Ψυχολογία στη φοιτητική ζωή

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τελικά αν και αργά αποφάσισα να πάρω σπίτι και μετακομίζω Κυριακή στην Κοζάνη.
Αυτές τις 2 μέρες π ξεκίνησα πήγα με αυτοκίνητο, αλλά δεν μαρέσει καθόλου τίποτα, παρά μόνο το τμήμα που ήταν 2η επιλογή μου. Οι συμφοιτητές ήδη από χθες κάνανε μεταξύ τους παρέα και γενικά είμαι αρκετά μόνος, με τα λίγα άτομα που μίλησα δεν, η πόλη και ειδικά η περιοχή με ξενερώνει γιατί πήρα σπίτι στα Κοίλα, άλλο σπίτι στο κέντρο δεν υπήρχε διαθέσιμο. Γενικά νιώθω απαίσια, νιώθω πως δεν ταιριάζω και με κανέναν, η σχολή ήταν χαμηλά στα μόρια οπότε πέρασαν πολλοί "άκυροι" να το πω;
Πραγματικά μόνο το τμήμα με κρατάει τίποτα άλλο, αλλά νιώθω απαίσια.

Δεν θα επαναλάβω αυτά που σου έγραψαν να μιλάς με κόσμο για να γνωριστείς κλπ. Όμως προσπάθησε να διαμορφώσεις μία καθημερινότητα όπως ήσουν και στο σπίτι σου. Π.χ. έκανες κάποιο άθλημα; Ψάξε αθλητικούς συλλόγους εκεί. Έχεις κάποιο άλλο χόμπι; Ψάξε συλλόγους, οργανώσεις κλπ. Θες να κάνεις εθελοντισμό; Επίσης. Να μάθεις μια ξένη γλώσσα; Ψάξε φροντιστήρια, και η λίστα συνεχίζεται. Έτσι και θα μπεις σε μία ρουτίνα/κανονικότητα με πράγματα που θα έκανες ούτως ή άλλως, και θα έχεις παραπάνω ευκαιρίες να μιλήσεις με κόσμο. Η Κοζάνη είναι σχετικά μεγάλη πόλη, σκέψου υπάρχουν παιδιά που βρίσκονται σε Ερμούπολη, Αργοστόλι, Ορεστιάδα, Ηγουμενίτσα ως φοιτητές που δεν τις λες και εύκολες πόλεις για να μείνεις, ειδικά αν είσαι από Θεσσαλονίκη/Αθήνα, τι θα έπρεπε να κάνουν εκεί, να πνιγούν; :)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματά σας, ήδη νιώθω πολύ καλύτερα!

Έχεις την εικονική αγκαλιά των μελών του φόρουμ. Ότι θες ελεύθερα ρωτάς, λές τη σκέψη μήπως και μπορούμε να σε χαλαρώσουμε. :) Να ξέρεις ότι το τέλειο δεν υπάρχει, το φτιάχνουμε όπως εμείς νιώθουμε καλά. :D
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοζάνη εγώ δε θα πήγαινα να σπουδάσω για κανέναν λόγο. Μεγάλο κομμάτι των σπουδών και την δουλειάς γενικότερα είναι η δικτύωση με τα κατάλληλα άτομα, πράγμα που προϋποθέτει να είσαι σε μια πόλη αρκετά μεγάλη που να έχει δουλειές και ευκαιρίες για γνωριμίες, πράγμα που ουσιαστικά αφήνει μόνο την Αθήνα και βαριά τη Θεσ/νίκη σαν επιλογές. Αλλιώς είσαι απλά άλλος ένας τύπος με ένα πτυχίο.

Η κοινωνικότητα είναι η σημαντικότερη ικανότητα που πρέπει να αναπτύξει ένας άνθρωπος και οι σπουδές είναι η τελευταία ευκαιρία να το κάνεις όπου τα δίδακτρα είναι χαμηλά. Πρέπει να μάθεις να κάνεις φίλους και γνωστούς γι αυτό σταμάτα να παραπονιέσαι για την κατάσταση και ξεκίνα να δρας. Όσο πιο κοινωνικός και χαρισματικός είσαι και όσο μεγαλύτερο δίκτυο γνωριμιών έχεις τόσο ευκολότερη θα είναι η ζωή σου. Στις περισσότερες δουλειές δεν μπαίνεις με αγγελία απ'την εφημερίδα αλλά επειδή σε σύστησε ένας γνωστός. Τις περισσότερες δουλειές δεν θα τις βρεις καν δημοσιευμένες. Αυτό που βιώνεις αυτήν την στιγμή είναι το νορμάλ όταν βγεις από το εκπαιδευτικό σύστημα. Όπου και να πας πέραν από το μέρος που μεγάλωσες δεν θα ξέρεις κανέναν και θα πρέπει να γνωρίσεις άτομα από το μηδέν. Μάθε λοιπόν να το κάνεις τώρα. Οι αντικοινωνικοί άνθρωποι στερούνται πολλά πράγματα στη ζωή και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνουν. Όποιος δεν γεννήθηκε εξωστρεφής πρέπει να μάθει να είναι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Μάθε λοιπόν να το κάνεις τώρα. Οι αντικοινωνικοί άνθρωποι στερούνται πολλά πράγματα στη ζωή και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνουν. Όποιος δεν γεννήθηκε εξωστρεφής πρέπει να μάθει να είναι.

