Ψυχολογία Παντείου vs Ψυχολογία ΕΚΠΑ

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Κοιτάξτε...

Και τα δύο τμήματα είναι ισάξια.. Απλώς του ΕΚΠΑ ίσως να είναι λίγο πιο ολοκληρωμένο.. μάλλον, πιο εξειδικευμένο. Ωστόσο και του Παντείου είναι η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή και δεν υστερεί και πολύ σε σχέση με το ΕΚΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cfgeorgia

Νεοφερμένος

Η cfgeorgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κοιτάξτε...

Και τα δύο τμήματα είναι ισάξια.. Απλώς του ΕΚΠΑ ίσως να είναι λίγο πιο ολοκληρωμένο.. μάλλον, πιο εξειδικευμένο. Ωστόσο και του Παντείου είναι η αμέσως επόμενη καλύτερη επιλογή και δεν υστερεί και πολύ σε σχέση με το ΕΚΠΑ

οκ, ευχαριστώ! και εγώ αυτό ακριβώς ακούω, για καλύτερη οργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios81

Νεοφερμένος

Ο Stelios81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στην Ψυχολογία του ΕΚΠΑ. Έχει κάποιος από εδώ δώσει κατατακτήριες να με καθοδηγήσει σε κάποια πράγματα;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gianniskkkkk

Νεοφερμένος

Ο gianniskkkkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπον..ψαχτηκα λιγο παραπανω..ρωτησα και γνωστούς και κατέληξα Εκπα.
Η θεία μ εργάζεται σε ενα κέντρο με ψυχολόγους και μ είπε ότι όταν δουν ότι οι κοπέλες (κυρίως κοπελες) έχουν τελειώσει την Πάντειο δεν ασχολούνται καν. Παίρνουν μόνο από Καποδιστριακό Γιατί έχει μεγαλύτερη εξειδίκευση. ..
Οπότε...;ρ

Καλησπέρα

Μου φαίνεται πάρα πολύ τραβηγμένο αυτό... από όσες ψυχοκοινωνικές δομές έχω πάρει μια γεύση, ποτέ δεν μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση. Καταρχάς στο ΕΚΠΑ το τμήμα υπάρχει από το 2013...πότε πρόλαβε...επίσης πριν το 2013, το τμήμα ( πρόγραμμα Ψυχολογίας) είχε πολλά μαθήματα που δεν είχαν σχέση με την ψυχολογία, με αποτέλεσμα να μην θεωρούνταν αμιγώς τμήμα ψυχολογίας (όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών), σε σχέση με τα 3 τότε τμήματα.
Η διαφορά των 2 τμημάτων είναι ότι το Πάντειο είναι περισσότερο κοινωνιοκεντρικό τμήμα από αυτό του ΕΚΠΑ, γεγονός όμως που δεν συνεπάγεται ότι στερείται κλινικής κατάρτισης. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι: Για να έχει τον τίτλο του κλινικού Ψυχολόγου, πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό στην συγκεκριμένη ειδικότητα. Το βασικό πτυχίο δεν σου δίνει τον τίτλο του κλινικού Ψυχολόγου. ΑΡΑ είτε είσαι απόφοιτος Παντείου, είτε ΕΚΠΑ, είτε ΑΠΘ, είτε Κρήτης, δεν είσαι κλινικός Ψυχολόγος. Όλοι οι απόφοιτοι, όλων των τμημάτων Ψυχολογίας μπορούν να γίνουν εξίσου κλινικοί Ψυχολόγοι, αρκεί να έχουν την αντίστοιχη ειδικότητα σε μεταπτυχιακό επίπεδο, όσον αφορά την ψυχανάλυση που αναφέρθηκε, είναι ειδική ψυχοεκπαίδευση, που δεν έχει σχέση με ποιο πανεπιστήμιο τελείωσες. Επίσης ΚΑΙ οι απόφοιτοι Παντείου, μπορούν και έχουν κάνει μεταπτυχιακά σε πολύ καλά Πανεπιστήμια στο εξωτερικό, συγκεκριμένα το Πάντειο έχει καλό όνομα σε χώρες σαν την Γαλλία και την Γερμανία ( και όχι μόνο) λόγω ακριβώς του ''κοινωνικού χαρακτήρα'' του Πανεπιστημίου. Γνωρίζω άτομα που μετά το Πάντειο έγιναν αποδεκτοί στο Παρίσι και στο Πρίνστον των ΗΠΑ. Μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει ο βαθμός.
Ανάμεσα στα 2 τμήματα υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Για παράδειγμα το Πάντειο έχει λιγότερη'' φασαρία'', είναι περισσότερο ''οικογενειακό'', επίσης επειδή είναι αρχαιότερο τμήμα, έχει καθηγητές που είναι ''ηχηρά ονόματα'' στον κλάδο. Αντίθετα το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι πιο ''φρέσκο'' με όρεξη για δουλειά και έρευνα.
Προσωπικά επέλεξα και πέρασα με κατατακτήριες το τμήμα του Παντείου επειδή ακριβώς, χωρίς να στερείται την κλινική κατάρτιση, τηρεί μια περισσότερο ''κοινωνική στάση'' στην επιστήμη που εμένα προσωπικά με γοητεύει περισσότερο, καθώς πιστεύω ότι το μέλλον της επιστήμης είναι η συλλογικότητα.

