Ψυχολογία Παντείου vs Ψυχολογία ΕΚΠΑ

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Παιδια μηπως γνωριζει καποιος,σε ποιο πανεπιστημιο το τμημα ψυχολογιας ειναι καλυτερο- Καποδιστριακο η Παντειο?
Και γενικα σαν πανεπιστημια πιο θεωρειται πιο καλο,πιο οργανωμενο?


Πάντειο! Το έχω ψάξει πάρα πολύ! Ως κτίριο είναι πιο παλιό και κουβαλάει άλλη ιστορία, πιο εντυπωσιακή! Εκεί γεννήθηκε η κλασική ψυχολογία όπως την ξέρουμε, εν αντιθέσει με το τμήμα του ΕΚΠΑ, το οποίο δημιουργήθηκε πριν λιγα χρονια (νομιζω 3). Στην ουσία δεν δημιουργήθηκε, απλώς ανεγέρθη νέο κτίριο για το Φ.Π.Ψ. Αθηνών και έτσι το παλιο έδωσε την θεση του στην νυν ψυχολογία ΕΚΠΑ! Κατ΄ουσίαν δεν συγκρίνονται... υπαρχουν εκ διαμέτρου αντιθέσεις και ολα δείχνουν την Παντειο...! Τυπικά το ίδιο πτυχίο σου εξασφαλίζουν, αλλά τν ψυχολογία ως επιστήμη θα την αποκτησεις στην Παντειο!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_dad

Νεοφερμένος

Η valia_dad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πάντειο! Το έχω ψάξει πάρα πολύ! Ως κτίριο είναι πιο παλιό και κουβαλάει άλλη ιστορία, πιο εντυπωσιακή! Εκεί γεννήθηκε η κλασική ψυχολογία όπως την ξέρουμε, εν αντιθέσει με το τμήμα του ΕΚΠΑ, το οποίο δημιουργήθηκε πριν λιγα χρονια (νομιζω 3). Στην ουσία δεν δημιουργήθηκε, απλώς ανεγέρθη νέο κτίριο για το Φ.Π.Ψ. Αθηνών και έτσι το παλιο έδωσε την θεση του στην νυν ψυχολογία ΕΚΠΑ! Κατ΄ουσίαν δεν συγκρίνονται... υπαρχουν εκ διαμέτρου αντιθέσεις και ολα δείχνουν την Παντειο...! Τυπικά το ίδιο πτυχίο σου εξασφαλίζουν, αλλά τν ψυχολογία ως επιστήμη θα την αποκτησεις στην Παντειο!!! :)

Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση!! Το μονο που με χαλαει απο οσο το χω ψαξει ειναι οτι τα μαθηματα που γινονται στο παντειο μου προκαλούν λιγοτερο ενδιαφέρον απο αυτα του ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση!! Το μονο που με χαλαει απο οσο το χω ψαξει ειναι οτι τα μαθηματα που γινονται στο παντειο μου προκαλούν λιγοτερο ενδιαφέρον απο αυτα του ΕΚΠΑ.

Τίποτα!!! Η αλήθεια είναι πως η Πάντειος "φιλοξενεί" πιο θεωρητικά μαθήματα, τα οποία τυπικά είναι και πιο ανιαρά!!! Κάνε αυτό που σου λέει η καρδία σου.. καλύτερα να εμπιστευτείς το πρόγραμμα σπουδών παρά απλά την ιστορία κάθε κτιρίου! Καλή σταδιοδρομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_dad

Νεοφερμένος

Η valia_dad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την βοηθεια!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoi!

