδα ενω στις αλλες δυο που ηταν ξεκαθαρα να γραψεις κατα δικη σου αποψη εγραψα 2-3 σελιδες.) Μακαρι να κερδισω απο αυτα εστω υψηλη βαθμολογια.

Και να ηθελα να διορθωσω τα Σ-Λ δεν προλαβαινα καθως ειχαν μεινει δεκα ακομα λεπτα πριν τελειωσω με το αγνωστο τελειως. (Στο αγνωστο εκανα οτι να'ναι. Δεν το συζητω αν και ξερω οτι δεν ειμαι η μονη που εκανε οτι να'ναι εκει περα.)
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Οκ.
Βασικα κανε τις τις 4 εφοσον εκανα το λαθος και εκανα το 5 λαθος και καλα
Και στο β σκελος κανε το 2. Οσο για το αλλο Σ-Λ που δεν ειχε αναφορα σε κειμενο ας βαλουμε ξερω γω οτι πηρα ας πουμε 4 μοναδες και απο εκει. Ελπιζω βέβαια στην Β4 (που την απαντησα τελεια) και τις ερμηνευτικες ερωτησεις (στην μια ολόκληρη σελιδα ενω στις αλλες δυο που ηταν ξεκαθαρα να γραψεις κατα δικη σου αποψη εγραψα 2-3 σελιδες.) Μακαρι να κερδισω απο αυτα εστω υψηλη βαθμολογια.

Και να ηθελα να διορθωσω τα Σ-Λ δεν προλαβαινα καθως ειχαν μεινει δεκα ακομα λεπτα πριν τελειωσω με το αγνωστο τελειως. (Στο αγνωστο εκανα οτι να'ναι. Δεν το συζητω αν και ξερω οτι δεν ειμαι η μονη που εκανε οτι να'ναι εκει περα.)


Εγώ λέω μην αναλύεις τίποτα πια και προχώρα στο επόμενο μάθημα. Θα τα πας καλά!
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Η ενότητα 3 του Πρωταγόρα ήταν από τις σος, μιας και δεν έχει πέσει ποτέ, αλλά ταυτόχρονα αρκετά πιο πολύπλοκη σε σχέση με τη 13 της Πολιτείας που έπεσε πέρυσι. Γενικά ο Πρωταγόρας είναι απαιτητικό κείμενο με δυσνόητα ερμηνευτικά σχόλια. Το παράλληλο κείμενο εύστοχο. Πολύ σωστή και η άσκηση ΣΛ στην εισαγωγή, στην οποία έπαιρνε όλες τις μονάδες μονάχα ο καλά διαβασμένος.
Οι ασκήσεις του γνωστού συνολικά ήταν χρονοβόρες, αλλα αντιμετωπίσιμες.

Εδώ που τα λέμε στο γνωστό πλέον ό, τι και να βάλουν είναι αντιμετωπίσιμο από τότε που βγήκαν οι σημειώσεις του study4exams (αν θυμάμαι καλά το 2011 πρωτοεμφανίστηκαν). Πριν το 11 ήταν κάπως πιο δύσκολη η αξιολόγηση των υποψηφίων. Πλέον έχει τυποποιηθεί αρκετά εφόσον όλοι οι βαθμολογητές έχουν αυτές τις σημειώσεις ως βάση για την αξιολόγηση των γραπτών. Αν έχεις κατανοήσει και απομνημονεύσει αυτές και τα σχόλια του σχολικού και διαθέτεις στοιχειώδη αντίληψη γράφεις 55+.
 
Τελευταία επεξεργασία:

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Οκ.
Βασικα κανε τις τις 4 εφοσον εκανα το λαθος και εκανα το 5 λαθος και καλα
Και στο β σκελος κανε το 2. Οσο για το αλλο Σ-Λ που δεν ειχε αναφορα σε κειμενο ας βαλουμε ξερω γω οτι πηρα ας πουμε 4 μοναδες και απο εκει. Ελπιζω βέβαια στην Β4 (που την απαντησα τελεια) και τις ερμηνευτικες ερωτησεις (στην μια ολόκληρη σελιδα ενω στις αλλες δυο που ηταν ξεκαθαρα να γραψεις κατα δικη σου αποψη εγραψα 2-3 σελιδες.) Μακαρι να κερδισω απο αυτα εστω υψηλη βαθμολογια.

Και να ηθελα να διορθωσω τα Σ-Λ δεν προλαβαινα καθως ειχαν μεινει δεκα ακομα λεπτα πριν τελειωσω με το αγνωστο τελειως. (Στο αγνωστο εκανα οτι να'ναι. Δεν το συζητω αν και ξερω οτι δεν ειμαι η μονη που εκανε οτι να'ναι εκει περα.)


