Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

SglsR21

Νεοφερμένος

Ο SglsR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
τελικα παιδια απο μαθηματικα κατ χρειαζονται για την γ΄ ?διοτι απο οτι βλεπω και ακουω γυρω μου οι αποψεις δεν φαινονται ομοιες απο ατομο σε ατομο!ας απαντησει καποιος με σιγουρια...Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Κοίτα το μόνο σίγουρο είναι ότι για να διδάσκονται προσφέρουν κάτι. Όμως από ό,τι μου χει πει ο καθ. μου μερικά πραγματάκια χρειάζονται και στη Γ.
Αυτά που μου έχει πει μέχρι τώρα είναι ο Κύκλος για τους Μιγαδικούς και η Ευθεία. Τα διανύσματα δεν μου τα ανέφερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.....μερικά πραγματάκια χρειάζονται και στη Γ.
Αυτά που μου έχει πει μέχρι τώρα είναι ο Κύκλος για τους Μιγαδικούς και η Ευθεία....
Παιδιά, κάνετε ένα λάθος. Το έκανα κι εγώ μέχρι που το κατάλαβα. Δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία ποια ύλη της Β θα χρειαστεί στη Γ. Αυτό είναι κάτι που εύκολα καλύπτεται. Το πιο σημαντικό είναι η τριβή με τον τρόπο σκέψης του μαθήματος. Για παράδειγμα, από τη φυσική κατεύθυνσης της Β ελάχιστη ύλη θα χρειαστεί στη Γ. Όμως, με το μάθημα αυτό μπαίνεις στο πετσί της φυσικής (όπως έλεγε ο καθηγητής μου), κάνεις εξάσκηση, μαθαίνεις να λύνεις ασκήσεις, και είσαι στο πνέυμα του μαθήματος. Αν κάποιος στη Β έχει τη φυσική γραμμένη εκεί που ξέρουμε, στη Γ θα έχει μεγάλες δυσκολίες, ας είναι η ύλη ψιλοάσχετη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι η ύλη της Γ είναι εύκολη σε σχέση με της Β...Άσχετο με αυτά πουν λες αλλά αυτό το πιστεύω ακόμα και αν υπάρχουν δύσκολες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαθ.Κατ ευθειες και κωνικες τομες.Σιγουρα οι λογαριθμοι στο τελευταιο κεφαλαιο της Αλγεβρας και μια ιδεα απο κυκλωματα και ΗΕΔ στη φυσικη Γ.Π.Τωρα για τη θεωρητικη δε γνωριζω..

Προσωπικά θεωρώ ότι η ύλη της Γ είναι εύκολη σε σχέση με της Β...Άσχετο με αυτά πουν λες αλλά αυτό το πιστεύω ακόμα και αν υπάρχουν δύσκολες ασκήσεις.
Συμφωνω απολυτα.Αν και η υλη της β ευκολη ειναι,απλα στη γ διαβαζεις πιο ανετα γτ ξερεις πως διαβαζεις σκοπιμα.Στη β εχεις πολλα φροντιστηρια χωρις λογο τα περισσοτερα.Πχ,εγω πηγα φετος θετικη ενω ημουν σιγουρη πως του χρονου θα αλλαξω.Μεγαλη χαζομαρα.τζαμπα ο χρονος που χανω για την χημεια κατευθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση τα μαθήματα της Β' Λυκείου δεν είναι πιο εύκολη από της Γ.!!! :P Θα το διαπιστώσετε του χρόνου...Αν τώρα σας φαίνεται ότι δεν έχετε χρόνο και ότι έχετε πολλές ώρες φροντιστήριο τότε με συγχωρείται που σας απογοητεύω αλλά του χρόνου τι θα κάνετεεε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι πολλά αυτά που ζητάω?Χμμ,ίσως κάποιος δε βαριέται και μας πει για κάποιο μάθημα έστω για ένα...Εγώ κυρίως για τα μαθηματικά ενδιαφέρομαι που δεν είμαι και τόσο αποδοτικός θα έλεγα...Ε δεν είπα να γράψει ένας για όλα...
Φιλε μου,κακως η καλως ειναι μαθηματικα.Δεν υπαρχουν πραγματα που δεν χρειαζονται η χρειαζονται.Μπορουν να σου ζητησουν οτιδηποτε.Με σιγουρια μπορω να σ πω πως δε θα χρειαστει η φετινη γεωμετρια.Απο κει και περα ενω φαινομενικα τα μαθηματικα κατευθυνσης φετος δεν εχουν σχεση με αυτα που θα δωσουμε στις πανελλαδικες ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα με τους μιγαδικους,και η γεωμετρια που καναμε περυσι.Καθε πληροφορια στα μαθηματικα μπορει να σε βοηθησεις του χρονου.Ειναι διαφορετικα με τη φυσικη.ειναι συγκεκριμενα πραγματα.Τα μαθηματικα ειναι αλλιως ειναι πολυ πιο αοριστα.Απο κει και περα δες τι εγραψα παραπανω για τα μαθηματα της β λυκειου.Δεν χρειαζεται περισσοτερη αναλυση.Αυτα θα χρειαστεις.

