Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
ναι αυτο σιγουρα δεν θα το βγαλουν. Εξαλλου στη φυσικη δεν εχει και ποιος ξερει τι τργωνομετρια. Εχω τουλαχιστον εκει που εφτασα δεν συναντησα κατι που δεν ξερω. Πιο πολυ για τα μαθηματικα το λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
εχω την εντυπωση οτι η φυσικη γενικης ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για την γ' λυκειου και τις πανελληνιες... εγω για φυσικη-μαθηματικα-χημεια (κατευθυνσης και γενικης) και εκθεση, πληρωνω 3.700 (ο χρονος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαππαπινα

Νεοφερμένος

Η Γιαππαπινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εχω την εντυπωση οτι η φυσικη γενικης ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για την γ' λυκειου και τις πανελληνιες... εγω για φυσικη-μαθηματικα-χημεια (κατευθυνσης και γενικης) και εκθεση, πληρωνω 3.700 (ο χρονος)

ποσες ωρες κανεις δλδ συνολικα στ φροντ. και δινεις τοσα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.... και το 1ο μαθημα βαρυτητας

γτ αν εισαι ατυχος και πατωσεις στο μαθημα με συντελεστη 1,3 μονο τα μαθηματικα και η εκθεση σε σωζουν. (για θετικοτεχνολογικους λεω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μαλλον θα προβλεφθει για φετος να ναι εκτος υλης τα αντιστοιχα κεφαλαια στη φυσικη.
1) Στη φυσική της Γ λυκείου από τριγωνομετρία χρειάζονται: Τριγωνομετρικές εξισώσεις και αναγωγή στο 1ο τεταρτημόριο [δηλ. ημ(π-χ)]. Επίσης για κάποιες αποδείξεις χρησιμοποιείται ένας τύπος μετασχηματισμού αθροίσματος σε γινόμενο [ημΑ + ημΒ = ...] που ποτέ δεν ήταν στην ύλη της Β λυκείου.
2) Η ύλης της φυσικής Γ, πολύ λίγες γνώσεις θέλει από τη φυσική της Β (γενικής και κατεύθυνσης). Ουσιαστικά είναι συνέχεια της ύλης της Α λυκείου. Όμως το θέμα δεν είναι αν συνδέεται η ύλη. Η φυσική της Β χρειάζεται για να μπει κάποιος βαθειά στο πνέυμα και τον τρόπο σκέψης της φυσικής. Αυτό είναι το σημαντικό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Κανω 13 ωρες την βδομαδα... Γενικως ειναι ακριβο το φροντηστηριο μας αλλα δεν το θεωρω και υπερβολικα τεραστιο ποσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαππαπινα

Νεοφερμένος

Η Γιαππαπινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κανω 13 ωρες την βδομαδα... Γενικως ειναι ακριβο το φροντηστηριο μας αλλα δεν το θεωρω και υπερβολικα τεραστιο ποσο...

μια χαρα ποσο ειναι .. υπαρχουν και πολυ χειροτερα ( εδω !!!:worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
σιγουρα υπαρχουν.. παντως το δικο μας φροντηστηριο ειναι εγγυηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos95

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Eγω πιστευω οτι πρεπει να τα διαβασουμε ΟΛΑ.. Καπου θα μας χρειαστουν βρε αδερφε :)
αν εισαι ΤΕΧ ή (ΘΕΤ) διαβαζεις μαθηματικα κατ.,γεωμετρια,αλεγεβρα,φυσικη.( ή Χημεια).ΕΚΘΕΣΗ απαραιτητος.
τα υπολοιπα (Αρχαια,λογοτεχνεια κτλ) ας τα αφησουμε στην ακρη....
Στο φροντ. μας λεει πια σημεια δεν χρειαζονται και ποια οχι, αλλα λεει οτι καλο ειναι να τα διαβασουμε για να εχουμε μια ακομα γνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά , να σας ρωτήσω του χρόνου στην τρίτη λυκείου επειδή είμαι τεχνολογική κατεύθυνση θα μου χρειαστούν τα μαθηματικά της γενικής παιδείας ή τα μαθηματικά της κατεύθυνσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά , να σας ρωτήσω του χρόνου στην τρίτη λυκείου επειδή είμαι τεχνολογική κατεύθυνση θα μου χρειαστούν τα μαθηματικά της γενικής παιδείας ή τα μαθηματικά της κατεύθυνσης;

