εθελοντικές οργανώσεις

takeshi_kitano

Νεοφερμένος

Ο takeshi_kitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπόν είχα πάει erasmus plus την άνοιξη και γούσταρα φουλ.Αυτή τη στιγμή έχω οκτάωρη δουλειά αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ με τον εθελοντισμό σε στυλ αφιερώνω κάποιες ώρες της εβδομάδας που βολεύομαι και είμαι ευκαιρός ή τα σκ. Πριν τη καραντίνα ήμουν σε εθελοντικό οργανισμό αλλά έπρεπε να πηγαίνω αναγκαστικά πολλές και συγκεκριμένες ώρες και μέρες της εβδομάδας και είχε καταντήσει αγγαρεία.Γνωρίζετε ή έχετε κάποια εμπειρία από εθελοντικές οργανώσεις που μπορείς να ασχολείσαι όποτε βολεύεσαι ? Και επίσης τι οργανισμοί κυκλοφορούν για νέους εδώ στην Ελλάδα πέρα από εράσμους ?
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Αν και δεν είναι αυτό που έρχεται πρώτα στο μυαλό καποιου, από τον εθελοντισμό θα προτείνω προσκοπισμό. Μπορείς να γίνεις βαθμοφόρος σε κάποιο σύστημα της περιοχής, σου στάνταρ θα υπάρχει. Σκοπός είναι η δημιουργική απασχόληση των παιδιων με δραστηριότητες στη λέσχη και εκδρομές. Γίνεται μια δράση τη βδομάδα (πχ ένα δίωρο το Σάββατο) και θα χρειαστείς και χρόνο μεσοβδόμαδα φαντάζομαι ένα απογευματάκι για την προετοιμασία της. Απλά άμα το αποφασίσεις μετά από κάποιο διάστημα πρέπει να κάνεις και κάποιες εκπαιδεύσεις που δε ξέρω πόσο χρόνο τρώνε
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Που πήγαινες πριν;
 

takeshi_kitano

Νεοφερμένος

Ο takeshi_kitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αρχίζει από Ε;
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ε τώρα με κάνεις περίεργο
 

takeshi_kitano

Νεοφερμένος

Ο takeshi_kitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πο
Αν και δεν είναι αυτό που έρχεται πρώτα στο μυαλό καποιου, από τον εθελοντισμό θα προτείνω προσκοπισμό. Μπορείς να γίνεις βαθμοφόρος σε κάποιο σύστημα της περιοχής, σου στάνταρ θα υπάρχει. Σκοπός είναι η δημιουργική απασχόληση των παιδιων με δραστηριότητες στη λέσχη και εκδρομές. Γίνεται μια δράση τη βδομάδα (πχ ένα δίωρο το Σάββατο) και θα χρειαστείς και χρόνο μεσοβδόμαδα φαντάζομαι ένα απογευματάκι για την προετοιμασία της. Απλά άμα το αποφασίσεις μετά από κάποιο διάστημα πρέπει να κάνεις και κάποιες εκπαιδεύσεις που δε ξέρω πόσο χρόνο τρώνε
Πολύ καλή ιδέα ακούγεται θα το ψάξω περισσότερο.Έχεις ασχοληθεί ?
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Πο

Πολύ καλή ιδέα ακούγεται θα το ψάξω περισσότερο.Έχεις ασχοληθεί ?
Ως εθελοντής (δηλαδη ως βαθμοφόρος) όχι, αλλά τωρα αρχίζω. Πήγαινα από το δημοτικό βέβαια προσκόπους και μπορώ να πω ότι από κει έχω κάποιες από τις καλύτερες αναμνήσεις μου . Από ότι ακούω και από τους άλλους βαθμοφόρος του συστήματος αξίζει σίγουρα, πέρα από το αίσθημα της προσφοράς (που δεν πηγάζει μόνο από την συμβολή στη διάπλαση της προσωπικότητας των παιδιών, αλλά γίνονται και άλλες δράσεις κοινωνικής προσφοράς) γνωρίζεις πολύ κόσμο, αποκτάς γνώσεις (πχ τεχνικές γνώσεις διαβίωσης στη φύση) και πηγαίνεις εκδρομές σε δάση και βουνά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top