Ψυχολογία vs Κτηνιατρική

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ξέρω πως είναι δυο κλάδοι αρκετά διαφορετικοί κλπ κλπ ωστόσο θα ήθελα μια άποψη για όσους ξέρουν.
Από θέμα μισθού ποιο από τα δυο είναι καλύτερο? Από θέμα μισθού και μόνο.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Από ότι έχω ακούσει, μισθολογικά πρέπει να βρίσκονται σε παρόμοιο επίπεδο. Ωστόσο η αποκατάσταση στην Ελλάδα είναι πιο εύκολη αν ακολουθήσεις κτηνιατρική.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ξέρω πως είναι δυο κλάδοι αρκετά διαφορετικοί κλπ κλπ ωστόσο θα ήθελα μια άποψη για όσους ξέρουν.
Από θέμα μισθού ποιο από τα δυο είναι καλύτερο? Από θέμα μισθού και μόνο.
Κτηνιατρική.
Εφόσον όμως λάβεις ειδικη εκπαίδευση χειρουργού κτηνιάτρου για βαριά περιστατικά.
Αντέχεις όμως να κάνεις αυτή την δουλειά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και απλός κτηνίατρος της γειτονίας να γίνεις, θα έχεις πολύ καλό μισθό.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Κτηνιατρική.
Εφόσον όμως λάβεις ειδικη εκπαίδευση χειρουργού κτηνιάτρου για βαριά περιστατικά.
Αντέχεις όμως να κάνεις αυτή την δουλειά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και απλός κτηνίατρος της γειτονίας να γίνεις, θα έχεις πολύ καλό μισθό.
Εξαρτάται αν θα είσαι ιδιώτης ή όχι. Εγώ ξέρω κάποιον που δουλεύει σε κλινική ζώων συντροφιάς και βγάζει 750€ τον μήνα, που δεν το λες καλό…
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εξαρτάται αν θα είσαι ιδιώτης ή όχι. Εγώ ξέρω κάποιον που δουλεύει σε κλινική ζώων συντροφιάς και βγάζει 750€ τον μήνα, που δεν το λες καλό…
Ναι δυστυχώς υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση νέων αποφοίτων που δουλεύουν σε κλινικές για να βγάλουν κάποια χρήματα πριν γίνουν ιδιώτες (ξεφτίλες αυτοί που τους εκμεταλλεύονται) και ουσιαστικά κάνουν δουλειά βοηθού.
Το κτηνιατρείο είναι μονόδρομος εκτός αν έχεις κάποιο κονέ να μπεις στην κτηνιατρική υπηρεσία του δημοσίου που εκεί ισχύουν οι ενιαίοι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση νέων αποφοίτων που δουλεύουν σε κλινικές για να βγάλουν κάποια χρήματα πριν γίνουν ιδιώτες (ξεφτίλες αυτοί που τους εκμεταλλεύονται) και ουσιαστικά κάνουν δουλειά βοηθού.
Το κτηνιατρείο είναι μονόδρομος εκτός αν έχεις κάποιο κονέ να μπεις στην κτηνιατρική υπηρεσία του δημοσίου που εκεί ισχύουν οι ενιαίοι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων.
Ε 28 ετών είναι… Αν συλλογιστούμε ότι έδωσε 2 φορές, έβγαλε το τμήμα (του ΑΠΘ) στα 5 έτη… αποφοίτησε 24 ετών. Άρα δουλεύει 4 χρόνια. Ίσως ανεβεί ο μισθός του μελλοντικά, αν και χλωμό διότι όπως λες και εσύ, περισσότερο τον ρόλο του βοηθού παίρνουν. Στο εξωτερικό υπάρχουν και οι νοσηλευτές/pet technicians σε ξεχωριστή σχολή. Μόνο εδώ φτύνεις αίμα να την βγάλεις, και σε πληρώνουν σαν βοηθό, ενώ είσαι κτηνίατρος.

