[06/06/2022] Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,808 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Συνεχίζουνε λοιπόν οι υποψήφιοι των ΓΕΛ Ανθρωπιστικών Σπουδών με Αρχαία Ελληνικά! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2022. Για ό,τι αφορά τα Αρχαία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα!

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-*
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!

Ανακοινώθηκαν τα θέματα!
Βρείτε τα εδώ:
 

Συνημμένα

  • them_arx_gel_220606.pdf
    289.6 KB · Εμφανίσεις: 63
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :)
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μια χαρά τα θέματα!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Η εκτίμησή μου για τα θέματα:

Διδαγμένο κείμενο

Αναμενόμενες ενότητες (16η: Πολιτικά Αριστοτέλη και 20η: Επίκουρος), αφού κείμενο Αριστοτέλης έχει να πέσει εδώ και 5 περίπου χρόνια, ενώ το κείμενο του Επίκουρου είναι από τη νέα ύλη του Φακέλου Υλικού.

Η ερώτηση κατανόησης πάρα πολύ απλή, οι ερμηνευτικές ερωτήσεις σαφέστατες με το υποερώτημα για τα αισθητικά σχόλια στο Β2 να μην ξενίζει πλέον ως τύπος ερώτησης. Οι ερωτήσεις εισαγωγής και λεξιλογίου πολύ εύκολες επίσης, ενώ το Παράλληλο κείμενο βατό και με σαφή σύνδεση με το κείμενο αναφοράς του Επίκουρου.

Αδίδακτο κείμενο

Θουκυδίδης, ως επί το πλείστον κατανοητό κείμενο με δυσκολίες περισσότερο συντακτικές και λιγότερες λεξιλογικές-νοήματος. Στην μετάφραση λοιπόν χρειάζεται προσοχή, ώστε το κείμενο να είναι δόκιμο. Η ερώτηση κατανόησης είναι πολύ απλή με στοιχεία που προκύπτουν ξεκάθαρα από το πρώτο μισό του κειμένου.

Η γραμματική απλή με το πρώτο υποερώτημα πάναπλο και το δεύτερο επίσης βατό, αλλά με μικρή προσοχή στις καταλήξεις και τον τονισμό των ζητούμενων τύπων. Το συντακτικó κρίνεται λίγο πιο απαιτητικό με το πρώτο υποερώτημα να είναι κλασική συντακτική αναγνώριση όρων του κειμένου, χωρίς να εξετάζονται ψιλά γράμματα. Το δεύτερο υποερώτημα, του πλαγίου λόγου (το οποίο τίθεται μάλιστα μετά από 10 χρόνια περίπου), αν και ζητά την πιο απλή μορφή του (απαρεμφατική σύνταξη) απαιτεί μεγάλη προσοχή κατά την μετατροπή των όρων. Αυτό το υποερώτημα απευθύνεται σε καλά προετοιμασμένους υποψηφίους.

Με αρκετά απλό Γνωστό και μέτριο Άγνωστο, κρίνω ότι τα θέματα είναι μέτριας και διαβαθμισμένης δυσκολίας. Ο καλός από τον άριστο θα διακριθούν στο Άγνωστο κείμενο κατ' εμέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Απ' ότι είδα τα θέματα των αρχαίων φέτος ήταν πολύ εύκολα, ειδικά το άγνωστο. Το διάβασα και έκανα μετάφραση κατευθείαν...
Εύχομαι όλοι να γράψατε καλά!❤️
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,561 μηνύματα.
Λοιπόν!

Γνωστό: μου φάνηκε αρκετά βατό ως εύκολο, ερωτήματα σαφή και οι ερωτήσεις κλειστού τύπου ήταν δωρεάν μονάδες. Η εκτίμησή μου είναι ότι θα έχω γράψει πάνω από 55 ίσως και αρκετά κοντά στο 60!