Σε καμία περίπτωση τα μαθήματα της Β' Λυκείου δεν είναι πιο εύκολη από της Γ.!!! :P Θα το διαπιστώσετε του χρόνου...Αν τώρα σας φαίνεται ότι δεν έχετε χρόνο και ότι έχετε πολλές ώρες φροντιστήριο τότε με συγχωρείται που σας απογοητεύω αλλά του χρόνου τι θα κάνετεεε;;;;
Δεν μου φαινεται πως δεν εχω χρονο.Καλα ειναι,απλα δε μου αρεσει που διαβαζω αυτα που διαβαζω ΤΩΡΑ.αν εξαιρεσεις την κατευθυνση μου.Τα μαθηματικα και η φυσικη του χρονου ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα.Εχω αρχισει υλη γ καιτα γνωριζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Δεν μου φαινεται πως δεν εχω χρονο.Καλα ειναι,απλα δε μου αρεσει που διαβαζω αυτα που διαβαζω ΤΩΡΑ.αν εξαιρεσεις την κατευθυνση μου.Τα μαθηματικα και η φυσικη του χρονου ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα.Εχω αρχισει υλη γ καιτα γνωριζω:)

Είναι πιο ενδιαφέροντα αλλά πολύ πιο μεγάλη ύλη που ίσα που βγαίνει, και πιο πολλές λεπτομέρειες... Και εγώ είχα αρχίσει από δευτέρα Λυκείου την ύλη της Τρίτης αλλά αυτό που αντιμετωπίζω φέτος δεν το περίμενα έτσι :P.....
Όσο για τα μαθηματικά καλό θα ήταν φέτος να τους δίνεις σημασία γιατί σου χρειάζονται οι Κωνικές τομές για τους Μιγαδικούς του χρόνου και διανύσματα για φυσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτο ειπα ακριβως παραπανω για τα μαθηματικα και τη φυσικη;)οπως και ναχει σιγουρα ειναι βαρος και σιγουρα οχι οτι καλυτερο.καλη δυναμη σ ευχομαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Φιλε μου,κακως η καλως ειναι μαθηματικα.Δεν υπαρχουν πραγματα που δεν χρειαζονται η χρειαζονται.Μπορουν να σου ζητησουν οτιδηποτε.Με σιγουρια μπορω να σ πω πως δε θα χρειαστει η φετινη γεωμετρια.Απο κει και περα ενω φαινομενικα τα μαθηματικα κατευθυνσης φετος δεν εχουν σχεση με αυτα που θα δωσουμε στις πανελλαδικες ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα με τους μιγαδικους,και η γεωμετρια που καναμε περυσι.Καθε πληροφορια στα μαθηματικα μπορει να σε βοηθησεις του χρονου.Ειναι διαφορετικα με τη φυσικη.ειναι συγκεκριμενα πραγματα.Τα μαθηματικα ειναι αλλιως ειναι πολυ πιο αοριστα.Απο κει και περα δες τι εγραψα παραπανω για τα μαθηματα της β λυκειου.Δεν χρειαζεται περισσοτερη αναλυση.Αυτα θα χρειαστεις.

