Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

jdsdk

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου πει κάποιος ποιες είναι οι απαιτούμενες γνώσεις από τη Β λυκείου για τη Γ

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από ένωση με το θέμα Μαθηματικά - Προαπαιτουμενες γνώσεις στα μαθηματικα που βρισκόταν στην κατηγορία Θετική και Τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου πει κάποιος ποιες είναι οι απαιτούμενες γνώσεις από τη Β λυκείου για τη Γ
Πες μας κατεύθυνση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η σημείωση μπορεί να σε βοήθησε τώρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου πει κάποιος ποιες είναι οι απαιτούμενες γνώσεις από τη Β λυκείου για τη Γ

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από ένωση με το θέμα Μαθηματικά - Προαπαιτουμενες γνώσεις στα μαθηματικα που βρισκόταν στην κατηγορία Θετική και Τεχνολογική.

Η σημείωση μπορεί να σε βοήθησε τώρα! :)
Αφού μιλάμε για μαθηματικά και φυσική σου χρειάζονται:
Μαθηματικά --> Απο την Άλγεβρα γενικής παιδείας η τριγωνομετρία κυρίως για την φυσική αλλά και για τα μαθηματικά και πάρα πολύ οι λογάριθμοι. Απο τα Μαθ/κα Κατ. αυτά που θα κάνεις θα σου χρειαστούν οι κωινκές τομές πάρα πολύ για τους μιγαδικούς και τα διανύσματα σε μικροτερο ποσοστό.
Φυσική ---> Απο την Φυσική Κατ. σχεδόν τίποτα. Μόνο η αυτεπαγωγή και αυτό μόνο θεωρητικά. Απο Φυσική γενικής και εκεί σε ελάχιστο βαθμό νομος του Coulomb και άλλα τέτια μικρά πραγματάκια. Στην Φυσική περισσότερο θα σου χρειαστούν γνώσεις απο την 1η Λυκείου κυρίως στις κρούσης και σε μικρότερο βαθμό στις ταλαντώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coyοte

Νεοφερμένος

Ο coyοte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Απο Φυσική γενικής και εκεί σε ελάχιστο βαθμό νομος του Coulomb και άλλα τέτια μικρά πραγματάκια. Στην Φυσική περισσότερο θα σου χρειαστούν γνώσεις απο την 1η Λυκείου κυρίως στις κρούσης και σε μικρότερο βαθμό στις ταλαντώσεις.

Η ύλη έχει αλλάξει. Οι κρούσεις και οι ταλαντώσεις έχουν μπει στην ύλη της Β' λυκέιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η ύλη έχει αλλάξει. Οι κρούσεις και οι ταλαντώσεις έχουν μπει στην ύλη της Β' λυκέιου.
Ταλαντώσεις είχε και σε εμάς η β λυκείου ΑΛΛΑ ήταν τελευταίο κεφάλαιο αν θυμάμαι καλά και πολύ λίγοι το έκαναν.
Δεν ξέρω αν σας βάλανε εσας τις ταλαντώσεις που έχει η γ φέτος.
Πάντως γενικά, αν είναι να γίνουν αλλαγές δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς τι να προσέξεις από προηγούμενες τάξεις καθώς δεν είναι γνωστη η ύλη της γ του χρόνου επακριβώς.
Κατά τη γνώμη μου σούπερ σοσ είναι η άλγεβρα από α' και β' λυκειου και η φυσική από α.
Για τους θετικούς και η χημεία της α
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην ξεχνάτε και χημεία β λυκείου γενικής παιδίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coyοte

Νεοφερμένος

Ο coyοte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εγώ από όσα έχω δει από τον αδερφό μου, έγινε ανταλλαγή κεφαλαίων μεταξύ Α' και Β' λυκείου σε ταλαντώσεις, κρούσεις,κυκλική κίνηση, οριζόντια βολή,ηλεκτρισμό . Όλα εκτός του τελευταίου τα διδάσκεται φέτος η Β' λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Η ύλη έχει αλλάξει. Οι κρούσεις και οι ταλαντώσεις έχουν μπει στην ύλη της Β' λυκέιου.

