Ψυχολογία ΔΠΘ

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Στο Διδυμότειχο ανοίγει το νέο τμήμα Ψυχολογίας του ΔΠΘ από το 2021-22 .

Ναι ,και όμως .
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Πως και όχι στο Βόλο που έλεγαν;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Προς τι το "και ομως";Ποιο το προβλημα σου;
Θα απαντήσω εγώ σε αυτό. Βλέπω ότι και τα τμήματα Ψυχολογίας πολλαπλασιάζονται χωρίς να υπάρχει ανάγκη, όπως συμβαίνει με τα τμήματα που δίνουν δικαιώματα Φιλολόγου. Η αγορά εργασίας δεν μπορεί να απορροφήσει πλέον τόσους φιλολόγους. Αν ανοίξουν και άλλα τμήματα Ψυχολογίας, θα συμβεί κάτι αντίστοιχο και με τους ψυχολόγους.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Θα απαντήσω εγώ σε αυτό. Βλέπω ότι και τα τμήματα Ψυχολογίας πολλαπλασιάζονται χωρίς να υπάρχει ανάγκη, όπως συμβαίνει με τα τμήματα που δίνουν δικαιώματα Φιλολόγου. Η αγορά εργασίας δεν μπορεί να απορροφήσει πλέον τόσους φιλολόγους. Αν ανοίξουν και άλλα τμήματα Ψυχολογίας, θα συμβεί κάτι αντίστοιχο και με τους ψυχολόγους.
Δεν ξερεις ουτε εσυ ,ουτε εγω πως θα λειτουργησει.Ας περιμενουμε να βγει το ΦΕΚ.Μεχρις στιγμης το μονο που γνωριζουμε ειναι η αποφαση της Συγκλητου του ΔΠΘ.Απομενουν πολλα να νομοθετηθουν .Μπορει να γινει ανακατανομη του ηδη υπαρχοντος αριθμου φοιτητων που παιρνουν καθε χρονο τα υπολοιπα τμηματα ψυχολογιας.Δηλ.αν υπαρχουν π.χ 3 τμηματα που παιρνουν 200 νεους το χρονο,τοτε μπορει να υπαρξουν 4 τμηματα με 150 το χρονο.Κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου για τον κορεσμο.Μακαρι επαγγελματικα δικαιοματα Φιλολογων να ειχαν μονο οι καθαρες σχολες Φιλολογιας!!Αν δεν μεπει η βαση του 10 και αν δεν μειωθει στο μισο ο αριθμος των εισακτεων στα Πανεπιστημια με παραλληλη στηριξη της Τεχνικης και Επαγγελματικης εκπαιδευσης δεν γινεται τιποτα!!Ξεκαθαρισμα απ οτο Γυμνασιο σε Ανωτατη και Τεχνοεπαγγελματικη και αποσυμφορηση των Παενεπιστημιων !!Μην ξεχνας ομως πως υπαρχουν και αλλοι λογοι που κρατανε πολλες σχολες ανα την Ελλαδα.Στηριξη της τοπικης κοινωνιας,εθνικοι λογοι κ.λ.π που επιβαλουν την δημιουργια καποιων τμηματων.Ειδικα για το ακριτικο μας Διδυμοτειχο,υπαρχουν εθνικοι λογοι και κατ εμε μακαρι να του εδιναν αλλες 5 σχολες.Μην ξεχνας οτι απο το Διδυμοτειχο απο του χρονου παιρνουν την Νοσηλευτικη σχολη που λειτουργουσε εκει και την πανε Αλεξανδρουπολη.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@jim2015 Η ιστορια ειναι γνωστή κι την έχουμε μάθει πολυ καλα πλέον .

Οι πρόεδροι και των τεσσάρων τμημάτων
είχαν ηδη εκφράσει τις αντιρρήσεις τους ως προ τη δημιουργία νέων τμημάτων.
Ο λόγος ; Απλούστατος , "δεν υπάρχει ανάγκη νέων ψυχολόγων , απαξιώνεται το πτυχίο" .

Δηλαδή πρέπει να μειώνεται η αξία ενος πτυχιου για να ενισχύονται οι τοπικές οικονομίες και τα ακριτικά μέρη ;

Το ίδιο ακριβώς έγινε με τα φιλολογικά και ιστορικά τμήματα .

Το να γίνει μείωση των εισακτέων και να γίνει ανατανομη ,μακάρι αλλα προσωπικά το έχω μάθει το παραμύθι .

Εξάλλου ανάγκη για μείωση εισακτέων υπήρχε πολυ πριν την δημιουργία πλέον( 3) νέων τμημάτων και η Ν.Δ υποτίθεται αυτό θα εκανε.

