Χημικών Μηχανικών vs Μαθηματικό

Makakaros

Νεοφερμένος

Ο Makakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα. Με λένε Γιάννη και είμαι στο πρώτο έτος στη σχολή χημικών μηχανικών στο ΑΠΘ. Πέρσι, όταν έδωσα εξετάσεις, έβαλα τη σχολή αυτή πιο πάνω από το μαθηματικό με το σκεπτικό ότι έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση και περισσότερες επιλογές από το μαθηματικό, αν και τα μαθηματικά ήταν το αγαπημένο μου μάθημα και το "κόλλημά" μου. Μετά από ένα εξάμηνο στη σχολή, μου έχει αφήσει μέτριες εντυπώσεις, καθώς ναι μεν ασχολούμαι με μαθηματικά, φυσική και χημεία, αλλά νιώθω πως πιέζω τον εαυτό μου να μου αρέσει το αντικείμενο (χημεία) και πως θα μπορούσα πολύ πιο εύκολα και ευχάριστα να κάνω μαθηματικά. Εφόσον με ενδιαφέρει να κάνω μεταπτυχιακό και να εμβαθύνω σε όποια επιστήμη ασχοληθώ, έχει μεγάλη σημασία το αν θα έχω την όρεξη και τη δημιουργικότητα που απαιτείται για ένα μεταπτυχιακό. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για τη πορεία που θα πρέπει να ακολουθήσω απο εδώ και πέρα? Αν θα έπρεπε να ξαναδώσω και να πάω στη σχολή που μου αρέσει πάρα πολύ (μαθηματικό), ή αν θα πρέπει να μείνω στων ΧΜ και να προσπαθήσω να γίνω καλύτερος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων (και συγγνώμη για το μεγάλο post)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Eξαρτάται τι σου αρέσει φιλαράκι.Αν θες να μάθεις μαθηματικά,πας μαθηματικό."The only way to learn mathematics, is to do mathematics" είχε πεί ο Paul Halmos.Και το DO έχει μεγάλη διαφορά με το USE.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Βασικά δεν πιάνω το νόημα της σύγκρισης των δυο Τμημάτων. :) Γνωρίζω ότι υπάρχουν καθηγητές με πτυχίο Χημικού Μηχανικού στο Τμ.Χημικών Μηχανικών που ασχολούνται με ερευνητικά θέματα της χημικής μηχανικής με κάποιο μεταπτυχιακό στα (θεωρητικά ή εφαρμοσμένα, όπως σας αρέσει) μαθηματικά. Όπως επίσης κάποιοι και με βασικό πτυχίο Μαθηματικού, να είναι καθηγητές σε Τμ.Χημικών Μηχανικών και να ασχολούνται επίσης ερευνητικά με θέματα της χημικής μηχανικής ή συναφών θεμάτων όπως ρευστομηχανική, αεροθερμοδυναμική, υπολογιστική ρευστοδυναμική, ευθύ και αντίστροφη σκέδαση, μη γραμμικές διεργασίες,...κλπ τα οποία θέλουν πολύ προχωρημένα (θεωρητικά ή εφαρμοσμένα, αν θέλετε) μαθηματικά. Όπως λέει ο tebelis έχει μεγάλη σημασία, τι σου αρέσει και τι στόχο έχεις βάλει. Θέλεις να εργαστείς στον χώρο έξω από το Πανεπιστήμιο (ευρύτερη αγορά εργασίας) ή να μείνεις εργασιακά εσώκλειστος στο Πανεπιστήμιο (ακαδημαϊκή καριέρα); Ο κάθε χώρος έχεις διαφορετικές προϋποθέσεις και απαιτήσεις. Ο καθένας επιλέγει ότι μπορεί (και θέλει) να κάνει προκειμένου να επιβιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Κανόνας #0 συμπλήρωσης μηχανογραφικού: Δηλώνουμε τις σχολές με βάση τις προτιμήσεις μας και όχι με άλλα κριτήρια.