Νεοφερμένος

Η Zoi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα!! Υπαρχουν καποια προτεινομενα συγγράμματα για τις κατατακτηριες ψυχολογιας ειτε στο εκπα ειτε στην παντειο ;;; γιατι η υλη ειναι αρκετα γενικη και οι επιλογες τεραστιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά ήθελα Πάντειο...Αλλά με παραξενεύει το γεγονός ότι το Καποδιστριακό έχει μεγαλύτερη ζητηση..δλδ μεγαλύτερες βάσεις. Δεν μπορώ να κατασταλαξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Λοιπόν...προχθές εμαθα τ αποτελέσματα των πανελλαδικών και έπαθα σοκ Γιατί εκεί που περίμενα ένα 17.100-17.200 να μπω με το ζόρι στο χαμηλότερο σε μορια Τμήμα ψυχολογίας ..είδα 18.263... Η χαρά μ δεν περιγράφεται... Λοιπόν να σας πω ότι εγώ Αθήνα ήθελα εξαρχής γιατί μένω επαρχεία κ είν πιο εύκολο στη μεταφορά.Στα έξοδα.. .Έχω περισσότερους γνωστούς κλπ. έλεγα λοιπόν ότι αν δώσει ο Θεός κ περάσω Αθήνα θα πάω στην Πάντειο καθώς είχα πειστεί από κάποιους ότι από το Καποδιστριακο δεν βγαίνεις καθαρη ψυχολόγος Αλλά φιλόλογος. Τώρα π είδα τα μορια βλεπω οτι περνάω Και στα δύο. Με παραξένεψε βέβαια το γεγονός ότι το Καποδιστριακό υπερτερεί σε μόρια γι αυτό αποφάσισα να το ψάξω. Εν ολίγοις κατεληξα στο συμπέρασμα ότι παλαιότερα συνέβαινε αυτό που προανέφερα και τωρα είναι ξεκάθαρα τμήμα ψυχολογίας και μάλιστα εντυπωσιάστηκα με τα μαθήματα Γιατί δίνουν ιδιαίτερη βάση στην κλινική Ψυχολογία. Απ την άλλη ξέρω ότι στο Καποδιστριακό ειναι μεγαλο κ αχανες..γίνεται χαμός με τις παρατάξεις...πέφτει ξύλο και γίνονται πολλές καταλήψεις.. Απ την άλλη το Πάντειο είν πιο μικρό και "οικογενειακό" Αλλά φοβάμαι λίγο για τα μαθήματα. .ακούω ότι είναι πολύ θεωρητικά κ παραπέμπουν σε κοινωνιολογία ..δν ειν δηλαδη τόσο ειδικευμένα όσο του Εκπα...Και ανησυχώ τώρα..Δεν περίμενα να βρεθώ σε τέτοιο δίλημμα ποτέ αλλά δεν θέλω να βγω απ το Πανεπιστήμιο και να πω ότι αφού θα μπορούσα να πάω στο αλλο που είναι καλύτερο Γιατί η χαζή πήγα σ αυτό...Δεν θέλω να το μετανιώσω καταλάβατε? Αν δεν είχα την επιλογή δεν θα μετανιωνα τπτ...Αλλά τώρα είναι στο χέρι μ..απευθύνομαι λοιπόν σε όλα τα παιδιά που έχουν προσωπική εμπειρία ή έχουν ακούσει από άλλους να με βγάλουν απ το δίλημμα μου... Κάθε άποψη είναι δεκτή αρκεί ν μην ξεφεύγει απ το θέμα...Όπως πχ"τι θες και γίνεσαι ψυχολόγος..πήγαινε νομική" :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα για τα τμήματα, νομίζω το ΕΚΠΑ σαν όνομα είναι πιο γνωστό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. Τώρα για τα μαθήματα δεν έχω ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η αδελφή μου έδωσε πανελλήνιες το 2009 και πέρασε στο ΕΚΠΑ. Στο δεύτερο έτος της, το Πρόγραμμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ μετατράπηκε σε Τμήμα Ψυχολογίας. Παλαιότερα, η κατάσταση ήταν ντεμί.

