Χρειάζομαι μια συμβουλή από καθηγήτρια γαλλικών!

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σας παρακαλώ πολύ αν υπάρχει κάποιος/α καθηγητής/τρια γαλλικής φιλολογίας ας με διαφωτήσει σχετικά με το Β2 -ή τελοσπάντων κάποιος που ξέρει καλά το θέμα -γιατί πρέπει να πάρω άμεσα μία απόφαση... Σας ευχαριστώ πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Σας παρακαλώ πολύ αν υπάρχει κάποιος/α καθηγητής/τρια γαλλικής φιλολογίας ας με διαφωτήσει σχετικά με το Β2 -ή τελοσπάντων κάποιος που ξέρει καλά το θέμα -γιατί πρέπει να πάρω άμεσα μία απόφαση... Σας ευχαριστώ πολύ...

σχετικά με τι να σε βοηθήσεί ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
έχω 7 χρόνια να κάνω γαλλικά (είχα τελειώσει στο β1).τώρα θέλω να τα ολοκληρώσω αλλά στο φροντιστήριο μου λένε να πάω μια τάξη πίσω γιατί δε θα τα καταφέρω...το θέμα είναι: αξίζει να δώσω τόσα λεφτά και να κάνω δύο χρόνια...μήπως να ξεκινήσω και να δώσω και αν δεν περάσω να προσπαθήσω πάλι του χρόνου;πιστεύω είναι κρίμα να πάω πίσω...θα τα βρώ σκούρα λες;πάντως δεν απογοητεύομαι εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
έχω 7 χρόνια να κάνω γαλλικά (είχα τελειώσει στο β1).τώρα θέλω να τα ολοκληρώσω αλλά στο φροντιστήριο μου λένε να πάω μια τάξη πίσω γιατί δε θα τα καταφέρω...το θέμα είναι: αξίζει να δώσω τόσα λεφτά και να κάνω δύο χρόνια...μήπως να ξεκινήσω και να δώσω και αν δεν περάσω να προσπαθήσω πάλι του χρόνου;πιστεύω είναι κρίμα να πάω πίσω...θα τα βρώ σκούρα λες;πάντως δεν απογοητεύομαι εύκολα...

καλυτερα να κάνεις για ένα μικρό διάστημα 2 μηνων μια επανάληψη όλων όων ξερτις μέχριν τόρα και αργότερα να συνεχίσεις για β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
α! εντάξει...δεν πιστεύεις όμως ότι θα χάσω χρόνο και δε θα προλάβω μετά να διαβάσω για το πτυχίο;...να κάνω την επανάληψη ταυτόχρονα;ξέρεις τι περιλαμβάνει η εξέταση για το β2;
-----------------------------------------
προς ''teol20'' ...θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πώς κάνω παράθεση το μήνυμα του άλλου;μολις πατάω ''παράθεση'' μπερδεύομαι..δε ξέρω τι να επιλέξω μετά...ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
α! εντάξει...δεν πιστεύεις όμως ότι θα χάσω χρόνο και δε θα προλάβω μετά να διαβάσω για το πτυχίο;...να κάνω την επανάληψη ταυτόχρονα;ξέρεις τι περιλαμβάνει η εξέταση για το β2;
-----------------------------------------
προς ''teol20'' ...θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πώς κάνω παράθεση το μήνυμα του άλλου;μολις πατάω ''παράθεση'' μπερδεύομαι..δε ξέρω τι να επιλέξω μετά...ευχαριστώ

1. 7 χρόνια είναι όντως μεγάλο χρονικό διάστημα. Καλύτερα να προηγηθεί τουλάχιστον μία δίμηνη επανάληψη πριν από την προετοιμασία για το Β2.
2. Για το περιεχόμενο της εξέτασης δες εδώ αναλυτικά.
3. Μπορείς να εξασκηθείς κατεβάζοντας αυτό.
4. Από άποψη βιβλίων σου προτείνω Atout Delf B2 και DELF NIVEAU B1 του Roboli.
5. Παράθεση κάνεις πατώντας το αντίστοιχο κουμπί και γράφοντας κάτω από το υπάρχον κείμενο.