Επίσης για να ανοίξεις κτηνιατρείο, πρέπει να έχεις και το ανάλογο κεφάλαιο. Οι περισσότεροι θα πάρουν δάνειο βέβαια. Αλλά για να το ξεπληρώσεις πρέπει να έχεις και δουλειά. Το καλό με το συγκεκριμένο επάγγελμα είναι ότι δεν είναι κορεσμένο. Ένα κτηνιατρείο να ανοίξεις στην επαρχία, μπορεί και να σπάσεις στο φράγκο.
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Κτηνιατρική.
Εφόσον όμως λάβεις ειδικη εκπαίδευση χειρουργού κτηνιάτρου για βαριά περιστατικά.
Αντέχεις όμως να κάνεις αυτή την δουλειά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και απλός κτηνίατρος της γειτονίας να γίνεις, θα έχεις πολύ καλό μισθό.
Γενικότερα την κτηνιατρική την σκεφτόμουν όχι απαραίτητα ως κτηνίατρος ξέρω γω, σκεφτόμουν ας πούμε να βρω δουλειά σε καμία εταιρία ή κάτι τέτοιο που φτιάχνουν τροφές π.χ. γατοτροφες σκυλοτροφες κλπ κλπ. Για το χειρουργός γενικά δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι... Ψυχολογία έχω ακούσει για 50ρικα σε συνεδρίες κλπ κλπ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξαρτάται αν θα είσαι ιδιώτης ή όχι. Εγώ ξέρω κάποιον που δουλεύει σε κλινική ζώων συντροφιάς και βγάζει 750€ τον μήνα, που δεν το λες καλό…
Εγώ σκεφτόμουν όπως είπα και πιο πάνω την κτηνιατρική ως μια δίοδο να ασχοληθώ ας πούμε σε κάποια βιομηχανία ή οτιδήποτε τέτοιο τέλος πάντων ώστε να ασχολούμαι ας πούμε με τροφές κλπ κλπ. Ψυχολογία γενικά έχω ακούσει ξέρω γω για 40-50 ευρώ την ώρα. Θα μου παίζει ρόλο και η πελατεία που θα έχεις κλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι δυστυχώς υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση νέων αποφοίτων που δουλεύουν σε κλινικές για να βγάλουν κάποια χρήματα πριν γίνουν ιδιώτες (ξεφτίλες αυτοί που τους εκμεταλλεύονται) και ουσιαστικά κάνουν δουλειά βοηθού.
Το κτηνιατρείο είναι μονόδρομος εκτός αν έχεις κάποιο κονέ να μπεις στην κτηνιατρική υπηρεσία του δημοσίου που εκεί ισχύουν οι ενιαίοι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων.
Γενικά νομίζω σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλά ιδιωτικά νοσοκομεία ζώων ή κλινικές κλπ, εκεί ξέρει κανείς τι μισθός παίζει ας πούμε?
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Εγώ σκεφτόμουν όπως είπα και πιο πάνω την κτηνιατρική ως μια δίοδο να ασχοληθώ ας πούμε σε κάποια βιομηχανία ή οτιδήποτε τέτοιο τέλος πάντων ώστε να ασχολούμαι ας πούμε με τροφές κλπ κλπ.
Πολύ καλή ιδέα και αυτή! Ναι, δεν είναι απαραίτητο να ασχοληθείς με το κλινικό κομμάτι.

Για την ψυχολογία δεν ξέρω τι να σου πω. Πάντως σίγουρα ξέρω πως οι ψυχίατροι συνήθως παίρνουν 50€/συνεδρία. Μάλλον ισχύει το ίδιο για τους ψυχολόγους.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
μπορείς να τα συνδυάσεις και να κάνεις ψυχοθεραπεία σε χάμστερ με κατάθλιψη
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γενικότερα την κτηνιατρική την σκεφτόμουν όχι απαραίτητα ως κτηνίατρος ξέρω γω, σκεφτόμουν ας πούμε να βρω δουλειά σε καμία εταιρία ή κάτι τέτοιο που φτιάχνουν τροφές π.χ. γατοτροφες σκυλοτροφες κλπ κλπ
Οι εργάτες στα εργοστάσια τροφών είναι γεωτεχνες και οχι κτηνίατροι!!