Γι αυτό ειπαν οτι ανέστειλαν τη δημιουργία του τμήματος ψυχολογίας στο Βόλο και ότι θα προχωρούσαν σε μείωση των εισακτέων σε όλα τα τμήματα( πράγμα που δεν έγινε λόγω covid)

Ο συλλογισμός του " ενισχυω ένα μέρος με την ίδρυση ενός τμήματος που πουλάει" ειναι ακριβώς οτι έγινε με τα φιλολογικά , τα ιστορικά και τα παιδαγωγικά τμήματα .

Και κάποια στιγμή απλα σταματάει να πουλάει ακριβώς γιατί η αύξηση των πτυχιούχων δεν ειναι τοσο αθωα κι απλη απόφαση .
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
@jim2015 Η ιστορια ειναι γνωστή κι την έχουμε μάθει πολυ καλα πλέον .

Οι πρόεδροι και των τεσσάρων τμημάτων
είχαν ηδη εκφράσει τις αντιρρήσεις τους ως προ τη δημιουργία νέων τμημάτων.
Ο λόγος ; Απλούστατος , "δεν υπάρχει ανάγκη νέων ψυχολόγων , απαξιώνεται το πτυχίο" .

Δηλαδή πρέπει να μειώνεται η αξία ενος πτυχιου για να ενισχύονται οι τοπικές οικονομίες και τα ακριτικά μέρη ;

Το ίδιο ακριβώς έγινε με τα φιλολογικά και ιστορικά τμήματα .

Το να γίνει μείωση των εισακτέων και να γίνει ανατανομη ,μακάρι αλλα προσωπικά το έχω μάθει το παραμύθι .

Εξάλλου ανάγκη για μείωση εισακτέων υπήρχε πολυ πριν την δημιουργία πλέον( 3) νέων τμημάτων και η Ν.Δ υποτίθεται αυτό θα εκανε.

Γι αυτό ειπαν οτι ανέστειλαν τη δημιουργία του τμήματος ψυχολογίας στο Βόλο και ότι θα προχωρούσαν σε μείωση των εισακτέων σε όλα τα τμήματα( πράγμα που δεν έγινε λόγω covid)

Ο συλλογισμός του " ενισχυω ένα μέρος με την ίδρυση ενός τμήματος που πουλάει" ειναι ακριβώς οτι έγινε με τα φιλολογικά , τα ιστορικά και τα παιδαγωγικά τμήματα .

Και κάποια στιγμή απλα σταματάει να πουλάει ακριβώς γιατί η αύξηση των πτυχιούχων δεν ειναι τοσο αθωα κι απλη απόφαση .
Δεν αντιλεγω.Ομως σκεψου οτι υπαρχουν εθνικοι λογοι ενισχυσης του ΔΠΘ και καποιων ακριτικων πολεων οπως το Διδυμοτειχο.Μιλαμε για τη Θρακη,μην την συγκρινεις με την Κεντρικη Ελλαδα!!Σιγουρα το πληθος σχολων και των εισακτεων απαξιωνει τα πτυχια και συμφωνω μαζι σου.Απλα ειμαι της αποψης ενισχυσης του ΔΠΘ για πολλους και διαφορους λογους και πανω απο ολα Εθνικους.Απομενει να δουμε τις τελικες αποφασεις.Ετσι για την ιστορια για να καταλαβεις,απο το Διδυμοτειχο παιρνουν το τμημα Νοσηλευτικης(αφου πρωτα το απαξιωσαν μη διοριζοντας μελη ΔΕΠ και με τη γελοια δικαιολογια οτι δεν υπαρχει Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο,λες και στη Σπαρτη που τοσα χρονια λειτουργει τμημα Νοσηλευτικης ΑΕΙ παρακαλω απο την ιδρυση του υπαρχει Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο και αφου τον τελευταιο χρονο μετα την καταργηση των ΤΕΙ το ενεταξαν σαν παραρτημα του ΔΙΠΑΕ 400 χιλιομετρα μακρυα και οχι στο ΔΠΘ με το νομο Γαβρογλου) και υποσχονται οτι θα δημιουργησουν 2 νεα τμηματα,Ψυχολογιας και Διατροφολογιας αν δεν κανω λαθος.Το Διδυμοτειχο και ολος ο Εβρος και η Θρακη δεν ειναι απλα "ενα μερος" αλλα η καρδια της Ελλαδας που δυστυχως δεν εχει εισπραξει τιποτα απο το Αθηνοκεντρικο κρατος ενω φυλαναι Θερμοπυλες!!Να περιμενουμε να δουμε πως θα αποτυπωθουν ολα αυτα σε ΦΕΚ.Και φυσικα να δουμε πως το ΔΠΘ θα υποστηριξει το νεο τμημα.Παντως απο προσωπικη μου εμπειρια πιστευω πως το ΔΠΘ εχει ολα τα φοντα να κανει τη νεα σχολη εφαμιλη ολων των υπολοιπων.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εδω δεν υπάρχουν δουλειές για όσους ψυχολόγους βγαίνουν από τα ήδη υπάρχοντα τμήματα και πηγαίνουν και ανοίγουν και άλλα... ασχολίαστο...
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
@jim2015 Η ιστορια ειναι γνωστή κι την έχουμε μάθει πολυ καλα πλέον .