Η γεωμετρία δεν θα χρειαστεί ούτε σε μερικές πιο δυσκολες ασκήσεις φυσικής; Τίποτα θεώρημα διαμέσων, διχοτόμων κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Η γεωμετρία δεν θα χρειαστεί ούτε σε μερικές πιο δυσκολες ασκήσεις φυσικής; Τίποτα θεώρημα διαμέσων, διχοτόμων κτλ;

Δε θελω να σε αγχωσω αλλα ,ασχετα με αυτα που λενε ολοι οτι η γεωμετρια δεν εξεταζεται και συνεπως δε χρειαζεται, ειναι πολυ αναγκαια για τα μαθηματικα κατ. της τριτης... πολλες ειναι οι ακσησεις που λυνονται πολυ πιο ευκολα με γεωμετρικους τυπους παρα με την υλη της γ. αλλωστε ειναι πολυ πιο δυσκολο να κατσεις να παρατηρησεις και αν σκεφτεις πως μπορει να λυνεται μια ακηση με την υλη της τριτης παρα να γνωριζεις καποιους τυπους και να τους χρησιμοποιησεισ.....στο λεω γιατι φετος την πατησα μας εβαλανα την παρασκευη στο σχολειο ειναι θεματακι 3 Μ που λυνοταν πολυ ευκολα με γεωμετρια αλλα με την υλη της β επρπε ν κτσεις καμια ωρα για να το βρεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eτσι μας εκανε και μας εχτες στα Μαθ.Κατ.
Δεν χρειαζεται να ξερεις απεξω και ανακατωτα τη Γεωμετρια.Απλα να εχεις ενα καλο background.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
ακριβως.... ειδικα αν σ ενδιαφερει να γραψεις πανω απο 17 του χρονου!
και βασικος παραγοντας ειναι η παρατηρητικοτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Κοιταξτε παιδια, καλως η κακως χρειαζονται ολα ( μιλαω για θετικη, τεχνολογικη) ασχετα απο το περιεχομενο τους. Παραδειγμα η Φυσικη κατ. της Β φαινομενικα δεν εχει καμια σχεση με της Γ ( αυτο που σιγουρα θα χρειαστει ειναι η αυτεπαγωγη απο το 5ο κεφαλαιο) αλλα μαθαινεις τον τροπο να λυνεις ασκησεις, πως να διαχειριζεσαι τους νομους και τυπους που ξερεις και πως να αιτιολογεις αυτα που κανεις. Μπαινεις στο κλιμαμε αυτο τον τροπο. Βεβαια σε καποια μαθηματα ειναι σημαντικο και το περιεχομενο. Αλγεβρα και Γεωμετρια ας πουμε, το πρωτο ειναι SOSARA για την Γ, ολο το βιβλιο γιατι δεν βοηθα μονο στα Μαθηματικα αλλα και στη Φυσικη( 1ο, 2ο κεφαλαιο) και στη Χημεια(!) ( 3ο κεφαλαιο εχει τυπους με λογαριθμους). Η Γεωμετρια παλι δεν χρειαζονται τοσο αυτα που μαθαινετε στη Β αλλα αυτα της Α λυκειου κυριως για φυσικη ( δυστυχως φιλοι μου στα μαθηματικα κατευθυνσης ολοι προωθουν την υλη του βιβλιου ενω ειμαστε κι εμεις αδυναμοι τη στιγμη που γραφουμε να φερουμε στο μυαλο μας τη γεωμετρια). Οσο αφορα τα μαθηματικα κατευθυνσης της Β λυκειου SOS ειναι η ευθεια, οι κωνικες τομες ( πχ γεωμετρικοι τοποι στους μιγαδικους, εφαπτομενες στις συναρτησεις) ενω απο τα διανυσματα πολυ καλες για να τις ξερετε ειναι καποιες εφαρμογες και ασκησεις και οχι θεωρια πχ σχολικο βιβλιο σελ. 48 ασκηση 2 Β' ομαδας το i) μπορει να βοηθησει αφανταστα στους μιγαδικους ( κανουμε την αποδειξη που ειναι πολυ απλη και τελος). Απο χημεια γενικης απαραιτητο εργαλειο ειναι το τριτο κεφαλαιο και μετα 1ο και 2ο, απο χημεια κατευθυνσης πολυ SOS το 4ο κεφαλαιο ( ιδιαιτερη προσοχη στην αρχη Le Chatelier και τους νομους χημικης ισορροπιας). Απο Βιολογια καλο θα ηταν να εχετε απλα μια ιδεα και να γνωριζετε μερικες βασικες εννοιες και τιποτα περισσοτερο γιατι στην κατευθυνση ασχολουμαστε με υλη που στην πλειοψηφια της δεν εχουμε ασχοληθει. Τελος απο γενικης παιδειας εννοειται οτι πρεπει να γνωριζουμε αριστα την υλη της εκθεσης ολου του λυκειου. Αυτα για θετικη για θεωρητικη δεν ξερω. Παντως εδω που τα λεμε καλο ειναι να περιμενουμε να ανοιξουν τα σχολεια για να δουμε πως θα διαμορφωθει η υλη αφου φετος αφαιρεθηκαν καποια πραγματα απο τα μαθηματα μας τα οποια εξεταζονται στη Γ λυκειου οπως στην αλγεβρα εβγαλαν ολο το 1ο κεφαλαιο εκτος απο το 1.1 και το 1.2. Οποτε stay tuned να δουμετι θα γινει.