Άγνωστο: ήταν κάπως πιο απαιτητικό από το γνωστό, με δυσκόλεψαν κάποια ερωτήματα στο συντακτικό. Είδα τις λύσεις και από ερωτήματα εκτός μετάφρασης και νοηματικής είχα χάσει μόνο 2 μονάδες οπότε πιστεύω ότι θα έχω γράψει πάνω από 30.

Γενικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος και ο στόχος του 85 που είχα θέσει πιστεύω πως έχει επιτευχθεί! Νιώθω μεγάλη ανακούφιση πάντως, μιας και το πιο "βαρύ" μάθημα έφυγε.

Καλά αποτελέσματα σε όλους!
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
το πιο "βαρύ" μάθημα έφυγε.
Μα δεν πέρασε η παρασκευή με ιστορία..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ρε παιδιά άσχετο, τα σχόλια πόσο κόβουν; Νιώθω δεν έχω γράψει επαρκή πράγματα από τα σχόλια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Μα δεν πέρασε η παρασκευή με ιστορία..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ρε παιδιά άσχετο, τα σχόλια πόσο κόβουν; Νιώθω δεν έχω γράψει επαρκή πράγματα από τα σχόλια.

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πόσο ακριβώς κόβουν αν δεν δούμε τις οδηγίες της ΚΕΕ, αλλά σίγουρα τα σχόλια του Φακέλου Υλικού είναι απαραίτητα, μετράνε περισσότερο στην κάθε απάντηση και η υπόλοιπη ανάλυση συγκριτικά λιγότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick0007

Νεοφερμένος

Ο Nick0007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Και εγώ τα σχόλια δεν έγραψα ειδικά στο πρώτο ερώτημα
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Το γνωστό για μένα είναι υποκειμενικό, αναλόγως πόσο έχεις δουλέψει την ενότητα και το νόημα της , ωστόσο κατανοητότατα ερωτήματα με προσοχή στην ερώτηση εισαγωγής επρεπε να τη θυμασαι τελεια (τα ονοματα θελουν πολυ προσοχή)

το αδίδακτο , ευκολη η άσκηση γραμματικής με τις πτώσεις , αναμενόμενη η άσκηση χαρακτηρισμου όρων στο συντακτικό .

