10% για Αρχιτεκτονική ΕΜΠ

Fotinimous

Νεοφερμένος

Η Fotinimous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα :)
Πέρυσι έχασα την αρχιτεκτονική Αθήνας για 44 μόρια (είχα 22108 και πήγε 22152), πέρασα Θεσσαλονίκη και φέτος έκανα 10% για Αθήνα... Η βάση πέρυσι ήταν 21678. Πώς το βλέπετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Καλησπέρα :)
Πέρυσι έχασα την αρχιτεκτονική Αθήνας για 44 μόρια (είχα 22108 και πήγε 22152), πέρασα Θεσσαλονίκη και φέτος έκανα 10% για Αθήνα... Η βάση πέρυσι ήταν 21678. Πώς το βλέπετε?
Eισαι μεσα, για τον απλουστατο λογο, οτι παραδοσιακα καθε χρονο η βαση με το 10% της αρχιτεκτονικης ειναι χαμηλοτερη απο την αντιστοιχη με το 90%:no1:!! Το ιδιο συμβαινει και με τις νομικες... Οποτε συγχαρητηρια και σου ευχομαι να περασεις μια υπεροχη φοιτητικη ζωη στην πρωτευουσα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotinimous

Νεοφερμένος

Η Fotinimous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ αν και δεν ξέρω κατά πόσο θέλω να κατέβω Αθήνα μετά από έναν χρόνο πάνω :( δύσκολη απόφαση :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgina12617

Νεοφερμένος

Η Georgina12617 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι η αρχιτεκτονική της Αθηνας ειναι η καλυτερη αλλα δε βαριεσαι κ στην Σαλονικη παλι αρχιτεκτονας θα βγεις! Τωρα απο κει κ περα αν δεν εχεις συνηθησει την σχολη κ το ολο κλιμα της πολης κ θες τοσο πολυ να πας Αθηνα οκ! Κανε αυτο με το 10% παντως δεν χανεις τπτ νμζ αν κ ειναι δυσκολο να περασεις ετσι γτ ειναι μικρο το ποσοστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotinimous

Νεοφερμένος

Η Fotinimous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πέρασα, για τις αρχιτεκτονικες είναι σχετικά εύκολο να αλλάξεις πόλη...
Τελικά αποφάσισα να πάω Αθήνα... Και τα'χω πάρει γενικότερα με ένα κάρο άτομα που έκαναν 10% για τη συγκεκριμένη σχολή από τη σχολή μου και δε θα πάνε και κόβουν την ευκαιρία από άλλους που το ήθελαν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Πέρασα, για τις αρχιτεκτονικες είναι σχετικά εύκολο να αλλάξεις πόλη...
Τελικά αποφάσισα να πάω Αθήνα... Και τα'χω πάρει γενικότερα με ένα κάρο άτομα που έκαναν 10% για τη συγκεκριμένη σχολή από τη σχολή μου και δε θα πάνε και κόβουν την ευκαιρία από άλλους που το ήθελαν :(

τι βλάκες...σορρυ κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George.14

Νεοφερμένος

Ο George.14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε φίλε σκέφτομαι και εγώ να κάνω ακριβώς την ίδια μεταγραφή(από Αρχιτεκτονική Α.Π.Θ. σε Ε.Μ.Π) και θέλω να ρωτήσω: τα μαθήματα σου αναγνωρίστηκαν ή επανελαβες τον πρώτο χρόνο και επιπλεόν, πώς περνάς, καλύτερα Άθηνα ή Θεσ.? Μετάνιωσεςγια την επιλογή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ο συγκεκριμενος χρηστης εχει να συνδεθει απο τις 19-09-09, οποτε λιγο δυσκολο να σου απαντησει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
ρε φίλε σκέφτομαι και εγώ να κάνω ακριβώς την ίδια μεταγραφή(από Αρχιτεκτονική Α.Π.Θ. σε Ε.Μ.Π) και θέλω να ρωτήσω: τα μαθήματα σου αναγνωρίστηκαν ή επανελαβες τον πρώτο χρόνο και επιπλεόν, πώς περνάς, καλύτερα Άθηνα ή Θεσ.? Μετάνιωσεςγια την επιλογή?