Για ανάπτυξη φαρμάκων ζώων οι εταιρείες συνήθως θέλουν κτηνιάτρους για τις κλινικές μελέτες(κυρίως στο εξωτερικό όμως). Η εταιρεία που παίζει πιο πολύ στο τομέα αυτό είναι η Virbac.
Για το χειρουργός γενικά δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι...
Αν δεν αντέχεις καθόλου δεν θα αντέξεις την σχολή πάντως.
Γενικά νομίζω σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλά ιδιωτικά νοσοκομεία ζώων ή κλινικές κλπ, εκεί ξέρει κανείς τι μισθός παίζει ας πούμε?
@Pak μήπως ξέρεις;
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
μπορείς να τα συνδυάσεις και να κάνεις ψυχοθεραπεία σε χάμστερ με κατάθλιψη
Χαχαχαχα έχω σκάσει στα γέλια. Δεν θα ήταν κακό, αν υπήρχε κάτι τέτοιο βέβαια 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι εργάτες στα εργοστάσια τροφών είναι γεωτεχνες και οχι κτηνίατροι!!
Για ανάπτυξη φαρμάκων ζώων οι εταιρείες συνήθως θέλουν κτηνιάτρους για τις κλινικές μελέτες(κυρίως στο εξωτερικό όμως). Η εταιρεία που παίζει πιο πολύ στο τομέα αυτό είναι η Virbac.

Αν δεν αντέχεις καθόλου δεν θα αντέξεις την σχολή πάντως.

@Pak μήπως ξέρεις;
Δεν εννοούσα ως εργάτης να φτιάχνω εγώ ας πούμε την τροφή και έτσι.... Εννοούσα γενικά κυρίως στις έρευνες ας πούμε κάθε σκυλοτροφη ή γατοτροφη έχει τα δικα της χαρακτηριστικά, πρωτεϊνών υδατανθράκων κλπ κλπ.... Ε από πίσω δεν θα υπάρχουν και κάποιοι κτηνίατροι ξέρω γω? Ώστε να λένε ξέρω γω αν κάτι είναι επιβλαβές για τα ζώα ή γενικά κάτι τέτοιο. Ναι για το αίμα έχω ρωτήσει και έχω μάθει... Κάνουν ανατομία σε ζώα πάνω κλπ έχει κοψίματα και τέτοια... Αυτό είναι που με κρατάει πίσω κλπ. Για αυτό και η ψυχολογία είναι 1η μου προτίμηση... Είναι και κάτι που μου αρέσει αλλά και γενικά θα μπορούσα να το κάνω εννοώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ καλή ιδέα και αυτή! Ναι, δεν είναι απαραίτητο να ασχοληθείς με το κλινικό κομμάτι.

Για την ψυχολογία δεν ξέρω τι να σου πω. Πάντως σίγουρα ξέρω πως οι ψυχίατροι συνήθως παίρνουν 50€/συνεδρία. Μάλλον ισχύει το ίδιο για τους ψυχολόγους.
Ε γενικά από ότι έχω ψάξει μάλλον κάτι τέτοιο ισχύει. Εγώ βρει γενικά ας πούμε ψυχολόγους με 30-40 ευρώ την συνεδρία αλλά και με 50 ευρώ π.χ. γενικά νομίζω πως ισχύει ότι ισχύει στους ιδιώτες. Εσύ ορίζεις την τιμή. Οι γιατροί π.χ. Θεσσαλονίκη ιδιωτικοί γιατροί κλπ ο ένας μπορεί να παίρνει 100 ξέρω γω, ο άλλος 80 ο άλλος 60 κλπ κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εννοούσα γενικά κυρίως στις έρευνες ας πούμε κάθε σκυλοτροφη ή γατοτροφη έχει τα δικα της χαρακτηριστικά, πρωτεϊνών υδατανθράκων κλπ κλπ.... Ε από πίσω δεν θα υπάρχουν και κάποιοι κτηνίατροι ξέρω γω
Υπάρχουν διατροφολόγοι κτηνίατροι "vet nutritionist" που θέλει εξειδίκευση στο εξωτερικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάνουν ανατομία σε ζώα πάνω κλπ έχει κοψίματα και τέτοια... Αυτό είναι που με κρατάει πίσω κλπ
Τότε άστο καλύτερα πάνε ψυχολογία.