Στο δεύτερο σωστό λάθος θα υπολογίσεις 2 μονάδες για κάθε σωστή απάντηση. Αν έχεις μόνο δυο σωστά τότε ναι 4 μονάδες θα πάρεις από εκεί.
Μια συμβουλή για τα επόμενα μαθήματα. Πρόσεχε τη διαχείριση του χρόνου. από αυτά που λες στα αρχαία έκανες το εξής λάθος. Είχες 10 λεπτά και προτίμησες να τα αφιερώσεις για το άγνωστο που όπως είπες και η ίδια έκανες ότι να ναι αντί να τα αφιερώσεις για να διορθώσεις το σωστό λάθος που θα σου έδινε κάποιες σίγουρες μονάδες.
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μετάφραση του αγνώστου απλή, ίσως η πιο απλή που έχω δει σε πανελλαδικές. Ο πολύ καλός τη βγάζει με μια ανάγνωση. Η ερμηνευτική ερώτηση εύστοχη, ουσιαστικά ήθελε να έχεις κατανοήσει το κείμενο και να αποδώσεις το νόημα, οπότε αντιμετωπίζεται εύκολα και δεν απαιτείται απόλυτη ακριβολογία, όπως στη μεταφραση. Οι γραμματικές ασκήσεις ήταν επίσης εύκολες και εξέταζαν μικρό κομμάτι της ύλης, κάτι αρκετά φάουλ imo. Οι συντακτικές ασκήσεις ψαγμένες, θα ξεχωρίσουν τον καλό απο το μέτριο. Ο διαβασμένος, πάντως, δε θα δυσκολεύτηκε καθόλου.

Προβλέπω χειρότερες επιδόσεις σε σχέση με πέρυσι στους 16-18, αλλά περισσότερα ≈20. Γενικά πολύ καλύτερη κλιμάκωση. Πέρυσι οι ασυνταξίες του Αριστοτέλη στο άγνωστο στέρησαν το 20 από τους άριστους, ενώ τσουβάλιασαν μέτριους με καλούς, λόγω του εύκολου γνωστού και των πανεύκολων γραμματικών ασκήσεων. Φέτος τα θέματα ήταν διαβαθμισμένης δυσκολίας, που είναι και το ζητούμενο.

Πράγματι, το αδίδακτο κείμενο μεταφράζεται εύκολα από μαθητές που είχαν εντρυφήσει σε απαιτητικότερα κείμενα της αττικής γραμματείας. Ωστόσο, το εύληπτο του συγκεκριμένου χωρίου αίρεται από τις δυσκολίες που αναφύονται στη συντακτική αναγνώριση –στοιχείο, άλλωστε, απαραίτητο για την επίτευξη ορθούς μετάφρασης σε δόκιμο νεοελληνικό λόγο. Προβληματικός είναι ο δεύτερος όρος σύγκρισης «ἢ ὑπὸ τῶν ἐξαπατᾶν τέχνην ἐχόντων» και, κυρίως, η περίοδος «Ἴσως οὖν τοῖς μὲν ὀνόμασιν οὐ σεσοφισμένως λέγω». Κατά τα άλλα, η ερώτηση νοηματικού άξονα δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες δυσκολίες.

Πρώτη φορά εξετάστηκε η γραμματική και το συντακτικό υπό νέα μορφή, όπου δίνεται βάση στην αφομοίωση της θεωρίας. Άξια παρατήρησης είναι η επιμονή στα απολύτως στοιχειώδη γραμματικοσυντακτικά φαινόμενα. Ο συγκεκριμένος τρόπος εξέτασης κατευθύνει σε μια επιφανειακή γνώση των Αρχαίων Ελληνικών, απαξιώνοντας τις εξαιρέσεις και τις ιδιαίτερες περιπτώσεις της γραμματικής και του συντακτικού. Μολονότι η εις βάθος κατανόησή τους αναδεικνύεται στη μετάφραση και, κατ' επέκταση, στην πρόσληψη των νοημάτων του κειμένου –εξετάζεται δηλαδή έμμεσα–, εντούτοις αυτό από μόνο του δεν αρκεί.

Όπως και να ‘χει, καλά αποτελέσματα!
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εγώ λέω μην αναλύεις τίποτα πια και προχώρα στο επόμενο μάθημα. Θα τα πας καλά!

Μακαρι να παω οντως καλα.

Γιατι ιστορια δεν μπορω να αποστηθισω. Μονο συγκεκριμένα κομματια απο αυτη θυμαμαι και μπορω να αποστηθισω αλλα δεν με ικανοποιεί αυτο.

Ξερω οτι εχω και εγω πιθανοτητες να περασω, απλα εγω νιωθω αμφιβολιες μονο για τον δικο μου τον εαυτο για το αν θα παρω καλο βαθμο σε ολα αυτα που δινουμε.

Τι σχολή θέλεις;

Τεχνων ηχου & εικονας η οποια και βρισκεται (δυστυχώς για μενα) μονο στη Κερκυρα. (Διοτι θα μου κοστισει ισως ακριβα να παω, οχι τιποτε αλλο και θελω να παω εκει απλα και μονο για την σχολη)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top