Χρειάζεται να σκίσω τις λύσεις από το βοήθημά μου;

Apocalypse

Νεοφερμένος

Ο Apocalypse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Πιστεύετε πως είναι σωστό το να σκίσει ένας μαθητής που αρχίζει προετοιμασία για Γ λυκείου τις λύσεις του στο βοήθημα;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Πιστεύετε πως είναι σωστό το να σκίσει ένας μαθητής που αρχίζει προετοιμασία για Γ λυκείου τις λύσεις του στο βοήθημα;
Όχι βέβαια ίσα ίσα τις κοιτάς μετά για επιβεβαιώση
 

Apocalypse

Νεοφερμένος

Ο Apocalypse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Όχι βέβαια ίσα ίσα τις κοιτάς μετά για επιβεβαιώση
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου.
Οι καθηγητές στο φροντιστήριο μου είπαν ότι θα είναι προτιμότερο να τις σκίσω, έτσι ώστε να προσπαθώ τις ασκήσεις και να μην ανοίγω απλά τις λύσεις για να τις αναγράψω.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου.
Οι καθηγητές στο φροντιστήριο μου είπαν ότι θα είναι προτιμότερο να τις σκίσω, έτσι ώστε να προσπαθώ τις ασκήσεις και να μην ανοίγω απλά τις λύσεις για να τις αναγράψω.
Μα δεν σου είπα να τις αντιγράψεις.
Αφού προσπαθήσεις μόνος θα γυρίσεις να δεις αν είναι σωστές
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,354 μηνύματα.
Μα δεν σου είπα να τις αντιγράψεις.
Αφού προσπαθήσεις μόνος θα γυρίσεις να δεις αν είναι σωστές
Δεν έχουν όλοι την απαιτούμενη αυτοκυριαρχία.

Καλησπέρα σε όλους! Πιστεύετε πως είναι σωστό το να σκίσει ένας μαθητής που αρχίζει προετοιμασία για Γ λυκείου τις λύσεις του στο βοήθημα;
Θεωρητικά πρέπει να ακούσεις τους καθηγητές σου. Τους έχεις διαλέξει και επομένως πρέπει να τους εμπιστεύεσαι, αλλιώς καλό θα ήταν να τους αλλάξεις.

Δε θα σου πω τι να κάνεις, εσύ αποφασίζεις. Απλα και να τις κόψεις δεν είναι κάτι το τρομερό. Πάρτες και βαλτες κάπου στο δωμάτιο σου οπου απλα δεν είναι εύκολη η πρόσβαση και απαιτείται να σηκωθείς από το γραφείο για να τις δεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Το σωστό είναι να προσπαθείς τις ασκήσεις μόνος και μετά να βλέπεις στις λύσεις την απάντηση για επιβεβαίωση, αφού έτσι κι αλλιώς τα βοηθήματα δεν έχουν συνήθως αναλυτικά τη λύση, αλλα λένε συνοπτικά την απάντηση. Αν μπορείς να θέσεις αυτό το όριο στον εαυτό σου και δεν βλέπεις απευθείας τη λύση χωρίς να έχεις προσπαθήσει μόνος την άσκηση δεν υπάρχει λόγος να καταστρέψεις τα βιβλία σου σκίζοντας σελίδες.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
στα βοηθηματα καλο ειναι πρωτα να διαβαζεις τελεια και να καταλαβαινεις τις μεθοδολογιες και μετα να πηγαινεις στις ασκησεις
στις ασκησεις αρχιζεις μονος σου το προσπαθεις κι οταν σκαλωνεις κοιτας τις λυσεις
οχι ομως για ψηλου πηδημα
πολλες φορες για φρεσκαρισμα η επαναληψη διαβαζεις εκφωνησεις ασκησεων και τις λυσεις του βοηθηματος
αν δεν εχεις αυτοκυριαρχια σκισε τις λυσεις αλλα κρατα τες σε καποιο ντοσιε η κατι τετοιο για να ανατρεχεις
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Πιστεύετε πως είναι σωστό το να σκίσει ένας μαθητής που αρχίζει προετοιμασία για Γ λυκείου τις λύσεις του στο βοήθημα;
(edit) Οι καθηγητές που είχα μας έπαιρναν τα βοηθήματα και έσκιζαν τις λύσεις ώστε να μην τα παρατήσουμε και δούμε την λύση. Σου προτείνω να τις κρατήσεις και να κοιτάξεις στις λύσεις μόνο όταν δεν βρίσκεις την απάντηση μετά από αρκετή ώρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Πιστεύετε πως είναι σωστό το να σκίσει ένας μαθητής που αρχίζει προετοιμασία για Γ λυκείου τις λύσεις του στο βοήθημα;
Ποιος βάρβαρος θα μπορούσε να προτείνει την καταστροφή βιβλίων...
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
κι