Το ΕΚΠΑ έχει καλύτερο όνομα στο εξωτερικό. Η αδελφή μου έγινε δεκτή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στη Γαλλία, ενώ μία φίλη της, απόφοιτη του Παντείου, δεν έγινε. Είχαν παρόμοιο βαθμό. Βέβαια, δε νομιζω ότι η επιλογη των υποψηφίων γίνεται μόνο με βάση το κύρος του πανεπιστημίου κλπ.
Παρατάξεις και ηλιθιοι υπάρχουν παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Η αδελφή μου έδωσε πανελλήνιες το 2009 και πέρασε στο ΕΚΠΑ. Στο δεύτερο έτος της, το Πρόγραμμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ μετατράπηκε σε Τμήμα Ψυχολογίας. Παλαιότερα, η κατάσταση ήταν ντεμί.

Το ΕΚΠΑ έχει καλύτερο όνομα στο εξωτερικό. Η αδελφή μου έγινε δεκτή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στη Γαλλία, ενώ μία φίλη της, απόφοιτη του Παντείου, δεν έγινε. Είχαν παρόμοιο βαθμό. Βέβαια, δε νομιζω ότι η επιλογη των υποψηφίων γίνεται μόνο με βάση το κύρος του πανεπιστημίου κλπ.
Παρατάξεις και ηλιθιοι υπάρχουν παντού.

Κυριωςγια τα μαθήματα με νοιάζει..Όχι τόσο για το εξωτερικό.. αν βγω δλδ στο χώρο εργασίας να μην στερουμαι σε τίποτα από καποιον π έχει βγει απ το άλλο Πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κυριωςγια τα μαθήματα με νοιάζει..Όχι τόσο για το εξωτερικό.. αν βγω δλδ στο χώρο εργασίας να μην στερουμαι σε τίποτα από καποιον π έχει βγει απ το άλλο Πανεπιστήμιο

Δε νομίζω ότι οι εργοδότες θα δώσουν μεγάλη βάση στο Πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησες. Θα κοιτάξουν το βαθμό, το πολύ πολύ την πτυχιακή σου και μετά τις αλλες δεξιότητες και την εργασιακή εμπειρία που έχεις.
Όμως, το θέμα που πρέπει να σε απασχολεί είναι τι δυνατότητες σου δινει το καθε πανεπιστήμιο. Ερασμους, πρακτική ασκηση, επίπεδο σπουδών.

Από τα λίγα που γνωρίζω είναι ότι το Πάντειο επικεντρώνεται πιο πολύ στην Κοινωνική Ψυχολογία, ενώ το ΕΚΠΑ στην Κλινική Ψυχολογία.

Το κακό με το Πάντειο είναι η οργάνωση. :/:

Επίσης, θα ήθελα να σου πω συγχαρητήρια για τη βαθμολογια που συγκέντρωσες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι οι εργοδότες θα δώσουν μεγάλη βάση στο Πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησες. Θα κοιτάξουν το βαθμό, το πολύ πολύ την πτυχιακή σου και μετά τις αλλες δεξιότητες και την εργασιακή εμπειρία που έχεις.
Όμως, το θέμα που πρέπει να σε απασχολεί είναι τι δυνατότητες σου δινει το καθε πανεπιστήμιο. Ερασμους, πρακτική ασκηση, επίπεδο σπουδών.

Από τα λίγα που γνωρίζω είναι ότι το Πάντειο επικεντρώνεται πιο πολύ στην Κοινωνική Ψυχολογία, ενώ το ΕΚΠΑ στην Κλινική Ψυχολογία.

Το κακό με το Πάντειο είναι η οργάνωση. :/:

Επίσης, θα ήθελα να σου πω συγχαρητήρια για τη βαθμολογια που συγκέντρωσες!!!

