Χρονικές αντικαταστάσεις

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείτε να μου κάνετε χρονική αντικατάσταση του "αποδωσιν", του "χρησασθαι" και του "αγουσων";

Χρονική αντικατάσταση στο "αποφεύγων", "οφλόντων", "αναπείσειν" και "κατέφυγον";
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Αποδιδώσι(ν) (περισπωμενη)
Αποδώσωσι(ν)
Αποδώσι(ν) (>>)
Αποδεδωκότες-αποδεδωκυίαι(περισπ.) αποδεδωκότα ώσι(ν)
Χράσθαι(περισπ.)
Χρήσεσθαι
Χρήσασθαι/χρησθήναι(περισπ.)
Κεχρήσθαι(περισπ.)
Αγουσών(περισπ.)
Άξουσών(περισπ.)
Αξασών(περισπ.)
Αγαγουσών(περισπ.)
Αγηοχυιών/ηχυιών(περισπ.)
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα!
Αποδιδώσι(ν) (περισπωμενη)
Αποδώσωσι(ν)
Αποδώσι(ν) (>>)
Αποδεδωκότες-αποδεδωκυίαι(περισπ.) αποδεδωκότα ώσι(ν)
Χράσθαι(περισπ.)
Χρήσεσθαι
Χρήσασθαι/χρησθήναι(περισπ.)
Κεχρήσθαι(περισπ.)
Αγουσών(περισπ.)
Άξουσών(περισπ.)
Αξασών(περισπ.)
Αγαγουσών(περισπ.)
Αγηοχυιών/ηχυιών(περισπ.)
Πάντα εσ
Καλησπέρα!
Αποδιδώσι(ν) (περισπωμενη)
Αποδώσωσι(ν)
Αποδώσι(ν) (>>)
Αποδεδωκότες-αποδεδωκυίαι(περισπ.) αποδεδωκότα ώσι(ν)
Χράσθαι(περισπ.)
Χρήσεσθαι
Χρήσασθαι/χρησθήναι(περισπ.)
Κεχρήσθαι(περισπ.)
Αγουσών(περισπ.)
Άξουσών(περισπ.)
Αξασών(περισπ.)
Αγαγουσών(περισπ.)
Αγηοχυιών/ηχυιών(περισπ.)
Τρως το ψωμάκι του κόσμου... παίρνω την καθηγήτρια των ιδιαίτερων να της πω να μην ξαναέρθει... δεν υπάρχει λόγος!! Ευχαριστώ πάρα πολύ😂😁

Έχω να κλίνω.. να φαν' κι κότες..!

Χημικό εκπα
Ααα δίπλα είμαστε εγώ είμαι βιολογικό
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αποφεύγων
Αποφευξόμενος/αποφευξούμενος
Αποφυγών
Αποπεφευγώς

Αναπείθει
Ανέπειθε(ν)
Αναπείσει
Ανέπεισε(ν)
Αναπέπεικε(ν)
Ανεπεπείκει

Δεν μου προσδορίζεις εάν πρόκειται για α'ενικό ή γ' πληθυντικό το κατέφυγον
Καταφεύγουσιν/καταφεύγω
Κατέφευγον
Καταφεύξονται, καταφευξούνται(περισπ.)/καταφεύξομαι, καταφευξούμαι(περισπ.)
Κατέφυγον
Καταπεφεύγασι(ν)
Κατεπεφεύγεσαν

Το "οφλόντων", όντας σχετικά ασυνήθης ρηματικός τύπος, δεν μπορώ να καταλάβω εκ πρώτης όψεως από ποιο ρήμα προέρχεται, πρέπει να μου στείλεις το κείμενο
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αποφεύγων
Αποφευξόμενος/αποφευξούμενος
Αποφυγών
Αποπεφευγώς

