Χημικών ή Πολιτικών μηχανικών;

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δίνω φέτος πανελλήνιες και όλοι μου λένε να θέσω απο τωρα στόχους σχετικά με την σχολή που θελω..
Έχω καταλήξει μεταξύ των πολιτικών και των χημικών στο πολυτεχνείο...
Θα ήθελα λίγη βοήθεια πάνω στο θέμα...Μου αρέσει η χημεία και θα "ξενιτευόμουν" για το επαγγελμά μου, συνεπως οι χημ/μηχ είναι καλή επιλογή..
Απο την αλλη μου αρέσει (λιγότερο) και η φυσική, αλλά με ενθουσιάζει το αντικειμενο τοων πολιτικών εξίσου....
1)Έχω διαβάσει σε αλλα threads λινκσ με το τι μπορουν να καταπιαστούν χημικοι και πολιτικοι...Μπορεί όμως κάποιος να μου πεια με απλά λόγια τι θα άνω πανω-κατω αν διαλέξω καποιο απο αυτα?
2)ποια ειναι πια ευκολη σχολή, αν βεβαια μπορει να ειποθεί κατι τετοιο..Εννοώ με ποιοτικό διάβασμα και αγάπη για το αντικείμενο σε τι βαθμούς μπορώ να ευελπιστώ? Ξερω πως μια τετοια ερωτηση δεν μπορει να απανηθεί, αλλά πείτε μου στο περίπου...Είναι ουτοπικος ο βαθμός κοντα στο 8 8,50 π.χ.?
3) εχω μπερδευτει με τα bachelor's και masters..Μου εξηγει καποιος?? Αν αποφοιτήσω απο το πολυτεχνειο τι απο τα δύο θα έχω(για αυτες τις δυο σχολες)...
4)Αν θελω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, είναι ευκολο? Τι βαθμό χρειαζομαι?
Ευχαριατω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
[off-topic]8 8.5 στο πολυτεχνείο?:!:Eγώ ακούω ότι δύσκολα παίρνουν τέτοιους βαθμούς[/off-topic]

H συμβουλή μου είναι να πας με το καλό να γράψεις πρώτα και μετά να δεις τι γίνεται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ας εχει κι ενα στοχο ομως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
καμια βοηθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
καμια βοηθεια?
Φιλε μου εγω τωρα ξεκιναω στο τμημα χημικων μηχανικων! Για πολιτικος μηχανικος δεν το ειχα σκεφτει ποτε αλλα εχω ακουσει πως ειναι αρκετα ενδιαφερουσα σχολη..!! Μη νομιζει και το χημικο μηχανικο εχει πολλη φυσικη αλλα με εμβαθυνση στη ρευστομηχανικη, στη θερμοδυναμικη.. Και το πολιτικων μηχανικων τα εχει αυτα αλλα οχι με τοσο μεγαλη και ''εργαστηριακη'' εμβαθυνση.. κυριως ως πολιτικος μηχανικος θα ανεβαζεις κτιρια και γενικα θα κανεις καθε ειδους μελετη για την ασφαλεια της δημιουργιας ενος εργου! Η φυσικη που θα μαθαινεις παλι θα εχει να κανει με στατικη του εδαφους , αντοχη υλικων και βεβαια με ολες τις γενικες αρχες της βασικης λειτουργιας διαφορων συστηματων (ηλεκτομαγνητισμους κλπ).. Εχω ακουσει πως πρεπει να εχεις πλατες για να μπορεσεις γρηγορα να αναδειχθεις σ αυτο το επαγγελμα, δηλαδη καποιο δικο σου ατομο να εχει καποια σχετικη επιχειρηση η να ειναι πολιτικος μηχανικος! Οσο για το χημικο μηχανικο δεν ειναι τοσο απαραιτητη η υπαρξη καποιας ''οικογενειακης προιστοριας'' στο επαγγελμα! Μπορεις να κινηθεις σε βιομηχανικο και εργαστηριακο επιπεδο!! οσο για ακδημαικο με εναν καλο βαθμο μπορεις κ αυτο να το κυνηγησεις...!!:D τωρα για το βαθμο και ολα αυτα δεν ξερω τι να σου πω εγω απλα θα κυνηγησω το μεγαλυτερο δυνατο βαθμο και μετα θελω να την κανω για εξω!! Και νομιζω το πτυχιο απο καθε πολυτεχνικη σχολη αναγνωριζεται ως μαστερ!! ελπιζω να βοηθησα στο κατιτι...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Όπως φαίνεται και από το θέμα θα ήθελα να μάθω παραπάνω πράγματα για αυτές τις δύο σχολές γιατί έχω μπερδευτεί...έχω κοιτα3ει στις άντοιστιχες ιστοσελίδες αλλά δεν είναι καθόλου αναλυτικά...βασικά είναι και οι δύο σχολές που με ενδιαφέρουν ..ξεερω ότι ασχολούνται με διαφορετοκο αντικείμενο...οπότε ας μου πει ο καθένας ότι γνωρίζει αν γινεται σε ότι αφορά τη σχολή και κυρίως μετά τα μεταπτυχιακά ,την επαγγελματική αποκατάσταση και τα μέρη που μπορεί κανείς να δουλέψει να βρει δουλειά και με τι ασχολείται....

κανεις καμια βοηθεια??

Αχ σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να βοηθήσει.... Είναι πολύ σημαντικό για εμένα...!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ρε συ κωσ οι πληροφορίες που ζητάς είναι πολύ γενικές. Από το να κάτσει κάποιος να σου κάνει copy-paste τις πληροφορίες από τα αντίστοιχα τμήματα , μπες στις ιστοσελίδες και μελέτησε τα προγράμματα σπουδών. Εδώ μπορείς να ρωτήσεις κάποια διευκρινιστική απορία από κάποιον φοιτητή του τμήματος αλλά αυτά που ρωτάς καλύπτονται σε έναν επαρκή βαθμό από τις ιστοσελίδες των τμημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top