10% ή Τρίτη φορά Πανελλήνιες

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γιατί θεωρώ ότι οι σπουδές στην Ελλάδα, σε όλες τις σχολές, είναι πολύ υψηλότερες από ότι σε χώρες του εξωτερικού.
Αυτό είναι λίγο γενικό. Θεωρείς δηλαδή ότι οι ιατρικές στην Ελλάδα είναι καλύτερες από όλες τις ιατρικές στο εξωτερικό? Είναι εμφανές ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Δε μιλάω για χώρες όπως Ρουμανία και Βουλγαρία, αλλά υπάρχουν πολλές άλλες ιατρικές στο εξωτερικό.
Και γω ιατρική Αθήνα είμαι, που είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο δε λέω(όπως και οι άλλες ιατρικές στην Ελλάδα) αλλά έχω συνείδηση του ότι υπάρχουν και καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αυτό είναι λίγο γενικό. Θεωρείς δηλαδή ότι οι ιατρικές στην Ελλάδα είναι καλύτερες από όλες τις ιατρικές στο εξωτερικό? Είναι εμφανές ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Δε μιλάω για χώρες όπως Ρουμανία και Βουλγαρία, αλλά υπάρχουν πολλές άλλες ιατρικές στο εξωτερικό.
Και γω ιατρική Αθήνα είμαι, που είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο δε λέω(όπως και οι άλλες ιατρικές στην Ελλάδα) αλλά έχω συνείδηση του ότι υπάρχουν και καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο.
Για χώρες εκτός του πρώην ανατολικού μπλοκ η εισαγωγή στις ιατρικές, πόσο μάλλον για αλλοδαπούς υποψήφιους, είναι εξαιρετικά δύσκολη. Οπότε για τον μέσο Έλληνα μαθητή που η επιλογή εξωτερικό αφορά Ρουμανία-Βουλγαρίας. Προφανώς αυτές εννοούσε γιατί άλλες χώρες απλά δεν αποτελούν επιλογή, εκτός ίσως κάποιων που ξεχωρίζουν ακαδημαικά ή τυγχάνουν μεγάλης οικονομικής ευχέρειας (είναι και το κόστος ζωής πολύ υψηλό σε άλλες Ευρωπαικές χώρες). Εννοείται πως σε άλλες χώρες υπάρχουν σχολές που προσφέρουν ανώτερη ποιότητα σπουδών σε σχέση με την Ελλάδα, όχι μόνο στις ιατρικές
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί θεωρώ ότι οι σπουδές στην Ελλάδα, σε όλες τις σχολές, είναι πολύ υψηλότερες από ότι σε χώρες του εξωτερικού.
Όχι βέβαια.

Αν εξαιρέσεις τα "φτωχά" Βαλκάνια (Αλβανία, Ρουμανία, Σκόπια, Σερβία κλπ) παντού υπάρχον τουλάχιστον εφάμιλλα των κορυφαίων Ελληνικών Πανεπιστημίων. Αγγλία, ΗΠΑ, Γερμανία, Γαλλία, Καναδάς, Ελβετία, Ρωσία έχουν πολλά ιδρύματα που είναι έτη φωτός μπροστά από τα Ελληνικά.

Μόνο και μόνο από τα συστήματα εισαγωγής μπορεί να καταλάβει κανείς γιατί στο εξωτερικό υπερέχει ένας τεράστιος αριθμός πανεπιστημίων. Όπου για να σε δεχθούν, δεν αρκεί σε καμμία περίπτωση μία υψηλή βαθμολογία σε εξέταση που απαιτεί σε εξευτελιστιλό βαθμό παπαγάλισμα και αποστήθιση μεθοδολογιών (όπου τιμωρείται σχεδόν πάντα όποιος επιθυμεί να αιτιολογήσει/επιλύσει διαφορετικά ή να μην γράψει αυτολεξεί τις αράδες του σχολικού), αλλά απαιτούνται εξωσχολική ενασχόληση και συμμετοχή σε προχωρημένα μαθήματα, διακρίσεις, συστατικές, εθελοντισμός, υψηλή βαθμολογία σε βάθος χρόνου στο σχολείο και σε tests όπως το SAT, το MAT κλπ, καλογραμμένη αυτοπαρουσιαστική έκθεση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Για χώρες εκτός του πρώην ανατολικού μπλοκ η εισαγωγή στις ιατρικές, πόσο μάλλον για αλλοδαπούς υποψήφιους, είναι εξαιρετικά δύσκολη. Οπότε για τον μέσο Έλληνα μαθητή που η επιλογή εξωτερικό αφορά Ρουμανία-Βουλγαρίας. Προφανώς αυτές εννοούσε γιατί άλλες χώρες απλά δεν αποτελούν επιλογή, εκτός ίσως κάποιων που ξεχωρίζουν ακαδημαικά ή τυγχάνουν μεγάλης οικονομικής ευχέρειας (είναι και το κόστος ζωής πολύ υψηλό σε άλλες Ευρωπαικές χώρες). Εννοείται πως σε άλλες χώρες υπάρχουν σχολές που προσφέρουν ανώτερη ποιότητα σπουδών σε σχέση με την Ελλάδα, όχι μόνο στις ιατρικές
Σε σύγκριση με βαλκανικές χώρες οκει θα συμφωνήσω.

