Ψυχολογία vs Νομική

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Σκέφτομαι να δηλώσω αυτές τις σχολές, ΑΝ βεβαια γράψω τοσα πολλα μορια και ΑΝ δεν ''κοπώ'' στα αθληματα για τις στρατιωτικές σχολές ( αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ και ΣΥΔ ). Εχουν μικρη διαφορά μεταξυ τους στα μορια σύμφωνα με τις φετινές βάσεις.. Εχω ακουσει οτι για ψυχολογια εκτός του οτι μπορεις να ανοιξεις ενα γραφειο, υπαρχει αποκατασταση και στον δημοσιο τομεα.. Υπαρχει περιπτωση να διοριστεις στο δημόσιο γρηγορα και χωρις πολυ κοπο?

εεεεε, μαζεψτε την! απο ποιον πλανητη ερχεσαι εσυ ? hellooooooooooooooooo εδω ειναι ελλαδα! καλο ειναι μετα τα 14-15 μας να προσπαθουμε να δουμε τι γινετε στην κοινωνια γυρω μας! να μην ονειροβατουμε!ε? καλο δεν θα ηταν? και σαφως απο τις πρωτες επιλογες σου ειναι οι μπατσοσχολες ε? στανταρ πραγματα! ρεεε........:whistle:

Σκέφτομαι να δηλώσω αυτές τις σχολές, ΑΝ βεβαια γράψω τοσα πολλα μορια και ΑΝ δεν ''κοπώ'' στα αθληματα για τις στρατιωτικές σχολές ( αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ και ΣΥΔ ). Εχουν μικρη διαφορά μεταξυ τους στα μορια σύμφωνα με τις φετινές βάσεις.. Εχω ακουσει οτι για ψυχολογια εκτός του οτι μπορεις να ανοιξεις ενα γραφειο, υπαρχει αποκατασταση και στον δημοσιο τομεα.. Υπαρχει περιπτωση να διοριστεις στο δημόσιο γρηγορα και χωρις πολυ κοπο?

και κατι ετσι πιο φιλικο, γιατι ημουν πολυ κακος στο προηγουμενο ποστ, γενικα μην ψαχνεις πραγματα να κανεις ευκολα και χωρις κοπο! δεν ξερω για ποιο λογο σου εχει καλλιεργη8ει και εσενα αυτο! αλλα κατσε 17 χρονων εισαι, "δουλεψε" και λιγακι, δεν θα παθεις τιποτα! ολα ετοιμα τα θελουμε! αχχ, τα καλα της οικονομικης κρισης! αρκετα τρολ! τεσπα σου ευχομαι να περασεις καμια νομικη η καμια ψυχολογια για να μαθεις να προσπαθεις! :D και να μην βολευεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
φυσιολογικο ολο αυτο και σωστο κατα την γνωμη μου, ομως αυτοι που βγαινουν απο τα ιεκ τι σκατα κανουν ?


καταρχήν τα Ιεκ τι είναι ακριβώς?Δε γνωρίζω καθόλου.Νόμιζα ότι είναι κάτι σα δευτεροβάθμια/μετα δευτεροβαθμια εκπαίδευση.Όπως και να έχει αμφιβάλω οτι υπάρχουν σχολές επιπέδου μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης παγκοσμίως που να βγάζουν επαγγελματίες Ψυχολόγους.Προφανώς σε κάτι άλλο αναφέρεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
καταρχήν τα Ιεκ τι είναι ακριβώς?Δε γνωρίζω καθόλου.Νόμιζα ότι είναι κάτι σα δευτεροβάθμια/μετα δευτεροβαθμια εκπαίδευση.
Τυπικά μεταλυκειακή εκπαίδευση.
Ουσιαστικά χάσιμο χρόνου και παρηγοριά στον άρρωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Συγνώμη, υπάρχουν ΙΕΚ που δίνουν πτυχία ψυχολογίας????? Και υπάρχει κόσμος που πηγαίνει εκεί και δίνει λεφτά και πιστεύει ότι παίρνει πτυχίο ψυχολόγου?? Σοβαρά τώρα, αν γίνεται αυτό, είναι (ένα ακόμα) έγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία sis

Νεοφερμένος

Η Σοφία sis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας...Είμαι κι εγώ στο δίλημμα ποια σχολή να επιλέξω...Η νομική δεν μ αρεσει αλλά ανοίγει πολλές πόρτες..ψυχολογία απλά δεν μου περνάει αδιάφορο και η αλήθεια είναι μπορώ να με φανταστώ σε λίγα χρόνια...Σαν αποκατάσταση όμως ποιο είναι καλύτερο.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μπατσος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία sis

Νεοφερμένος

Η Σοφία sis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτό είναι αλήθεια..αλλά δεν είναι για ένα αυτό..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Καλύτερα αποκάτασταση έχει η Νομική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αυτο που θελεις πιο πολυ...μονο εκει θα πετυχεις!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία sis

Νεοφερμένος

Η Σοφία sis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αξίζει όμως να ρισκάρω και να πάω σε μια σχολή που δεν μ αρέσει .? γιατί δεν μ αρέσει σαν σχολή και πιστέυω με δυσκολία θα την βγάλω ενώ απο την άλλη μου ανοίγει πόρτες για κάποια πράγματα που θελω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
οσον αφορα την ψυχολογια πολυ δυσκολα τα πραγματα.. Και μια γνωστη μου νεα κοπελα δεν εχει δουλεια.. Και μια στην περιοχη μου που εχει ανοιξει γραφειο , ουτε αυτη εχει ασθενεις. Θεωρω πως καποιος αν εχει τοσο σοβαρο προβλημα, θα προτιμησει ψυχιατρο οχι ψυχολογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία sis

Νεοφερμένος

Η Σοφία sis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
πφφ..δύσκολη απόφαση και έμειναν λίγες μόνο μέρες..ευχαριστώ πάντως..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αξίζει όμως να ρισκάρω και να πάω σε μια σχολή που δεν μ αρέσει .? γιατί δεν μ αρέσει σαν σχολή και πιστέυω με δυσκολία θα την βγάλω ενώ απο την άλλη μου ανοίγει πόρτες για κάποια πράγματα που θελω..