Λογικά, εφόσον πήγε με 10% στην Αθήνα, επανέλαβε τα μαθήματα. Είναι σαν να εγγράφεσαι από το πρώτο κιόλας εξάμηνο στη σχολή. Δεν είναι μετεγγραφή. Λογικά λέω, με κάθε επιφύλαξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotinimous

Νεοφερμένος

Η Fotinimous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ω καλησπέρα σας! Θα σας κάνω την τιμή να απαντήσω :P
Λοιπόν, τα μαθήματα μου αναγνωρίστηκαν, συνολικά ήταν 11 απο τα 13 που είχε το έτος στη Θεσσαλονίκη. Παρ'όλ'αυτά, εφ'όσον τυπικά είμαι 1ο έτος, δεν έχω δικαίωμα σε συγγράμματα 2ου έτους όμως παρακολουθώ κανονικά και απλώς οι βαθμολογίες θα μου περαστούν στο επόμενο έτος. Πρέπει να σκεφτείς όμως πως η Αθήνα έχει πολύ περισσότερα μαθήματα οπότε ίσως να μην αξίζει τον κόπο να κάνεις ταυτόχρονα και 1ο και 2ο έτος όπως εγώ τώρα.
Εγώ είχα μετανιώσει για την επιλογή μου γιατί η Θεσσαλονίκη ήταν μια υπέροχη εμπειρία και τώρα εδώ άρχισα από το μηδέν. Δύσκολη πόλη, μεγάλη πόλη. Μόνο τώρα είδα το χάος της Αθήνας επειδή η μικρή κοινωνία της Θεσσαλονίκης που βγαίνεις χωρίς παρέα και ξέρεις πως παντού θα βρεις κάποιον δε συγκρίνεται με τίποτα! Άσε που οι παρέες στη σχολή έχουν ήδη κλείσει οπότε είναι δύσκολα. Βέβαια, επέλεξα να δουλεύω και να μένω μόνη μου και τελικά ζω μια αρκετά μεγάλη ζωή, όχι τόσο άνετη όσο η ζωή στην επαρχία που στα'χουν όλα έτοιμα, αλλά την καλοπέραση μου την ορίζω εγώ :)
Τελικά τώρα, μετά απο 4 μήνες μακριά από τη Θεσσαλονίκη, άρχισα να συνηθίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ω καλησπέρα σας! Θα σας κάνω την τιμή να απαντήσω :P
Λοιπόν, τα μαθήματα μου αναγνωρίστηκαν, συνολικά ήταν 11 απο τα 13 που είχε το έτος στη Θεσσαλονίκη. Παρ'όλ'αυτά, εφ'όσον τυπικά είμαι 1ο έτος, δεν έχω δικαίωμα σε συγγράμματα 2ου έτους όμως παρακολουθώ κανονικά και απλώς οι βαθμολογίες θα μου περαστούν στο επόμενο έτος. Πρέπει να σκεφτείς όμως πως η Αθήνα έχει πολύ περισσότερα μαθήματα οπότε ίσως να μην αξίζει τον κόπο να κάνεις ταυτόχρονα και 1ο και 2ο έτος όπως εγώ τώρα.
Εγώ είχα μετανιώσει για την επιλογή μου γιατί η Θεσσαλονίκη ήταν μια υπέροχη εμπειρία και τώρα εδώ άρχισα από το μηδέν. Δύσκολη πόλη, μεγάλη πόλη. Μόνο τώρα είδα το χάος της Αθήνας επειδή η μικρή κοινωνία της Θεσσαλονίκης που βγαίνεις χωρίς παρέα και ξέρεις πως παντού θα βρεις κάποιον δε συγκρίνεται με τίποτα! Άσε που οι παρέες στη σχολή έχουν ήδη κλείσει οπότε είναι δύσκολα. Βέβαια, επέλεξα να δουλεύω και να μένω μόνη μου και τελικά ζω μια αρκετά μεγάλη ζωή, όχι τόσο άνετη όσο η ζωή στην επαρχία που στα'χουν όλα έτοιμα, αλλά την καλοπέραση μου την ορίζω εγώ :)
Τελικά τώρα, μετά απο 4 μήνες μακριά από τη Θεσσαλονίκη, άρχισα να συνηθίζω.
Εγώ πιστεύω ότι δεν συγκρίνεται η Αθήνα με την Θεσσαλονίκη για κανέναν λόγο. Η Θεσσαλονίκη είναι Θεσσαλονίκη. Η Αθήνα δεν είναι Αθήνα. Η Αθήνα είναι κέντρο, Πειραιάς, Γλυφάδα, Αιγάλεω - Χαΐδάρι - Περιστέρι, Κηφισιά - Μαρούσι- Ηράκλειο Νέα Ιωνία, Ζωγράφου - Καισαριανή κ.τ.λ.. Επίσης για τα πανεπιστήμια η Θεσσαλονίκη είναι ΑΠΘ και το φλωρόπαμάκ σε ένα μέρος. Η Αθήνα έχει πάνω από 20 μέρη πανεπιστημίων. Η άποψή μου είναι ότι για έναν φοιτητή σε σχολή μηχανικών, δηλαδή 5 χρόνια, η Αθήνα είναι η καλύτερη επιλογή. Το ΕΜΠ δεν είναι στο κέντρο. Με ένα αμαξάκι απλό καθημερινά κάνεις άνετα την διαδρομή σου προς την Πολυτεχνειούπολη. Αλλά και η συγκοινωνία δεν είναι άσχημη. Επίσης το κλίμα της Πολυτεχνειούπολης είναι πολύ καλό (φύση, δέντρα, κ.τ.λ.).
Ωχ..... Ξέχασα...... Υπάρχουν και οι Αρχιτέκτονες..... Καλά ρε Fotinimous. Τι κάνετε σε αυτή την βλακεία στο κέντρο; Δηλαδή πραγματικά δεν ξέρω πως θα ένιωθα 4 χρόνια εκεί, αντί για την Πολυτεχνειούπολη. Θα είχα ξενερώσει τις σπουδές μου, όσο γοητευτικές και αν ήταν. Ένα δέντρο ρε γαμώτο να κάτσετε 10 λεπτά με τον σύντροφο να μιλήσετε.......... Τι να πω......
Προχτές μίλαγα με έναν καθηγητή μου, ο οποίος φημίζεται ότι θα είναι υποψήφιος Πρύτανης ΕΜΠ στις επικείμενες εκλογές (αν θυμάμαι καλά τον Αύγουστο) και μου είπε ότι όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες ώστε να έρθουν οι Αρχιτέκτονες στην Πολυτεχνειούπολη. Ξέρεις τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
All time classic Αθηναίος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ωχ..... Ξέχασα...... Υπάρχουν και οι Αρχιτέκτονες..... Καλά ρε Fotinimous. Τι κάνετε σε αυτή την βλακεία στο κέντρο; Δηλαδή πραγματικά δεν ξέρω πως θα ένιωθα 4 χρόνια εκεί, αντί για την Πολυτεχνειούπολη. Θα είχα ξενερώσει τις σπουδές μου, όσο γοητευτικές και αν ήταν. Ένα δέντρο ρε γαμώτο να κάτσετε 10 λεπτά με τον σύντροφο να μιλήσετε.......... Τι να πω......
Προχτές μίλαγα με έναν καθηγητή μου, ο οποίος φημίζεται ότι θα είναι υποψήφιος Πρύτανης ΕΜΠ στις επικείμενες εκλογές (αν θυμάμαι καλά τον Αύγουστο) και μου είπε ότι όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες ώστε να έρθουν οι Αρχιτέκτονες στην Πολυτεχνειούπολη. Ξέρεις τίποτα;

