τι να σπουδάσω

dimitradim7

Νεοφερμένος

Η dimitradim7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι απόφοιτη λυκείου και δυστυχώς δε πέρασα πανελλήνιες από θεωρητική που ημουν καθώς δεν με ενδιέφερε κανένα από τα επαγγέλματα αλλά υπό την πίεση των γονιών για νομική με κατέστρεψε. Πέρα άπαυτο κατάφερα να βρω ένα κολέγιο που μου δίνει την δυνατότητα να διδάκτωρ πολλά πράγματα όπως για ανθρωπιστικών υγειασ κτλ. το πρόβλημα μου είναι οτι μέχρι σεπτέμβρη πρέπει να έχω διαλέξει τι θα θέλω να ακολουθησω και φιλολογία αγγλικη με ψυχολογία που μαρεσουν λένε όλοι πως είναι παρά πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά και αγχώθηκα πολυ γιατί έχουν δικιο
κάτι άλλο που με ενδιέφερε όμως είναι η βιοϊατρική αλλά δεν ξερω εάν θα τα καταφέρω γιατί πιστεύω θα έχει μέσα χημεία ενω εγω της θεωρητικής δε ξερω τίποτα. δεν ξερω τι να κάνω και φοβάμαι μη κάνω την λάθος επικογή
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,631 μηνύματα.
Πέρα άπαυτο κατάφερα να βρω ένα κολέγιο που μου δίνει την δυνατότητα να διδάκτωρ πολλά πράγματα όπως για ανθρωπιστικών υγειασ κτλ. το πρόβλημα μου είναι οτι μέχρι σεπτέμβρη πρέπει να έχω διαλέξει τι θα θέλω να ακολουθησω και φιλολογία αγγλικη με ψυχολογία που μαρεσουν λένε όλοι πως είναι παρά πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά και αγχώθηκα πολυ γιατί έχουν δικιο
Εξαρτάται τι θεωρούν «δύσκολο». Ότι θα χρειαστεί να ψαχτείς μόνη σου και ότι δεν θα μπεις κατευθείαν κάπου όπως συμβαίνει σε ορισμένες σχολές; Ότι ακόμα και με πολύ ψάξιμο, η εύρεση δουλειάς είναι αμφίβολη;

κάτι άλλο που με ενδιέφερε όμως είναι η βιοϊατρική αλλά δεν ξερω εάν θα τα καταφέρω γιατί πιστεύω θα έχει μέσα χημεία ενω εγω της θεωρητικής δε ξερω τίποτα. δεν ξερω τι να κάνω και φοβάμαι μη κάνω την λάθος επικογή
Νομίζω πως από την στιγμή που θα μπεις σε κολλέγιο δεν έχουν τέτοιες απαιτήσεις. Δεν έχει σημασία, δηλαδή, από που προέρχεσαι. Ενδέχεται να ξεκινήσετε από τα πολύ βασικά στα πρώτα μαθήματα.
 

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ειμαι απόφοιτη λυκείου και δυστυχώς δε πέρασα πανελλήνιες από θεωρητική που ημουν καθώς δεν με ενδιέφερε κανένα από τα επαγγέλματα αλλά υπό την πίεση των γονιών για νομική με κατέστρεψε. Πέρα άπαυτο κατάφερα να βρω ένα κολέγιο που μου δίνει την δυνατότητα να διδάκτωρ πολλά πράγματα όπως για ανθρωπιστικών υγειασ κτλ. το πρόβλημα μου είναι οτι μέχρι σεπτέμβρη πρέπει να έχω διαλέξει τι θα θέλω να ακολουθησω και φιλολογία αγγλικη με ψυχολογία που μαρεσουν λένε όλοι πως είναι παρά πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά και αγχώθηκα πολυ γιατί έχουν δικιο
κάτι άλλο που με ενδιέφερε όμως είναι η βιοϊατρική αλλά δεν ξερω εάν θα τα καταφέρω γιατί πιστεύω θα έχει μέσα χημεία ενω εγω της θεωρητικής δε ξερω τίποτα. δεν ξερω τι να κάνω και φοβάμαι μη κάνω την λάθος επικογή
Αρχικά δεν γνωρίζω πόσο απαιτητικό είναι ένα κολέγιο γιατί όπως και να έχει, πρέπει να σου δώσει τα εφόδια για να μπορείς να ανταγωνιστεις άλλους στον τομέα σου. Πλέον από όσο ξέρω, τα πτυχία των ιδιωτικών σχολών έχουν την ίδια ισχύ με αυτά των δημοσίων αλλά στην πραγματικότητα έτσι είναι ομως; Είναι αναγνωρισμενα τα πτυχία τους; Σε αυτό νομίζω όλοι έχουμε τις αμφιβολίες μας. Σε ένα κολέγιο (δεν θα πω όμως ποιο για ευνόητους λογους), το πρόγραμμα σπουδών της ψυχολογίας είναι τριετές, ενώ στα δημόσια είναι 4 έτη και αυτό σημαίνει μεγαλύτερη εξειδίκευση στον τομέα στα τελευταία. Φαντάζομαι πως για όλες τις σχολές ισχυει αυτή η σύγκριση. Επισης, γράφεις ότι δεν σε ενδιαφέρει κάποιο επάγγελμα (μάλλον από το 1ο επιστημονικό πεδιο) αλλά μετά γράφεις πως θες αγγλική φιλολογία με ψυχολογία (ο συνδυασμός αυτος;;; )που είναι ουσιαστικά της θεωρητικής κατεύθυνσης. Άρα;