Περισσοτερο της γενικης, απο πλευρα υλης. ΑλλΑ ασχολησου οσο περισσοτερο μπορεις με την κατευθυνση, θα σε βοηθησει αφανταστα στη σκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι οι κωνικες τομες ή τα διανυσματα δεν θα τα δεις σαν κεφαλαιο του χρονου. Να εισαι σιγουρη ομως οτι αν ξερεις διανυσματα τοτε θα καταλαβεις πολυ πιο ευκολα την φυσικη κατ (εχει δυναμεις, ταλαντωσεις που εχουν να κανουν με διανυσματα).Αν γνωριζεις τουλαχιστον τις βασικες κωνικες τομες τοτε στο κομματι των μιγαδικων αριθμων δεν θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα (το πιο δυσκολο κομματι τους ειναι οι γεωμετρικοι τοποι και αυτοι εχουν να κανουν με κωνικες τομες).
Στο ερωτημα σου τωρα...Δεν θυμαμαι την υλη των Μαθ. γενικης και γι αυτο δεν μπορω να συγκρινω. Αυτο που ξερω ειναι οτι τα Μαθ. κατ. της δευτερας λυκειου ,αν και φαινονται αχρηστα για τον στοχο πανελλαδικες , ειναι πολυ σημαντικα για την κατανοηση και επιλυση φυσικων φαινομενων, μαθηματικων προβληματων και γενικα βοηθανε στη σκεψη.

Ενα απλο παραδειγμα για να δειξω την συμαντικοτητα των μαθ. κατ.:
Ενα προβλημα φυσικης θελει την χρηση του τυπου ΣF=ma , οπου ΣF η συνισταμενη δυναμη και α η επιταχυνση (δεν εχει σημασια να πω κατι παραπανω για τον τυπο)

Ο ενας δεν ξερει διανυσματα και γι αυτο προσπαθει βλεποντας το σχημα και γενικα τις δυναμεις που ασκουνται πανω στο σωμα να βαλει σωστα τα προσημα στο ΣF .Αν ειναι καλος τοτε δεν θα κανει λαθος και το αποτελεσμα θα ειναι σωστο (με σωστο προσημο) .Αλλιως θα σκεφτετε πανω απο την κολλα γιατι του βγηκε λαθος.

Ενας αλλος ξεκινάει απο τη σχεση ΣF=ma και την γραφει διανυσματικα. Βλεπει το σχημα και τα διανυσματα των δυναμεων ειναι ξεκαθαρα γι αυτον , ετσι βαζει σωστα τα προσημα .(Μαλιστα εχει δειξει στον εξεταστη οτι ξερει τι κανει και γιατι τα προσημα ειναι ετσι, εξιπακουεται οτι ειναι σημαντικο). Το αποτελεσμα που θα βγαλει εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι σωστο.

Εξαλου να θυμασαι οτι μετα την τριτη λυκειου και τις πανελλαδικες υπαρχει και το πανεπιστημιο που κατα πασα πιθανοτητα θα τα βρεις μπροστα σου (διανυσματα) θες δεν θες οποτε καλο θα ηταν να τους δωσεις βαση ανεξαρτητα με το τι θα κανεις με τα μαθηματικα γενικης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisXatzis

Νεοφερμένος

Ο ArisXatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
να σας ρωτησω φετος παω β λυκειου θετικη κατευθηνση μπορειται να μου πειτε απο καθε μαθημα τι πρεπει να προσεξω για του χρονου ωστε να μην εχω κενα και αν εχω να τα αναπληρωσω πχ φυσκη τι πρεπει να ξερω για του χρονου στην κατευθηνση για να γραψω καλα στις πανελληνιες αντιστοιχα και στη βιολογια χημεια φυσικη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

