Ψάχνω λογοτεχνικά βιβλία στα Γερμανικά, ώστε να μάθω καλύτερα τη γλώσσα. Ποια έχετε να προτείνετε;

g_i_a_n_n_i_s_

Νεοφερμένος

Ο g_i_a_n_n_i_s_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα! Κάνω γερμανικά επιπέδου γ1 και θα ήθελα να ρωτήσω για λογοτεχνικά βιβλία, μέσω των οποίων θα μπορώ να βελτιώσω τα γερμανικά μου. Έχω διαβάσει online λογοτεχνικά κείμενα, αλλά ψάχνω και για ένα βιβλίο (εφηβικό κατά προτίμηση) που θα μπορούσα να παραγγείλω, για να διαβάσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έστω αν ξέρετε κάποιον εκδοτικό οικο (εκτός hueber, Καραμπάτζος)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Έστω αν ξέρετε κάποιον εκδοτικό οικο (εκτός hueber, Καραμπάτζος)

Στην Ομήρου, κοντά στο παλιό κτίριο του Goethe υπάρχει ένα γερμανικό βιβλιοπωλείο με πληθώρα γερμανικών τίτλων - Deutsche Buchhandlung, έχουν και σελίδα στο facebook. Για εφηβική λογοτεχνία δεν έχω κάτι κατά νου, πάντως κάτι που βοήθησε εμένα αρκετά ήταν η ποιητική συλλογή Ύμνοι στην Νύχτα του Novalis που κυκλοφορεί και σε δίγλωσση έκδοση (ελληνικά-γερμανικά) και σε συμβατικά βιβλιοπωλεία.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα! Κάνω γερμανικά επιπέδου γ1 και θα ήθελα να ρωτήσω για λογοτεχνικά βιβλία, μέσω των οποίων θα μπορώ να βελτιώσω τα γερμανικά μου. Έχω διαβάσει online λογοτεχνικά κείμενα, αλλά ψάχνω και για ένα βιβλίο (εφηβικό κατά προτίμηση) που θα μπορούσα να παραγγείλω, για να διαβάσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


C1 στα Γερμανικά από τα 15 ; Εύγε.

Εδώ μπορείς να βρείς μια λίστα https://www.mitakosbooks.gr/germanika/logotechnika-vivlia

Μεταξύ άλλων έχει το Harry Potter στα Γερμανικά,Anne Frank κλπ
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω την χρησιμότητα και την αξία που είχε το Β1 Goethe και στην ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό εαν κάποιος γνωρίζει. Συγνώμη εαν κάνω μια τέτοια ερώτηση σε λάθος συζήτηση άλλα ειμαι καινούργιος στην ¨παρέα¨ και δεν έβρισκα κάποια άλλη σχετική συζήτηση.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω την χρησιμότητα και την αξία που είχε το Β1 Goethe και στην ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό εαν κάποιος γνωρίζει. Συγνώμη εαν κάνω μια τέτοια ερώτηση σε λάθος συζήτηση άλλα ειμαι καινούργιος στην ¨παρέα¨ και δεν έβρισκα κάποια άλλα σχετική συζήτηση.

B1 aka Μέτρια Γνώση δεν έχει σχεδόν καμία αξία ειδικά στο εξωτερικό και δεν αναγνωρίζεται στον ΑΣΕΠ.Θές Β2 τουλάχιστον.Με το Β1 απλά εμπλουτίζεις το βιογραφικό σου.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
B1 aka Μέτρια Γνώση δεν έχει σχεδόν καμία αξία ειδικά στο εξωτερικό και δεν αναγνωρίζεται στον ΑΣΕΠ.Θές Β2 τουλάχιστον.Με το Β1 απλά εμπλουτίζεις το βιογραφικό σου.
Αλήθεια δεν αναγνωρίζεται στον ΑΣΕΠ? Είχα την εντύπωση πως αναγνωριζόταν καθώς και ο πατέρας μου είχε το αντιστοιχο πτύχιο και ως δημόσιος υπάλληλος του αναγνωριζόταν
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Βέβαια εξαρτάται και το επάγγελμα που σε ενδιαφέρει.