Οι πρόεδροι και των τεσσάρων τμημάτων
είχαν ηδη εκφράσει τις αντιρρήσεις τους ως προ τη δημιουργία νέων τμημάτων.
Ο λόγος ; Απλούστατος , "δεν υπάρχει ανάγκη νέων ψυχολόγων , απαξιώνεται το πτυχίο" .

Δηλαδή πρέπει να μειώνεται η αξία ενος πτυχιου για να ενισχύονται οι τοπικές οικονομίες και τα ακριτικά μέρη ;

Το ίδιο ακριβώς έγινε με τα φιλολογικά και ιστορικά τμήματα .

Το να γίνει μείωση των εισακτέων και να γίνει ανατανομη ,μακάρι αλλα προσωπικά το έχω μάθει το παραμύθι .

Εξάλλου ανάγκη για μείωση εισακτέων υπήρχε πολυ πριν την δημιουργία πλέον( 3) νέων τμημάτων και η Ν.Δ υποτίθεται αυτό θα εκανε.

Γι αυτό ειπαν οτι ανέστειλαν τη δημιουργία του τμήματος ψυχολογίας στο Βόλο και ότι θα προχωρούσαν σε μείωση των εισακτέων σε όλα τα τμήματα( πράγμα που δεν έγινε λόγω covid)

Ο συλλογισμός του " ενισχυω ένα μέρος με την ίδρυση ενός τμήματος που πουλάει" ειναι ακριβώς οτι έγινε με τα φιλολογικά , τα ιστορικά και τα παιδαγωγικά τμήματα .

Και κάποια στιγμή απλα σταματάει να πουλάει ακριβώς γιατί η αύξηση των πτυχιούχων δεν ειναι τοσο αθωα κι απλη απόφαση .
Η ιδρυση νεων τμηματων δε γίνεται μονο για να ενισχυθουν οι τοπικες οικονομιες και τα ακριτικα μερη αλλα κυριως και για να βολευτουν ορισμενοι ειτε στις γραμματειες ειτε ως καθηγητες Πανεπιστημιου.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εδω δεν υπάρχουν δουλειές για όσους ψυχολόγους βγαίνουν από τα ήδη υπάρχοντα τμήματα και πηγαίνουν και ανοίγουν και άλλα... ασχολίαστο...
Το ιδιο ισχυει για ολες τις ειδικοτητες.Αν η Παενπιστημιακη εκπαιδευση ανταποκρινοταν στις πραγματικες αναγκες της αγορας εργασιας,τοτε οι μισες σχολες και παραπανω θα εκλειναν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η ιδρυση νεων τμηματων δε γίνεται μονο για να ενισχυθουν οι τοπικες οικονομιες και τα ακριτικα μερη αλλα κυριως και για να βολευτουν ορισμενοι ειτε στις γραμματειες ειτε ως καθηγητες Πανεπιστημιου.
Μπορει αυτο να ισχυει,αλλα στην συγκεκριμμενη περιπτωση του Διδυμοτειχου δεν ισχυει και εχω απορια πως θα μπορεσει να βρει το ΔΠΘ 1-15 καθηγητες μελη ΔΕΠ και 2-5 διοικητικους να υποστηριξει τη σχολη.Δεν εινα ευκολο ο καθηγητης να πεισθει να διδαξει σε μια σχολη του Β.Εβρου.Μακαρι να βρεθουν και ας βολευτουν!!!Αυτο θα σημαινει πως 10 η 15 ατομα θα δραστηριοποιηθουν επαγγελαμτικα στη σχολη,θα μεινουν σε μια περιοχη που ειναι διπλα στο ποταμι και κινδυνευει απο ερημωση!!Εχουμε πολλα παραδειγματα ιπταμενων καθηγητων σε πανεπιστημιακες σχολες της Θρακης!!Εγω θα πω ενα μεγαλο μπραβο,εστω και αν ειναι να βολευουν καποιοι οπως λες,αν και αυτο δεν ισχυει με τιποτα!!Αυτο που λες ξερουμε ολοι πολυ καλα που γινεται!!Η Νοσηλευτικη σχολη Διδυμοτειχου τα τελευταια χρονια εκανε ενα σωρο διαγωνισμους για μελη ΔΕΠ και δεν ανταποκρινοταν κανεις!!Το αποτελεσμα ηταν να χαθει απο τη συγκεριμμενη πολη!!Αν εινα ινα μην ερημωσει η παραμεθοριος και ειδικα ο Β.Εβρος 20 σχολες να ανοιξουν παραπανω!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το ιδιο ισχυει για ολες τις ειδικοτητες.Αν η Παενπιστημιακη εκπαιδευση ανταποκρινοταν στις πραγματικες αναγκες της αγορας εργασιας,τοτε οι μισες σχολες και παραπανω θα εκλειναν.