Devil;:confused:

Οι κοινωνικοί να δεις τί χάνουν. Συνεχώς στο άγχος να μη μείνουν μόνοι. Πολύ ευχάριστο συναίσθημα.:look:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Devil;:confused:

Οι κοινωνικοί να δεις τί χάνουν. Συνεχώς στο άγχος να μη μείνουν μόνοι. Πολύ ευχάριστο συναίσθημα.:look:


Όχι αυτό που λες δεν υπάρχει, είναι απλά ένα rationalization που κάνεις για να νιώσεις καλύτερα. Η αντικοινωνικότητα είναι deficiency, όπως ακριβώς είναι το να μην ξέρεις να μιλάς, να διαβάζεις ή να χρησιμοποιείς έναν υπολογιστή. Δεν έχει κανένα πλεονέκτημα, ούτε σε κάνει special. Σε κάνει απλά deficient στην κοινωνικοποίηση με όλα τα αρνητικά που αυτό συνεπάγεται για ένα εκ φύσεως κοινωνικό ον όπως ο άνθρωπος.

Όσοι έχουν συνεχές άγχος της μοναξιάς έχουν κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει με την κοινωνικότητα αυτό.
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Άλλο η εξωστρέφεια-εσωστρέφεια και άλλο η κοινωνικότητα-αντικοινωνικότητα. Η εξωστρέφεια-εσωστρέφεια έχει να κάνει περισσότερο από το που πηγάζει η ενέργεια ενός ανθρώπου, δεν έχει σχέση με τη ντροπή. Είναι πολύ εύκολο να απορρίπτουμε το ένα και να δεχόμαστε μόνο το άλλο αλλά δεν είναι τόσο απλό. Ναι μεν ο εξωστρεφής έχει γρήγορα περισσότερη άνεση και θάρρος αλλά πολλές φορές είναι παρορμητικός στις αποφάσεις του, θέλει την προσοχή πάνω του και να μην είναι μόνος. Ο εσωστρεφής μπορεί να ντρέπεται εξαρχής αλλά απλώς θέλει παραπάνω χρόνο για να νιώσει άνετα. Επίσης σκέφτεται περισσότερο όλα τα ενδεχόμενα και δεν καταλήγει τόσο σε βιαστικές αποφάσεις. Και τα δύο έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.

Ο όρος αντικοινωνικός έχει τελείως διαφορετική σημασία. Είναι αυτός που δεν θέλει καμία επαφή με ανθρώπους. Ο εσωστρεφής όμως δεν είναι έτσι. Απλά προτιμά να συναναστρέφεται με λιγότερους ανθρώπους κάθε φορά και έτσι δημιουργεί πιο ουσιαστικές φιλίες. Μπορεί να προτιμά κάποιες φορές να κάνει κάποια πράγματα μόνος του αλλά τις περισσότερες φορές θέλει να συναναστρέφεται με λίγους ανθρώπους που τον καταλαβαίνουν. Είναι πολύ πιο σύνθετο θέμα απ'ότι νομίζουν οι περισσότεροι.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Όχι αυτό που λες δεν υπάρχει, είναι απλά ένα rationalization που κάνεις για να νιώσεις καλύτερα. Η αντικοινωνικότητα είναι deficiency, όπως ακριβώς είναι το να μην ξέρεις να μιλάς, να διαβάζεις ή να χρησιμοποιείς έναν υπολογιστή. Δεν έχει κανένα πλεονέκτημα, ούτε σε κάνει special. Σε κάνει απλά deficient στην κοινωνικοποίηση με όλα τα αρνητικά που αυτό συνεπάγεται για ένα εκ φύσεως κοινωνικό ον όπως ο άνθρωπος.

Όσοι έχουν συνεχές άγχος της μοναξιάς έχουν κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει με την κοινωνικότητα αυτό.