Αρχικά Ευχαριστώ πολύ! Εγώ για κλινική Ψυχολογία ενδιαφέρομαι...δλδ ανοίγεις γραφείο Κ κάνεις ψυχανάλυση. Αυτο:P
Τώρα η κοινωνική ψυχολογία που ανταποκρίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αρχικά Ευχαριστώ πολύ! Εγώ για κλινική Ψυχολογία ενδιαφέρομαι...δλδ ανοίγεις γραφείο Κ κάνεις ψυχανάλυση. Αυτο:P
Τώρα η κοινωνική ψυχολογία που ανταποκρίνεται

Ό,τι θες για κλινική ψυχολογία στειλε πμ. Πάνω σε αυτό το αντικείμενο εξειδικεύεται η αδελφή μου.
Κλινικούς ψυχολόγους θα βρεις περισσότερους σε νοσοκομεία, δημόσιες δομές κλπ παρα σε γραφεία. :)
Δε ξερω τι εστι κοινωνική ψυχολογία. Υποθέτω ότι έχει σχέση με Οργανωσιακη Ψυχολογία ( ; ) και γενικότερα με υγιείς και φυσιολογικές καταστάσεις. Η Κλινική Ψυχολογία συνδέεται με την ψυχοπαθολογία και εξετάζει πιο βαριές περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ό,τι θες για κλινική ψυχολογία στειλε πμ. Πάνω σε αυτό το αντικείμενο εξειδικεύεται η αδελφή μου.
Κλινικούς ψυχολόγους θα βρεις περισσότερους σε νοσοκομεία, δημόσιες δομές κλπ παρα σε γραφεία. :)
Δε ξερω τι εστι κοινωνική ψυχολογία. Υποθέτω ότι έχει σχέση με Οργανωσιακη Ψυχολογία ( ; ) και γενικότερα με υγιείς και φυσιολογικές καταστάσεις. Η Κλινική Ψυχολογία συνδέεται με την ψυχοπαθολογία και εξετάζει πιο βαριές περιπτώσεις.

Ευχαριστώ πολύ...Πρέπει ν τ σκεφτώ πολυ

Το καλύτερο θα ηταν αν υπήρχε εδώ στο ischool Ένας φοιτητής του ΕΚΠΑ κ Ένας του Πάντειου να με διαφωτισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

cfgeorgia

Νεοφερμένος

Η cfgeorgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας, νέα υποψήφια φοιτήτρια εδώ.. έχω το ίδιο δίλημμα: ψυχολογία εκπα ή πάντειο. έψαξα τα μαθήματα και τις υπηρεσίες που προσφέρουν τα δύο πανεπιστήμια (πχ γυμναστηριο, σιτιση κλπ) και δεν παρατήρησα μεγάλες διαφορές. χρειάζομαι βοήθεια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Λοιπον..ψαχτηκα λιγο παραπανω..ρωτησα και γνωστούς και κατέληξα Εκπα.
Η θεία μ εργάζεται σε ενα κέντρο με ψυχολόγους και μ είπε ότι όταν δουν ότι οι κοπέλες (κυρίως κοπελες) έχουν τελειώσει την Πάντειο δεν ασχολούνται καν. Παίρνουν μόνο από Καποδιστριακό Γιατί έχει μεγαλύτερη εξειδίκευση. ..
Οπότε...;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cfgeorgia

Νεοφερμένος

Η cfgeorgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπον..ψαχτηκα λιγο παραπανω..ρωτησα και γνωστούς και κατέληξα Εκπα.
Η θεία μ εργάζεται σε ενα κέντρο με ψυχολόγους και μ είπε ότι όταν δουν ότι οι κοπέλες (κυρίως κοπελες) έχουν τελειώσει την Πάντειο δεν ασχολούνται καν. Παίρνουν μόνο από Καποδιστριακό Γιατί έχει μεγαλύτερη εξειδίκευση. ..
Οπότε...;ρ

ευχαριστώ πάρα πολύ! μου έδωσες μεγάλη βοήθεια! οι περισσότεροι μου έχουν προτείνει εκπα, οπότε σκέφτομαι να κατασταλάξω εκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
ευχαριστώ πάρα πολύ! μου έδωσες μεγάλη βοήθεια! οι περισσότεροι μου έχουν προτείνει εκπα, οπότε σκέφτομαι να κατασταλάξω εκεί. :)

Μελλοντική συμφοιτητρια δηλαδη:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cfgeorgia

Νεοφερμένος

Η cfgeorgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top