Αν δεν σου αρέσει η Χημεία, μάλλον δεν έπρεπε να δηλώσεις τη σχολή. Από κει και πέρα εφόσον μπήκες, θα συναντήσεις κάποιες δυσκολίες στα πρώτα δύο έτη, ειδικά αν προέρχεσαι από τεχνολογική κατεύθυνση. Βοήθεια από τους καθηγητές υπάρχει σε αυτό το θέμα όπως θα έχεις διαπιστώσει. Μην απογοητεύεσαι όμως γιατί η σχολή δεν είναι αμιγώς χημική.
Πάντως συγκρίνεις δύο σχολές με εντελώς διαφορετικό προσανατολισμό και βρίσκεσαι ήδη σε μια από τις δύο. Η σχολή έχει αρκετά Μαθηματικά αλλά δε διδάσκονται σε βάθος όπως στο Μαθηματικό. Θα σε συμβούλευα να κάτσεις ακόμα ένα εξάμηνο και να δώσεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να προσαρμοστεί ώστε να είσαι σίγουρος για την επιλογή σου, αν θα μείνεις δηλαδή ή θα ξαναδώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makakaros

Νεοφερμένος

Ο Makakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είμαι από θετική, οπότε μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις της σχολής. Πολλοί μου έχουν πει όπως και εσυ catalyst να δώσω ακόμα μια ευκαιρία στη σχολή, για να είμαι ακόμα πιο σίγουρος. Απλά φοβάμαι ότι αν κάτσω ακόμα ένα εξάμηνο θα είναι πολύ αργά για να ξαναδώσω, θα έχω χάσει πολύ χρόνο. Από την άλλη σκέφτομαι και το θέμα της αποκατάστασης, καθώς έχω ακούσει ότι το μαθηματικό είναι πολυ θεωρητική σχολή και για να βρω εργασία μετά θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνω ένα μεταπτυχιακό και έπειτα να ασχοληθώ είτε με ακαδημαϊκή καριέρα είτε να δουλέψω σε εφαρμοσμένα μαθηματικά (π.χ στατιστική). Πιστεύετε ότι αφότου βγάλω τη σχολή στην οποία είμαι τώρα θα μπορούσα να βγάλω και το μαθηματικό και να συνδυάσω τα 2 αυτά αντικείμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
H αντίστροφη διαδρομή,μου φαίνεται ευκολότερη απο αυτή που λές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makakaros

Νεοφερμένος

Ο Makakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εννοείς το να ξαναδώσω για να μπω, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εννοείς το να ξαναδώσω για να μπω, σωστά?

Κάτσε μέχρι το τέλος του 2ου εξαμήνου,δες αν σου αρέσει,και αν δεν σου αρέσει ξαναδώσε.Αυτό βέβαια προυποθέτει να είσαι σίγουρος οτι θες να αφοσιωθείς ολοκληρωτικά (ή και μερικά, διότι ένα τμήμα μαθηματικών δεν κάνει αποκλειστικά καθαρά μαθηματικά) με τα μαθηματικά.Το προηγούμενο πόστ μου,αναφερόταν στο ότι είναι προτιμότερο να πας ως πτυχιούχος μαθηματικών σε μια πολυτεχνική σχολή που περιέχει αρκετά μαθηματικά (και θα έχεις πολύ γερές βάσεις,μπαίνοντας μάλιστα απο 2ο έτος διότι σου αναγνωρίζονται αρκετά μαθήματα) απ'ότι το αντίστροφο.

Υ.Γ.:το 10% είναι σίγουρο ότι καταργήθηκε?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makakaros

Νεοφερμένος

Ο Makakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πολύ φοβάμαι πως ναι. Όπως και να'χει, μάλλον θα μείνω ακόμα ένα εξάμηνο στη σχολή για να αποκτήσω πιο ολοκληρωμένη άποψη για αυτή. Βέβαια αν αποφασίσω να ξαναδώσω θα έχω χάσει ήδη δύο χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Αν είσαι σίγουρος οτι θες να ασχοληθείς ολοκληρωτικά ή και μερικά με τα μαθηματικά ξεκίνα προετοιμασία από....χθές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makakaros

Νεοφερμένος

Ο Makakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εντάξει λοιπόν. Οπότε το ουσιαστικο δίλημμα είναι εαν θέλω να αφιερωθώ ή όχι στα μαθηματικά, γιατι αλλιώς θα είναι δύσκολο να εκπληρώσω αυτό το στόχο. Αχ αυτό το 10% μας κατέστρεψε. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Τώρα έχεις και το 10% .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makakaros

