guest24440

Νεοφερμένος

Ο guest24440 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
περασα στο τμήμα χρηματοοικονομικών στον Πειραιά (ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το λοχρη, αλλά από ότι διάβασα εδώ μέσα, εφόσον δεν σε ενδιαφέρει η λογιστική, η κατάλληλη σχολή είναι αυτή του Πειραιά) και έχω στο πλάνο να κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.

Απο ότι έψαξα, τα πανεπιστήμια του εξωτερικού λαμβάνουν υπόψιν στις αιτήσεις την παγκόσμια κατάταξη του πανεπιστημίου και τον βαθμό του πτυχίου.Όποτε, ιδού η απορία.

Να τελειώσω το τμήμα που περασα, η να κάνω 10% να μπω λοχρη, μόνο και μόνο για την παγκόσμια κατάταξη του ΟΠΑ ?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Να τελειώσω το τμήμα που περασα, η να κάνω 10% να μπω λοχρη, μόνο και μόνο για την παγκόσμια κατάταξη του ΟΠΑ ?
Να κάτσεις εκεί που είσαι και να προσπαθήσεις για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα από τη σχολή σου! Δεν έχω δει κανένα πανεπιστήμιο και καμία δουλειά να ασχολείται με το πανεπιστήμιο που τελείωσες...
 

guest24440

Νεοφερμένος

Ο guest24440 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Να κάτσεις εκεί που είσαι και να προσπαθήσεις για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα από τη σχολή σου! Δεν έχω δει κανένα πανεπιστήμιο και καμία δουλειά να ασχολείται με το πανεπιστήμιο που τελείωσες...
Δεν διαφωνώ, τσέκαρε όμως τι λέει στο site του imperial για τις αιτήσεις
 

Συνημμένα

  • IMG_7236.jpeg
    IMG_7236.jpeg
    562.8 KB · Εμφανίσεις: 194

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Να κάτσεις εκεί που είσαι και να προσπαθήσεις για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα από τη σχολή σου! Δεν έχω δει κανένα πανεπιστήμιο και καμία δουλειά να ασχολείται με το πανεπιστήμιο που τελείωσες...

Βλέπεις φίλε Γιώργο δεν εκτιμάνε ούτε το Harvard του Αιγάλεω ούτε το Harvard του Πειραιά.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ, τσέκαρε όμως τι λέει στο site του imperial για τις αιτήσεις
Κοίταξε να δεις ναι οκ...αλλά άμα τελειώσεις με καλό βαθμό και δείξεις ότι κοίταξε "εγώ γουστάρω" το αντικείμενο του μεταπτυχιακού δύσκολα θα σε απορρίψουν
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ, τσέκαρε όμως τι λέει στο site του imperial για τις αιτήσεις
Αυτό που λέει η σελίδα αυτή είναι ότι ο ελάχιστος βαθμός εισαγωγής στο πρόγραμμα εξαρτάται από την κατάταξη του πανεπιστημίου που πήρες πτυχίο.
Για τα πιο υψηλά σε κατάταξη ζητούν μινιμουν 6,8/10 με safe το 7,1.
Στα πιο χαμηλά στην κατάταξη ζητούν 7+ μίνιμουμ και σειφ το 7,5+.

Τα πανεπιστήμια στην Αθήνα βρίσκονται συνήθως ψηλά σε κατατάξεις συνεπώς δεν βρίσκω λόγο να αλλάξεις τμήμα εφοσον σου αρέσει το αντικείμενο.
Προσπαθησε να βγάλεις καλό βαθμό πτυχίου.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

guest24440

Νεοφερμένος

Ο guest24440 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αυτό που λέει η σελίδα αυτή είναι ότι ο ελάχιστος βαθμός εισαγωγής στο πρόγραμμα εξαρτάται από την κατάταξη του πανεπιστημίου που πήρες πτυχίο.
Για τα πιο υψηλά σε κατάταξη ζητούν μινιμουν 6,8/10 με safe το 7,1.
Στα πιο χαμηλά στην κατάταξη ζητούν 7+ μίνιμουμ και σειφ το 7,5+.