Καλή επιτυχία και ελπίζω να βοήθησα. Για όποια απορία εδώ είμαστε.:bye:
(Κι εγώ Β2 δίνω. :who:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
σ΄ευχαριστώ πολύ...
-----------------------------------------
να' σαι ρωτήσω..ξέρεις κάποια αναλυτική γραμματική γαλλικών γραμμένη όμως σε ελληνικά;..στην κατάσταση που είμαι θα βοηθούσε πολύ να καταλαβαίνω και τι μου λέει...πάντως θα χαρώ πολυ να είμαστε σε επαφή κατα τη διάρκεια της χρονιάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
σ΄ευχαριστώ πολύ...
-----------------------------------------
να' σαι ρωτήσω..ξέρεις κάποια αναλυτική γραμματική γαλλικών γραμμένη όμως σε ελληνικά;..στην κατάσταση που είμαι θα βοηθούσε πολύ να καταλαβαίνω και τι μου λέει...πάντως θα χαρώ πολυ να είμαστε σε επαφή κατα τη διάρκεια της χρονιάς...

grammaire en situation3 ειναι γραμμενη σε απλα γαλλικα και στ'αληθεια πολυ καλή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
σ΄ευχαριστώ πολύ...
-----------------------------------------
να' σαι ρωτήσω..ξέρεις κάποια αναλυτική γραμματική γαλλικών γραμμένη όμως σε ελληνικά;..στην κατάσταση που είμαι θα βοηθούσε πολύ να καταλαβαίνω και τι μου λέει...πάντως θα χαρώ πολυ να είμαστε σε επαφή κατα τη διάρκεια της χρονιάς...

Hmm... Καλά βιβλία είναι τα:
Nouvelle Grammaire Communicative 2 (A. KOSVOYANNIS)
La grammaire par l' exemple et l' exercice

Δυστυχώς δεν είναι γραμμένες στα ελληνικά αλλά δε χρειάζεται να ανησυχείς. Όντας κάτοχος του Β1 και με μία πολύ επεξηγηματική γραφή των βιβλίων πιστεύω πως δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πότε το πήρες το Β1?Εννοώ το έχεις σίγουρα ως Β1 ή το πήρες σαν Α3,Α4?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
έχω πάρει το α3 και α4 και οι καθηγήτριες στο φροντιστήριο μου είπανε οτι τώρα πάω στο β2.το έχω τσεκάρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Περίμενε λίγο να έρθει η μαμα μου να διαβάσει το θέμα σου να απαντήσει γιατί είναι καθηγήτρια γαλλικών και πιστεύω πως θα ήθελες να ακούσεις και την απάντηση μιας καθηγήτριας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Η μαμά μου λέει:
Λοιπόν επειδή τα έχεις παρατήσει πολύ καιρό και έχεις ξεχάσει κάποια πράγματα αν οχι τα περισσότερα καλό θα ήταν να κάνεις μια επαναληπτική χρονιά να δεις και τις δυνάμεις σου γιατί τα φροντηστίρια και το γαλλικό ινστιτούτο δεν αφήνουν να δώσεις β2 μετά απο τόσα χρόνια απουσίας...είναι κρίμα και τα λεφτά και κρίμα και το άγχος και ο κόπος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Τώρα είδα το θέμα σου, συμφωνώ με τη μαμά της Λίλης, αν και άποψή μου είναι για να μη χάσεις το χρόνο σου και χρήματα, να κάνεις ιδιαίτερα, για 2 λόγους.1)Τα άτομα που θα είναι στο τμήμα σου, θα ακούνε κάποια πράγματα για πρώτη φορά.Εσύ πιθανόν αν διαβάσεις αρκετά μόνη σου, να κερδίσεις χρόνο, δουλεύοντας με την καθηγήτριά σου πάνω στα σημεία όπου πραγματικά το έχεις ανάγκη για να ξαναθυμηθείς πράγματα και να βάλεις νέες βάσεις. 2)Στα φροντιστήρια, το χρονοδιάγραμμα της ύλης δεν αλλάζει αν κάποιος μαθητής είναι λιγότερο ή περισσότερο έτοιμος να προχωρήσει.Δεν διαφημίζω τα ιδιαίτερα με το μήνυμα αυτό, ο καθένας επιλέγει τι του ταιριάζει, όταν όμως μιλάμε για περίπτωση ιδιαίτερη όπως η δική σου που έχεις φτάσει μέχρι ένα επίπεδο αλλά μετά τα άφησες, είναι και διαφορετικές οι ανάγκες σου, και το μάθημα θα πρέπει να σου καλύψει αυτές.Οι ενότητες οι παλιές είχαν εντελώς διαφορετική δομή, οι συμμαθητές σου στο φροντιστήριο που θα έχουν πάρει το B1 θα είναι ήδη εξοικιωμένοι με άλλο είδος εξέτασης από αυτό που εσύ γνωρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
σας ευχαριστω...θα ήθελα βέβαια να σας τονίσω ότι δεν τα παράτησα...σταμάτησα όμως αναγκαστικά όταν έπρεπε να δώσω το proficiency και να διαβάσω για το λύκειο και αργότερα και να συνεχίσω τα ισπανικά....έχετε δίκιο όμως σε αυτά που λέτε...αρχικά βέβαια σκέφτηκα να κάνω το β2 και αν δεν περάσω φέτος να δώσω του χρόνου(και η αλήθεια είναι ότι στο φροντιστήριο το είχαν δεχτεί)...τώρα όμως σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερη ιδέα να ξεκινήσω ιδιαίτερα για να προλάβω να καλύψω τα κενά μου στη γραμματική και στο λεξιλόγιο κυρίως...σας ευχαριστώ και πάλι για την συμβουλή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
σας ευχαριστω...θα ήθελα βέβαια να σας τονίσω ότι δεν τα παράτησα...σταμάτησα όμως αναγκαστικά όταν έπρεπε να δώσω το proficiency και να διαβάσω για το λύκειο και αργότερα και να συνεχίσω τα ισπανικά....έχετε δίκιο όμως σε αυτά που λέτε...αρχικά βέβαια σκέφτηκα να κάνω το β2 και αν δεν περάσω φέτος να δώσω του χρόνου(και η αλήθεια είναι ότι στο φροντιστήριο το είχαν δεχτεί)...τώρα όμως σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερη ιδέα να ξεκινήσω ιδιαίτερα για να προλάβω να καλύψω τα κενά μου στη γραμματική και στο λεξιλόγιο κυρίως...σας ευχαριστώ και πάλι για την συμβουλή!