Το κτίριο Αβέρωφ έχει γίνει κομμάτι της διδασκαλίας της αρχιτεκτονικής της Αθήνας, και το συγκρότημα είναι το καταλληλότερο για τη σχολή. (τουλάχιστον για τους 90 φοιτητές που θα έπρεπε να μπαίνουν κάθε χρόνο, όχι τους 300 που καταλήγουν).
Ακούγεται έντονα τελευταία η μεταφορά του τμήματος, αλλά αν γίνει θα είναι η μεγαλύτερη πατάτα στην ιστορία του ΕΜΠ. Η μεγαλύτερη όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Το κτίριο Αβέρωφ έχει γίνει κομμάτι της διδασκαλίας της αρχιτεκτονικής της Αθήνας, και το συγκρότημα είναι το καταλληλότερο για τη σχολή. (τουλάχιστον για τους 90 φοιτητές που θα έπρεπε να μπαίνουν κάθε χρόνο, όχι τους 300 που καταλήγουν).
Ακούγεται έντονα τελευταία η μεταφορά του τμήματος, αλλά αν γίνει θα είναι η μεγαλύτερη πατάτα στην ιστορία του ΕΜΠ. Η μεγαλύτερη όμως.
Μπορείς να μου εξηγήσεις τον λόγο;
Η μεγαλύτερη πατάτα του ΕΜΠ έχει γίνει ήδη. Τελευταία δημοσίευση εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μπορείς να μου εξηγήσεις τον λόγο;
Η μεγαλύτερη πατάτα του ΕΜΠ έχει γίνει ήδη. Τελευταία δημοσίευση εδώ.