Τα πανεπιστήμια στην Αθήνα βρίσκονται συνήθως ψηλά σε κατατάξεις συνεπώς δεν βρίσκω λόγο να αλλάξεις τμήμα εφοσον σου αρέσει το αντικείμενο.
Προσπαθησε να βγάλεις καλό βαθμό πτυχίου.
Και το Ο.Π.Α και το ΠΑ.ΠΕΙ βρίσκονται στην 1000οστη και κάτι θέση παγκοσμίως (το Ο.Π.Α είναι περίπου 200κατι θέσεις πιο ψηλά από το ΠΑ.ΠΕΙ), πιστεύεις ότι θα δώσουν αρκετή έμφαση ?
 

Συνημμένα

  • IMG_7237.png
    IMG_7237.png
    736.9 KB · Εμφανίσεις: 146
  • IMG_7238.png
    IMG_7238.png
    550.9 KB · Εμφανίσεις: 74

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Και το Ο.Π.Α και το ΠΑ.ΠΕΙ βρίσκονται στην 1000οστη και κάτι θέση παγκοσμίως (το Ο.Π.Α είναι περίπου 200κατι θέσεις πιο ψηλά από το ΠΑ.ΠΕΙ), πιστεύεις ότι θα δώσουν αρκετή έμφαση ?
Ρε συ βγάλε το μυαλό σου τις κατατάξεις..ξέχασε τες και επικεντρώσου στη σχολή! Σημασία δίνουν σε αυτούς που αξίζουν να δώσουν σημασία και το πόσο "σημασία" θα έχει εξαρτάται από σένα κατά 95% και 5% από το πανεπιστήμιο που φοιτείς...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Και το Ο.Π.Α και το ΠΑ.ΠΕΙ βρίσκονται στην 1000οστη και κάτι θέση παγκοσμίως (το Ο.Π.Α είναι περίπου 200κατι θέσεις πιο ψηλά από το ΠΑ.ΠΕΙ), πιστεύεις ότι θα δώσουν αρκετή έμφαση ?
Κοίτα μιλάμε για βαθμολογική διαφορά των 0,4 για safe βαθμό.
Είναι ελάχιστη.
Επίσης είναι η απορία ποια rankings χρησιμοποιούν για την σύγκριση αφού υπάρχουν πολλά διαφορετικά.
Παρόλα αυτά, για 0,4 περισσότερο βαθμό εμένα μου φαίνεται αστείο να αλλάξεις σχολή. Βάλε τα δυνατά σου να είσαι πάνω από 7,5 και θα είσαι εντάξει.
 

guest24440

Νεοφερμένος

Ο guest24440 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοίτα μιλάμε για βαθμολογική διαφορά των 0,4 για safe βαθμό.
Είναι ελάχιστη.
Επίσης είναι η απορία ποια rankings χρησιμοποιούν για την σύγκριση αφού υπάρχουν πολλά διαφορετικά.
Παρόλα αυτά, για 0,4 περισσότερο βαθμό εμένα μου φαίνεται αστείο να αλλάξεις σχολή. Βάλε τα δυνατά σου να είσαι πάνω από 7,5 και θα είσαι εντάξει.
Εφόσον έχει έτσι το πράγμα τότε μάλλον θα κάτσω από ότι φαίνεται.

Ο μονος λογος που μπήκα στην σκέψη ήταν αποκλειστικά λόγω της παγκόσμιας κατάταξης. Ούτως η άλλως η λογιστική δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο και το τμήμα που πέρασα έχει πιο ενδιαφέρον (για εμένα) προγραμμα σπουδών από ότι του λοχρη. Όσο αφορά πιστοποιήσεις, ζήτηση στην αγορά εργασίας και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό πιστεύω πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα βρίσκονται (και από ότι έχω ψάξει βέβαια).
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Εφόσον έχει έτσι το πράγμα τότε μάλλον θα κάτσω από ότι φαίνεται.