Θα σε συμβούλευα να κάνεις γερή επανάληψη στα ιδιαίτερα κυρίως της γραμματικής. Της Κοσβογιάννη είναι η καλύτερη! Αν κάνεις 4 ώρες την εβδομάδα και έχεις όρεξη για διάβασμα, μπορείς να δώσεις τπο ΚΠγ Β2 τον Μάιο που θεωρείται πιο εύκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophi

Νεοφερμένος

Η sophi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
θα ήθελα να μου πείτε για έναν ενήλικα είναι εύκολο να μάθει γαλλικά? σε πόσο χρονικό διάστημα και σε τι επίπεδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Έκανα το χρόνο που μας πέρασε σε ενήλικα, ξεκίνησε από το μηδέν, πήρε σε 2 μήνες με 3 ώρες την εβδομάδα το Α1 με 90/100, και θα συνεχίσει για τα υπόλοιπα.Αν συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς , μπορεί να δώσει B2 τον Μάιο του 2011.δηλ συνολικά 2 διδακτικά έτη +τους 2 μήνες που ήδη έχει κάνει.Εννοείται σαφώς πως το κλειδί στην υπόθεση είναι η συνεπής μελέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophi

Νεοφερμένος

Η sophi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Για Γαλλικη φιλολογια τι επίπεδο είναι επαρκες για να καταφέρει καποιος να ανταποκριθει?
Ρωτάω γιατί με κατατακτήριες υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Έκανα το χρόνο που μας πέρασε σε ενήλικα, ξεκίνησε από το μηδέν, πήρε σε 2 μήνες με 3 ώρες την εβδομάδα το Α1 με 90/100, και θα συνεχίσει για τα υπόλοιπα.Αν συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς , μπορεί να δώσει B2 τον Μάιο του 2011.δηλ συνολικά 2 διδακτικά έτη +τους 2 μήνες που ήδη έχει κάνει.Εννοείται σαφώς πως το κλειδί στην υπόθεση είναι η συνεπής μελέτη.
Και να έχει και καλό καθηγητή/τρια:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top