Χρωστάω πολλά μαθήματα και δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω την σχολή

Ladyofthesea

Νεοφερμένος

Η Ladyofthesea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα , στην σχολή λόγο δουλειάς αλλά και λόγο προσωπικών θεμάτων σε συνδυασμό και με τα 2 χρονια κοβιντ έφτασα να χρωστάω παρά πολλά μαθήματα (35) , το ξέρω ότι δεν επρεπε να το είχα αμελήσει τόσο αλλά δυστυχώς έγινε .
Φετος είμαι τέταρτο έτος και νιώθω πολύ μπερδεμένη το αν κάνω σωστά που συνεχίζω την σχολή , καλά δεν περιμένω να τελειώσω σε 4 χρόνια αλλα έστω σε 5 , σκέφτομαι να δώσω μαζικά τα μαθηματα , γενικά δεν βαριέμαι το διάβασμα αν κάτσω διαβάζω με τις ώρες .
εχω ξεκινήσει ήδη να διαβάζω για την εξεταστική Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου και προσπαθώ να μην με παίρνει από κάτω αλλά σκέφτομαι ότι δεν θα τελειώσω ποτέ .
τι μου προτείνετε να κάνω , έχει φτασει κάποιος να χρωστά τόσα μαθήματα ; Επίσης να πω ότι η σχολή δεν ήταν πρώτη μ επιλογή απλα θέλω να την τελείωσω για να μπορέσω να κάνω μεταπτυχιακό
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
καταρχάς, σε ποια σχολή είσαι;

(υπάρχουν, αν δεν κάνω λάθος, κι άλλα παρόμοια θέματα, ρίξε και σε αυτά μια ματιά)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Καλησπερα , στην σχολή λόγο δουλειάς αλλά και λόγο προσωπικών θεμάτων σε συνδυασμό και με τα 2 χρονια κοβιντ έφτασα να χρωστάω παρά πολλά μαθήματα (35) , το ξέρω ότι δεν επρεπε να το είχα αμελήσει τόσο αλλά δυστυχώς έγινε .
Φετος είμαι τέταρτο έτος και νιώθω πολύ μπερδεμένη το αν κάνω σωστά που συνεχίζω την σχολή , καλά δεν περιμένω να τελειώσω σε 4 χρόνια αλλα έστω σε 5 , σκέφτομαι να δώσω μαζικά τα μαθηματα , γενικά δεν βαριέμαι το διάβασμα αν κάτσω διαβάζω με τις ώρες .
εχω ξεκινήσει ήδη να διαβάζω για την εξεταστική Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου και προσπαθώ να μην με παίρνει από κάτω αλλά σκέφτομαι ότι δεν θα τελειώσω ποτέ .
τι μου προτείνετε να κάνω , έχει φτασει κάποιος να χρωστά τόσα μαθήματα ; Επίσης να πω ότι η σχολή δεν ήταν πρώτη μ επιλογή απλα θέλω να την τελείωσω για να μπορέσω να κάνω μεταπτυχιακό
Καλησπέρα.
Καταρχάς δεν είσαι η μόνη που έχει βρεθεί σε αυτή την θέση. Οπότε ελπίζω αυτό να σου δίνει κουράγιο. Δεύτερον, όπως είπες ο,τι έγινε, έγινε. Καμιά φορά έρχονται έτσι τα πράγματα που κάτι απλώς συμβαίνει είτε το θέλουμε είτε όχι. Δεν χρειάζεται να νιώθεις άσχημα για αυτό λοιπόν. Εφόσον σου αρέσει να διαβάζεις και έχεις ήδη ξεκινήσει την προσπάθεια φυσικά και θα τελειώσεις. Ωστόσο μην βάζεις στο νου σου πόσα έχεις να κάνεις. Ξεκίνα το διάβασμα και για κάθε τι που θα ξεμπερδεύεις λέγε "Ουφ, τελείωσα και με αυτό" και προχώρα στο επόμενο. Η αρχή λένε είναι το ήμισυ του παντός. Οπότε όλα είναι θέμα να κάνεις την αρχή, μετά ο δρόμος θα είναι πολύ εύκολος. Έχεις και έναν στόχο που είναι να κάνεις το μεταπτυχιακό οπότε έχεις μια χαρά κίνητρο.

Όμως ο χρυσός κανόνας είναι ένας όπως είπα : Δουλεύουμε.
Τον απολογισμό τον κάνουμε στο τέλος. Το να κοιτάμε τον φόρτο και να λέμε : "Ωχου κοίτα πόση δουλειά πρέπει να γίνει" δεν έχει δουλέψει ποτέ. Δεν σου λέω πως δεν το έχω κάνει ποτέ μου(ίσα ίσα το κάνω και εγώ συχνά όπως όλοι), αλλά αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι πως όποτε στρώθηκα χωρίς να διαμαρτύρομαι πολύ δούλεψε υπέροχα! Και ακόμα και εαν δεν μου έφτανε ο χρόνος, ένιωθα την ικανοποίηση πως τουλάχιστον ένα μέρος του στόχου μου το είχα καταφέρει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ό,τι είπε ο φίλτατος από επάνω.

Σε καμία περίπτωση μην παρατήσεις την σχολή, ιδίως για να "ξαναδώσεις" πανελλήνιες.

Δώσε πολλά μαθήματα μαζί και διάβασε έξυπνα: δες τι έπεσε προηγούμενες χρονιές, βρες σημειώσεις και διάβασε μόνο τα σημαντικά σημεία. Μην ξεκοκκαλίζεις το μάθημα, πανεπιστήμιο είσαι.

Με λίγη τύχη ίσως τα βγάλεις πέρα πολύ ομαλά. Αλλιώς θέλει γερό στομάχι για να ξαναδίνεις όσα κόβεσαι.

Συμφωνούμε όλοι στο να μην τα παρατήσεις. Άλλωστε αυτοί που τα παρατάνε είναι πάντα οι χαμένοι.
 
Top