Πολύ σίγουρος (νομίζεις ότι) είσαι για τον εαυτό σου. Τέλος πάντων, δεν είμαι ψυχαναλυτής, δεν μπορώ να συνεισφέρω έτσι στην κουβέντα. Ωστόσο, πράγματι, έχουμε εγγενή τάση να αποζητούμε την κοινωνικοποίηση (σχετικά, ίσως είμαστε καθ' οδόν να εντοπίσουμε την νευρολογική βάση αυτής της τάσης).

Τώρα, για το άλλο με τις πόλεις και τις διασυνδέσεις - τα «κονέ», που λέμε - στατιστικά μιλώντας, προφανώς όσο περισσότεροι είναι οι άνθρωποι που γνωρίζεις, τόσο πιο πιθανό είναι μέσα σε αυτούς να είναι κάποιος που κάπως μπορεί να σε βοηθήσεις κάποτε - κάποιος, κάπου, κάποτε, πολύ μου άρεσε αυτό. Γνωρίζω όμως και άτομα που μεγάλωσαν ή σπούδασαν σε επαρχιακές πόλεις - Ηγουμενίτσα και Ξάνθη - και τα έχουν καταφέρει εξαιρετικά σε επίπεδο δουλειάς/γνωριμιών κ.λπ.. Οπότε, σίγουρα αυτό που λες δεν είναι ούτε απόλυτο - καλά, προφανές αυτό, απλά το επισημαίνω - ούτε όμως και ικανός λόγος να μην επιλέξει κάποιος να σπουδάσει σε μία πόλη.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Για τις παρέες κτλ έχουν αναφερθεί και πιο πάνω αλλά θα ήθελα να πω πως πραγματικά υπάρχουν πάρα πολλές αφορμές για να μιλήσεις με τους συμφοιτητές σου. Ομαδικές εργασίες αν υπάρχουν, να ζητήσεις σημειώσεις μια φορά που έλλειπες (ναι κι από αγνώστους, δεν είναι κάτι για ένα μάθημα), να πας να κάτσεις δίπλα σε έναν συμφοιτητή σου που έχεις δει και στο μάθημα στη λέσχη για φαγητό αν κάθεται μόνος/ η ,να χωθείς κι εσύ αν ψάχνουν 4ο για τίτσου... και μετά εντάξει εξαρτάται και από την κάθε σχολή που υπάρχει μεγαλύτερη τριβή μεταξύ των φοιτητών. Φυσικά βοηθάνε πολύ και οι δραστηριότητες εκτός σχολής όπως νομίζω αναφέρθηκε. Να βγαίνεις έξω και θα γνωρίζεις κόσμο. Ακόμα και μόνος σου να βγεις να πας σε κάποια εκδήλωση είναι καλύτερο από το να μένεις μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλο η εξωστρέφεια-εσωστρέφεια και άλλο η κοινωνικότητα-αντικοινωνικότητα.

Μίλησα για κοινωνικότητα και όχι για εξωστρέφεια-εσωστρέφεια.

Πολύ σίγουρος (νομίζεις ότι) είσαι για τον εαυτό σου. Τέλος πάντων, δεν είμαι ψυχαναλυτής, δεν μπορώ να συνεισφέρω έτσι στην κουβέντα. Ωστόσο, πράγματι, έχουμε εγγενή τάση να αποζητούμε την κοινωνικοποίηση (σχετικά, ίσως είμαστε καθ' οδόν να εντοπίσουμε την νευρολογική βάση αυτής της τάσης).

Ναι είναι σχετικά εύκολο να διακρίνεις ένα rationalization που κάνει μπαμ.

Τώρα, για το άλλο με τις πόλεις και τις διασυνδέσεις - τα «κονέ», που λέμε - στατιστικά μιλώντας, προφανώς όσο περισσότεροι είναι οι άνθρωποι που γνωρίζεις, τόσο πιο πιθανό είναι μέσα σε αυτούς να είναι κάποιος που κάπως μπορεί να σε βοηθήσεις κάποτε - κάποιος, κάπου, κάποτε, πολύ μου άρεσε αυτό. Γνωρίζω όμως και άτομα που μεγάλωσαν ή σπούδασαν σε επαρχιακές πόλεις - Ηγουμενίτσα και Ξάνθη - και τα έχουν καταφέρει εξαιρετικά σε επίπεδο δουλειάς/γνωριμιών κ.λπ.. Οπότε, σίγουρα αυτό που λες δεν είναι ούτε απόλυτο - καλά, προφανές αυτό, απλά το επισημαίνω - ούτε όμως και ικανός λόγος να μην επιλέξει κάποιος να σπουδάσει σε μία πόλη.

