Χρειάζεται διαβατήριο για χώρες εντός Σέγνκεν;

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν σίγουρα δεν χρειάζεται διαβατήριο για χώρες εντός Σένγκεν???
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Από ό,τι έχω καταλάβει δεν γίνεται κάποιος επίσημος έλεγχος διαβατηρίου αλλά αν έχεις καλό θα ήταν να το πάρεις μαζί σου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Από ό,τι έχω καταλάβει δεν γίνεται κάποιος επίσημος έλεγχος διαβατηρίου αλλά αν έχεις καλό θα ήταν να το πάρεις μαζί σου.
Δεν έχω και δεν προλαβαίνω να βγάλω για αυτό ρωταω


Επίσης τα εισιτήρια τα έχω βγάλει ηλεκτρονικως θα πρέπει να τα εκτύπωσω ? Και το ταξιδιωτικό έγγραφο?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Δεν έχω και δεν προλαβαίνω να βγάλω για αυτό ρωταω


Επίσης τα εισιτήρια τα έχω βγάλει ηλεκτρονικως θα πρέπει να τα εκτύπωσω ? Και το ταξιδιωτικό έγγραφο?
Για χωρες εντος ζωνης σενγκεν εισαι ενταξει χωρις διαβατηριο. Αν θες μας λες και χωρα να επιβεβαιωσουμε.
το εισητηριο αρκει να το εχεις ηλεκτρονικα. Για καθε ενδεχομενο, γιατι ανθρωποι ειμαστε και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να απογινει το κινητο, το εχεις και εκτυπωμενο ή το παιρνεις απο καποιο τσεκ ιν κιοσκ.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Για χωρες εντος ζωνης σενγκεν εισαι ενταξει χωρις διαβατηριο. Αν θες μας λες και χωρα να επιβεβαιωσουμε.
το εισητηριο αρκει να το εχεις ηλεκτρονικα. Για καθε ενδεχομενο, γιατι ανθρωποι ειμαστε και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να απογινει το κινητο, το εχεις και εκτυπωμενο ή το παιρνεις απο καποιο τσεκ ιν κιοσκ.
Ολλανδία πάω αλλά έχει transit στο Όσλο και στην επιστροφή στην Κοπεγχάγη.
Το ταξιδιωτικό έγγραφο χρειάζεται και αυτό εκτύπωση?
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ούτε ταυτοτητα δε θα σε ρωτήσουν ποιο διαβατήριο.....
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Ολλανδία πάω αλλά έχει transit στο Όσλο και στην επιστροφή στην Κοπεγχάγη.
Το ταξιδιωτικό έγγραφο χρειάζεται και αυτό εκτύπωση?
ολα ενταξει, μην αγχωνεσαι καθολου. Οχι δεν χρειαζεται να εκτυπωσεις την ταυτοτητα, εκτος αν φοβασαι μηπως την χασεις.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Ουσιαστικά χρειάζεται να έχω μαζί ταυτότητα και τα εισιτήρια!!! Κάτι άλλο ;
τιποτα αλλο! εισαι οκ! Αν εχεις διαλεξει checked baggage θα πας και θα την παραδωσεις στο check in counter.
Καλο ταξιδι και καλα να περασεις!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
τιποτα αλλο! εισαι οκ! Αν εχεις διαλεξει checked baggage θα πας και θα την παραδωσεις στο check in counter.
Καλο ταξιδι και καλα να περασεις!
Όχι μόνο χειραποσκευη !!!!!

Ευχαριστώ πολυυυ .. Είχα τεράστιο άγχος για το διαβατήριο 😅
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Όχι μόνο χειραποσκευη !!!!!

Ευχαριστώ πολυυυ .. Είχα τεράστιο άγχος για το διαβατήριο 😅
δεν χρειαζεται μην αγχωνεσαι.
Οι χωρες που ζητουν διαβατηριο μπορεις να τις δεις απο το σαιτ της αστυνομιας. Για εντος σενγκεν εισαι ενταξει.
 

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Όχι δε χρειάζεται διαβατήριο για Σένγκεν
 

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Για χώρες εντός Σένγκεν δεν υπάρχει καν συνοριακός έλεγχος, ωστόσο καλό είναι να έχεις ταυτότητα μαζί σου σε πιθανό ενδεχόμενο έλεγχο από την εκάστοτε αστυνομία.
Στην Ευρώπη διαβατήριο χρειάζεται μόνο στο Ηνωμένο Βασίλειο, την Ουκρανία, την Μολδαβία, την Λευκορωσία και την Ρωσία (για τις 2 τελευταίες νομίζω χρειάζεται και βίζα). Σε όλες τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες (μέλη της ΕΕ και όχι Σένγκεν όπως Βουλγαρία, Ρουμανία, Κύπρος, Ιρλανδία είναι αποδεκτή η ταυτότητα υποχρεωτικά επειδή είναι στην ΕΕ) και μη μέλη ΕΕ και μη μέλη Σένγκεν (Αλβανία, Βόρεια Μακεδονία, Βοσνία - Ερζεγοβίνη, Σερβία, Μαυροβούνιο, Τουρκία)(μέσα από διάφορες συμφωνίες) είσαι καλυμμένος με την αστυνομική ταυτότητα.
Ελπίζω να κάλυψα όσο μπορούσα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !!!!!

Κάτι άλλο : η βαλίτσα μου είναι 3 πόντους ψηλότερη δηλαδή το όριο είναι 55 εμένα είναι 58 θα τις μετρήσουν ? Θα χρεωθω ??
 

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από την πολιτική της αεροπορικής και σε τι υπάλληλο θα τύχεις στο αεροδρόμιο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μπορεί να σου χαριστούν και να τη δεχτούν κανονικά ή να σε βάλουν να πληρώσεις. Να μη στη δεχτούν πάντως νομίζω δε παίζει.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Πόσο περίπου ?
50 ευρω ειναι το προστιμο περιπου.
Κατι τετοια περασα και εγω στην πρωτη μου πτηση. Μας εβαζαν να βαλουμε τις βαλιτσες σε ενα ειδικο μεταλλικο κουτι να δουν αν χωραει. Σε εμενα δεν χωρουσε, και μου κανει η υπαλληλος 50 ευρω για να την παρεις και θα μπει στο baggage. Ε και την εδωσα στον πατερα μου που ετυχε να ταξιδευουμε μαζι, και εσπασε επιτοπου τα ποδια της βαλιτσας. Μια αλλη μπροστα μου εσπασε και τις ροδες XD. Μετα μια χαρα χωρουσε καιι γλυτωσα και το 50ρικο:bye2:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί να σου χαριστούν και να τη δεχτούν κανονικά ή να σε βάλουν να πληρώσεις. Να μη στη δεχτούν πάντως νομίζω δε παίζει.
Aν ταξιδευει με low cost δεν χαριζουν ουτε για δειγμα. Λεφτα θελουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top