Ψυχολογία ή Ιστορικό - Αρχαιολογικό;

Νίνα

Νεοφερμένος

Η Νίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σου Νίνα!

Ο τρόπος δράσης σου είναι σίγουρα έξυπνος. Πώς μπορείς να γνωρίζεις τι σού αρέσει αν δεν μπεις λίγο να δεις μαθήματα και τα σχετικά. Πολύ σωστά θα κάνεις να επιλέξεις κάποια μαθήματα και μάλιστα, αν μπορείς να διαλέξεις και από τις 2 σχολές και τα περάσεις, ενδεχομένως να σού αναγνωριστούν αν κάνεις το 10%!

Άποψη μου, να προτιμήσεις αν σού αρέσουν και τα 2 την Ψυχολογία.

Η Ψυχολογία έχει να προσφέρει πολύ περισσότερα από το Ιστορικό σε επαγγελματικό επίπεδο και διεξόδους.

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση! Το ιστορικό είναι η αλήθεια ότι το σκεφτόμουν καιρό αλλά πάντα αισθανόμουν ότι από τη μια το βαριέμαι. Η ψυχολογία ήρθε λίγο πιο ξαφνικά και ειανι ένα αντικείμενο τελείως άγνωστο για έναν που μόλις τελείωσε το λύκειο, σε αντίθεση με την ιστορία και τα αρχαία. Από τη μια δεν μπορώ να με φανταστώ χωρίς ιστορία και γλώσσα (κατι που ίσως να είναι κατάλοιπο των πανελληνίων) από την άλλη όμως αυτή η παροχή βοήθειας και η κατανόηση του ανθρώπου με συνεπαίρνει στην ψυχολογία (ξέρω φυσικά ότι δνε ειανι τόσο απλό).

Ευχμαι να με καταλαβαίνεις και συγγνώμη που φλυαρώ για τα εσώψυχα μου 😁😅
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ψυχολογία έχω σπουδάσει, κατανοώ τι αναφέρεις. Η Ψυχολογία είναι πολύ ενδιαφέρουσα και είναι από τις λίγες σπουδές που έχουν άμεση επαφή με την καθημερινότητα, από μία διαφωνία στην παρέα μέχρι πολύ κομβικά γεγονότα, η Ψυχολογία έχει ρόλο. Είναι επιστήμη με κέντρο τον άνθρωπο και τη συμπεριφορά του, τα συναισθήματά του και τις σκέψεις του. Προσωπικά την βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρουσα από το Ιστορικό.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Νίνα


Εγω προσωπικά τωρα θα αρχίσω τις σπουδές μου στην Ψυχολογία σαν δεύτερο πτυχίο😊

Γενικά η Ψυχολογία ειναι πιο πασπαρτου πτυχίο απο το ιστορικό αρχαιολογικό και αυτο ειναι και το μεγαλο πλεονεκτήμα της.
Απο τα μειονέκτηματα που εχω ακούσει ειναι οι πολλες σπουδές που απαιτούνται αν σε ενδιαφέρει η κλινική πχ.
Αλλα γενικα υπαρχουν ακρετα πραγματα που μπορείς που δεν χρειάζονται τοσες σπουδές.

Θεωρώ βεβαια οτι σε μεγαλο βαθμο ειναι μια μοδα που σιγα σιγα θα ξεφουσκώσει κι αυτή.



Απο τον περίγυρο μου πιο εύκολη αποκατάσταση - με πολλες δυσκολίες αλλα κι παλι - ειχαν οι απόφοιτοι της νομικής.

Ουτε εμενα μαρεσει γι αυτο δεν την επελεξα γιαβ δεύτερη φορα.

Κατσε ενα χρονο να δεις αν σαρεσει.
Αν δεν σε τραβάει φύγε .
Έχω αρκετά στενους φίλους στο τμημα τησ ψυχολογίας του Απθ και δεν ειναι οπως τα βλέπουμε στα 18 τα πραγματα .
Αμα μιλησετε με φοιτητές μεσα στη σχολή κι νεαρούς αποφοίτους στην Ελλάδα ολοι για δυσκολη αποκατάσταση θα σας πουνε.
Δηλαδη αν νιωθεις οτι δεν σαρεσει μη μείνεις πιστεύοντας οτι ντάξει τουλάχιστον θα βρω δουλειά .
Πλεον παντου χρειάζονται τοσα παραπάνω απο ενα πτυχίο που θα βρεις δουλειά στο αντικείμενο που σ'αρέσει και μονο .

