Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ναι, τις προόδους! Της συνάντησα ούκ ολίγες φορές φέτος ......ακόμη και στην Χημεία!
Έπεσε σε επαναληπτικές και ήταν η εξής:
Να αιτιολογήσετε την πρόταση: «Ο αριθμός των ατομικών τροχιακών της στιβάδας με κύριο κβαντικό αριθμό n είναι ίσος με n² ».
Η Φυσική Κατ. δεν έχει καμία σχέση με αυτήν της τρίτης.
Μην το βλέπεται στενά "χρηστικά". Το θέμα δεν είναι η ύλη, αυτή εύκολα αναπληρώνεται. Ποιο βασικό είναι ο τρόπος σκέψης και η δομή του μαθήματος. Το να ασχοληθεί κάποιος με τη φυσική κατεύθυνσης της Β, θα τον βοηθήσει πάρα πολύ στο να μπει στο κλίμα διαβάσματος και πολυπλοκότητας ασκήσεων της Γ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Για χημεία τι χρειάζεται από γενικής και τι από κατεύθυνσης;

Απο κατεύθυνση Le Chatelier και απο την γενικής όλη η Οργανική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros2331

Νεοφερμένος

Ο petros2331 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Απο κατεύθυνση Le Chatelier και απο την γενικής όλη η Οργανική.

Tης γενικής όλη η ύλη σχετικα με την οργανικη δεν ειναι; -->αρα ολο το βιβλιο (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Tης γενικής όλη η ύλη σχετικα με την οργανικη δεν ειναι; -->αρα ολο το βιβλιο (?)

Δεν θυμάμαι και πολύ καλά, αλλά μάλλον ναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ιορδάνη, ξεχνάς το πιο σημαντικό, την οξειδοαναγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ιορδάνη, ξεχνάς το πιο σημαντικό, την οξειδοαναγωγή.

Την οξειδοαναγωγή την ξανακάνουν απο την αρχή και δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι μεγάλο κομμάτι της φετινής μας ύλης. Ο Le Chatelier αναφέρεται απο πολλούς περιληπτικά και χρειάζεται στο 3ο Κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και καθόλου οξειδοαναγωγή να μην μάθεις στην β λυκείου, δε θα εχεις προβλημα στην τρίτη λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros2331

Νεοφερμένος

Ο petros2331 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
ερωτηση:
οι ηλεκτρικές ταλαντώσεις (γ λυκείου κατ) εχουν καμια σχεση με τα ηλεκτρικά πεδία (β΄λυκειου γενικη και κατ) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Για τους θετικούς και η χημεία της α

Εννοείται και η χημεία γενικής παιδείας β λυκείου και απο την χημ.κατ. της β κάτι λίγα.

ερωτηση:
οι ηλεκτρικές ταλαντώσεις (γ λυκείου κατ) εχουν καμια σχεση με τα ηλεκτρικά πεδία (β΄λυκειου γενικη και κατ) ?
Πιστεύω οτι πρέπει να τα ξέρεις αλλά νομίζω ότι χρειαζονται αυτεπαγωγη και πυκνωτές ομογενές πεδιό νομος κουλομπ κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κατ'αρχην γεια σε ολους.Ποιο φετινο κεφαλαιο της Αλγεβρας και των μαθηματικων κατευθυνσης ειναι πιο σημαντικα για του χρονου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Κατ'αρχην γεια σε ολους.Ποιο φετινο κεφαλαιο της Αλγεβρας και των μαθηματικων κατευθυνσης ειναι πιο σημαντικα για του χρονου?
Oλη η φετινη αλγεβρα και καποιες βασικες γνωσεις στα μαθηματικα κατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Oλη η φετινη αλγεβρα και καποιες βασικες γνωσεις στα μαθηματικα κατ.

Απο Μαθ κατ , να φανταστώ τυποι κυκλου, ευθειας, παραβολη και έλλειψη ? Διανύσματα χρειάζονται καθουλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,934 μηνύματα.
Απο Μαθ κατ , να φανταστώ τυποι κυκλου, ευθειας, παραβολη και έλλειψη ? Διανύσματα χρειάζονται καθουλου?

Είναι βασικά μαθηματικά αυτά που παραθέτεις. Ναι χρειάζονται ..σε μικρότερο βαθμό τα διανύσματα. Γενικές γνώσεις πάνω σε κωνικές τομές, βασική τριγωνομετρία, ευθεία, πολυώνυμα, εκθετικές συναρτήσεις και λογάριθμοι, ευχέρεια με απόλυτες τιμές, αλγεβρική επίλυση εξισώσεων ..νομίζω ότι αποτελούν το απαραίτητο υπόβαθρο για τα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ' λυκείου.