ΥΓ: αν λεω κατι λαθος η παρελειψα κατι, διορθωστε με ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
στην αλγεβρα εβγαλαν ολο το 1ο κεφαλαιο εκτος απο το 1.1 και το 1.2.
Τι ακριβώς εννοείς μ' αυτό??:hmm:Γιατί δεν έχω ακούσει τίποτα σχετικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Στην Αλγεβρα Β λυκειου το 1ο κεφαλαιο εχει 7 ενοτητες απο 1.1 εως 1.7. Τα παιδια που πηγαμε φετος Β λυκειου κανα με μονο το 1.1 και το 1.2. Οι υπολοιπες 5 ενοτητες ηταν εκτος υλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μαλλον θα προβλεφθει για φετος να ναι εκτος υλης τα αντιστοιχα κεφαλαια στη φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
προφανως. αποκλειεται να φτασει ο χρονος να μας διδαξουν και αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Τα πρωτα δυο κεφαλαια της φυσικης της Γ ειναι καθαρη τριγωνομετρια. Δε νομιζω να βγαλουνε εκτος υλης την εξευρεση αρχικης φασης πχ η οποια χρειαζεται τριγωνομετρικες εξισωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Κοιταξτε παιδια, καλως η κακως χρειαζονται ολα ( μιλαω για θετικη, τεχνολογικη) ασχετα απο το περιεχομενο τους. Παραδειγμα η Φυσικη κατ. της Β φαινομενικα δεν εχει καμια σχεση με της Γ ( αυτο που σιγουρα θα χρειαστει ειναι η αυτεπαγωγη απο το 5ο κεφαλαιο) αλλα μαθαινεις τον τροπο να λυνεις ασκησεις, πως να διαχειριζεσαι τους νομους και τυπους που ξερεις και πως να αιτιολογεις αυτα που κανεις.

αυτο το καταλαβα και εγω τωρα με τα θερινα...πως αμα δεν ξερεις απο αυτεπαγωγη οι ηλεκτρικες ταλαντωσεις σου φαινονται βουνο...οπως εμενα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top