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Υπάρχουν διατροφολόγοι κτηνίατροι "vet nutritionist" που θέλει εξειδίκευση στο εξωτερικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τότε άστο καλύτερα πάνε ψυχολογία.
Α όντως? Χμμ νομίζα πως θα μπορούσε να γίνει και εδώ με κάποιο μεταπτυχιακό κλπ. Μάλλον όχι τελικά.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Α όντως? Χμμ νομίζα πως θα μπορούσε να γίνει και εδώ με κάποιο μεταπτυχιακό κλπ. Μάλλον όχι τελικά.
Όχι στην Ελλάδα για τους κτηνιάτρους υπάρχουν 2-3 μεταπτυχιακά στο ΑΠΘ και αυτά αφορούν την χειρουργική και παθολογία των ζώων.
Στην Καρδίτσα έχουν 1 μόνο για τις υδατοκαλλιεργειες.
Ψάξε λίγο παραπάνω και για την ψυχολογία πριν πάρεις την τελική απόφαση και μην σκέφτεσαι μόνο μισθούς.
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Όχι στην Ελλάδα για τους κτηνιάτρους υπάρχουν 2-3 μεταπτυχιακά στο ΑΠΘ και αυτά αφορούν την χειρουργική και παθολογία των ζώων.
Στην Καρδίτσα έχουν 1 μόνο για τις υδατοκαλλιεργειες.
Ψάξε λίγο παραπάνω και για την ψυχολογία πριν πάρεις την τελική απόφαση και μην σκέφτεσαι μόνο μισθούς.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν είναι πως σκέφτομαι τους μισθούς απαραίτητα... απλά ας πούμε κτηνιατρική άμα σπουδάσεις είναι 5 χρόνια.... Να σπουδάσεις τόσο καιρό και να παίρνεις π.χ. 600-800 ευρω ε δεν αξίζει... Για αυτό ρώτησα γενικά τι παίζει με μισθούς κλπ. Γενικά και εγώ με ψυχολογία σκέφτομαι να πορευτώ.. μου ταιριάζει περισσότερο θεωρώ
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.
Η κτηνιατρική σχολή είναι η πιο βάρβαρη. Δεν είναι όπως στην ιατρική που έχουν ένα πτώμα και το κοιτάνε σαν να είναι έργο τέχνης. Θα χρειαστεί να λερώσεις τα χέρια σου , πολλές φορές. Είχα δει φωτογραφίες από εργαστήριο ανατομίας με τεμαχισμένα πτώματα σκύλων , κεφάλια κτλ κτλ . Δεν γίνεται να λες θέλω κτηνιατρική αλλά φοβάμαι το αίμα , ναι υπάρχουν διέξοδοι που δεν εμπεριέχουν τόσο κλινικό κομμάτι αλλά όλη η σχολή είναι εστιασμένη σε αυτό.
Αν σε ενδιαφέρει ξεκάθαρα το οικονομικό ούτε η ψυχολογία είναι και πολύ καλή επιλογή , γιατί θες πολλά χρόνια σπουδών , μετεκπαίδευσης , και εξειδίκευσης
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Οι εργάτες στα εργοστάσια τροφών είναι γεωτεχνες και οχι κτηνίατροι!!
Για ανάπτυξη φαρμάκων ζώων οι εταιρείες συνήθως θέλουν κτηνιάτρους για τις κλινικές μελέτες(κυρίως στο εξωτερικό όμως). Η εταιρεία που παίζει πιο πολύ στο τομέα αυτό είναι η Virbac.