Έχεις δίκιο, τώρα που το βλέπω έπρεπε να το αναλύσω λίγο περισσότερο.:P

Λοιπόν, πρώτα απ' όλα, το κτήριο Αβέρωφ με το διώροφο αίθριο του στη μέση είχε στο παρελθόν (μέχρι να κλείσει για αποκατάσταση και να ξανανοίξει φέτος) αποτελέσει βασικό στοιχείο της σχολής. Οι καθηγητές έκαναν διαλέξεις στα εσωτερικά μπαλκόνια και στο αίθριο κάτω, ενώ στήνονταν και παρουσιάσεις εργασιών, workshops κατασκευών κα. Η όλη δομή του κτηρίου έκανε το αίθριο κεντρικό χώρο. Βγαίνεις από την αίθουσα σου και πέφτεις πάνω στο αίθριο, παρακολουθείς τι γίνεται εκεί, ανταλλάσσεις απόψεις, συμμετέχεις.
Γενικά το συγκρότημα του Πολυτεχνείου βρίσκεται στο κέντρο της πόλης, και οι φοιτητές έχουν άμεση επαφή με το αστικό περιβάλλον (α, ναι, και πρόσβαση σε όλες τις σχετικές υπηρεσίες). Το να μεταφερθούν σε ένα campus είναι ό,τι χειρότερο για φοιτητές αρχιτεκτονικής γιατί χάνουν τη σχέση με την πόλη σε έναν εκτός αστικής κλίμακας ανοιχτό χώρο.

Συνεπώς, η μεγαλύτερη πατάτα δεν είναι μια βλακώδης απόφαση που επηρέασε μια χρονιά πολιτικών μηχανικών, αλλά μια πιο βλακώδης που καταστρέφει μια σχολή δια παντός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, τώρα που το βλέπω έπρεπε να το αναλύσω λίγο περισσότερο.:P

Λοιπόν, πρώτα απ' όλα, το κτήριο Αβέρωφ με το διώροφο αίθριο του στη μέση είχε στο παρελθόν (μέχρι να κλείσει για αποκατάσταση και να ξανανοίξει φέτος) αποτελέσει βασικό στοιχείο της σχολής. Οι καθηγητές έκαναν διαλέξεις στα εσωτερικά μπαλκόνια και στο αίθριο κάτω, ενώ στήνονταν και παρουσιάσεις εργασιών, workshops κατασκευών κα. Η όλη δομή του κτηρίου έκανε το αίθριο κεντρικό χώρο. Βγαίνεις από την αίθουσα σου και πέφτεις πάνω στο αίθριο, παρακολουθείς τι γίνεται εκεί, ανταλλάσσεις απόψεις, συμμετέχεις.
Γενικά το συγκρότημα του Πολυτεχνείου βρίσκεται στο κέντρο της πόλης, και οι φοιτητές έχουν άμεση επαφή με το αστικό περιβάλλον (α, ναι, και πρόσβαση σε όλες τις σχετικές υπηρεσίες). Το να μεταφερθούν σε ένα campus είναι ό,τι χειρότερο για φοιτητές αρχιτεκτονικής γιατί χάνουν τη σχέση με την πόλη σε έναν εκτός αστικής κλίμακας ανοιχτό χώρο.

Συνεπώς, η μεγαλύτερη πατάτα δεν είναι μια βλακώδης απόφαση που επηρέασε μια χρονιά πολιτικών μηχανικών, αλλά μια πιο βλακώδης που καταστρέφει μια σχολή δια παντός...
Γιάννη δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα. Πράγματί εσύ που είσαι κάμποσα χρόνια στη Αρχιτεκτονική δύσκολα ξεκολάς από την Πατησίων για να έρθεις Πολυτεχνειούπολη. Ωστόσο πιστεύεις ότι δεν μπορεί να φτιαχτεί ένα καλύτερο κτίριο εκεί. Δηλαδή για να μιλήσω στη Γλώσσα το κτίριο Αβέρωφ έχει την καλύτερη αρχιτεκτονική; Καλύτερα δεν μπορούν να φτιαχτούν;
Ωστόσο εγώ το κλίμα της φύσης που έχει η πολυτεχνειούπολη, που μπορείς να έρθεις και με αμάξι δεν το συγκρίνω με το κλίμα του κέντρου που έρχεσαι υποχρεωτικά με συγκοινωνία.
Δεν ξέρω. Γούστα είναι αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Γιάννη δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα. Πράγματί εσύ που είσαι κάμποσα χρόνια στη Αρχιτεκτονική δύσκολα ξεκολάς από την Πατησίων για να έρθεις Πολυτεχνειούπολη. Ωστόσο πιστεύεις ότι δεν μπορεί να φτιαχτεί ένα καλύτερο κτίριο εκεί. Δηλαδή για να μιλήσω στη Γλώσσα το κτίριο Αβέρωφ έχει την καλύτερη αρχιτεκτονική; Καλύτερα δεν μπορούν να φτιαχτούν;
Ωστόσο εγώ το κλίμα της φύσης που έχει η πολυτεχνειούπολη, που μπορείς να έρθεις και με αμάξι δεν το συγκρίνω με το κλίμα του κέντρου που έρχεσαι υποχρεωτικά με συγκοινωνία.
Δεν ξέρω. Γούστα είναι αυτά.