Αναπείθει
Ανέπειθε(ν)
Αναπείσει
Ανέπεισε(ν)
Αναπέπεικε(ν)
Ανεπεπείκει

Δεν μου προσδορίζεις εάν πρόκειται για α'ενικό ή γ' πληθυντικό το κατέφυγον
Καταφεύγουσιν/καταφεύγω
Κατέφευγον
Καταφεύξονται, καταφευξούνται(περισπ.)/καταφεύξομαι, καταφευξούμαι(περισπ.)
Κατέφυγον
Καταπεφεύγασι(ν)
Κατεπεφεύγεσαν
Ες την Αττικην τριήρη κατεφυγον γράφει 😅🤷‍♀️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"Οφλοντων δε αυτων και προς τα ιερά ικετων καθεζομενων δια πλήθος της ζημιας..."
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Οφλινάσκω λοιπόν
Οφλινασκόντων
Οφλησόντων
Οφλόντων
Οφληκότων
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πεμπτη 10:00 με 10:40 έχεις κενό; Να βάλω mb να απαντας μπας και πατήσω βάση😂😭; Ευχαριστώ πάρα πολύ(και πάλι)!^^
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Κανένα πρόβλημα, το ζητούμενο πάντως είναι να καταλαβαίνεις τα όσα γράφω, αν και ο εκπαιδευτικός σου φαίνεται πως δεν διαθέτει ενσυναίσθηση για το μαθητικό υποκείμενο, αφού το επίπεδο των ασκήσεων δεν απευθύνεται σε Α' Λυκείου.
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένα πρόβλημα, το ζητούμενο πάντως είναι να καταλαβαίνεις τα όσα γράφω, αν και ο εκπαιδευτικός σου φαίνεται πως δεν διαθέτει ενσυναίσθηση για το μαθητικό υποκείμενο, αφού το επίπεδο των ασκήσεων δεν απευθύνεται σε Α' Λυκείου.
Ασε με την γκρανκάσα 0 αλτρουισμός όλα ύλη του Γυμνασίου είναι λέει... Εγώ στο γυμνάσιο όλα 20σαρια είχα κυρά μου εδώ δεν καταλαβαίνω τίποτα θέλω να της πώ αλλά επίπεδο!!!⚠
Γενικά με την κλίση των ρημάτων στα αρχαία είμαι σε οξεία αντιπαράθεση απο το γυμνάσιο:\, καθώς πέρυσι μας δίδαξαν κυρίως παραθετικα και μετάφραση...
Ευχαριστώ και πάλι να 'σαι καλά!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Ασε με την γκρανκάσα 0 αλτρουισμός όλα ύλη του Γυμνασίου είναι λέει... Εγώ στο γυμνάσιο όλα 20σαρια είχα κυρά μου εδώ δεν καταλαβαίνω τίποτα θέλω να της πώ αλλά επίπεδο!!!⚠
Γενικά με την κλίση των ρημάτων στα αρχαία είμαι σε οξεία αντιπαράθεση απο το γυμνάσιο:\, καθώς πέρυσι μας δίδαξαν κυρίως παραθετικα και μετάφραση...
Ευχαριστώ και πάλι να 'σαι καλά!
Μηπως ειναι καιρος να σκεφτεις τις θετικες επιστημες. Εχουμε ελειψη απο ωραια κοριτσια.
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Θετική σέρνομαι αδελφέ ασε... όλη η οικογένεια γιατροί και νοσοκόμες εγώ κλασσικό πνεύμα αντιλογίας😂😁
Μπραβω αδελφη ψυχη. Αυτα που αναφερεις ειναι τεχνες, υψιστες μεν αλλα τεχνες.
Εσυ θα γινεις μια φυσικη επιστημων. Θα πας στην υψιστη σχολη που εχουμε εδω την ΣΕΜΦΕ.
Και επιστημη και καλο μερακαματο διοτι εχουν δικαιωματα ΗΜΜΥ.
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σε πω την αλήθεια εγώ παιδαγωγική θέλω. Τώρα πού θα διοριστώ ένας θεόςξερει..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Θερμόαιμη εγώ βλαμμένα αυτά θα τα βρούμε..
Αυτο ειναι ενα θεμα , αλλα θα κανεις μαθηματα διαχειρισης θυμου. Αν και τα παιδακια στην δασκαλα ειναι παναγιες , λογω μιμητισμου ,στην μανα ειναι διαβολακια.
Εμενα λεγανε οι δασκαλες οτι ημουν το καλυτερο παιδι , και την μανα μου την πιανανε τα κλαματα. ''Τι κανω λαθος'' ελεγε.
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θερμόαιμη εγώ βλαμμένα αυτά θα τα βρούμε..
Αυτο ειναι ενα θεμα , αλλλα θα κανεις μαθηματα διαχειρισης θυμου. Αν και τα παιδακια στην δασκαλα ειναι παναγιες , λογω μιμητισμου ,στην μανα ειναι διαβολακια.
Εμενα λεγανε οι δασκαλες οτι ημουν το καλυτερο παιδι , και την μανα μου την πιανανε τα κλαματα. ''Τι κανω λαθος'' ελεγε.
Χαχαχα ναιι και 'γω μιά απ' τα ίδια.. για αυτό θέλω να είναι μικρά! Γενικά με ενδιαφέρει η σύγχρονη ιστορία, η λογοτεχνία και η γλώσσα, είχα σκεφτεί και την σχολή ανατολικών σπουδών επειδή ξέρω τουρκικά αλλά θέλει περισότερα μόρια... Θα δούμε τι μας περιμένει!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Χαχαχα ναιι και 'γω μιά απ' τα ίδια.. για αυτό θέλω να είναι μικρά! Γενικά με ενδιαφέρει η σύγχρονη ιστορία, η λογοτεχνία και η γλώσσα, είχα σκεφτεί και την σχολή ανατολικών σπουδών επειδή ξέρω τουρκικά αλλά θέλει περισότερα μόρια... Θα δούμε τι μας περιμένει!
Ε οχι βεβαια , οι ασιατικες σπουδες θελουν τα 2/3 μοριων των δασκαλων, Αυτες ομως ειναι 1ο πεδιο οποτε πρεπει να μαθεις αυτα που ρωτας παραπανω , χωρις ομως να τα χρειαστεις.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αυτο ειναι ενα θεμα , αλλα θα κανεις μαθηματα διαχειρισης θυμου. Αν και τα παιδακια στην δασκαλα ειναι παναγιες , λογω μιμητισμου ,στην μανα ειναι διαβολακια.
Εμενα λεγανε οι δασκαλες οτι ημουν το καλυτερο παιδι , και την μανα μου την πιανανε τα κλαματα. ''Τι κανω λαθος'' ελεγε.
χαχα σαν να αναφέρεις εμένα πριν από κάποια χρόνια είναι! :laugh::laugh:
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλήθεια?! Όταν ρώτησα τον καθηγητή μου επειδή σπούδασε η κόρη του μου είπε οτι είναι υψηλότερα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top