Survivor bias.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Μίλησα για κοινωνικότητα και όχι για εξωστρέφεια-εσωστρέφεια.
Κι όμως αγαπητέ μίλησες για αντικοινωνικότητα σε αντιδιαστολή με εξωστρέφεια:


Οι αντικοινωνικοί άνθρωποι στερούνται πολλά πράγματα στη ζωή και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνουν. Όποιος δεν γεννήθηκε εξωστρεφής πρέπει να μάθει να είναι.
Ξέρεις κάτι hacker, ενώ θαυμάζω τρομερά το μυαλό σου και η αντιπαράθεση μαζί σου είναι πάντα χρήσιμη κι ενδιαφέρουσα, θεωρώ οτι έχεις κάποιες φορές τη νοοτροπία οτι έχεις τα πάντα λυμένα στο μυαλό σου κι οτιδήποτε άλλο σού λέει κάποιος που έρχεται σε αντίθεση με αυτό που πιστεύεις είναι απλά λάθος.


Εγώ δεν αρνούμαι οτι είμαι προκατειλημμένη κατά των πολύ κοινωνικών ανθρώπων για τους δικούς μου λόγους. Αλλά θα ήθελα να δεις με μεγαλύτερη προσοχή το ποστ του Indiana και να λάβεις αυτά που λέει υπόψη σου. Το οτι το να είναι κάποιος κοινωνικός είναι πιο χρήσιμο στη ζωή του είναι γεγονός και σίγουρα υπάρχουν τρόποι κάποιος να γίνει πιο κοινωνικός. Το θέμα εσωστρέφειας - εξωστρέφειας όμως και το πώς παίρνει και χάνει ενέργεια ο κάθε άνθρωπος είναι πολύ πιο ευαίσθητο θέμα και δε θα έπρεπε να λαμβάνεται ελαφρά τη καρδία. Το οτι εσύ ήσουν εσωστρεφής και κατάφερες πιεζόμενος να γίνεις πιο κοινωνικός δείχνει οτι εσύ απλά το ήθελες να το κάνεις. Αυτό δε σημαίνει οτι όλοι θέλουν ή/και μπορούν. Εγώ ας πούμε δε θέλω. Δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, κι ας είναι αρνητικό για την καθημερινότητά μου. Θέλω να πω, μην απαξιώνεις αυτούς που δεν κατάφεραν να αλλάξουν πράγματα που εσύ κατάφερες να αλλάξεις. Φιλικά εννοείται. :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι όμως αγαπητέ μίλησες για αντικοινωνικότητα σε αντιδιαστολή με εξωστρέφεια:



Ξέρεις κάτι hacker, ενώ θαυμάζω τρομερά το μυαλό σου και η αντιπαράθεση μαζί σου είναι πάντα χρήσιμη κι ενδιαφέρουσα, θεωρώ οτι έχεις κάποιες φορές τη νοοτροπία οτι έχεις τα πάντα λυμένα στο μυαλό σου κι οτιδήποτε άλλο σού λέει κάποιος που έρχεται σε αντίθεση με αυτό που πιστεύεις είναι απλά λάθος.


Εγώ δεν αρνούμαι οτι είμαι προκατειλημμένη κατά των πολύ κοινωνικών ανθρώπων για τους δικούς μου λόγους. Αλλά θα ήθελα να δεις με μεγαλύτερη προσοχή το ποστ του Indiana και να λάβεις αυτά που λέει υπόψη σου. Το οτι το να είναι κάποιος κοινωνικός είναι πιο χρήσιμο στη ζωή του είναι γεγονός και σίγουρα υπάρχουν τρόποι κάποιος να γίνει πιο κοινωνικός. Το θέμα εσωστρέφειας - εξωστρέφειας όμως και το πώς παίρνει και χάνει ενέργεια ο κάθε άνθρωπος είναι πολύ πιο ευαίσθητο θέμα και δε θα έπρεπε να λαμβάνεται ελαφρά τη καρδία. Το οτι εσύ ήσουν εσωστρεφής και κατάφερες πιεζόμενος να γίνεις πιο κοινωνικός δείχνει οτι εσύ απλά το ήθελες να το κάνεις. Αυτό δε σημαίνει οτι όλοι θέλουν ή/και μπορούν. Εγώ ας πούμε δε θέλω. Δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, κι ας είναι αρνητικό για την καθημερινότητά μου. Θέλω να πω, μην απαξιώνεις αυτούς που δεν κατάφεραν να αλλάξουν πράγματα που εσύ κατάφερες να αλλάξεις. Φιλικά εννοείται. :)


Ήταν λάθος η έκφραση μου τώρα που το ξαναείδα, γι αυτό και του είπα ότι δεν μίλησα για εξωστρέφεια. Ήθελα να πω πως όποιος δεν γεννήθηκε εξωστρεφής -ώστε να είναι εκ φύσεως κοινωνικός- πρέπει να μάθει να είναι (κοινωνικός).