Σου προτείνω να ψάξεις τους οδηγούς σπουδών, και να ρωτήσεις φοιτητές/απόφοιτους Νομικής, αν η σχολή είναι ενδιαφέρουσα -γι'αυτούς, αν είναι δύσκολη, ποιες προοπτικές θεωρούν πως έχει κ.τ.λ.
Ίσως βρεις κάποιον κλάδο στη συγκεκριμένη σχολή που να σε εξιτάρει.
Ψάξου γενικά και αναλυτικά! ;)

Κι εγώ αυτό κάνω εδώ και μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον από πάνω. Ο μόνος τρόπος να το ξεκαθαρίσεις είναι να ζυγίσεις και τα δύο. Ε μόνο ψάχνοντας βρίσκεις.
Για τη νομική γενικά δεν ξέρουμε πολλά οπότε πως ξέρεις ότι δεν σου αρέσει καθόλου? Εξίσου λίγα ξέρουμε και για την ψυχολογία.
Το ίδιο άνεργοι βγαίνουν και από τα δύο, μην ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία sis

Νεοφερμένος

Η Σοφία sis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχω ρωτήσει και για τα δύο κι έχω ψάξει πολύ... Κι αυτό που καταλήγω είναι ότι και τα δύο ειναι δυσκολα αλλά ψυχολογία έχει πιο ενδιαφέροντα μαθηματα τουλάχιστον για μενα και μεταπτυχιακά ..νομική όμως έχει μεγαλύτερη αποκατάσταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
προσωπικα του χρονου αν ολα πανε καλα θα δηλωσω πρωτη σχολη ψυχολογια απθ, παρα τις πιεσεις πατερα-θειου κλπ κλπ για νομικη. Τα μαθηματα ειναι ενδιαφεροντα, πιστευω πως οποιος το κυνηγησει και δεν τον ενδιαφερει μονο να του σκανε 50ευρα την ωρα θα βρει δουλεια. Και στο κατω κατω ειναι και αυτο το ατιμο το κοινωνικο εργο που μπορεις να προσφερεις :) Προσωπικα η νομικη δεν μου αρεσει, αλλα οποιον αντιθετα τον ενδιαφερει, του ευχομαι καλη επιτυχια. peace!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Και Νομικη και ψυχολογια ειναι δυο καλες σχολες.
Νομικη ειναι σιγουρο εχει περισσοτερες διεξοδους πχ ανοιγεις γραφειο αναλαμβανεις υποθεσεις κλπ
Ωστωσο εχει εμφανισθει κορεσμος στο χωρο πολλοι δικηγοροι φυτοζωουν και βασιζονται σε γραφειοκρατικες
υποθεσεις πχ αγοραπωλησιες σπιτιων η μικροδιαφορες μεταξυ ενοικιαστων και ιδιοκτητων κλπ
Πολλοι συνεργαζονται αναγκαστικα μεταξυ τους για να επιβιωσουν .
Επειδη δουλευα σαν πωλητης γνωρισα δικηγορους που ζουσαν απο χαρτζηλικια των γονιων τους ,οποτε
σχηματισα αναμεικτη αποψη για το χωρο.
Ψυχολογια παλι θελει οπωσδηποτε μεταπτυχιακο ,σεμιναρια , ειδικευσεις κλπ
Γνωρισα περιπτωση που βγαζει πολυ χρημα.
Ανεργοι ειναι οσοι ψυχολογοι δεν δραστηριοποιουνται με γραφειο και περιμενουν διορισμους στα δημοσια.
Ειναι μαλλον επαγγελμα ικανοτητας και φημης , καθως ετυχε να γνωρισω αποφοιτους ψυχολογιας
που το βλεπεις δεν το χουν δεν ξερουν καν να μιλανε.
Παντως ειναι ψεμα οτι πεινανε πολλοι βγαζουν φραγκα και κονομανε.
Εγω (λεμε τωρα) θα επελεγα μαλλον νομικη καθως δε θα θελα να μπλεξω με ειδικευσεις ψυχαναλυσεις
και να προσπαθω να λυνω προβληματα αλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλυτερα νομικη. Η ψυχολογια δεν εχει τις προοπτικες που εχει στο εξωτερικο. Οι πιθανοτητες ανεργιας ειναι πολυ μεγαλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Με ενδιαφερει πιο πολυ η ψυχολογια σαν επιστημη αλλα και η νομικη ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερουσα,θελω να εργαστω σαν δημοσιογραφος στο μελλον,ποια απο τις δυο να επιλεξω λετε?Γινεται να δουλεψω με πτυχιο ψυχολογιας στη δημοσιογραφια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Θες να γίνεις δημοσιογράφος και σκέφτεσε να σπουδάσεις ψυχολογία ή νομική? wtf?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top