Πίστεψέ με, έχω αρκετούς γνωστούς που έχουν τελειώσει ψυχολογια και ξέρω ότι η πιθανότητα να βρεις μια δουλεια αμέσως μολις τελειώσεις την συγκεκριμένη σχολή, χωρίς μεταπτυχιακό είναι από λιγοστή έως απίθανη. Δεν ξέρω τι σπουδάζεις, αλλα στα περισσότερα πχ πολυτεχνικά τμήματα, αν και είναι δυσκολη η κατάσταση, δεν είναι τόσο χάλια. Πολλοί συμφοιτητές μου, όπως και εγώ, δουλεύουν στο αντικείμενό τους χωρίς να έχουν πάρει καν πτυχίο. Ναι, δεν λέω, χωρίς καλό μισθό κτλ κτλ αλλά τουλάχιστον κάτι βρίσκεις και αποκτάς προϋπηρεσία. Από την ψυχολογία είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις αυτό. Αλλά μιας και το έθεσες το ζήτημα, ναι, είναι αλήθεια ότι πολλά τμήματα πρέπει να κλείσουν.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Πίστεψέ με, έχω αρκετούς γνωστούς που έχουν τελειώσει ψυχολογια και ξέρω ότι η πιθανότητα να βρεις μια δουλεια αμέσως μολις τελειώσεις την συγκεκριμένη σχολή, χωρίς μεταπτυχιακό είναι από λιγοστή έως απίθανη. Δεν ξέρω τι σπουδάζεις, αλλα στα περισσότερα πχ πολυτεχνικά τμήματα, αν και είναι δυσκολη η κατάσταση, δεν είναι τόσο χάλια. Πολλοί συμφοιτητές μου, όπως και εγώ, δουλεύουν στο αντικείμενό τους χωρίς να έχουν πάρει καν πτυχίο. Ναι, δεν λέω, χωρίς καλό μισθό κτλ κτλ αλλά τουλάχιστον κάτι βρίσκεις και αποκτάς προϋπηρεσία. Από την ψυχολογία είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις αυτό. Αλλά μιας και το έθεσες το ζήτημα, ναι, συμφωνώ, πολλά τμήματα πρέπει να κλείσουν.
Δεν διαφωνω μαζι σου.Σιγουρα υπαρχει μεγαλο προβλημα αποκαταστασης.Τι να πουν οι φιλολογοι;Ο τελευταιος που διοριστικε φετος σαν αναπληρωτης ειχε 60τοσα μορια ΑΣΕΠ.(καπου 35χιλιαδες ειχαν υποβαλει αιτησεις για να μπουν στους πινακες.Αλλοι τοσοι δεν υπαβαλαν καν)Αυτα μαζευονται μονο με καλο βαθμο πτυχιου,2 μεταπτυχιακα,ενα σεμιαναριο 7μηνο η 9μηνο,ενα ECDL και 2 ξενες γλωσσες οριακα!!!Πως θα μαζεψουν τοσα μορια οι νεοι φιλολογοι,και να μπορεσουν να συναγωνιστουν αυτους που προηγουνται με τα μορια προυπηρεσιας;Και πανω απο 20 σχολες δινουν δικαιωματα ΠΕ02!!Τωρα τι σχεση εχει καποιος με δικαωματα φιλολογου,οταν στη σχολη του δεν εχει κανει ουτε Αρχαια,ουτε Λατινικα,ειναι αλλο θεμα!!Για την συγκεκριμμενη περιπτωση παντως της ιδρυσης νεου τμηματος,θελω να πιστευω πως θα γινει ανακατανομη του ιδιου αριθμου εισακτεων.Ειδωμεν!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top