Δες προσεκτικά τους οδηγούς σπουδών και επέλεξε το τμήμα που σε αντιπροσωπεύει και γοητεύει περισσότερο!

Καλή πρόοδο σε όλους!!! και συγγνώμη για το άκομψο και τεράστιο ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iew

Νεοφερμένος

Η iew αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα

Μου φαίνεται πάρα πολύ τραβηγμένο αυτό... από όσες ψυχοκοινωνικές δομές έχω πάρει μια γεύση, ποτέ δεν μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση. Καταρχάς στο ΕΚΠΑ το τμήμα υπάρχει από το 2013...πότε πρόλαβε...επίσης πριν το 2013, το τμήμα ( πρόγραμμα Ψυχολογίας) είχε πολλά μαθήματα που δεν είχαν σχέση με την ψυχολογία, με αποτέλεσμα να μην θεωρούνταν αμιγώς τμήμα ψυχολογίας (όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών), σε σχέση με τα 3 τότε τμήματα.
Η διαφορά των 2 τμημάτων είναι ότι το Πάντειο είναι περισσότερο κοινωνιοκεντρικό τμήμα από αυτό του ΕΚΠΑ, γεγονός όμως που δεν συνεπάγεται ότι στερείται κλινικής κατάρτισης. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι: Για να έχει τον τίτλο του κλινικού Ψυχολόγου, πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό στην συγκεκριμένη ειδικότητα. Το βασικό πτυχίο δεν σου δίνει τον τίτλο του κλινικού Ψυχολόγου. ΑΡΑ είτε είσαι απόφοιτος Παντείου, είτε ΕΚΠΑ, είτε ΑΠΘ, είτε Κρήτης, δεν είσαι κλινικός Ψυχολόγος. Όλοι οι απόφοιτοι, όλων των τμημάτων Ψυχολογίας μπορούν να γίνουν εξίσου κλινικοί Ψυχολόγοι, αρκεί να έχουν την αντίστοιχη ειδικότητα σε μεταπτυχιακό επίπεδο, όσον αφορά την ψυχανάλυση που αναφέρθηκε, είναι ειδική ψυχοεκπαίδευση, που δεν έχει σχέση με ποιο πανεπιστήμιο τελείωσες. Επίσης ΚΑΙ οι απόφοιτοι Παντείου, μπορούν και έχουν κάνει μεταπτυχιακά σε πολύ καλά Πανεπιστήμια στο εξωτερικό, συγκεκριμένα το Πάντειο έχει καλό όνομα σε χώρες σαν την Γαλλία και την Γερμανία ( και όχι μόνο) λόγω ακριβώς του ''κοινωνικού χαρακτήρα'' του Πανεπιστημίου. Γνωρίζω άτομα που μετά το Πάντειο έγιναν αποδεκτοί στο Παρίσι και στο Πρίνστον των ΗΠΑ. Μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει ο βαθμός.
Ανάμεσα στα 2 τμήματα υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Για παράδειγμα το Πάντειο έχει λιγότερη'' φασαρία'', είναι περισσότερο ''οικογενειακό'', επίσης επειδή είναι αρχαιότερο τμήμα, έχει καθηγητές που είναι ''ηχηρά ονόματα'' στον κλάδο. Αντίθετα το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι πιο ''φρέσκο'' με όρεξη για δουλειά και έρευνα.
Προσωπικά επέλεξα και πέρασα με κατατακτήριες το τμήμα του Παντείου επειδή ακριβώς, χωρίς να στερείται την κλινική κατάρτιση, τηρεί μια περισσότερο ''κοινωνική στάση'' στην επιστήμη που εμένα προσωπικά με γοητεύει περισσότερο, καθώς πιστεύω ότι το μέλλον της επιστήμης είναι η συλλογικότητα.