Αν δεν αντέχεις καθόλου δεν θα αντέξεις την σχολή πάντως.

@Pak μήπως ξέρεις;
Ε πάνω από 800€ δε νομίζω να βρίσκει εύκολα κάποιος χωρίς εμπειρία.
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Η κτηνιατρική σχολή είναι η πιο βάρβαρη. Δεν είναι όπως στην ιατρική που έχουν ένα πτώμα και το κοιτάνε σαν να είναι έργο τέχνης. Θα χρειαστεί να λερώσεις τα χέρια σου , πολλές φορές. Είχα δει φωτογραφίες από εργαστήριο ανατομίας με τεμαχισμένα πτώματα σκύλων , κεφάλια κτλ κτλ . Δεν γίνεται να λες θέλω κτηνιατρική αλλά φοβάμαι το αίμα , ναι υπάρχουν διέξοδοι που δεν εμπεριέχουν τόσο κλινικό κομμάτι αλλά όλη η σχολή είναι εστιασμένη σε αυτό.
Αν σε ενδιαφέρει ξεκάθαρα το οικονομικό ούτε η ψυχολογία είναι και πολύ καλή επιλογή , γιατί θες πολλά χρόνια σπουδών , μετεκπαίδευσης , και εξειδίκευσης
Ναι η i know... Έχω δει και εγώ τέτοιες φωτογραφίες κλπ από παιδιά που πάνε εκεί... Και επίσης δεν είπα πως θέλω κτηνιατρική οπωσδήποτε. Απλώς το έχω στις επιλογές μου είπα. Δεν είναι μόνο θέμα το οικονομικό... Αν ήταν έτσι θα πήγαινα για ιατρική... Αλλά δεν μου αρέσει η ιατρική. Μάλλον ψυχολογία θα κυνηγήσω.... 4 χρόνια σπουδές+ μεταπτυχιακό 1-2 χρόνια, + κάποια χρόνια δουλείας κλπ όπως είπες εσύ... Αλλά θα είναι κάτι που θέλω... Και μετά μπορεί να σε αποζημιώσει... Σαν ιδιώτης πιστεύω δηλαδή... Εξαρτάται αν έχεις και πελατεία βέβαια και γενικά το ποσό καλός είσαι στην δουλειά σου κλπ κλπ
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.
Ναι η i know... Έχω δει και εγώ τέτοιες φωτογραφίες κλπ από παιδιά που πάνε εκεί... Και επίσης δεν είπα πως θέλω κτηνιατρική οπωσδήποτε. Απλώς το έχω στις επιλογές μου είπα. Δεν είναι μόνο θέμα το οικονομικό... Αν ήταν έτσι θα πήγαινα για ιατρική... Αλλά δεν μου αρέσει η ιατρική. Μάλλον ψυχολογία θα κυνηγήσω.... 4 χρόνια σπουδές+ μεταπτυχιακό 1-2 χρόνια, + κάποια χρόνια δουλείας κλπ όπως είπες εσύ... Αλλά θα είναι κάτι που θέλω... Και μετά μπορεί να σε αποζημιώσει... Σαν ιδιώτης πιστεύω δηλαδή... Εξαρτάται αν έχεις και πελατεία βέβαια και γενικά το ποσό καλός είσαι στην δουλειά σου κλπ κλπ
Επειδή θες να μπεις από κατατακτήριες βρες μια σχετική σχολή από το 3ο ( λογοθεραπεία που σου είχα πει ) για να μην κάνεις 5 χρόνια άσχετα και δύσκολα πράγματα + ίσως σου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα.
Αν και για εμένα καλύτερα να αλλάξεις τώρα κατεύθυνση και να δώσεις 2 φορές αν χρειαστεί , αλλά εσύ ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Καλά γενικά ψάξου και με άλλα επαγγέλματα. Μην περιορίζεσαι τόσο. Τα λεφτά υπάρχουν και σε άλλες κατευθύνσεις, αν είναι το κύριο κριτήριο για εσένα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top