Απο ένα άρθρο που βρήκα. https://euromedicals.de/gr/2015/03/11/β1-στα-γερμανικα/

Μπορώ να απασχοληθώ επαγγελματικά και με Β1;
Οι Νοσηλευτές/τριες και Τεχνολόγοι Ακτινολόγοι με επίπεδο (γενικών) γερμανικών Β1 έχουν τη δυνατότητα να απασχοληθούν επαγγελματικά μόνο σε μερικά κρατίδια της Γερμανίας. Τα περισσότερα κρατίδια απαιτούν Β2 (γενικών γερμανικών) την ημέρα υποβολής της αίτησης για την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος. Υπάρχει όμως η δυνατότητα να ξεκινήσει κάποιος/α την εργασιακή απασχόληση με Β1 ως βοηθός νοσηλευτή ή έμμισθη πρακτική εξάσκηση MTRA (Τεχνολόγος Ακτινολόγος), σύμφωνα με την Οδηγία της ΕΕ παρ.31 2005/36/ΕΚ (Richtlinie 2005/36/EG §31), κάνοντας παράλληλα μαθήματα Β2. Αφού ολοκληρωθεί το Β2 λαμβάνει την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος από την αρμόδια υπηρεσία υγείας και συνεχίζει αυτόματα ως Νοσηλευτής/τρια ή MTRA στον ίδιο εργοδότη (χωρίς νέο συμβόλαιο).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλήθεια δεν αναγνωρίζεται στον ΑΣΕΠ? Είχα την εντύπωση πως αναγνωριζόταν καθώς και ο πατέρας μου είχε το αντιστοιχο πτύχιο και ως δημόσιος υπάλληλος του αναγνωριζόταν

Το B1 απ'οτι γνωρίζω εδώ και λίγα χρόνια δεν αναγνωρίζεται σε καμία γλώσσα από τον ΑΣΕΠ.Παλιότερα έδινε 10 μόρια.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Βέβαια εξαρτάται και το επάγγελμα που σε ενδιαφέρει.

Απο ένα άρθρο που βρήκα. https://euromedicals.de/gr/2015/03/11/β1-στα-γερμανικα/

Μπορώ να απασχοληθώ επαγγελματικά και με Β1;
Οι Νοσηλευτές/τριες και Τεχνολόγοι Ακτινολόγοι με επίπεδο (γενικών) γερμανικών Β1 έχουν τη δυνατότητα να απασχοληθούν επαγγελματικά μόνο σε μερικά κρατίδια της Γερμανίας. Τα περισσότερα κρατίδια απαιτούν Β2 (γενικών γερμανικών) την ημέρα υποβολής της αίτησης για την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος. Υπάρχει όμως η δυνατότητα να ξεκινήσει κάποιος/α την εργασιακή απασχόληση με Β1 ως βοηθός νοσηλευτή ή έμμισθη πρακτική εξάσκηση MTRA (Τεχνολόγος Ακτινολόγος), σύμφωνα με την Οδηγία της ΕΕ παρ.31 2005/36/ΕΚ (Richtlinie 2005/36/EG §31), κάνοντας παράλληλα μαθήματα Β2. Αφού ολοκληρωθεί το Β2 λαμβάνει την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος από την αρμόδια υπηρεσία υγείας και συνεχίζει αυτόματα ως Νοσηλευτής/τρια ή MTRA στον ίδιο εργοδότη (χωρίς νέο συμβόλαιο).
εγώ βρήκα αυτό για τον ΑΣΕΠ https://ils.edu.gr/ptychia-germanikon/
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Συνημμένα

  • document.pdf
    1,021.2 KB · Εμφανίσεις: 110

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ισχυε παλιά.Πλέον σε προκηρύξεις που βρίσκω πχ επισυναπτόμενο αρχείο σελ.683 δεν αναγνωρίζεται.
ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο που διαθέσατε. Είχα δωσει το συγκεκριμένο πτυχίο πριν 3 χρόνια(2α γυμνασίου) και ήταν άρκετα απαιτητικό για κάποιον που δεν διάβαζε σπίτι παραμόνο ότι έκανε στο φροντηστήριο. Εν τέλη το πήρα την πρώτη φόρα έχασα μόνο το lesen για μια απάντηση(17/18) και την επόμενη φόρα το πήρα. Πιστεύω ότι εαν δεν έχει και κάποια αναγνωρισιμότητα το πτυχίο είναι πεταμένα λεφτά διότι και πρακτικά θυμάμαι ελάχιστα πράγματα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο που διαθέσατε. Είχα δωσει το συγκεκριμένο πτυχίο πριν 3 χρόνια(2α γυμνασίου) και ήταν άρκετα απαιτητικό για κάποιον που δεν διάβαζε σπίτι παραμόνο ότι έκανε στο φροντηστήριο. Εν τέλη το πήρα την πρώτη φόρα έχασα μόνο το lesen για μια απάντηση(17/18) και την επόμενη φόρα το πήρα. Πιστεύω ότι εαν δεν έχει και κάποια αναγνωρισιμότητα το πτυχίο είναι πεταμένα λεφτά διότι και πρακτικά θυμάμαι ελάχιστα πράγματα.