Αν το να είσαι αντικοινωνική είναι αρνητικό για την καθημερινότητα σου,δηλαδή προκαλεί προβλήματα και δεν θες να το αλλάξεις τότε έχεις απλά defeatist mentality. Δεν έχω κανένα θέμα προσωπικά με σένα και ούτε σε απαξιώνω απλά αυτό το mentality το θεωρώ αρρώστια και το σιχαίνομαι. Ο κόσμος γίνεται πολύ καλύτερος όταν αντιμετωπίζουμε τους φόβους μας διότι μεγαλώνει απίστευτα.

Τα περισσότερα θέματα τα έχω λυμένα είναι η αλήθεια γι αυτό και μιλάω με απόλυτο ύφος σε πολλά. Δεν τα έλυσα εγώ βέβαια, αλλά άλλοι πολύ πιο έξυπνοι και σοφοί από εμένα. Εγώ το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν να σταματήσω να παραμυθιάζομαι και να αποδεχτώ τις αλήθειες που αυτοί ανακάλυψαν. Και αυτό μπορούν όλοι να το κάνουν.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Τα περισσότερα θέματα τα έχω λυμένα είναι η αλήθεια γι αυτό και μιλάω με απόλυτο ύφος σε πολλά. Δεν τα έλυσα εγώ βέβαια, αλλά άλλοι πολύ πιο έξυπνοι και σοφοί από εμένα. Εγώ το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν να σταματήσω να παραμυθιάζομαι και να αποδεχτώ τις αλήθειες που αυτοί ανακάλυψαν. Και αυτό μπορούν όλοι να το κάνουν.


Να ξέρεις, έχει διαφορά να σου αποκαλυφθεί η αλήθεια και το να βρεις εσύ την αλήθεια - σε οποιοδήποτε context. Διότι, με την «αποκάλυψη» από κάποιον «τρίτο» γίνεσαι απλώς «χειριστής» αυτής της αλήθειας. Σε μία μεταγενέστερη στιγμή, ίσως, την «ξανα-ανακαλύψεις» μόνο σου, συνειδητοποιώντας τι πραγματικά είναι. Τότε είναι που έχει πραγματικά λυθεί το πρόβλημα και δεν παραμυθιάζεται κανείς. Οπότε, όλοι μας, νομίζω, έχουμε δρόμο μπροστά μας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ξέρεις, έχει διαφορά να σου αποκαλυφθεί η αλήθεια και το να βρεις εσύ την αλήθεια - σε οποιοδήποτε context. Διότι, με την «αποκάλυψη» από κάποιον «τρίτο» γίνεσαι απλώς «χειριστής» αυτής της αλήθειας. Σε μία μεταγενέστερη στιγμή, ίσως, την «ξανα-ανακαλύψεις» μόνο σου, συνειδητοποιώντας τι πραγματικά είναι. Τότε είναι που έχει πραγματικά λυθεί το πρόβλημα και δεν παραμυθιάζεται κανείς. Οπότε, όλοι μας, νομίζω, έχουμε δρόμο μπροστά μας.


Ναι ισχύει αυτό που λες, απλά η αρχική αποκάλυψη είναι πολύ σημαντική καθώς σε βάζει στο σωστό δρόμο κι ας μην σε κάνει εντελώς κάτοχο της αλήθειας. Αλλιώς αφιερώνεις τεράστιο χρόνο στο να προσπαθείς να ξανανακαλύψεις τον τροχό. Τα περισσότερα καθημερινά προβλήματα των ανθρώπων είναι λυμένα, διότι είναι επαναλαμβανόμενα. Το μόνο που έχει να κάνει κανείς είναι να παραδεχτεί το πρόβλημα και να ψάξει την λύση στης απόψεις κάποιας "αυθεντίας". Μετά αφού πάρει την αρχική κατεύθυνση μπορεί να βαδίσει ο ίδιος τον δρόμο που θα τον κάνει ουσιαστικό κάτοχο της αλήθειας αυτής.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ισχύει αυτό που λες, απλά η αρχική αποκάλυψη είναι πολύ σημαντική καθώς σε βάζει στο σωστό δρόμο κι ας μην σε κάνει εντελώς κάτοχο της αλήθειας. Αλλιώς αφιερώνεις τεράστιο χρόνο στο να προσπαθείς να ξανανακαλύψεις τον τροχό. Τα περισσότερα καθημερινά προβλήματα των ανθρώπων είναι λυμένα, διότι είναι επαναλαμβανόμενα. Το μόνο που έχει να κάνει κανείς είναι να παραδεχτεί το πρόβλημα και να ψάξει την λύση στης απόψεις κάποιας "αυθεντίας". Μετά αφού πάρει την αρχική κατεύθυνση μπορεί να βαδίσει ο ίδιος τον δρόμο που θα τον κάνει ουσιαστικό κάτοχο της αλήθειας αυτής.

