Χωρίς σχολικά βιβλία από Σεπτέμβρη

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
είμαστε απο τα καλά κράτη.Σε αυτούς τους τομείς που έπρεπε να δίνεται η περισσότερη έμφαση για την βελτίωση της χώρας,αυτούς τους τομείς παραμελεί με πολύ βλακώδες τρόπο αυτό το ανίκανο κράτος.Πιστεύω ότι τα χειρότερα έπονται λόγω της οικονομικής κρίσης.
Πάντως με φωτοτυπίες και CD δεν μπορεί να γίνει δουλειά καθώς η ύλη πρέπει να βρίσκεται ενιαία σε ένα βιβλίο και ο υπολογιστής(τουλάχιστον για μένα) είναι ακατάλληλος για διάβασμα επειδή σε κουράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
κλαίγονται για τα σχολικά βιβλία...όταν οι περισσότεροι μαθητές τα χρησιμοποιούν για οτιδήποτε άλλο εκτός από διάβασμα!

εμένα για παράδειγμα, σε κανένα σχολικό βιβλίο δεν έχει υπάρχει εξώφυλλο..επειδή τα ξέσκισα από το πολύ διάβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Άλλο τι κάνουν οι περισσότεροι, άλλο τι κάνει το παιδί που γράφει εδώ.
Αυτά που λέει ο καθένας δεν αντικατοπτρίζουν απαραίτητα αυτούς που τα 'χουν αραχνιασμένα στη γωνία. :P

Και μένα μου φεύγουν τα εξώφυλλα. -.-
Μου τυχαίνουν πάντα αυτά που είναι ήδη τσαλακωμένα ή λίγο σκισμένα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εγώ, η ντροπή της εκπαίδευσης, ζωγράφιζα τα εξώφυλλα. Θυμάμαι είχα μια Αρχή Οικονομίας...πππς, έμοιαζε ψηφιδωτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxim

Δραστήριο μέλος

Η {Fucking Dreamer} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Καλα εγω δεν μπορω να πιστευσω οτι ζουμε σε μια χωρα οπου η εκπαιδευση μπενει σε δευτερη μοιρα απο τα συμφεροντα μερικον σε περιπτοση εκλογων.Το συστημα ειναι αθλιο ελπιζω να μην εχουμε εκλογες γιατι τοτε... θα πουμε το βιβλιο βιβλιακι οπως λεει και η φιλη αδαμαντια52071.

τουλάχιστον τα βάλαν σε ψηφιακό αρχείο. κάτι ειναι και αυτο
ποια ειναι η σελιδα ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έχω απογοητευτεί. Η ελληνική παιδεία κατηφορίζει. Έχω αγχωθεί για το πώς θα είναι φετινή σχολική χρονιά χωρίς τα βιβλία μας. Ειδικά στα θεωρητικά μαθήματα που λογικά πρέπει να δουλεύουμε με κείμενα, λεξιλόγιο και σημειώσεις, πώς θα τα βγάλουμε πέρα; Αδυνατώ να πιστέψω πως με τα cd και τις φωτοτυπίες θα μπορέσουμε να δουλέψουμε. Κάθε άλλο, θα αλλοιωθεί περισσότερο η χρονιά. Τα μαθηματικά; Τι θα κάνουμε με αυτά; Η χρονιά θα είναι πολύ δύσκολη σίγουρα. Και αυτό είναι μόνο η αρχή...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrbobe

Νεοφερμένος

Ο mrbobe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα θα εκφράσω μια γνώμη : εμείς οι έλληνες δύσκολα τις παίρνουμε τις αλλαγές. Είναι ωραίο να λαμβάνεις παραφουσκωμένα επιδόματα και προνόμια αλλά όταν έρχεται η ώρα της λιτότητας και όλες αυτές οι αυθαιρεσίες πρέπει να μηδενιστούν ξαφνικά ξεσηκωνόμαστε να διεκδικήσουμε κάτι που κανονικά δε μας άνηκε!!

Έτσι λοιπόν και με τα βιβλία. Η κατάσταση σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια είναι η εξής. Η κυβέρνηση προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί παίρνοντας παράδειγμα ξένα πρότυπα ( καλά κάνουν!!), όμως στην αντιγραφή ξεχνάνε μερικές αράδες και όλο το σκονάκι οδηγεί στη καταστροφή παρά στη πρόοδο. Αυτο που λείπει εδώ είναι η παιδεία γύρω απο τις νέες πηγές πληροφοριών όπως επίσης και οι ίδιοι οι υπολογιστές. Διάβασα στο Βήμα.gr το σχετικό άρθρο και απο κάτω παρατήρησα ένα σχόλια μητέρας προφανώς που εξέφραζε μια εύλογη ερώτηση: ''Θα πηγαίνω τα παιδιά μου στο ιντερνετ καφέ να διαβάζουν?"". Ακούγεται αστείο αλλά είναι τραγικό. Παρόλο που η πλειοψηφία των νοικοκυριών έχει κάποια πρόσβαση στο ιντερνετ υπάρχει και 'ενας μικρός πληθησμός, κυρίως οικογενειών που κατοικούν στις επαρχίες αλλά και σε φτωχές συνοικίες , ο οποίος δεν μπορεί να αντέξει οικονομικά την αγορά ενός pc αλλά το κράτος τον αναγκάζει θέλωντας και μη. Για να μη μιλήσω για τους γονείς της ...παλιάς σχολής που παραμένουν ακάθεκτοι στη προοπτική απόκτησης τεχνολογικών συσκευών επιμένωντας στην αρχαία αλλά καλή εγκυκλοπαίδεια στη καθαρεύουσα.

