Χρειάζομαι συμβουλές για την πορεία των σπουδών μου

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
μπορει να μου δώσει την ιδιότητα του οικονομολόγου και ας μην ειναι το BSc στα οικονομικά;
About that , για κάποιο λόγο εμείς βγαίνοντας από τη σχολή έχουμε και δικαιώματα οικονομολόγου.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
About that , για κάποιο λόγο εμείς βγαίνοντας από τη σχολή έχουμε και δικαιώματα οικονομολόγου.
lol eco students b like
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
About that , για κάποιο λόγο εμείς βγαίνοντας από τη σχολή έχουμε και δικαιώματα οικονομολόγου.
Απο ο,τι ξέρω απλά εγγραφόμαστε στο ΟΕΕ αλλά δεν έχουμε τα ίδια δικαιώματα με έναν απόφοιτο οικονομικής επιστήμης.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Assembly δεν βοηθάει;
Assembly για data science?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απο ο,τι ξέρω απλά εγγραφόμαστε στο ΟΕΕ αλλά δεν έχουμε τα ίδια δικαιώματα με έναν απόφοιτο οικονομικής επιστήμης.
θεωρητικα τα εχετε...πρακτικα ομως οχι...
Βέβαια ξέρω παιδι που τελειώσε πληρ ΟΠΑ και πηρε μαθηματα απο ΛΟΧΡΗ και μετα εκανε μαστερ στη λογιστικη και μετρησε το γεγονος οτι ηταν εγγεγραμμενος στο ΟΕΕ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Assembly δεν βοηθάει; :hehe: :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Νομίζω ότι γενικεύεις. Η αγορά εργασίας ακόμη και στην Πληροφορική δεν είναι τόσο δεδομένη και φυσικά ούτε έχει ανάγκη μόνο Έλληνες πτυχιούχους. :)
Δε λέω ότι είναι δεδομένη, θέλει ψάξιμο ρε φίλε. Μπορεί να βρείς τη δουλειά με πρώτη μπορεί και όχι. Με ψάξιμο και υπομονή θα το βρεις το δρόμο σου
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Τελικά @vvaggelis τι έκανες? Προχώρησες σε 10%?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Assembly για data science?

Kάνοντας μια ανασκόπηση στο πρόσφατο παρελθόν δυστυχώς το πρόγραμμα σπουδών που κάναμε ήταν καλό μόνο για τη θεωρητική θεμελίωση της επιστήμης. Ναι κάναμε assembly και fortran 77 ...στον πίνακα. :book:

Οι καθηγητές του Τμήματος στην πλειονότητά τους ήταν άνω των 45-50 ετών στις καλές εποχές της ΝΔ-Πασοκ (προ μνημονίου), βολεμένοι με την πλήρη σημασία της λέξης και φυσικά επιστημονικά αδιάβαστοι στις τρέχουσες εξελίξεις, γιατί δεν υπήρχε υπηρεσιακός έλεγχος για την ποιότητα του έργου τους. Έτσι περνώντας τα χρόνια οι γνώσεις αυτές είναι ξεπερασμένες και πολλές από αυτές λάθος. Δηλαδή, μας έδωσαν πτυχίο όπου το 90% των γνώσεων είναι άχρηστο έτσι όπως αυτό διδάχθηκε. Προσοχή, δίδαξαν πράγματα όπου ο τρόπος και ο σκοπός δεν απέδωσε κάτι. Αυτό δεν έχει να κάνει με τις προθέσεις τους ή τη μαθηματική επιστήμη αλλά με το σύστημα των Μαθηματικών επιστημών στην Ελλάδα. Όσοι πέτυχαν επαγγελματικά χρειάστηκαν να σπουδάσουν άλλες εξειδικεύσεις με ή χωρίς μαθηματικά, να ψαχτούν επιστημονικά και επαγγελματικά αλλά και να ζήσουν ένα διάστημα στο εξωτερικό ή να μεταναστεύσουν τελείως, ώστε να γλυτώσουν από την φιλοσοφία της μετριότητας και της οπισθοδρόμησης που διακατέχει την Ελληνική κοινωνία σε ζητήματα επιστήμης και βιομηχανίας.

Βέβαια, οι πανεπιστημιακοί απόφοιτοι επειδή στην πλειονότητα ασχολούνται επαγγελματικά με τη μέση εκπαίδευση διδάσκοντας προπανεπιστημιακά μαθηματικά, αυτή η απάτη δεν φαίνεται. Κανένας στην αγορά εργασίας δεν θα καθίσει να εξετάσει κάποιον ανώτερα μαθηματικά εκτός και αν αυτά χρησιμοποιούνται σε άλλα επαγγέλματα, όπου θα χρειαστεί μια μετεκπαίδευση στο εξωτερικό. Εκεί μετά αλλάζουν τα δεδομένα σπουδών και επαγγελμάτων, γι' αυτό και δεν συνηθίζεται οι Έλληνες Μαθηματικοί να κάνουν προχωρημένες σπουδές (Εφαρμοσμένων) Μαθηματικών στο εξωτερικό. Όσοι το κάνουν, είναι δυνατοί στα Μαθηματικά αλλά είναι ελάχιστοι. Τόσα χρόνια ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, σε διάφορες χώρες δεν έχω γνωρίσει ποτέ έναν Μαθηματικό από ανθρώπους που κάνουν θετικές επιστήμες, ακόμη και μετανάστες. Τα Μαθηματικά είναι αρκετά ιδιαίτερη επιστήμη και δεν σπουδάζεται με τον τρόπο της Ελληνικής νοοτροπίας.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top