Χρόνος ισχύoς πιστοποιητικών αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μα αν ειναι 10 τελευταιων ετων,αμα εσυ το πηρες στα 16 υπερκαλυπτεσαι πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
10 ετών ήταν η προκυρηξη που διαβασα. σε αλλα μπορει να ειναι και 5 ξερω γω, διαφερουν αυτα, δεν ειναι παντου τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
να ρωτησω αληθευει οτι θα μπει οριο ηλικιας στο προφισενσι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oχι μεχρι στιγμης δεν εχει ακουστει κατι τετοιο.
Αν και ο ΜΟ ηλικιας ειναι γυρω στα 23 παγκοσμιως,εμείς σαν φωστήρες το δινουμε απο τα 15 μας...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
ευχαριστω! απλως ετσι μου ειχε πει μια γνωστη μου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
10 ετών ήταν η προκυρηξη που διαβασα. σε αλλα μπορει να ειναι και 5 ξερω γω, διαφερουν αυτα, δεν ειναι παντου τα ιδια.
Νομίζω στο μαθηματικο ειναι 5 χρονια, αλλά μπορεί να παίζει και με τον καθηγητή...
-----------------------------------------
Μα αν ειναι 10 τελευταιων ετων,αμα εσυ το πηρες στα 16 υπερκαλυπτεσαι πιστευω.
δεν υπερκαλυπτεσε, γιατι το μεταπτυχιακο στα 26 σου θα το δωσεις και αν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πέρυσι που ήμουν Α λυκείου πήρα το Proficiency Cambridge (με Β!!! άσχετα αν εγώ δεν αισθάνομαι ότι ξέρω αγγλικά καθώς ούτε να συζητήσω τα καταφέρνω της προκοπής ούτε μπορώ να δω ταινία χωρίς υπότιτλους). Τέλος πάντων το θέμα μου είναι άλλο: Άκουσα ότι το Proficiency ισχύει μόνο για 2 χρόνια και μετά αν θέλεις να αναγνωριστεί πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις. Είναι αλήθεια αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Συμπάσχουσα. Δε λήγει τυπικά και νομίζω ότι μετράει αν θέλεις να εργαστείς κάπου. ΟΜΩΣ αν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακά θα δεις ότι τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητούν το πτυχίο να είναι πρόσφατο και πιο συγκεκριμένα το ΠΟΛΥ δύο χρόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ναι κι εγώ αυτό ξέρω. Συγκεκριμένα ένας γνωστός μου που πήγε έξω για μεταπτυχιακό ξαναέδωσε γιατί δεν τους άρεσε που το είχε πάρει από τα μαθητικά του χρόνια. Αλλά δεν έδωσε μόνο το προφίσιενσι αλλά και εισαγωγικές εξετασεις στα αγγλικά για το πανεπιστήμιο που θα πήγαινε. Εμείς κάνουμε τα πάντα για να το πάρουμε σε μικρή ηλικία και μετά σου λεν να το παιρνες τώρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
What will CPE do for you?

Cambridge ESOL is a department of the world-famous and historic University of Cambridge. Attaining one of its certificates is an achievement and a reward in itself. However, there are many other benefits to taking CPE:

  • a CPE certificate is valid for life, you never need to take the exam again
  • CPE is truly international, recognised around the world for business and study purposes
  • hundreds of employers, universities and government departments officially recognise CPE as proof of proficiency in English
  • CPE's 'Can Do' skills give you the confidence to use English in real situations.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην παίρνετε σοβαρά τις φήμες, ο κόσμος λέει ότι του έρθει στο κεφάλι. Όπως φαίνεται κάτι τελείως διαφορετικό ισχύει.

Αυτό που έχει σημασία είναι το ότι ένα πτυχίο είναι "καλύτερο", όταν είναι νεότερο. Στη πράξη δηλαδή, ο εργοδότης θα προτιμήσει αυτόν με πτυχίο στα Αγγλικά που το πήρε πριν 2 χρόνια ως φοιτητής παρά αυτόν που το πήρε ως μαθητής πριν από 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
παιδια δεν ειναι φημες αυτα!!! ειναι γεγονος οτι αν εχεις παρει το proficiency πανω απο 2 χρονια πριν κανεις αιτηση για μεταπτυχιακο, δεν αναγνωριζεται!! Αλλο τωρα αν μιλαμε για δουλεια. Εκει φανταζομαι ειναι οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Θα δίνουμε δηλαδή εξετάσεις κάθε 2 χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Απλα αν θες καποια πιστοποιηση για το εξωτερικο θα την δωσεις λιγο προτου κανεις την αιτηση.
Και χιλιες φορες να δωσεις IELTS or TOEFL παρα Cambridge CPE αν το θες για το εξωτερικο ΚΑΙ μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δηλαδή να δώσω το πτυχίο πριν πάω για μεταπτυχιακό; Κι αν θέλω να κάνω κι άλλο μεταπτυχιακό μετά από 5 χρόνια;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ναι κι εγώ αυτό ξέρω. Συγκεκριμένα ένας γνωστός μου που πήγε έξω για μεταπτυχιακό ξαναέδωσε γιατί δεν τους άρεσε που το είχε πάρει από τα μαθητικά του χρόνια. Αλλά δεν έδωσε μόνο το προφίσιενσι αλλά και εισαγωγικές εξετασεις στα αγγλικά για το πανεπιστήμιο που θα πήγαινε. Εμείς κάνουμε τα πάντα για να το πάρουμε σε μικρή ηλικία και μετά σου λεν να το παιρνες τώρα.....