Φυσικά όλα οφείλονται στην αποτυχία του υπουργείου να συντονιστεί ( πράγμα όχι πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα) φτάνοντας στο σημείο να εκδίδει έκτακτα dvd με τα σχολικά βιβλία κτλ. Αλλά ακόμα και εάν επρόκειτο για μια σταδιακή υποχώρηση απο τα έντυπα βιβλία τότε μάλλον η αξιολάτρευτη κυβερνησή μας τα έκανα για μια ακόμα φορά θάλασσα ( μυρίζομαι και εγώ εκλογές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
(ναι ναι και πάλι διάβασα όλες τις σελίδες. μαζοχισμός στο φουλ :Ρ)

δεν θέλω να ξαναλέω αυτά που ήδη έχουν ειπωθεί. απλά κρίμα παιδιά. πολύ κρίμα. όλη η χρονιά θα πάει χαμένη. χαμός με το τι θα γίνει με τα βιβλία, απεργίες απο πλευρά καθηγητών, απεργίες και οι λεωφοριατζήδες επειδή δεν τους πληρώνουν (εμείς παμε με σχολικά στο σχολείο :\ κάτσε μετά να πληρώνεις για το αστικό κάθε μέρα και να γίνεσαι σαρδέλα μέσα στο λεωφορείο επειδή δεν χωράμε :\), συνεπώς καταλήψεις και πορείες και από εμάς.

πείτε μου τώρα. για τα βιβλία δεν υπάρχουν λεφτά. να σας πω που πήγαν??? πήγαν στα νετμπουκ που κατά τη γνώμη μου δεν μας χρησιμεύουν ιδιαίτερα και στην τσέπη του παπανδρέου. αν είχε αυτός και η διαμαντοπούλου παιδί στην ηλικία μας ίσως να έβλεπαν τα πράγματα διαφορετικά... τι να πεις. μόνο να ελπίζουμε μπορούμε ότι τα πράγματα δεν θα γινουν χειρότερα (βασικα, μπορούν να γίνουν και χειρότερα???)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδιά τι συζητάμε?
μπορει κανείς να διαβάσει σοβαρα από τον υπολογιστή?
αλλά να ψαξεις κατι μια πληροφορια κάτι και άλλο να'σαι καρφωμενος και να προσπαθεις να μάθεις ιστορια απο τον υπολογιστη χωρίς να μπορείς να σημειώσεις και να σε τσούζουν τα μάτια...η κατάσταση είναι τραγική
και όσοι δεν εχουν υπολογιστες?
αφου πας να εκσυγχρονισεις την παιδεια μοιρασε και υπολογιστες...αλλα τι εκσυγχρονισμος...προχειρη λύση αναγκης ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
μακάρι να ήταν μόνο τα βιβλία το πρόβλημα..στην μέση εκπαίδευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ποια ειναι η σελιδα ?:hmm:
εδώ https://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/auth/listfaculte.php
[...]πήγαν στα νετμπουκ που κατά τη γνώμη μου δεν μας χρησιμεύουν ιδιαίτερα και στην τσέπη του παπανδρέου.
:confused: hell not.. Το ότι δε γίνεται (σωστή) χρήση δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα.. Ίσα κι ίσα, τωρα χωρίς τα βιβλία εμείς με τα νετμπουκ έχουμε και προγράμματα που μπορούν να μας βοηθήσουν. Thanks God coz you created me in 1997. Εγώ πάλι είμαι το ηλίθιο της υπόθεσης που i really like την ιδέα να μην κουβαλάμε βιβλία και μόνο μερικα CD το πολύ μέχρι 500g ? Τα μόνα παιδιά που πρέπει να λυπάστε είναι αυτά του Δημοτικού και κανενός άλλου, ούτε καν των παιδιών της Γ' Λυκείου.
Πάντα μπορούν!;)
Διαμαντοπούλου είναι αυτή.. Εγώ την συμπαθώ.. Βρίσκω όμορφες τις αλλαγές της:inlove:

(hell yeah... Θέλω να καταστραφεί αυτό το κράτος):devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Από την άλλη έχουμε ακόμα να φάμε. Δόξα σοι η κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Φορος στο σουβλακι 23%.Και το φαγητο ειναι πολυτελεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εδώ https://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/auth/listfaculte.php

:confused: hell not.. Το ότι δε γίνεται (σωστή) χρήση δε σημαίνει ότι είναι άχρηστα.. Ίσα κι ίσα, τωρα χωρίς τα βιβλία εμείς με τα νετμπουκ έχουμε και προγράμματα που μπορούν να μας βοηθήσουν. Thanks God coz you created me in 1997. Εγώ πάλι είμαι το ηλίθιο της υπόθεσης που i really like την ιδέα να μην κουβαλάμε βιβλία και μόνο μερικα CD το πολύ μέχρι 500g ? Τα μόνα παιδιά που πρέπει να λυπάστε είναι αυτά του Δημοτικού και κανενός άλλου, ούτε καν των παιδιών της Γ' Λυκείου.