Αυτό που λες είναι αδύνατο να ισχύει. Αυθεντείας για τα καθημερινά(δλδ ανθρώπινα) προβλήματα της ζωής υπάρχουν άπειροι και οι απόψεις τους, από τη θεωρία στην πράξη/συμβουλή διαφέρει πάρα πολύ. Ακόμα και αν αποφασίσεις πως εσύ είσαι άνθρωπος της επιστήμης... πόσες σχολές έχει η ψυχολογία; Και πόσες κριτικές γι' αυτές ή για όλον τον κλάδο; Και κατά πόσον στην απέραντη περιπλοκότητα της πραγματικότητας μπορούν οι "έρευνες" να σε βοηθήσουν δλδ;

Αν οι απαντήσεις στα ανθρώπινα προβλήματα ήταν προφανείς, τότε οι άνθρωποι θα τα έλυναν. Ακόμα και αν είναι προφανείς, βιώνονται και δεν μαθαίνονται. Επομένως, το βίωμα καθ'αυτό δεν είναι απλό στην απόκτηση του.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που λες είναι αδύνατο να ισχύει. Αυθεντείας για τα καθημερινά(δλδ ανθρώπινα) προβλήματα της ζωής υπάρχουν άπειροι και οι απόψεις τους, από τη θεωρία στην πράξη/συμβουλή διαφέρει πάρα πολύ. Ακόμα και αν αποφασίσεις πως εσύ είσαι άνθρωπος της επιστήμης... πόσες σχολές έχει η ψυχολογία; Και πόσες κριτικές γι' αυτές ή για όλον τον κλάδο; Και κατά πόσον στην απέραντη περιπλοκότητα της πραγματικότητας μπορούν οι "έρευνες" να σε βοηθήσουν δλδ;

Αν οι απαντήσεις στα ανθρώπινα προβλήματα ήταν προφανείς, τότε οι άνθρωποι θα τα έλυναν. Ακόμα και αν είναι προφανείς, βιώνονται και δεν μαθαίνονται. Επομένως, το βίωμα καθ'αυτό δεν είναι απλό στην απόκτηση του.


Οι απόψεις σου είναι ένα κράμα απόψεων διαφόρων αυθεντιών (jβp, Νιτσε και ότι άλλο διαβάζεις) χωρίς τις οποίες δεν θα ήξερες αυτά που ξέρεις, ή θα ήξερες τέλος πάντων ένα τραγικά μικρό υποσύνολο. Ούτε εγώ, ούτε εσύ έχουμε ανακαλύψει τον τροχό σε κανένα θέμα. Ότι "σοφία' διαθέτουμε είναι επειδή έχουμε κάνει διαβάσει απόψεις άλλων και τις αναπαράγουμε σε ένα μεγάλο βαθμό. Στις αυθεντίες στηρίζεσαι για σχεδόν τα πάντα. Η Γη δεν ξέρεις αν πραγματικά είναι στρογγυλή, δεν έχεις κάνει την απόδειξη, το αποδέχεσαι επειδή το είπε μια αυθεντία, όπως δεν ξέρεις και πιο είναι το proper form του deadlift, γιατί δεν έχεις προπονήσει 400 άτομα για να έχεις στατιστικά συμπεράσματα, απλά άκουσες έναν προπονητή.

Αυτό το κάνουμε επειδή δεν υπάρχει χρόνος στην ζωή μας για να αποδεικνύουμε ή να καταφεύγουμε σε first principles για κάθε πράγμα. Αυτό άντε να το κάνουμε σε ένα δυο πράγματα που είναι τα πιο σημαντικά για την ζωή μας και όχι όλοι.

Οι απαντήσεις για όλα τα καθημερινά προβλήματα, όπως το πως να πλένεις τα δόντια σου, πως να γυμνάζεσαι, πως να είσαι κοινωνικός, πως να μαθαίνεις, πως να γίνεις καλός στη δουλειά σου και ένα κάρο πράγματα έχουν δοθεί ήδη από πάρα πολλές αυθεντίες και το μόνο που χρειάζεται είναι να τις διαβάσεις και να τις εφαρμόσεις.



Αν οι απαντήσεις στα ανθρώπινα προβλήματα ήταν προφανείς, τότε οι άνθρωποι θα τα έλυναν. Ακόμα και αν είναι προφανείς, βιώνονται και δεν μαθαίνονται. Επομένως, το βίωμα καθ'αυτό δεν είναι απλό στην απόκτηση του.


Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν λύνουν τα προβλήματα τους όχι επειδή δεν ξέρουν την λύση, αλλά επειδή η λύση περιλαμβάνει δυσάρεστα βήματα όπως δουλειά, πόνο, αντιμετώπιση φοβιών και εξαρτήσεων. Αλήθεια ας πούμε πιστεύεις πως ένας χοντρός δεν έχει την παραμικρή ιδέα για το πως χάνεις βάρος και αυτός είναι ο κύριος λόγος που παραμένει χοντρός?
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ν
Οι απόψεις σου είναι ένα κράμα απόψεων διαφόρων αυθεντιών

Όχι. Προβάλλεις αυτό που κανεις εσύ. Δεν θα σου πω πως να κάνεις κατι που δεν εχω κάνει. Οι απο΄ψεις για την ιστορίά κλπ είανι τελειως διαφορετικό ζήτημα.
Ότι "σοφία' διαθέτουμε είναι επειδή έχουμε κάνει διαβάσει απόψεις άλλων και τις αναπαράγουμε σε ένα μεγάλο βαθμό.

Όχι. Αυτή η "σοφία" αποτελεί κούφια διανοητικη΄γνώση.

Αυτό το κάνουμε επειδή δεν υπάρχει χρόνος στην ζωή μας για να αποδεικνύουμε ή να καταφεύγουμε σε first principles για κάθε πράγμα. Αυτό άντε να το κάνουμε σε ένα δυο πράγματα που είναι τα πιο σημαντικά για την ζωή μας και όχι όλοι.
Δεν υπάρχουν first principles(perspectivism).

Οι απαντήσεις για όλα τα καθημερινά προβλήματα, όπως το πως να πλένεις τα δόντια σου, πως να γυμνάζεσαι, πως να είσαι κοινωνικός, πως να μαθαίνεις, πως να γίνεις καλός στη δουλειά σου και ένα κάρο πράγματα έχουν δοθεί ήδη από πάρα πολλές αυθεντίες και το μόνο που χρειάζεται είναι να τις διαβάσεις και να τις εφαρμόσεις.

Με την διαφορα΄πως έχει τεραστεια διαφορά το πως να κανεις κατι μεγάλο και σημαντικο όπως το να γίενις πιο κοινωνικός σε σχέση με το πως να πλύνεςι σωστα τα δόντια σου. Πήγαινε και μίλα με κάποιον ειδικο΄που εχει βοηθήσει άτομα να γίνουν πιο κοινωνικά και θα σου πει πως δεν υπάρχει στανταρ τρο΄πος, δεν μπορεί να γραφτεί βιβλιάριο οδηγειών που να στο μάθει όποιος και να 'σαι. Γενικά, οι οδηγείες παύουν να έχουν χρησιμότητα μετά από το πλύσιμο των δοντιών.
Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν λύνουν τα προβλήματα τους όχι επειδή δεν ξέρουν την λύση, αλλά επειδή η λύση περιλαμβάνει δυσάρεστα βήματα όπως δουλειά, πόνο, αντιμετώπιση φοβιών και εξαρτήσεων. Αλήθεια ας πούμε πιστεύεις πως ένας χοντρός δεν έχει την παραμικρή ιδέα για το πως χάνεις βάρος και αυτός είναι ο κύριος λόγος που παραμένει χοντρός?

Ναι, ξεκάθαρα και ο χοντρός δεν έχει την παραμικρή ιδεά τι να κάνει. ΤΟ πρόβλημα του δεν είναι μόνο η λαιμαργεία και η εξά΄ρτηση στη ζάχαρη. Αυτ΄'α τα πιστεύεις όταν διαβάζεις απλώς και δεν κοιτάς τι συμβαίνει έξω στον κο΄σμο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι. Προβάλλεις αυτό που κανεις εσύ. Δεν θα σου πω πως να κάνεις κατι που δεν εχω κάνει. Οι απο΄ψεις για την ιστορίά κλπ είανι τελειως διαφορετικό ζήτημα.

Καλά οκ. Σε έχω δει πολλές φορές να κάνεις καθαρό plagiarism αλλά τέλος πάντων. Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει.

Την έννοια perspectivism να φανταστώ την εφιβρες εσύ έτσι; Όπως και όλα τα άλλα που ξέρεις.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά οκ. Σε έχω δει πολλές φορές να κάνεις καθαρό plagiarism αλλά τέλος πάντων. Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει.

Μαν σόρρυ, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζεις/διαβάζεις και πάνω απ' όλα π΄σιτεψε με η παραπομπή σε οδηγειές τρίτων που κάνεις αυτή τη στιγμή είναι αναποτελασματική ατ μπεστ. Με κατηγορείς γι' αυτό που κάνεις εσύ ακριβώς "διαβνασα ενα αρθρο ελα να σου λυσω τα θεματα".