Δεν συγκρίνω το κτίριο από άποψης αρχιτεκτονικής, δεν έχει άλλωστε νόημα να συγκρίνω ένα κτίριο του 1870 με ένα αντίστοιχο σημερινό. Θέλω να πω όμως ότι το συγκεκριμένο κτίριο βολεύει τρελά για τις ανάγκες του τμήματος, και από άποψη οργάνωσης (αν θες, από αυτή την άποψη έχει μια από τις καλύτερες 'αρχιτεκτονικές' που θα μπορούσε να έχει), και από άποψη θέσης και έχει γίνει μέρος του τρόπου διδασκαλίας.. Η πολυτεχνειούπολη βρίσκεται μακριά από την πόλη, και οι φοιτητές δεν έχουν εκεί άμεση επαφή και εικόνα της.
Τα θέματα της συγκοινωνίας είναι πάντα σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δεν συγκρίνω το κτίριο από άποψης αρχιτεκτονικής, δεν έχει άλλωστε νόημα να συγκρίνω ένα κτίριο του 1870 με ένα αντίστοιχο σημερινό. Θέλω να πω όμως ότι το συγκεκριμένο κτίριο βολεύει τρελά για τις ανάγκες του τμήματος, και από άποψη οργάνωσης (αν θες, από αυτή την άποψη έχει μια από τις καλύτερες 'αρχιτεκτονικές' που θα μπορούσε να έχει), και από άποψη θέσης και έχει γίνει μέρος του τρόπου διδασκαλίας.. Η πολυτεχνειούπολη βρίσκεται μακριά από την πόλη, και οι φοιτητές δεν έχουν εκεί άμεση επαφή και εικόνα της.
Τα θέματα της συγκοινωνίας είναι πάντα σχετικά.
Εντάξει!!! Τα πρώτα που λες πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας και επίσης το νέο κτίριο όταν γίνει μπορεί να είναι πιο ωραίο. Ωστόσο ότι οι αρχιτέκτονες πρέπει να βλέπουν τα κτίρια της πόλης είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί γιατί απέχω πολύ από το αντικείμενο.
Πάντως τη μεταφορά δυστυχώς δεν φαίνεται να την γλυτώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George.14

Νεοφερμένος

Ο George.14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αγαπητή Fotinimous, δικό μου λάθος, νόμιζα ότι ήσουν Αθηναία! Εγώ είμαι από Αθήνα και δεν πέρασα για 30 μόρια και τώρα το σκέφτομαι για 10%. Αν και η Θεσσαλονίκη είναι πολύ ωραία πόλη, δεν έχω τους ίδιους συναισθηματικούς δεσμούς με την Αθήνα. Έιμαι σίγουρος πως αν κάτσω εδώ για 2-3 χρονια δεν θα θέλω να φύγω αλλά το ίδιο θα ισχύει και αν πάω Αθήνα. Και οι 2 περιπτώσεις έχουν τα καλά τους οπότε δεν ξέρω ποιά να διαλέξω. Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα αποφασίσω αργότερα αφού έχω ακόμα χρόνο μέχρι τον Ιούλιο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kolokitha

Νεοφερμένος

Η kolokitha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πέρσι (2011) που έδινα πανελλήνιες δεν δήλωσα την αρχιτεκτονική Αθήνας για προσωπικούς ηλίθιους λόγους. Βγήκαν οι βάσεις και είδα πως περνούσα. Ήμουν 70 μόρια πάνω από την βάση. Φέτος, μετανιωμένη, θα κάνω αίτηση για 10% στην αρχιτεκτονική του εμπ. Έχω πιθανότητες να περάσω?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top