Διαμαντοπούλου είναι αυτή.. Εγώ την συμπαθώ.. Βρίσκω όμορφες τις αλλαγές της:inlove:

(hell yeah... Θέλω να καταστραφεί αυτό το κράτος):devil:
ωραια λογικη ρε. Εμεις εχουμε τα netbook αρα μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε και οι αλλοι στα @@ μας.Να κουβαλαμε cd ε? Αυτος που δεν εχει netbook τι στον που**ο θα κανει ? . Επισης, σωστο διαβασμα με ενα netbook ή pc ή οτιδηποτε ηλεκτρονικο αναδιαμφησβητητα δεν γινεται. Ο υπολογιστης αποσυντονιζει και κουραζει. Θα'θελα να σαι απο τους 96 αρηδες να γουσταρες πιο πολυ με την κατασταση με την υπεργαματη υλη σε αλγεβρα,φυσικη,χημεια να γουσταρες πιο πολυ οταν θα διαβαζες απο το netbook . Για ρωτα και τους υπολοιπους μαθητες γουσταρουν να διαβαζουν απο μια κωλοοθονη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
τότε για ποιο λόγο αγοράζουν όλα τα 10-15χρονα pc;
για τσόντες μήπως ή για την εκπόνηση καμίας διδακτορικής διατριβής; :hmm:

νομίζω ότι κάποτε σε αυτήν την χώρα των γελοίων, θα πρέπει να ξεφύγουμε από την μάθηση μέσα από στεγανά συγκεκριμένης ύλης, συγκεκριμένου βιβλίου, συγκεκριμένες σημειώσεις, συγκεκριμένο κλισέ τρόπο σκέψης μέσα σε στεγανά, φιλίες μέσα σε πλαίσια,..κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τότε για ποιο λόγο αγοράζουν όλα τα 10-15χρονα pc; για τσόντες μήπως; :hmm:

νομίζω ότι κάποτε σε αυτήν την χώρα των γελοίων, θα πρέπει να ξεφύγουμε από την μάθηση μέσα από στεγανά συγκεκριμένης ύλης, συγκεκριμένου βιβλίου, συγκεκριμένες σημειώσεις, συγκεκριμένο κλισέ τρόπο σκέψης μέσα σε στεγανά, φιλίες μέσα σε πλαίσια,..κτλ
Pc αγοραζουμε για να αναζητουμε πληροφοριες , επιπλεον γνωση. Στο κατω κατω κατσε ρε φιλε δεν τα πληρωνω με τους φορους μου τα βιβλια . Ε λοιπον θα τα απαιτησω μεχρι τελικης πτωσεως.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
τι πληροφορίες; η ΚΥΠ είστε;

ποτέ δεν έχω ακούσει Έλληνες να χρησιμοποιούν την τεχνολογία στην μάθηση!

ας μην κοροϊδεύομαστε άλλο..;) αφού όλοι γνωρίζουμε ότι οι σαββάληδες και οι πατάκηδες μονοπωλούν! στις προτιμήσεις των μαθητών
ποιος αντέχει να διαβάζει από τις βλακείες που μοιράζει το μπιπ ελληνικό δημόσιο, ως σχολικά βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι πληροφορίες; η ΚΥΠ είστε;

ποτέ δεν έχω ακούσει Έλληνες να χρησιμοποιούν την τεχνολογία στην μάθηση!

ας μην κοροϊδεύομαστε άλλο..;) αφού όλοι γνωρίζουμε ότι οι σαββάληδες και οι πατάκηδες μονοπωλούν! στις προτιμήσεις των μαθητών
ποιος αντέχει να διαβάζει από τις βλακείες που μοιράζει το μπιπ ελληνικό δημόσιο, ως σχολικά βιβλία;
ποιος σου ειπε οτι οι βοηθηματαδες δεν ξεσκιζονται να πουλανε μανιωδως βοηθηματα στον κοσμακη? Οταν λεω πληροφοριες εννοω γνωσεις εκτος του σχολικου επιπεδου αν δεν καταλαβες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
και από τις πολλές πληροφορίες...υπάρχουν αρκετοί φοιτητές που δεν ξέρουν...τριγωνομετρία και μπορεί να σπουδάζουν σε κάποια πολυτεχνική σχολή πολλών μορίων εισαγωγής! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top