νομική

justanerd

Νεοφερμένος

Ο justanerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
καλησπέρα , είμαι θεωρητική κατεύθυνση με στόχο την νομική σχολή , όμως ξέρετε αν σαν σχολή είναι ενδιαφέρουσα ; Εννοώ, έχει μόνο διάβασμα και εξεταστική ; Πχ στην ιατρική κάνεις εργαστήρια κάτι που είναι που ενδιαφέρον , στην νομική υπάρχει κάτι αντίστοιχο ; Παρακολουθείς δίκες ; Ενώ σαν αντικείμενο μου αρέσει όπως και το γεγονός ότι σου ανοίγει πολλούς δρόμους.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

Δρόμοι ανοίγονται σωρό...κι όποιον γουστάρεις τον τραβάς κι όπου σε βγάλει.

Ισχύει, αλλά ο κάθε δρόμος έχει τις δικές του πρόσθετες προυποθέσεις. Εξετάσεις (ΕΣΔΙ, ΝΣΚ, συμβολαιογράφοι), επιπλέον σχολή (δημοσιογραφία), κλπ.
 

justanerd

Νεοφερμένος

Ο justanerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δρόμοι ανοίγονται σωρό...κι όποιον γουστάρεις τον τραβάς κι όπου σε βγάλει.

Ισχύει, αλλά ο κάθε δρόμος έχει τις δικές του πρόσθετες προυποθέσεις. Εξετάσεις (ΕΣΔΙ, ΝΣΚ, συμβολαιογράφοι), επιπλέον σχολή (δημοσιογραφία), κλπ.
αυτό το γνωρίζω , μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις στην απορία :lol:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
αυτό το γνωρίζω , μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις στην απορία :lol:

Δικηγόρος είμαι, κάτι ξέρω. Λοιπόν...

Ενδιαφέρουσα σχολή ακαδημαικά μιλώντας, δεν έχει εργαστήρια, μόνο διάβασμα κι εξεταστική, δεν παρκολουθείς δίκες, εκτός κι αν το έχει εντάξει κάποιος καθηγητής στο μάθημά του.
Τι άλλο;
 

justanerd

Νεοφερμένος

Ο justanerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δικηγόρος είμαι, κάτι ξέρω. Λοιπόν...

Ενδιαφέρουσα σχολή ακαδημαικά μιλώντας, δεν έχει εργαστήρια, μόνο διάβασμα κι εξεταστική, δεν παρκολουθείς δίκες, εκτός κι αν το έχει εντάξει κάποιος καθηγητής στο μάθημά του.
Τι άλλο;
θα βαρεθώ την ζωή μου δηλαδή ?
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
θα βαρεθώ την ζωή μου δηλαδή ?

Όχι, γιατί να βαρεθείς; μια χαρά ενδιαφέρουσα επιστήμη είναι. βέβαια, δεν γνωρίζω τα ενδιαφέροντά σου και την κλίση σου. Είσαι θεωρητική; τι μαθήματα σου αρέσουν;
 

justanerd

Νεοφερμένος

Ο justanerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Όχι, γιατί να βαρεθείς; μια χαρά ενδιαφέρουσα επιστήμη είναι. βέβαια, δεν γνωρίζω τα ενδιαφέροντά σου και την κλίση σου. Είσαι θεωρητική; τι μαθήματα σου αρέσουν;
θεωρητική είμαι ναι , σίγουρα αν περάσω νομική δεν θα ασχοληθώ με την δικηγορία για πάντα , απλά φοβάμαι μήπως η σχολή είναι του τύπου Κοινωνική και πολιτική αγωγή , πολιτική παιδεία κτλπ
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
φοβάμαι μήπως η σχολή είναι του τύπου Κοινωνική και πολιτική αγωγή , πολιτική παιδεία κτλπ

Όχι, δεν είναι.

αν περάσω νομική δεν θα ασχοληθώ με την δικηγορία για πάντ

Με τι θες ν'ασχοληθείς;
 

justanerd

Νεοφερμένος

Ο justanerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι.



Με τι θες ν'ασχοληθείς;
δικαστής , εισαγγελέας , νομικός σύμβουλος. Δικηγόρος θα ασκίσω το επάγγελμα μόνο μέχρι με το καλό περάσω εσδι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι, δεν είναι.



Με τι θες ν'ασχοληθείς;
αλλά δλδ που βλέπω υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουν μεταπτυχιακά δηλαδή το ιατρικό δίκαιο θα μου άρεζε πάρα πολύ και να δουλεύω σε φαρμακευτικές ή και ο δικαστής ασχέτως το υψηλό μισθό
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
δικαστής , εισαγγελέας , νομικός σύμβουλος. Δικηγόρος θα ασκίσω το επάγγελμα μόνο μέχρι με το καλό περάσω εσδι

Ελπίζω να ξέρεις ότι απαιτούνται πολύ δύσκολες εξετάσεις και αρκετοί δίνουν μέχρι το όριο ηλικίας, χωρίς να καταφέρνουν να μπουν στη σχολή δικαστών.
 

justanerd

Νεοφερμένος

Ο justanerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ελπίζω να ξέρεις ότι απαιτούνται πολύ δύσκολες εξετάσεις και αρκετοί δίνουν μέχρι το όριο ηλικίας, χωρίς να καταφέρνουν να μπουν στη σχολή δικαστών.
ναι αν γίνω δικηγόρος όλοι μου λένε δεν θα χω να φάω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αδερφε μου μακρια
γιατιιι
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

justanerd

Νεοφερμένος

Ο justanerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κι αν δεν καταφέρεις να περάσεις ΕΣΔΙ και να γίνεις Μύρνα Δράκουλα Εισαγγελεύς Εφετών μέχρι τα 40, τι θα κάνεις μετά;
ε σε όλα τα επαγγελματα υπαρχει ενα αν , αν δεν εχεις δουλεια , αν δεν εχεις πελατες , αν το ενα αν το αλλο , θα καταβαλω τεραστια προσπαθεια για να μπω με οσες προσπαθειες θελω και αν δεν μπω τοσα αλλα υπαρχουν κανενας δεν χανεται
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
ε σε όλα τα επαγγελματα υπαρχει ενα αν , αν δεν εχεις δουλεια , αν δεν εχεις πελατες , αν το ενα αν το αλλο , θα καταβαλω τεραστια προσπαθεια για να μπω με οσες προσπαθειες θελω και αν δεν μπω τοσα αλλα υπαρχουν κανενας δεν χανεται

Καληνύχτα και καλή τύχη τότε.
 

justanerd

Νεοφερμένος

Ο justanerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καληνύχτα και καλή τύχη τότε.

Δικηγόρος είμαι, κάτι ξέρω. Λοιπόν...

Ενδιαφέρουσα σχολή ακαδημαικά μιλώντας, δεν έχει εργαστήρια, μόνο διάβασμα κι εξεταστική, δεν παρκολουθείς δίκες, εκτός κι αν το έχει εντάξει κάποιος καθηγητής στο μάθημά του.
Τι άλλο;
καληνύχτα και καλή πείνα τότε
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
καληνύχτα και καλή πείνα τότε

Έχεις πλάκα.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top