Ε΅πισης αν ψαξεις τι σημαιενι perspectivism θα καταλάβεις πως αυτο που λες δεν εχει νοημα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαν σόρρυ, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζεις/διαβάζεις και πάνω απ' όλα π΄σιτεψε με η παραπομπή σε οδηγειές τρίτων που κάνεις αυτή τη στιγμή είναι αναποτελασματική ατ μπεστ. Με κατηγορείς γι' αυτό που κάνεις εσύ ακριβώς "διαβνασα ενα αρθρο ελα να σου λυσω τα θεματα"

Εγώ κατάλαβες τι έγραψα στο αρχικό ποστ;
Ότι το συντριπτικο ποσοστό της γνώσης σου δεν ειναι προσωπική εμπειρία αλλά προήλθε από κάποια αυθεντία. Σε αυτό διαφωνείς; Μέχρι και τα δόντια σου ο γονιός σου σου έδειξε να τα πλένεις δεν το βρήκες μόνος σου.


Και οχι δεν κάνω αυτό που λες. Δεν διάβασα ένα άρθρο και έμαθα να λύνω τα πάντα. Αυτό που λέω είναι πως οι λύσεις υπάρχουν ήδη για την τραγική πληθώρα των περιπτώσεων. Μπορεί οι λύσεις να χρειάζονται εφαρμογή μιας μεθοδολογίας την οποία θα προσαρμόσει στα μέτρα σου ένας ειδικός όπως πχ ένας ψυχολόγος αλλά η μέθοδος υπάρχει ήδη.

Για τους χοντρός η λύση υπάρχει ήδη. Κόβεις το φαΐ και κανεις γυμναστική. Αυτό θα βοηθήσει το 99% των περιπτώσεων. Και ναι αυτό αφορά το φυσικό κομμάτι μόνο και είναι και ψυχολογικό το θέμα αλλά καταλαβαίνεις τι λέω ή διαφωνούμε για να διαφωνούμε;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι το συντριπτικο ποσοστό της γνώσης σου δεν ειναι προσωπική εμπειρία αλλά προήλθε από κάποια αυθεντία. Σε αυτό διαφωνείς; Μέχρι και τα δόντια σου ο γονιός σου σου έδειξε να τα πλένεις δεν το βρήκες μόνος σου.

Η γνω΄ση από τρίτο δεν είναι γνώση όπως σου είπε κ κάποιος πανω.
Και οχι δεν κάνω αυτό που λες. Δεν διάβασα ένα άρθρο και έμαθα να λύνω τα πάντα. Αυτό που λέω είναι πως οι λύσεις υπάρχουν ήδη για την τραγική πληθώρα των περιπτώσεων. Μπορεί οι λύσεις να χρειάζονται εφαρμογή μιας μεθοδολογίας την οποία θα προσαρμόσει στα μέτρα σου ένας ειδικός όπως πχ ένας ψυχολόγος αλλά η μέθοδος υπάρχει ήδη.
Αυτη η μανία προς την απλούστευση πως πηγαζει ομως; Το γεγονος πως υπαρχουν λυσεις(δλδ οδηγείες και μαλιστα αντιθετικες μεταξυ τους) τι σε κανει να πιστευεις πως απλα με το να τις δωσεις στους αλλους θα κανεις κατι; Οχι ο ψυχολογος δεν εφαρμοζει μεθοδους, αυτο το κανει ο υδραυλικος που δε δουλευει με ανθρωπινα οντα. Στην Αμερικη που το κανουν αυτο επειδη οι ασφαλειες καλυπτουν 10 συνεδρειες τα αποτελεσματα ειναι τοσο επιφανειακα οσο συντομα.


Για τους χοντρός η λύση υπάρχει ήδη. Κόβεις το φαΐ και κανεις γυμναστική. Αυτό θα βοηθήσει το 99% των περιπτώσεων. Και ναι αυτό αφορά το φυσικό κομμάτι μόνο και είναι και ψυχολογικό το θέμα αλλά καταλαβαίνεις τι λέω ή διαφωνούμε για να διαφωνούμε;

Προφανώς και διαφωνουμε. Δεν ειναι η ελλειψη πειθαρχιας σε σχεση με το φαγητο που ευθυνεται και γι αυτο το λογο οι "λυσεις" σου δεν τους βοηθούνε. Γενικα, αν αφησεις τη μανια προς την απλουστευση θα δεις πως απο πισω κρύβεται η ανθρωπινη φυση η οποια ειναι περιπλοκη ας φακ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top