omgzzz111

Νεοφερμένος

Ο omgzzz111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Αποφασισα να δωσω πανελληνιες που χρονου (ξερω νωρις το θυμηθηκα :P) και εχω ξεκινησει μονος μου να καλυπτω τα κενα μου στα μαθηματικα και στη φυσικη απο προηγουμενες ταξεις, πριν μπω στην υλη της Γ. Σε αυτα τα 2 μαθηματα βρηκα καποια αρχεια στο νετ που με καθοδηγησαν απο που να αρχισω και τι να διαβασω, δεν εχω βρει ομως κατι για τη Χημεια. Θα ηθελα λοιπον καποιος φιλος να μου πει τι χρειαζεται να ξερω απο την υλη της Α και Β λυκειου ωστε να μην εχω προβληματα στη Γ. Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Για να καλυψεις κενα...Υπαρχει μονο ενας τροπος...Διαβασμα...Διαβασμα..Και παλι διαβασμα...
Εαν τα αγγλικα σου ειναι καλα...μπες εδω εχει βιντεακια σε διαφορους τομεις της επιστημης και των μαθηματικων..Θα σου προσφερει πιο σφαιρικες γνωσεις πανω σε αυτα που θες χωρις την στειρα αποστηθιση των πανελληνιων,.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Καλησπέρα omgzzz111,και χρόνια πολλά
Μιάς και είμαι θετική θα σου πώ τι χρειάζεσαι απο α και β λυκείου για την χημεία της Γ
απο την πρώτη λυκείου
α)(και ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ) να ξέρεις άπταιστα το κεφάλαιο 4 (στοιχειομετρία)
β)περιοδικός πίνακας
γ)οξέα-βάσεις-άλατα
απο την β λυκείου
α)ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ
β)τέταρτο κεφάλαιο απο χημεία κατεύθυνσης ,και τα βασικά του πέμπτου
καλό θα ήταν να ρωτήσεις και κάποιον καθηγητή σου για να σου εξηγήσει πιο αναλυτικά τι χρειάζεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Φτάνοντας τώρα στο τέλος της Β λυκείου , θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής.
Καταρχάς , έκανα φροντιστήριο τα εξής μαθήματα : 1.Μαθηματικά Κατ. 2.Φυσική Κατ. 3.Έκθεση .
Από γενικής παιδείας , φυσική και άλγεβρα δεν έδωσα πολύ σημασία , μιας και δεν το περιελάμβανε το φροντιστήριο και στο σχολείο δεν γινοταν "μάθημα".
Όσον αφορά την άλγεβρα..Για ύλη εξετάσεων , μας έβαλε τις 2 πρώτες ενότητες του 1ου κεφαλαιου , της Τριγωνομετρίας , το 2ο κεφάλαιο όλο (Πολυώνυμα , ανισώσεις κλπ) και το 4ο (Λογάριθμοι κλπ).
Στο σχήμα του horner και στις διαιρέσεις , δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα...Τριγωνομετρία και λογαριθμους εχω σχετικα ελλειψεις..
Αυτο θα επηρεασει καθολου την πορεια μου του χρονου ;
Μπορει φετος να μην αφιερωσα το καταλληλο χρονο για το διαβασμα αλλα για του χρονου , εχω πλανο...
Θα μου χρειαστουνε ρε παιδια αυτα για του χρονου?

*υ.γ. θα αλλαξω και φροντιστηριο , σε ενα πιο "δυνατο" , αλλα αν υπαρχει θεμα με τις ελλειψεις απο τηνβ λυκειου θελω να μαθω.

Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Κοίτα εγώ που έκανα προετοιμασία Μαθηματικά και Φυσική Γ' μπορώ να σου πω πως ναι θα σου χρειαστούναι. ΕΙδικά οι λογάριθμοι αρκετά για αυτό σου συνιστώ να κάνεις μια καλή επανάληψη και να τα ξαναδείς. Τα τριγωνομετρικά θα σου χρειαστούναι στην Φυσική στο κεφάλαιο των ταλαντώσεων. Τώρα απο Φυσική δεν σου χρειάζονται πολλά μόνο στο κεφάλαιο της Ηλεκτρικής Ταλάντωσεις αλλά μην ανυσηχείς ξέρουν ότι δεν τους δίνουμε βάση φέτος και μας τα ξανακάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Φτάνοντας τώρα στο τέλος της Β λυκείου , θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής.
Καταρχάς , έκανα φροντιστήριο τα εξής μαθήματα : 1.Μαθηματικά Κατ. 2.Φυσική Κατ. 3.Έκθεση .
Από γενικής παιδείας , φυσική και άλγεβρα δεν έδωσα πολύ σημασία , μιας και δεν το περιελάμβανε το φροντιστήριο και στο σχολείο δεν γινοταν "μάθημα".
Όσον αφορά την άλγεβρα..Για ύλη εξετάσεων , μας έβαλε τις 2 πρώτες ενότητες του 1ου κεφαλαιου , της Τριγωνομετρίας , το 2ο κεφάλαιο όλο (Πολυώνυμα , ανισώσεις κλπ) και το 4ο (Λογάριθμοι κλπ).
Στο σχήμα του horner και στις διαιρέσεις , δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα...Τριγωνομετρία και λογαριθμους εχω σχετικα ελλειψεις..
Αυτο θα επηρεασει καθολου την πορεια μου του χρονου ;
Μπορει φετος να μην αφιερωσα το καταλληλο χρονο για το διαβασμα αλλα για του χρονου , εχω πλανο...
Θα μου χρειαστουνε ρε παιδια αυτα για του χρονου?

*υ.γ. θα αλλαξω και φροντιστηριο , σε ενα πιο "δυνατο" , αλλα αν υπαρχει θεμα με τις ελλειψεις απο τηνβ λυκειου θελω να μαθω.

Ευχαριστω!
Η τριγωνομετρία και οι νεπέριοι λογάριθμοι (ειδικά οι τελευταίοι) χρειάζονται του χρόνου.
Σχεδόν σε κάθε άσκηση θα βλέπεις ln...
Έστω τα βασικά, πχ ιδιότητες λογαρίθμων και να λύνεις μια ανίσωση με ln.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Οι λογαριθμοι ειναι φωτια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top