Good luck 🤞
 

Νίνα

Νεοφερμένος

Η Νίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
@Νίνα


Εγω προσωπικά τωρα θα αρχίσω τις σπουδές μου στην Ψυχολογία σαν δεύτερο πτυχίο😊

Γενικά η Ψυχολογία ειναι πιο πασπαρτου πτυχίο απο το ιστορικό αρχαιολογικό και αυτο ειναι και το μεγαλο πλεονεκτήμα της.
Απο τα μειονέκτηματα που εχω ακούσει ειναι οι πολλες σπουδές που απαιτούνται αν σε ενδιαφέρει η κλινική πχ.
Αλλα γενικα υπαρχουν ακρετα πραγματα που μπορείς που δεν χρειάζονται τοσες σπουδές.

Θεωρώ βεβαια οτι σε μεγαλο βαθμο ειναι μια μοδα που σιγα σιγα θα ξεφουσκώσει κι αυτή.



Απο τον περίγυρο μου πιο εύκολη αποκατάσταση - με πολλες δυσκολίες αλλα κι παλι - ειχαν οι απόφοιτοι της νομικής.

Ουτε εμενα μαρεσει γι αυτο δεν την επελεξα γιαβ δεύτερη φορα.

Κατσε ενα χρονο να δεις αν σαρεσει.
Αν δεν σε τραβάει φύγε .
Έχω αρκετά στενους φίλους στο τμημα τησ ψυχολογίας του Απθ και δεν ειναι οπως τα βλέπουμε στα 18 τα πραγματα .
Αμα μιλησετε με φοιτητές μεσα στη σχολή κι νεαρούς αποφοίτους στην Ελλάδα ολοι για δυσκολη αποκατάσταση θα σας πουνε.
Δηλαδη αν νιωθεις οτι δεν σαρεσει μη μείνεις πιστεύοντας οτι ντάξει τουλάχιστον θα βρω δουλειά .
Πλεον παντου χρειάζονται τοσα παραπάνω απο ενα πτυχίο που θα βρεις δουλειά στο αντικείμενο που σ'αρέσει και μονο .

Good luck 🤞

Καταρχάς συγχαρητήρια και καλή αρχή στις νέες σου σπουδές!
Αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός μου για την πρώτη χρονιά, δηλαδή να μιλήσω με άτομα και να δω από μόνη μου τι μου ταιριάζει καλύτερα και αν είναι να αλλάξω πορεία ή όχι. Καταλαβαίνω ότι το ιστορικό στην Ελλάδα ΚΥΡΙΩΣ για φιλόλογο σε προορίζει (χωρίς να λέω ότι δεν χεις άλλες προοπτικές, φυσικά και υπάρχουν γιαυτό και τονίζω το κυρίως) και δεν μπορώ να πω ότι με ξετρελαίνει η εκπαίδευση, βλέποντας πόσες ώρες δουλεύουν οι καθηγητές στα φροντιστήρια μην έχοντας και ελεύθερο χρόνο ( χωρίς να λέω ότι στα άλλα επαγγέλματα ειανι καλύτερα).

Η ψυχολογία από την άλλη θέλει γερό στομάχι και δύναμη ψυχής που δεν ξέρω αν έχω γιατί είμαι γενικά πιο ντροπαλή και κλειστή σαν χαρακτήρας (κάτι που μπορεί να είναι και άσχετο απλά λέω).

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως μπερδεύω χειρότερα γιατί μπορεί να μου αρέσουν πχ κάποια μαθήματα της ψυχολογίας άλλα όχι και το αντίστοιχο με το ιστορικό.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για τη συμβουλή σου και ξανά καλή αρχή!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Υπάρχει στρεβλή εικόνα για την Ψυχολογία και το γερό στομάχι. Ανάλογα τον τομέα στον οποίο θα αποφασίσεις να εργαστείς και να κάνεις μεταπτυχιακό-διδακτορικό. Αν αποφασίσεις ότι σου αρέσει η Κλινική Ψυχοπαθολογία Παιδιών και Εφήβων σίγουρα είναι πολύ πιο στενάχωρο αυτό που θα βιώνεις συγκριτικά με το να πας π.χ. Γνωστική Ψυχολογία.
Μπορείς να ακολουθήσεις χίλια δύο μονοπάτια, με πτυχίο Ψυχολογίας δεν γίνεσαι Ψυχολόγος σίγουρα. Το πτυχίο είναι βασικό και μετά επιλέγεις πού θέλεις να κατευθυνθείς. Έχει πολλούς κλάδους ήρεμους σχετικά.
 