Ομως, δύσκολο αποσμασμα για μετάφραση
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Ομως, δύσκολο αποσμασμα για μετάφραση
Πού ακριβώς ήταν το δύσκολο καλέ? Εγώ το μετέφρασα έτσι όπως τα είδα και να φανταστείς τα έχω ψιλοξεχάσει κιόλας τα αρχαία... Πολύ εύκολο το απόσπασμα
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Πού ακριβώς ήταν το δύσκολο καλέ? Εγώ το μετέφρασα έτσι όπως τα είδα και να φανταστείς τα έχω ψιλοξεχάσει κιόλας τα αρχαία... Πολύ εύκολο το απόσπασμα
Συγκριτικά με τις προηγούμενες χρονιές ηταν πιο απαιτητικό.. δες 2019,2020,2021
Ο Θουκιδίδης απο μονος του εχει ιδιαιτερότητες που οι μαθητές σημερα επρεπε να τις γνωρίζουν
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Συγκριτικά με τις προηγούμενες χρονιές ηταν πιο απαιτητικό.. δες 2019,2020,2021
Πέρυσι εννοείται ότι ήταν πιο δύσκολα. Πέρυσι έδωσα εγώ. Αν και πέρυσι είχε πιο εύκολο γνωστό, αλλά πολύ πιο δύσκολο άγνωστο
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Πού ακριβώς ήταν το δύσκολο καλέ? Εγώ το μετέφρασα έτσι όπως τα είδα και να φανταστείς τα έχω ψιλοξεχάσει κιόλας τα αρχαία... Πολύ εύκολο το απόσπασμα
Αντικειμενικά μιλώντας, το απόσπασμα είχε κάποιες λεξιλογικές και συντακτικές δυσκολίες, τις οποίες εντοπίζει κανείς μόνο αν μελετήσει προσεκτικά το απόσπασμα.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Πού ακριβώς ήταν το δύσκολο καλέ? Εγώ το μετέφρασα έτσι όπως τα είδα και να φανταστείς τα έχω ψιλοξεχάσει κιόλας τα αρχαία... Πολύ εύκολο το απόσπασμα
Ήταν σωστό όμως; Και γω τις ασκήσεις όπως τις έβλεπα τις έκανα αλλά η ορθότητα τους είναι αμφισβητήσιμη 😂
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Ήταν σωστό όμως; Και γω τις ασκήσεις όπως τις έβλεπα τις έκανα αλλά η ορθότητα τους είναι αμφισβητήσιμη 😂
Έλα βρε παιδιά τώρα, εντάξει. Σχετικά εύκολο ήταν μη τρελαθούμε! Σαν ένα απλό διαγώνισμα φροντιστηρίου...
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αναμενόμενα θέματα στο διδαγμένο κείμενο , αν λάβουμε υπ’ όψη ότι έχει να πέσει Αριστοτέλης στο γνωστό από το 2016 (όσον αφορά τις πανελλαδικές εξετάσεις του Ιουνίου) , ποσό μάλλον τα Πολιτικά του , που αφαιρέθηκαν και από την ύλη τα δυο προηγούμενα χρόνια . Αυτό που ίσως ξάφνιασε ήταν η επιλογή δυο ενοτήτων - και αυτή του Επίκτητου από την τελευταία θεματική ενότητα -, όμως και πάλι , αποτελούσε καινούργιο μέρος της ύλης με την πρόσφατη αναπροσαρμογή , όποτε ήταν εύλογη η επιλογή . Μέχρι το Β4β ο καλά διαβασμένος έφτανε το άριστα . Το παράλληλο το θεωρώ δύσκολο , καθώς θέλει αφαιρετική και κριτική ικανότητα . Όσον αφορά το αδίδακτο κείμενο , ο Θουκιδίδης γενικά θεωρείται δύσκολος συγγραφέας για πανελλαδικές , όμως θεωρώ ότι το απόσπασμα που επιλέχθηκε , με προσοχή «έβγαινε» σε μετάφραση και νοηματική απόδοση . Αν εξαιρέσουμε το Γ3α , τα λοιπά συντακτικά και γραμματειακά φαινόμενα ήταν απαιτητικά . Καλή δύναμη στους υποψήφιους φοιτητές .
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Πέρυσι εννοείται ότι ήταν πιο δύσκολα. Πέρυσι έδωσα εγώ. Αν και πέρυσι είχε πιο εύκολο γνωστό, αλλά πολύ πιο δύσκολο άγνωστο
Όχι, ίσα ίσα το περσινό άγνωστο μαζί με του 2020 χαρακτηρίστηκαν από τα πολύ βατά.. εγώ δεν έδινα καμία από αυτές τις χρονιές απλά ασχολούμαι με αυτά. Φέτος το άγνωστο ήταν επίπεδου δυσκολίας 2018 και ίσως λίγο ακόμη πιο απαιτητικό
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Όχι, ίσα ίσα το περσινό άγνωστο μαζί με του 2020 χαρακτηρίστηκαν από τα πολύ βατά.. εγώ δεν έδινα καμία από αυτές τις χρονιές απλά ασχολούμαι με αυτά. Φέτος το άγνωστο ήταν επίπεδου δυσκολίας 2018 και ίσως λίγο ακόμη πιο απαιτητικό
Γενικά είναι συνηθισμένο οι υποψήφιοι να θεωρούν πιο δύσκολα τα θέματα της δικής τους χρονιάς. Πιθανόν γιατί στις άλλες χρονιές τα βλέπουν χωρίς άγχος και πίεση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top