εμενα αυτο μου κανει εντυπωση
μονο εκτος κι αν εχεις τρομακτικο ροβλημα αυτοκυριαρχιας η εισαι 5 ετων
Ακριβώς, στο λύκειο υποτίθεται οτι τα παιδιά είναι ώριμα. Απο εκεί και πέρα το καθένα πρέπει να αποφασίσει πόσο σοβαρά θα κάνει την προσπάθεια του. Εαν κάποιος σκοπεύει να ασχοληθεί σοβαρά,το σκίσιμο των σελιδών είναι περιττό. Εαν δεν σκοπεύει να ασχοληθεί σοβαρά,τότε κανένα σκίσιμο σελιδών δεν θα κάνει την διαφορά.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,004 μηνύματα.
Όπως είπε και ο Samael ποιανού θα του πήγαινε η καρδιά να σκίσει έστω και μερικές σελίδες από ένα βιβλίο;;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,354 μηνύματα.
Βρε παιδιά ουτε εμένα μου πάει η καρδιά να χαλάσω ενα βιβλίο, αλλα εδω μιλάμε για ενα βοήθημα.
Στο τέλος της χρονιάς το λιγότερο θα είναι οτι θα του λείπουν μερικές σελίδες. Θα σπάσει στη μέση(ή και σε παραπάνω σημεία), θα τσακίσει, μπορεί να κοπεί λίγο ή και τελείως το εξώφυλλο κλπ κλπ.
Η χρήση ως γνωστόν φέρνει φθορές.

Θα με κάνετε να βάλω φωτογραφίες τα δικά μου :laugh:

Προσωπικά ποτέ δεν εχω βγάλει τις λύσεις από κάποιο βοήθημα, αλλα αν κάποιος θεωρεί οτι θα τον βοηθησει αυτό οκ ας το κάνει.

 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
ποιανού θα του πήγαινε η καρδιά να σκίσει έστω και μερικές σελίδες από ένα βιβλίο;;
Ειδικά αν το έχεις πληρώσει και 30€🤣🤣
Ενώ τα σχολικά βιβλία που είναι δωρεάν μπορούμε να τα σκίζουμε και να τα καίμε ελεύθερα...

1644162129835.png

Η ΕΟΝ (ναζιστική νεολαία του Μεταξά) σε τελετή καύσης βιβλίων που δεν άρεσαν στο δικτάτορα...
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,004 μηνύματα.
Ενώ τα σχολικά βιβλία που είναι δωρεάν μπορούμε να τα σκίζουμε και να τα καίμε ελεύθερα...

View attachment 96023

Η ΕΟΝ (ναζιστική νεολαία του Μεταξά) σε τελετή καύσης βιβλίων που δεν άρεσαν στο δικτάτορα...
Το κάψιμο οποιουδήποτε βιβλίου, παραπέμπει σε άλλες εποχές και σε άλλες νοοτροπίες...ουδεμία σχέση έχει με το 2022
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Ειδικά αν το έχεις πληρώσει και 30€🤣🤣
Καλά στάνταρ, ειδικά εαν τα έχεις πληρώσει:book:.
Τα δικά μου για να φανταστείς τα έχω κρατήσει. Προφανώς δεν τα χρησιμοποιώ γιατί έχω ένα σωρό τόμους απο το πανεπιστήμιο που με υπερκαλύπτουν.

Ωστόσο οκ, είναι αμαρτία να πετάς βιβλία, δεν είναι και καμιά άκυρη διαφημιστική φυλλάδα. Επίσης όπως λες κάποτε τα σκάσαμε για να τα πάρουμε, and last but not least,είναι ένα "ενθύμιο" μιας συγκεκριμένης περιόδου της ζωής μου.

Άσε που εαν θες να τα δωρίσεις ή να τα πουλήσεις αργότερα το να είναι κατεστραμένα δεν είναι και ότι καλύτερο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,004 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εντάξει η ερώτηση του thread είναι απλά μια αγχωτική προσέγγιση του θέματος για να πάνε τα πράγματα όσο το δυνατόν καλύτερα.
Δεν χρειάζεται να σκιστεί τίποτα, άλλωστε οι πίσω σελίδες με τις λύσεις δεν αναφέρουν αναλυτικά την επίλυση και ίσα ίσα που χρειάζεται να έχεις το αποτέλεσμα για να κάνεις και αυτοδιδασκαλία. Δεν μπορείς να λύνεις μια άσκηση έτσι στο ντούκου και να μην ξέρεις αν τελικά το κατάφερες σωστά.

ααα εγώ δεν τα λυπάμαι τα βιβλία.
Όλα τα σχολικά βιβλία (Μαθηματικά - ΑΕΠΠ - ΑΟΘ & ΑΟΔΕ κάποτε) τα είχα καραξεσκίσει ώστε να μείνουν μόνο οι σελίδες της ύλης και να μην τα βλέπω παχουλά. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top