Νίνα

Νεοφερμένος

Η Νίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Υπάρχει στρεβλή εικόνα για την Ψυχολογία και το γερό στομάχι. Ανάλογα τον τομέα στον οποίο θα αποφασίσεις να εργαστείς και να κάνεις μεταπτυχιακό-διδακτορικό. Αν αποφασίσεις ότι σου αρέσει η Κλινική Ψυχοπαθολογία Παιδιών και Εφήβων σίγουρα είναι πολύ πιο στενάχωρο αυτό που θα βιώνεις συγκριτικά με το να πας π.χ. Γνωστική Ψυχολογία.
Μπορείς να ακολουθήσεις χίλια δύο μονοπάτια, με πτυχίο Ψυχολογίας δεν γίνεσαι Ψυχολόγος σίγουρα. Το πτυχίο είναι βασικό και μετά επιλέγεις πού θέλεις να κατευθυνθείς. Έχει πολλούς κλάδους ήρεμους σχετικά.

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες και ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Εσύ σε ποιον τομέα έχεις ειδίκευση, αν επιτρέπεται?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες και ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Εσύ σε ποιον τομέα έχεις ειδίκευση, αν επιτρέπεται?
Στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και Διοίκηση Ανθρωπίνου Δυναμικού. Δεν ακολουθώ το σύνηθες μονοπάτι Ψυχολόγου-Πελάτη.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και Διοίκηση Ανθρωπίνου Δυναμικού. Δεν ακολουθώ το σύνηθες μονοπάτι Ψυχολόγου-Πελάτη.

κι εμενα προς τα εκει με βλεπω :))
Όταν με το καλό φτάσω στο πτυχίο θα ζητησω info!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
εχω ακουσει περιπτωσεις ψυχολογων να συνταγογραφουν φαρμακα.αυτο να ξερετε ειναι φουλ παρανομο και μπορει να παει μεσα καποιος αν παριστανει το ψυχιατρο
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Αυτό τώρα τι σχέση έχει ; 😅
θελω να πω για να ξερουν οι ενδιαφερομενοι τα διακριτα τους ορια.επειδη μπορει καποιος μπορει να μπερδευει το ψυχιατρο με το ψυχολογο.θα μου πεις ακραιο αλλα δυστυχως πολλοι δεν ξερουν
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πολύς κόσμος το μπερδεύει. Ο Ψυχολόγος όχι, γνωρίζει αν επιτρέπεται ή όχι. Επίσης, φάρμακα και να γράψει δεν μπορεί να τα περάσει στο σύστημα... Να πας στο Φαρμακείο μπορείς να τα αγοράσεις ορισμένα χωρίς συνταγή.

Ο Ψυχίατρος και ο Παθολόγος μπορούν να δώσουν φαρμακοθεραπεία για τέτοιου είδους περιπτώσεις (π.χ. Κατάθλιψη, Σχιζοφρένεια κλπ).

Υπάρχουν ορισμένες Πολιτείες στην Αμερική και κάποιες χώρες άλλες, όπου ο Ψυχολόγος μπορεί να συνταγογραφήσει φαρμακευτική Αγωγή. Στην Ελλάδα σίγουρα όχι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Πολύς κόσμος το μπερδεύει. Ο Ψυχολόγος όχι, γνωρίζει αν επιτρέπεται ή όχι. Επίσης, φάρμακα και να γράψει δεν μπορεί να τα περάσει στο σύστημα... Να πας στο Φαρμακείο μπορείς να τα αγοράσεις ορισμένα χωρίς συνταγή.

Ο Ψυχίατρος και ο Παθολόγος μπορούν να δώσουν φαρμακοθεραπεία για τέτοιου είδους περιπτώσεις (π.χ. Κατάθλιψη, Σχιζοφρένεια κλπ).

Υπάρχουν ορισμένες Πολιτείες στην Αμερική και κάποιες χώρες άλλες, όπου ο Ψυχολόγος μπορεί να συνταγογραφήσει φαρμακευτική Αγωγή. Στην Ελλάδα σίγουρα όχι.
ελα ρε συ δεν το ξερα αυτο.και με ποια λογικη το επιτρεπουν?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Με τη λογική ότι ο Κλινικός Ψυχολόγος σε ορισμένες χώρες θέλει 10-12 χρόνια σπουδές (πτυχίο, μεταπτυχιακό και διδακτορικό). Και σε αυτά τα χρόνια μαθαινει όσα είναι απαραίτητα για να χορηγεί φαρμακευτική αγωγή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top