Δες προσεκτικά τους οδηγούς σπουδών και επέλεξε το τμήμα που σε αντιπροσωπεύει και γοητεύει περισσότερο!

Καλή πρόοδο σε όλους!!! και συγγνώμη για το άκομψο και τεράστιο ποστ

είναι απαιτητικές οι κατατακτήριες ψυχολογίας παντείου; ποια βιβλια διάβασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gianniskkkkk

Νεοφερμένος

Ο gianniskkkkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα
Ναι είναι αρκετά απαιτητικές εξετάσεις. Αν όμως μελετήσεις συστηματικά και με όρεξη, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Η ύλη είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του τμήματος και χωρίζεται σε 3 ενότητες: Κοινωνική Ψυχολογία, Κλινική Ψυχολογία, Μεθοδολογία έρευνας.

Θα σου πω τα βιβλία που διάβασα με βάση την αρίθμηση τους στην προκήρυξη

Όσον αφορά την κοινωνική Ψ, διάβασα τα βιβλία: 7, 9 ,10, 11, 14. Πολύ σημαντικά είναι τα 10 και 11. ( όχι ότι δεν είναι και τα άλλα...αλλά στα 10, 11 έκανα ιδιαίτερο focus). Πολύ σημαντικό είναι και το 3 ( εγώ δεν το είχα διαβάσει)

Για Κλινική Ψ: 1, 3, 6

Για Μεθοδολογία έρευνας :3, 6, και κάτι σημειώσεις από την βιβλιοθήκη ( το 6 είναι πολύ σημαντικό).

Στην προκήρυξη αναγράφονται οι θεματικές ενότητες που θα πρέπει να μελετήσεις και στα 3 εξεταζόμενα μαθήματα.

Ελπίζω να σε βοήθησα, ότι άλλη απορία έχεις, πες μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iew

Νεοφερμένος

Η iew αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αυτα τα βιβλια τα διαβασες ολοκληρα ή καποιες ενοτητες; και ποσο χρονο σου πηρε; τι δυσκολιας ειναι τα μαθηματα γενικα της σχολης;

εγω ειμαι τωρα σε μια σχολη και μολις τελειωσω θελω να δωσω κατατακτηριες για εκει. αν ξεκινησω να διαβαζω απο ιουλιο θα μου φτασει ο χρονος μεχρι το δεκεμβριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniskkkkk

Νεοφερμένος

Ο gianniskkkkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα! :)

Από τα βιβλία διάβασα μόνο τις ενότητες που πρέπει σύμφωνα με την προκήρυξη. Κάποια βιβλία τα διάβαζα σχεδόν ολόκληρα, γιατί κάλυπταν τις ενότητες που ήθελα, ενώ σε κάποια άλλα μελετούσα συγκεκριμένα κεφάλαια.

Ναι πιστεύω ότι προλαβαίνεις να προετοιμαστείς, αρκεί να μελετήσεις συστηματικά. Εγώ είχα ξεκινήσει Απρίλιο με το που ανακοινώθηκε η ύλη, για προσωπικούς λόγους τα παράτησα αμέσως πριν προλάβει να μπει ο Μάης, ξεκίνησα πάλι δειλά τον Αύγουστο χωρίς να ξέρω αν θα δώσω ακόμα...και μόλις το αποφάσισα το Σεπτέμβριο, πάτησα γκάζι

Εφόσον το θέλεις, καν΄ το! δεν έχεις να χάσεις κάτι, παρά μόνο να εκπλαγείς θετικά στο τέλος... :) Ακόμα και αν σταθείς άτυχη και δεν τα καταφέρεις, θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένη του χρόνου (λόγω της φετινής μελέτης σου) και πιο έμπειρη.
Η δράση μόνο όφελος έχει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iew