Πλάκα κάνεις!?
Δεν το ήξερα. Δηλαδή σε τι ύλη θα δώσουν πανελλήνιες αυτά τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πλάκα κάνεις!?
Δεν το ήξερα. Δηλαδή σε τι ύλη θα δώσουν πανελλήνιες αυτά τα παιδιά.
Μήπως εννοεί το κεφάλαιο με τις ταλαντώσεις που υπάρχει(χωρίς λόγο επειδή δεν το διδάσκει κανείς λόγω χρόνου) στη φυσική γενικής παιδείας β λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coyοte

Νεοφερμένος

Ο coyοte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μήπως εννοεί το κεφάλαιο με τις ταλαντώσεις που υπάρχει(χωρίς λόγο επειδή δεν το διδάσκει κανείς λόγω χρόνου) στη φυσική γενικής παιδείας β λυκείου;

Ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ξερω οτι υπαρχουν παρομοια θεματα κι αλλου, αλλα ειπα να φτιαξω ενα πιο συμπυκνομενο :P ...
Ποια πραγματα απο την υλη της β' λυκεειου περιλαμβανονται στην υλη για τις πανελληνιες? Πιο συγκεκριμενα θελω να μαθω για φυσικη γενικης και κατευθυνσης, μαθηματικα και αλγεβρα...

Σημείωση: Τα μηνύματα 287-292 προήλθαν από αντίστοιχου περιεχομένου θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

χριχρι :)

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ξερω οτι υπαρχουν παρομοια θεματα κι αλλου, αλλα ειπα να φτιαξω ενα πιο συμπυκνομενο :P ...
Ποια πραγματα απο την υλη της β' λυκεειου περιλαμβανονται στην υλη για τις πανελληνιες? Πιο συγκεκριμενα θελω να μαθω για φυσικη γενικης και κατευθυνσης, μαθηματικα και αλγεβρα...

Κοίτα, η φυσική της κατεύθυνσης, πρακτικά είναι σχεδόν άχρηστα, μόνο από πυκνωτές χρειάζονται κάτι λίγα..Η γενικής φυσική είναι πιο σημαντική..Τώρα από μαθηματικά και άλγεβρα, χρειάζονται όλα..Ως γνωστών τα μαθηματικά αποτελούν αλυσίδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλο αυτο γιατι τα χω ξιλο-βρει σκουρα με τη φυσικη κατευθυνσης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριχρι :)

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλο αυτο γιατι τα χω ξιλο-βρει σκουρα με τη φυσικη κατευθυνσης :P

χαχαχα, η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν την διάβασα ποτέ μου αυτή τη φυσική :D Θερμοδυναμική, και νόμοι αεριων ήταν πολύ απαίσια! :/:
Μην κάνεις το ίδιο με μένα όμως! ;) Να την διαβάζεις, έστω και λίγο, και κυρίως από το 3ο κεφάλαιο και μετά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΑΙΣΙΑ! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριχρι :)

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΑΙΣΙΑ! :mad:

εε τι να κάνω μωλέεε αφου ζεν μαρέσει :redface: (η φυσική γενικά) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
καλησπερα σε ολη τη μαθητικη κοινοτητα...ειμαι στην β λυκειου και δεν παω φροντηστηριο, ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και τα παω αρκετα καλα φυσικη, φυσικη κατ, και εκθεση και γενικα σε ολα εκτοσ αλγεβρα, μαθ κατ και γεωμετρια....του χρονου θα παω φροντηστηριο, αλλα απο φετος στη β λυκειου τι θα μου χρειαστουνε περισσοτερο απο ολα τα μαθηματα και που πρεπει να προσεξω περισσοτερο φετος;αν μπορειτε απαντηστε μου, ευχαριστω σε ολους...

Σημείωση: Τα μηνύματα 293-300 προήλθαν από την ένωση με το θέμα προβλημα για την Γ' λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
καλησπερα σε ολη τη μαθητικη κοινοτητα...ειμαι στην β λυκειου και δεν παω φροντηστηριο, ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και τα παω αρκετα καλα φυσικη, φυσικη κατ, και εκθεση και γενικα σε ολα εκτοσ αλγεβρα, μαθ κατ και γεωμετρια....του χρονου θα παω φροντηστηριο, αλλα απο φετος στη β λυκειου τι θα μου χρειαστουνε περισσοτερο απο ολα τα μαθηματα και που πρεπει να προσεξω περισσοτερο φετος;αν μπορειτε απαντηστε μου, ευχαριστω σε ολους...

Άλγεβρα και λίγο μαθηματικά κατ. Η φυσική γενικής πολύ λίγο και η κατεύθυνσης νομίζω καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Άλγεβρα και λίγο μαθηματικά κατ. Η φυσική γενικής πολύ λίγο και η κατεύθυνσης νομίζω καθόλου.

σε ευχαριστω...Καποιος αλλος καποια γνωμη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top