Τελος, αναφέρεις την βιοιατρικων που θα έχει χημεια μέσα, που κατά βάση ναι είναι κυρίως χημεια, αλλά μαθαίνουν και ανατομια, βιολογια, μικροβιολογια, φυσιολογια κλπ. Βαριά μαθήματα δηλαδή. Βέβαια ξαναλέω πως στο κολέγιο δεν γνωρίζω τις συνθήκες κάτω από τις οποίες διεξαγεται το μάθημα. Στο ΔΙΠΑΕ των βιοιατρικων επιστημων, η φίλη μου που σπουδάζει εκεί νιωθει σίγουρη για την επαγγελματική της αποκατάσταση συν το οτι θα κάνει μεταπτυχιακό.Αυτο δεν σημαίνει βέβαια και σίγουρη δουλειά και ισχυει για όλους ανεξαρτήτως σχολης. Τελειώνοντας το κολέγιο όμως, δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις μεταπτυχιακο σε δημόσιο πανεπιστήμιο, αλλά μόνο σε ιδιωτικό με την προϋπόθεση ότι το πτυχίο του αντίστοιχου κολεγίου αναγνωρίζεται. Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκαθαρίσεις το τι θες να κάνεις και να ξαναδωσεις πανελληνιες. Αν δεν την δέχεσαι αυτήν την εναλλακτική και θες να σπουδασεις στο κολέγιο, τουλάχιστον επίλεξε τον τομέα που θες να ακολουθήσεις με βάση τις κλίσεις σου. Για βέβαιη επαγγελματική αποκατάσταση δεν σου υπόσχεται κάνεις, όλα θέλουν κυνήγι! Σου εύχομαι κάθε επιτυχία σε ο,τι και αν κάνεις και ελπίζω να ξεθολώσει το τοπίο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ειμαι απόφοιτη λυκείου και δυστυχώς δε πέρασα πανελλήνιες από θεωρητική που ημουν καθώς δεν με ενδιέφερε κανένα από τα επαγγέλματα αλλά υπό την πίεση των γονιών για νομική με κατέστρεψε. Πέρα άπαυτο κατάφερα να βρω ένα κολέγιο που μου δίνει την δυνατότητα να διδάκτωρ πολλά πράγματα όπως για ανθρωπιστικών υγειασ κτλ. το πρόβλημα μου είναι οτι μέχρι σεπτέμβρη πρέπει να έχω διαλέξει τι θα θέλω να ακολουθησω και φιλολογία αγγλικη με ψυχολογία που μαρεσουν λένε όλοι πως είναι παρά πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά και αγχώθηκα πολυ γιατί έχουν δικιο
κάτι άλλο που με ενδιέφερε όμως είναι η βιοϊατρική αλλά δεν ξερω εάν θα τα καταφέρω γιατί πιστεύω θα έχει μέσα χημεία ενω εγω της θεωρητικής δε ξερω τίποτα. δεν ξερω τι να κάνω και φοβάμαι μη κάνω την λάθος επικογή
Έχεις σκεφτεί να πας σε κάποιο ΙΕΚ; Που είναι πιο σαφή τα επαγγελματικά δικαιώματα
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Χτυπας κολλεγιο για management αυστηρα και μονο, αφου πρωτα τσεκαρεις με ποιο πανεπιστημιο συνεργαζεται και αν εχει τα ιδια μαθηματα με το Μητρικο της Αγγλιας, ( επειδη πολλα διαφοροποιουν το προγραμμα και μαθαινεις οτι να ναι), πας και θα μαθεις πολλα, κυριως πρακτικα θεματα επι της επιστημονικης διοικησης.

Ολα τα αλλα τμηματα στα κολλεγια της Ελλαδας ειναι να χαμε να λεγαμε.
Απλα και ομορφα.

Πρωην φοιτητρια δυο κολλεγιων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις σκεφτεί να πας σε κάποιο ΙΕΚ; Που είναι πιο σαφή τα επαγγελματικά δικαιώματα
ΙΕΚ πολυ καλη λυση για Βοηθος Φαρμακειου, απο τη στιγμη που σκεφτεσαι Βιοιατρικη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Iδέες ...


Eλλάδα 2.0
Ελλάδα του μέλλοντος
Ελλάδα που μπορεί
Ψηφιακή Ελλάδα
Για μια καλύτερη Ελλάδα
Η Ελλάδα χωρίς Μνημόνια
Η Ελλάδα της Ελπίδας
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Iδέες ...


Eλλάδα 2.0
Ελλάδα του μέλλοντος
Ελλάδα που μπορεί
Ψηφιακή Ελλάδα
Για μια καλύτερη Ελλάδα
Η Ελλάδα χωρίς Μνημόνια
Η Ελλάδα της Ελπίδας
Εχω πεθανει στα γελια, να σαι καλα.

Το Ελλαδα 2.0 με τελειωσε:laugh:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Mπορεί να το δεις και ως

Ελλάδα 0.2

Ελλάδα 0-2

Ελλάδα 2-0

όπως ρωτάμε "τι δουλειά θα κάνουμε μετά τις σπουδές; πάρ' τα 1-0 (απλά πολλαπλασιασμένο επί 2)"
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Mπορεί να το δεις και ως

Ελλάδα 0.2

Ελλάδα 0-2

Ελλάδα 2-0

όπως ρωτάμε "τι δουλειά θα κάνουμε μετά τις σπουδές; πάρ' τα 1-0 (απλά πολλαπλασιασμένο επί 2)"
Καλα αυτο με τη δουλεια μετα τις σπουδες, ποσο σπαστικο οταν το ακουω να το ρωτανε κατι γομαρια 25 χρονων που χρωστανε 30 μαθηματα... Με πιανει Ελλαδα 0-2 δηλαδη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top