Απλώς αυτό όπως λες και συ υπάρχουν σίγουρα άλλες χώρες με πολύ καλή ποιότητα σπουδών. Λόγου χάρη ακόμα και στην Ιταλία που είναι δίπλα μας υπάρχουν ιατρικές (λέω ιατρικές γιατί για αυτές τις σχολές γνωρίζω) που προσφέρουν ανώτατο επίπεδο σπουδών.
 

Kostas131908

Νεοφερμένος

Ο Kostas131908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αυτό είναι λίγο γενικό. Θεωρείς δηλαδή ότι οι ιατρικές στην Ελλάδα είναι καλύτερες από όλες τις ιατρικές στο εξωτερικό? Είναι εμφανές ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Δε μιλάω για χώρες όπως Ρουμανία και Βουλγαρία, αλλά υπάρχουν πολλές άλλες ιατρικές στο εξωτερικό.
Και γω ιατρική Αθήνα είμαι, που είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο δε λέω(όπως και οι άλλες ιατρικές στην Ελλάδα) αλλά έχω συνείδηση του ότι υπάρχουν και καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο.
Αναφέρομαι σε χώρες του πρώην σοβιετικού καθεστώτος. Ωστόσο, και στις υπόλοιπες, είναι αναγκαία η ύπαρξη απαραίτητων οικονομικών πόρων, δεδομένου του υψηλού κόστους σπουδών.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Για εμένα δεν έχει σημασία αν κάποιος έχει αποφοιτήσει από ιατρική της Καμπούλ ή αυτήν του Χόπκινς,θα αισθάνομαι πάντα πιο κοντά τους συναδέρφους των ελληνικών ΑΕΙ μιας κ θα μας συνδέουν παρόμοιες εμπειρίες των δικών μας προγραμμάτων σπουδών,αυτό μόνο.Ουτε ανώτεροι,ούτε κατώτεροι.
 

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Έχοντας δώσει φέτος δεύτερη χρονιά για Ιατρική, συγκέντρωσα 18.275 μόρια, με αποτέλεσμα να χάσω την τελευταία Ιατρική της Αλεξανδρούπολης για μόλις 25 μόρια. Με αυτόν τον τρόπο βρέθηκα στην Οδοντιατρική του Ε.Κ.Π.Α. Μολονότι είναι μια εξαίσια σχολή, δε φαντάζομαι καθόλου τον εαυτό μου στην Οδοντιατρική και πόσω μάλλον ασκώντας μελλοντικά το επάγγελμα του οδοντιάτρου. Η Ιατρική αποτελεί τον μοναδικό στόχο για εμένα και δε μπορώ να συμβιβαστώ με τίποτα πέρα από αυτό. Σημειωτέον, προτού προτείνετε την εναλλακτική του να βγω στο εξωτερικό, θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα για προσωπικούς λόγους. Βρίσκομαι σε μια σύγχυση για το πως πρέπει να πράξω. Φοβάμαι, μήπως χάσω την Ιατρική με το 10%. Από την άλλη η τρίτη χρονιά πανελλήνιες είναι με τον δικό της τρόπο ριψοκίνδυνη. Διαθέτω τα ψυχικά αποθέματα για να πάω σε μια επικείμενη τρίτη χρονιά και λαμβάνω τη στήριξη όλων των ανθρώπων του στενού μου κύκλου. Αν μπορείτε, κάπως, να μου προτείνετε τεκμηριωμένα τις απόψεις σας και τη γνώμη σας για το πως να κινηθώ θα βοηθούσε πολύ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα! Αρχικά, το ότι θες μόνο την ιατρική και ότι δεν έχεις Plan B, σημαίνει ότι σου αρέσει πάρα πολύ και αξίζει να το προσπαθήσεις με τον οποιοδήποτε τρόπο. Εσύ προσωπικά, νιώθεις πιο σίγουρος το να ξαναδώσεις ή να κάνεις το 10%( που ισχύει για 2 χρόνια); Αφού διαθέτεις τα ψυχικά αποθέματα να ξαναδώσεις όπως λες, καν' το! Γιατί από αυτό καταλαβαίνω πως φλερτάρεις με την ιδέα να προσπαθήσεις άλλη μια φορά. Σημασία έχει πάντα το τι θες εσύ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top