Χρονικές αντικαταστάσεις

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Αλήθεια?! Όταν ρώτησα τον καθηγητή μου επειδή σπούδασε η κόρη του μου είπε οτι είναι υψηλότερα...
16000 οι δασκαλοι εκπα, 10700 η ασιατικων σπουδων εκπα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

χαχα σαν να αναφέρεις εμένα πριν από κάποια χρόνια είναι! :laugh::laugh:
και τωρα ημερεψες? εγω εγινα ζαχαρη και χαλασε η μανα μου.
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καποδιστριακό κιόλας? Τι λες τώρα! Εγώ το πανεπιστήμιο Μακεδονίας έλεγα..
Οχι το παμακ η βαλκανικων σλαβικων και ανατολικων σπουδων ειναι ψηλοτερα στα 12300 γιατι μπαινουν και απο το 4ο πεδιο εκτος του 1ου το οποιο 4ο μαζευει ευκολοτερα μορια.
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
τώρα είμαι το ακριβώς αντίθετο - για το σπίτι μιλάω, όχι για το σχολείο...
Που το παραξενο? Ολα τα φυσιολογιακα 16χρονα κοριτσια δεν μπορουν να συνεννοηθουν με την μανα τους. Πες της να κανει μια υπομονη μεχρι να γινεις 19.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείτε να μου κάνετε χρονική αντικατάσταση του βαλλουσαι,γενομενης,τω κεραμω,αυθις
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω ν' ακουστώ σκληρή, μήπως πρέπει σιγά σιγά ν' αρχίσεις να κάνεις μόνη σου τις ασκήσεις;
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να θέλω ν' ακουστώ σκληρή, μήπως πρέπει σιγά σιγά ν' αρχίσεις να κάνεις μόνη σου τις ασκήσεις;
Εχεις δίκιο συμπατριώτισσα αλλά δεν τα καταλαβαίνω, αν τα καταλάβαινα θα τα έκανα.. Ευχαριστώ και πάλι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χωρίς να θέλω ν' ακουστώ σκληρή, μήπως πρέπει σιγά σιγά ν' αρχίσεις να κάνεις μόνη σου τις ασκήσεις;
Τώρα εαν σε ενοχλεί που ρωτάω σόρρυ τι να σε πώ!
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Το τελευταίο δεν είναι καν ρήμα και έτσι όπως είναι γραμμένο ούτε το τρίτο. Οπότε για αυτά τα δύο χρονική αντικατάσταση γιοκ. Ξανακοίταξε την εκφώνηση.
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τελευταίο δεν είναι καν ρήμα και έτσι όπως είναι γραμμένο ούτε το τρίτο. Οπότε για αυτά τα δύο χρονική αντικατάσταση γιοκ. Ξανακοίταξε την εκφώνηση.
Ναι το ξέρω τα ουσιαστικά τα καταλαβαίνω λίγο καλύτερα αλλά και παλι τα κάνω λάθος! Δεν έχει εκφώνηση τα έδωσε και είπε χρονική αντικατάσταση.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ναι το ξέρω τα ουσιαστικά τα καταλαβαίνω λίγο καλύτερα αλλά και παλι τα κάνω λάθος! Δεν έχει εκφώνηση τα έδωσε και είπε χρονική αντικατάσταση.
Το αυθις είναι επίρρημα όχι ουσιαστικό. Κάτι άλλο ζήτησε και όχι χρονική αντικατάσταση, τουλάχιστον για τα δυο τελευταία
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εχεις δίκιο συμπατριώτισσα αλλά δεν τα καταλαβαίνω, αν τα καταλάβαινα θα τα έκανα.. Ευχαριστώ και πάλι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τώρα εαν σε ενοχλεί που ρωτάω σόρρυ τι να σε πώ!
Δεν είναι το θέμα να μην ενοχλούμαι εγώ, αλλά να μάθεις την γραμματική σου ώστε να μπορείς να κάνεις μόνη σου τις ασκήσεις. Είμαι σίγουρη πως αν ανοίξεις τα βιβλία σου, θα βρεις τις απαντήσεις.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρες!
Για να βοηθήσω λίγο και στον τρόπο σκέψης/συλλογιστική πορεία των λύσεων, έχουμε και λέμε:
1ο βήμα: αρχικοί χρόνοι=> Βαλλούσαι(περισπ)<βάλλω=ρίχνω, χτυπώ
βάλλω έβαλλον βαΛώ(συνηρημένα β τάξης) έβαλον βέβληκα εβεβλήκειν
2ο βήμα: μετοχοί εξ αυτών έχει ο ενεστώτας, ο μέλλοντας, ο αόριστος β και ο παρακείμενος
3ο βήμα: βαλλούσαι, βαλούσαι(περισπ.) βαλούσαι(περισπ), βεβληκυίαι(περισπ.)
Αντίστοιχα, γενόμενης<εγενόμην<γίγνομαι=γίνομαι
γίγνομαι, εγιγνόμην, γενήσομαι, εγενόμην, γεγένημαι/γέγονα, εγεγενήμην/εγεγόγειν
Άρα, γιγνομένης, γενησομένης, γενομένης, γεγενημένης/γεγονυίας
Τα υπόλοιπα, όπως ειπώθηκε, δεν είναι ρηματικοί τύποι
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Φίλη ηχιωτισσα,

Θα συμφωνήσω με αυτό που σου είπαν τα παιδιά πάνω. Για εμάς είναι ελάχιστος ο κόπος να σε βοηθάμε και πραγματικά πιστεύω ότι κανείς μας δεν το κάνει με το ζόρι, το κάνουμε επειδή θέλουμε να βοηθήσουμε (άλλωστε δε μας υποχρεώνει κανείς να απαντήσουμε).

Προσπάθησε να μάθεις κάποια βασικά πράγματα για να έχεις μία κάποια επαφή με το μάθημα, ιδιαίτερα αν πας προς τις ανθρωπιστικές σπουδές. Ακόμη κι αν δεν πας όμως, στις εξετάσεις σου στο τέλος της χρονιάς ή στο τετραμηνιαίο διαγώνισμα δυστυχώς δε θα μπορούμε να σε βοηθήσουμε εμείς όσο και να θέλουμε (και τότε θα φανεί και στον καθηγητή/την καθηγήτριά σου η πλάνη)!

Σε κάθε περίπτωση όμως, δυσκολίες θα υπάρχουν κι εμείς εδώ είμαστε να τις δούμε! :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε κάθε περίπτωση όμως, δυσκολίες θα υπάρχουν κι εμείς εδώ είμαστε να τις δούμε! :)

Πιστεύω ότι θα ήταν σκόπιμο, στις περιπτώσεις που οι ενδιαφερόμενοι ζητούν βοήθεια, να καταθέτουν την προσπάθειά τους και όποιος γνωρίζει, να επισημαίνει τα πιθανά λάθη και να τα εξηγεί.
΄Ετσι βεβαιωνόμαστε ότι όσοι ρωτούν, ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν, έχουν κουράσει το μυαλό τους για ν΄ανταποκριθούν στα ζητούμενα και ότι δεν χρησιμοποιούν το φόρουμ, σαν λυσάρι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top