Ψυχολογία ή Ιατρική;

Eugenia_

Νεοφερμένος

Η Eugenia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, αν και Νοέμβρης, αποφάσισα να ξαναδώσω.
Να πω οτι ήμουν στο 3ο πεδίο.
Με ενδιαφέρει ο τομέας της Ψυχολογίας.
Σκέφτομαι όμως, μήπως είναι πιο καλή λύση η Ψυχιατρική, που σημαίνει πως θα πρέπει να στοχεύσω για Ιατρική..
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Σαν επαγγελματα και σχολες καθαρα για εμενα ψυχολογια. Στην ιατρικη εχει μεγαλο κουπι για το τιποτα. Τωρα στην περιπτωση σου που φανταζομαι δεν θα εχεις καμια επαφη με τα θεωρητικα μαθηματα δεν ξερω τι συμφερει περισσοτερο. Αν νιωθεις ετοιμη και εισαι σιγουρη οτι μπορεις να τα καταφερεις στην θεωρητικη τοτε να το κανεις.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Πάντως , αν σκέφτεται κάποιος τα χρόνια , αν για παράδειγμα σκέφτεται για κλινική ψυχ , βασικα γενικά να ανοίξει γραφείο ,χρειάζονται αρκετές σπουδές .
Μαστερ ,εκπαίδευση σε κάποια θεραπεία και σεμινάρια .

Γιατί σημασία δεν έχει οτι -στην ελλαδα παντα -έχεις την άδεια ασκησεως επαγγέλματος στα τέσσερα χρόνια , σημασία έχει όντως να μπορείς να κάνεις αυτη τη δουλειά ώστε να είσαι καλός κι επακόλουθα να έχεις κι χρήματα .
Το πτυχίο δεν αρκεί .

Εφόσον όντως έχεις το δίλλημα , δε μπορώ να τη συγκρίνω με την ιατρική .
Εννοείται ιατρική .

Τέλος , αν κι είμαι στη υψηλότερη ψυχολογία και ίσως παίζει ρόλο κι αυτό , τα πιο πολλα παιδιά άρχισαν την υλη απο μεσα / τελη της β λυκείου .
Δεν νομίζω δηλαδή ότι είναι πολύ ασφαλές το να αλλάξεις τωρα κατεύθυνση και να στοχεύσεις τοσο ψηλά .

Καλή επιτυχία σε ο.τι κι αν αποφασίσεις :)
 
Top