Ακριβώς ρε γαμώτο, δε φαντάζεσαι ΠΟΣΟ με εξοργίζει αυτό. Χωρίς μακροπρόθεσμο σχέδιο, κοιτώντας απλώς γύρω μας να δούμε τι κάνουν οι άλλοι, σπεύδουμε να γιομίσουμε πτυχία αγγλικών και πιστοποιήσεις πληροφορικής, ξοδεύοντας χρήμα και πολύτιμο χρόνο εφηβικής ζωής. Μακάρι οι γονείς μας να ήταν πιο ενημερωμένοι και να μην παρασύρονταν τόσο πολύ από το άγχος τους "να μας τα προσφέρουν όλα". :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
παιδια δεν ειναι φημες αυτα!!! ειναι γεγονος οτι αν εχεις παρει το proficiency πανω απο 2 χρονια πριν κανεις αιτηση για μεταπτυχιακο, δεν αναγνωριζεται!! Αλλο τωρα αν μιλαμε για δουλεια. Εκει φανταζομαι ειναι οκ

Ισχύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ακριβώς ρε γαμώτο, δε φαντάζεσαι ΠΟΣΟ με εξοργίζει αυτό. Χωρίς μακροπρόθεσμο σχέδιο, κοιτώντας απλώς γύρω μας να δούμε τι κάνουν οι άλλοι, σπεύδουμε να γιομίσουμε πτυχία αγγλικών και πιστοποιήσεις πληροφορικής, ξοδεύοντας χρήμα και πολύτιμο χρόνο εφηβικής ζωής. Μακάρι οι γονείς μας να ήταν πιο ενημερωμένοι και να μην παρασύρονταν τόσο πολύ από το άγχος τους "να μας τα προσφέρουν όλα". :/:

Μεγάλη κουβέντα είπες. Αλλά σε ανταγωνιστικό κόσμο ζούμε όσο πιο πολλά χαρτιά έχεις, τόσο πιο χρήσιμος είσαι στην αγορά, και τόσο πιο πιθανό είναι να επιβιώσεις. Φυσικά μπορείς να μη το δεχτείς αυτό αλλά δεν είναι ο εύκολος δρόμος.


Αυτό είναι φαντάζομαι κάποια "extra" απαίτηση του Πανεπιστημίου. Όταν γράφεις για το Michigan εξετάσεις, τότε αυτό σου πιστοποιεί ότι έχεις φτάσει στο Χ επίπεδο και ότι αυτό ισχύει για όλη σου τη ζωή (αν κάνω λάθος πείτε μου). Το τι απαιτήσεις έχει ένας 3ος, πχ το μεταπτυχιακό, είναι άσχετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αυτό είναι φαντάζομαι κάποια "extra" απαίτηση του Πανεπιστημίου. Όταν γράφεις για το Michigan εξετάσεις, τότε αυτό σου πιστοποιεί ότι έχεις φτάσει στο Χ επίπεδο και ότι αυτό ισχύει για όλη σου τη ζωή (αν κάνω λάθος πείτε μου). Το τι απαιτήσεις έχει ένας 3ος, πχ το μεταπτυχιακό, είναι άσχετο.

Δεν ειναι εχτρα απαιτηση, ολα τα πανεπιστημια σε Αγγλια κ Αμερικη εχουν την απαιτηση αυτη. Τωρα διευκρινησαμε πως εμεις μιλαμε για την περιπτωση του μεταπτυχιακου, οχι για το τι γινεται στον εργασιακο χωρο. Αυτο γινεται γιατι πολυ απλα, κ ευλογα, το οτι ηξερες μια γλωσσα πριν 5 χρονια δε σημαινει πως την ξερεις εξ ισου καλα τωρα, επομενως λογω των απαιτησεων καλης γνωσης αγγλικης τα πανεπιστημια ζητανε να παρεις ενα διπλωμα προσφατο. Τωρα γιατι ειναι ασχετο αυτο δεν καταλαβαινω. Το παιδι ζητησε αν εχει το proficiency ημερομηνια ληξης, κ εμεις απλα απαντησαμε πως σε ορισμενες περιπτωσεις ναι, εχει. Αν εκεινον η εσενα δε σε ενδιαφερει το μεταπτυχιακο, ασε μας να το πουμε γι αυτους που τους ενδιαφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δεν ειναι εχτρα απαιτηση, ολα τα πανεπιστημια σε Αγγλια κ Αμερικη εχουν την απαιτηση αυτη. Τωρα διευκρινησαμε πως εμεις μιλαμε για την περιπτωση του μεταπτυχιακου, οχι για το τι γινεται στον εργασιακο χωρο. Αυτο γινεται γιατι πολυ απλα, κ ευλογα, το οτι ηξερες μια γλωσσα πριν 5 χρονια δε σημαινει πως την ξερεις εξ ισου καλα τωρα, επομενως λογω των απαιτησεων καλης γνωσης αγγλικης τα πανεπιστημια ζητανε να παρεις ενα διπλωμα προσφατο. Τωρα γιατι ειναι ασχετο αυτο δεν καταλαβαινω. Το παιδι ζητησε αν εχει το proficiency ημερομηνια ληξης, κ εμεις απλα απαντησαμε πως σε ορισμενες περιπτωσεις ναι, εχει. Αν εκεινον η εσενα δε σε ενδιαφερει το μεταπτυχιακο, ασε μας να το πουμε γι αυτους που τους ενδιαφερει.

Απλό το ερώτημα. Το χαρτί ισχύει μόνο για 2 χρόνια; Πέταμα μετά; Το τι ζητάει ένας τρίτος είναι εκτός θέματος.(Φυσικά να το αναφέρουμε δεν είναι κακό.) Το Michigan λέει ότι ισχύει εφ' όρου ζωής, άρα το proficiency δε λήγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top