Ο μονος λογος που μπήκα στην σκέψη ήταν αποκλειστικά λόγω της παγκόσμιας κατάταξης. Ούτως η άλλως η λογιστική δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο και το τμήμα που πέρασα έχει πιο ενδιαφέρον (για εμένα) προγραμμα σπουδών από ότι του λοχρη. Όσο αφορά πιστοποιήσεις, ζήτηση στην αγορά εργασίας και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό πιστεύω πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα βρίσκονται (και από ότι έχω ψάξει βέβαια).
Έτσι ακριβώς ειναι
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Εφόσον έχει έτσι το πράγμα τότε μάλλον θα κάτσω από ότι φαίνεται.

Ο μονος λογος που μπήκα στην σκέψη ήταν αποκλειστικά λόγω της παγκόσμιας κατάταξης. Ούτως η άλλως η λογιστική δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο και το τμήμα που πέρασα έχει πιο ενδιαφέρον (για εμένα) προγραμμα σπουδών από ότι του λοχρη. Όσο αφορά πιστοποιήσεις, ζήτηση στην αγορά εργασίας και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό πιστεύω πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα βρίσκονται (και από ότι έχω ψάξει βέβαια).
Ποιο μάστερ είναι αυτό και σε ποιο πανεπιστήμιο αν επιτρέπεται;

Τις απόψεις παραπάνω για ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ εγώ τις έχω εκφράσει, αν σου αρέσει η λογιστική και η προοπτική να δουλέψεις ως λογιστής το τμήμα είναι τοπ, για finance όμως δεν είναι τοπ και θα ταλαιπωρηθείς με τα μαθήματα λογιστικής του κορμού
 

guest24440

Νεοφερμένος

Ο guest24440 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ποιο μάστερ είναι αυτό και σε ποιο πανεπιστήμιο αν επιτρέπεται;

Τις απόψεις παραπάνω για ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ εγώ τις έχω εκφράσει, αν σου αρέσει η λογιστική και η προοπτική να δουλέψεις ως λογιστής το τμήμα είναι τοπ, για finance όμως δεν είναι τοπ και θα ταλαιπωρηθείς με τα μαθήματα λογιστικής του κορμού
Financial Technology στο imperial.

Πλακα πλάκα τα ποστ σου είδα περισσότερο για το λοχρη μιας και που ήσουν στο τμήμα και με βοήθησαν να επιλέξω το τμήμα που πέρασα
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Financial Technology στο imperial.

Πλακα πλάκα τα ποστ σου είδα περισσότερο για το λοχρη μιας και που ήσουν στο τμήμα και με βοήθησαν να επιλέξω το τμήμα που πέρασα
Καλύτερο το ΠΑΠΕΙ για αυτό το μάστερ από το ΟΠΑ γιατί στο ΟΠΑ θα πρέπει να μάθεις πολλή λογιστική που δεν θα σου χρησιμεύσει μετέπειτα, παρόλα αυτά βλέπω πολύ προγραμματισμό στο συγκεκριμένο πρόγραμμα που ούτε ΟΠΑ ούτε ΠΑΠΕΙ καλύπτουν. Έχεις και ωραία μαθήματα επιλογής που θα σε βοηθήσουν λίγο για το μάστερ σου μετέπειτα
 

Συνημμένα

  • Screenshot_452.png
    Screenshot_452.png
    146.1 KB · Εμφανίσεις: 142

guest24440

Νεοφερμένος

Ο guest24440 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλύτερο το ΠΑΠΕΙ για αυτό το μάστερ από το ΟΠΑ γιατί στο ΟΠΑ θα πρέπει να μάθεις πολλή λογιστική που δεν θα σου χρησιμεύσει μετέπειτα, παρόλα αυτά βλέπω πολύ προγραμματισμό στο συγκεκριμένο πρόγραμμα που ούτε ΟΠΑ ούτε ΠΑΠΕΙ καλύπτουν. Έχεις και ωραία μαθήματα επιλογής που θα σε βοηθήσουν λίγο για το μάστερ σου μετέπειτα
Καλά βασικά πράγματα python, c++ χρειάζεται να ξέρεις για fintech μεταπτυχιακά από ότι έχω ψάξει, πράγμα που το καλύπτει το προγραμμα του παπει, όποτε πιστεύω έχω κάνει την σωστή επιλογή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top