Συνιστώμενη προαιρετική γνώση (αφού λόγω φροντιστηρίου ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα τα ξαναμάθεις):

  • γραφική παράσταση συνάρτησης y=φ(χ) και
  • εξοικείωση με την γραφική απεικόνιση των κωνικών τομών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Είναι βασικά μαθηματικά αυτά που παραθέτεις. Ναι χρειάζονται ..σε μικρότερο βαθμό τα διανύσματα. Γενικές γνώσεις πάνω σε κωνικές τομές, βασική τριγωνομετρία, ευθεία, πολυώνυμα, εκθετικές συναρτήσεις και λογάριθμοι, ευχέρεια με απόλυτες τιμές, αλγεβρική επίλυση εξισώσεων ..νομίζω ότι αποτελούν το απαραίτητο υπόβαθρο για τα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ' λυκείου.

Συνιστώμενη προαιρετική γνώση (αφού λόγω φροντιστηρίου ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα τα ξαναμάθεις):

  • γραφική παράσταση συνάρτησης y=φ(χ) και
  • εξοικείωση με την γραφική απεικόνιση των κωνικών τομών

Να σαι καλά ;) .. Αιντε να δουμε απο του χρονου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,934 μηνύματα.
Να σαι καλά ;) .. Αιντε να δουμε απο του χρονου !

χαχα τίποτα φίλος. :P

Μην αγχώνεσαι. Με σωστό πρόγραμμα και χρονοδιάγραμμα, βγαίνουν και τα "κενά" μπορούν να καλυφτούν. Απλά θέλει ΣΤΡΩΣΙΜΟ (από αυτό που θα πρέπει να κάνεις και μετά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για να πάρεις το πτυχίο). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
χαχα τίποτα φίλος. :P

Μην αγχώνεσαι. Με σωστό πρόγραμμα και χρονοδιάγραμμα, βγαίνουν και τα "κενά" μπορούν να καλυφτούν. Απλά θέλει ΣΤΡΩΣΙΜΟ (από αυτό που θα πρέπει να κάνεις και μετά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για να πάρεις το πτυχίο). :P

Μωρέ έχω στόχο να βγάλω σπυράκια στο κώλο .. Ποτέ δεν ήμουν το παιδί που διαβαζε όλη μερα , ίσα τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν μέρες που δεν ανοιξα και βιβλίο ( :confused: ) ! Αλλά εντάξει , δεν έχω όρεξη να τρέχω και δεύτερη χρονιά να δώσω , ούτε θέλω να ξοδεύω τους γονείς μου για ενα ΤΕΙ του κώλου ... Ευτυχώς που και στο φροντηστήριο ξέρουν οτι εχω σκοπο να τα παω καλά , και δόξα συ ο Θεός με βοηθάνε να καλύψω τα κένα που έχω αφήσει (Φέτος ξεκίνησα φροντηστήρια) ... Άντε τώρα που ειμαι και "κα*λ*μ*ν*ος" να ξεκινήσω Γ λυκείου σιγα σιγα στο φροντ να διαβάζω όλη μερα :P (Όχι πως δεν θα εχει καφεδες και βραδυνες εξόδους ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Πάω β Λυκείου σε ΓΕΛ, γίνεται να τελειώσω την γ Λυκείου σε άλλο σχολείο, ή οι μεταγραφές γίνονται μόνο μέχρι α Λυκείου:/:


Οταν τελειωνα την πρωτη λυκειου ηθελα να αλλαξω σχολειο ωστε δευτερα και τριτη να παω σε αλλο γελ, και δεν τα καταφερα. Πριν λιγο καιρο βρηκα ενα αλλο σχολειο που μπορω να παω και ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου, μπορω να αλλαξω ή περσι ηταν η τλεευταια μ χρονια? Γιατι εχω ακουσει οτι δεν μπορεις να αλλαξεις σχολειο αμα πας δευτερα...

Βοήθειαααα δεν αντέχω θέλω να αλλάξω........:(:(:(:(



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdg

Νεοφερμένος

Ο fdg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Guys σορρυ που το βαζω εδω,μπορει να ειναι λιγο off topic ..απο την α'λυκειου αμα την φυσικη δεν την πηρεσ καλα,θα εχεισ θεμα στην γ'?
και ποια μερη τησ φυσικησ α' θα σου χρειαστουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Θέμα τρομερό δεν θα έχεις , αλλά σου χρειάζονται οι γνώσεις της Α για να προχωρήσεις στην Γ... Ειδικά το κεφάλαιο των δυνάμεων θα σου χρειαστεί πάρα πολύ, όπως και αυτό με τις ενέργειες (ΘΜΚΕ, ΑΔΜΕ κλπ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top