Δεν είναι ακριβώς πεταμένα λεφτά...μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις που απέκτησες και να τις επεκτείνεις για να πάρεις Β2.Επιπλέον ανάλογα με το επάγγελμα που σε ενδιαφέρει σε ορισμένα κρατίδια της Γερμανίας ίσως αναγνωρίζεται.Οπωσδήποτε το να γνωρίζεις μια δεύτερη γλώσσα εκτός από τα Αγγλικά είναι σημαντικό στο βιογραφικό σου.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς πεταμένα λεφτά...μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις που απέκτησες για να πάρεις Β2.Επιπλέον ανάλογα με το επάγγελμα που σε ενδιαφέρει σε ορισμένα κρατίδια της Γερμανίας ίσως αναγνωρίζεται.Οπωσδήποτε το να γνωρίζεις μια δεύτερη γλώσσα εκτός από τα Αγγλικά είναι σημαντικό στο βιογραφικό σου.
Πεταμένα λεφτά δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο όσα έδωσα για το πτυχίο, αλλά κυρίως τα λεφτά του φροντηστηρίου. Από όσο θυμάμαι έκανα 4 με 5 χρόνια και ούτε θέλω να φανταστώ πόσο λεφτά δώθηκαν. Για β2 δεν μπήκα καν στην διαδικασία να το σκεφτώ, καθώς ποτέ πραγματικά δεν μου άρεσαν τα γερμανικά και για να δώσεις ένα τέτοιο πτυχίο πρέπει να αγαπάς την γλώσσα και να είσαι πρόθυμος να διαθέσεις πολύ χρόνο για την προετοιμασία του. Έτσι κ αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου στο προσεχής μέλλον να πηγαίνω στην γερμανία για εργασία αλλά η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις.
 

g_i_a_n_n_i_s_

Νεοφερμένος

Ο g_i_a_n_n_i_s_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολυ όλους !!!!!!!!!!
Βρήκα βιβλίο και θα το παραγγείλω!!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πεταμένα λεφτά δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο όσα έδωσα για το πτυχίο, αλλά κυρίως τα λεφτά του φροντηστηρίου. Από όσο θυμάμαι έκανα 4 με 5 χρόνια και ούτε θέλω να φανταστώ πόσο λεφτά δώθηκαν. Για β2 δεν μπήκα καν στην διαδικασία να το σκεφτώ, καθώς ποτέ πραγματικά δεν μου άρεσαν τα γερμανικά και για να δώσεις ένα τέτοιο πτυχίο πρέπει να αγαπάς την γλώσσα και να είσαι πρόθυμος να διαθέσεις πολύ χρόνο για την προετοιμασία του. Έτσι κ αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου στο προσεχής μέλλον να πηγαίνω στην γερμανία για εργασία αλλά η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις.

Επρεπε να έκανες Ιταλικά τότε ή κάποια άλλη γλώσσα αφού δεν σου άρεσαν τα Γερμανικά και δεν είχες ως στόχο να εργαστείς στην Γερμανία.Εγώ σκέφτομαι εκτός από τα Αγγλικά να αρχίσω και Ιταλικά .
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Για λογοτεχνικά βιβλία για Γ1 θα πρότεινα να διαβάσεις είτε κάτι που έχεις ξαναδιαβάσει για αρχή μιας και θα σου είναι πιο εύκολο (και Χάρι Πότερ πχ αν σου αρέσει δεν είναι κακή ιδέα) είτε και μικρές ιστορίες/διηγήματα είναι κάτι που εμένα με είχε βοηθησει.
Μπορείς να βρεις και αρκετό υλικό online και να κατεβάσεις αν δεν σε ενοχλεί το ηλεκτρονικό.
Από εφηβικά στα γερμανικά ξέρω το rubinrot που είναι σειρά με τρία βιβλία, δεν ξέρω βέβαια ακριβώς τι είδος διαβάζεις.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Επρεπε να έκανες Ιταλικά τότε ή κάποια άλλη γλώσσα αφού δεν σου άρεσαν τα Γερμανικά και δεν είχες ως στόχο να εργαστείς στην Γερμανία.Εγώ σκέφτομαι εκτός από τα Αγγλικά να αρχίσω και Ιταλικά .
Η κλασικότατη ελληνική νοοτροπία οτι μετά τα αγγλικά πρεπεί το παιδί να μάθει είτε γαλλικά είτε γερμανικά επιβάλθηκε έμμεσα και σε έμενα. Βέβαια απτα δύο προτίμησα τα γερμανικά γιατί το άκουσμα της γαλλικής γλώσσας μου ήταν τελείως αδιάφορο και ανεπιθύμητο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top