Νεοφερμένος

Η iew αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις.:) τι δυσκολιας ειναι τα μαθηματα στη σχολη; η υλη στις κατατακτηριες ειναι αρκετα μεγαλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniskkkkk

Νεοφερμένος

Ο gianniskkkkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είναι αρκετά μεγάλη! Δεν πρόλαβα να την ολοκληρώσω 100%, αλλά μην σε ανησυχεί αυτό. Σε μεγάλο βαθμό το επέλεξα για να επικεντρωθώ καλύτερα σε κάποιες ενότητες που θεωρούσα πιο σημαντικές.
Τα μαθήματα στην σχολή είναι απαιτητικά! Θέλουν αρκετό διάβασμα, αλλά επειδή ''γουστάρουμε'', μας αρέσει που είναι δύσκολα :P
Εκεί βρίσκεται το νόημα της σπουδής! Η μύηση στο δύσκολο, που ταυτόχρονα είναι ευχάριστο! Δεν πλήττεις ποτέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iew

Νεοφερμένος

Η iew αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πήγαινες σε φροντιστήριο για προετοιμασια; τα βιβλία μπορείς να τα πάρεις από τη βιβλιοθήκη για φωτοτυπία με την αστυνομικη ταυτότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniskkkkk

Νεοφερμένος

Ο gianniskkkkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios81

Νεοφερμένος

Ο Stelios81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.... :)

Καλησπέρα,
Μπορείς να με κατατοπίσεις και μένα στο θέμα του φροντιστηρίου; Περιμένω προσωπικό σου μήνυμα, ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christinakat

Νεοφερμένος

Η Christinakat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kαλημέρα! Ενδαφέρομαι να δωσω κατατακτήριες στο τμήμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει προτεινόμενα συγγράμματα για Εξελικτική Ψυχολογία, Κοινωνική Ψυχολογία και Ψυχολογία της Προσωπικότητας.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MaroM

Νεοφερμένος

Η MaroM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.... :)
Καλησπέρα,
Μπορείτε να κατατοπίσετε και εμένα σχετικά με τα φρονιστήρια για κατατακτήριες; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios81

Νεοφερμένος

Ο Stelios81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι,
Θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις. Προκειμένου να εξασκήσω την Ψυχολογία χρειάζεται οπωσδήποτε μεταπτυχιακό; Δηλαδή, πρέπει να χαρακτηριστώ κλινικός ψυχολόγος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι,
Θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις. Προκειμένου να εξασκήσω την Ψυχολογία χρειάζεται οπωσδήποτε μεταπτυχιακό; Δηλαδή, πρέπει να χαρακτηριστώ κλινικός ψυχολόγος;
Δεν νομίζω.. αν έχεις τελειώσει 4 χρόνια Ψυχολογία, τότε μπορείς να εργαστείς ως ψυχολόγος. Απλώς στη σημερινή κοινωνία λόγω υψηλού ανταγωνισμού, θα ήταν καλύτερο να έχεις ένα μεταπτυχιακό δηλ. μια ειδίκευση ώστε να βρεις ευκολότερα δουλειά σε κάτι συγκεκριμένο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios81

Νεοφερμένος

Ο Stelios81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν νομίζω.. αν έχεις τελειώσει 4 χρόνια Ψυχολογία, τότε μπορείς να εργαστείς ως ψυχολόγος. Απλώς στη σημερινή κοινωνία λόγω υψηλού ανταγωνισμού, θα ήταν καλύτερο να έχεις ένα μεταπτυχιακό δηλ. μια ειδίκευση ώστε να βρεις ευκολότερα δουλειά σε κάτι συγκεκριμένο..

Ευχαριστώ. Για εργασία σαν ιδιώτης το γνωρίζω. Απλά, επειδή βλέπω σε διάφορες αγγελίες/προκηρύξεις να ζητάνε ειδικότητα π.χ. σχολική ψυχολογία και άλλα, έλεγα μήπως αναφέρονται σε μεταπτυχιακές σπουδές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoglanos

Νεοφερμένος

Ο tsoglanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά ως προς τις κατατακτήριες σε ψυχολογία παντείου και εκπα ξέρετε ποιες είναι πιο βατές; Ζητάει κάποιο από τα δύο περισσότερη στατιστική στις κατακτήριες; Υπάρχουν κάπου θέματα εξετάσεων από προηγούμενες χρονιές, sos,κλπ. ;;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top