Νεοφερμένος

Ο Makakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι, και στην αρχή νόμιζα ότι με αυτό θα μπορούσα να περάσω, αλλά αφότου είδα τις βάσεις προηγούμενων ετών μου φαίνεται μάλλον απίθανο. Δεν τα πήγα πολύ καλά πέρσι, έβγαλα 700 μόρια πάνω από τη βάση του μαθηματικού αλλα δε ξέρω κατά πόσο αυτό θα είναι αρκετό για να περάσω. Έχω ήδη αρχίσει να διαβάζω για πανελλήνιες αλλα επειδή ξεκίνησα αργά το πρόγραμμα είναι ασφυκτικό, σε σημείο που να μη ξέρω αν θα προλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Τελικα τι θα δηλωσεις; Μαθηματικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makakaros

Νεοφερμένος

Ο Makakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σίγουρα θα κυνηγήσω να πάω στο μαθηματικό. Μάλλον μέσω πανελληνίων γιατί είναι λίγο άπιαστο να το πιάσω με 10%, μιας και θέλω μόνο θεσσαλονίκη.
--------
Εσείς τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
-Δίνοντας με το 10%, πρέπει να έχεις κατά νου ότι είναι πολύ πιθανό να μην περάσεις γιατί οι βάσεις είναι πολύ ψηλά. Συνεχίζεις κανονικά τα μαθήματα στη σχολή και απλά περιμένεις τις βάσεις χωρίς να σε πειράξει τόσο αν περάσεις ή όχι.
-Άμα θέλεις οπωσδήποτε Μαθηματικό Θεσ/κης, δίνεις πανελλαδικές και με καλό διάβασμα ίσως μπεις άνετα στη σχολή. Αυτό προυποθέτει να παρατήσεις τα μαθήματά στη σχολή που είσαι τώρα και να αφοσιωθείς αποκλειστικά στο στόχο σου.
Η κάθε επιλογή έχει τα δικά της ρίσκα. The choice is yours.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makakaros

Νεοφερμένος

Ο Makakaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μιας και έχω αρχίσει το διάβασμα εδώ και 3 βδομάδες, θα συνεχίσω για πανελλήνιες. Το 10% είναι μεγάλο ρίσκο και πιθανότατα δε θα περνούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng89

Νεοφερμένος

Η chemeng89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η σχολή Χημικών Μηχανικών είναι μια σχολή που μπορεί να προσφέρει πολλά ανοιγματα επαγγελματικά, δεδομένου πως υπάρχουν θέσεις εργασίας (αυτό όμως είναι ενα αλλο θέμα...),το θετικό είναι οτι μπορεις να απορροφηθείς απο διάφορους κλάδους.Εχουμε δει χημικούς μηχανικους στη γραμμη παραγωγής, στον έλεγχο ποιότητας, στην προώθηση προϊόντος, Managers, σε διευθυντικές θέσεις (όχι μόνο στη βιομηχανια), να ασχολούνται με logistics κα. και γενικά μπορούν και με ενα αντίστοιχο μεταπτυχιακό να στρέψουν την πορεία τους εκεί που θέλουν. Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά να είσαι σίγουρος πως θα συναντήσεις πολλά μαθήματα στη συνέχεια που χρειάζονται καλά μαθηματικά, επίσης μπορείς να στρέψεις το ενδιαφέρον σου εκεί μέσω της σχολής γιατί ειναι αρκετά "ευέλικτη" αν το θελήσεις..
Επίσης το 1ο έτος δεν είναι ενδεικτικό της σχολής!Στην πορεία μπαίνεις στο ζουμί, τα πρώτα έτη ειναι καθάρα εισαγωγή και "βασικες εννοιες" ώστε να έχεις ένα υπόβαθρο για τη συνέχεια...
Θα πρότεινα πριν πάρεις απόφαση να αλλάξεις σχολή (γιατί ο,τι και αν ακούσεις εσυ ξέρεις πραγματικα τί θες) να μιλήσεις με καθηγητές απο το χημικό μηχανικό γιατί μπορεί να ακούσεις κάτι που δε θα σκεφτόσουν απο μόνος σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kellykost

Νεοφερμένος

Η Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κάνω το μηχανογραφικο μου σε λίγο καιρο κι έχω παρομοιο δίλλημα...! Μου λένε πολλοί για την επαγγελματική αποκατασταση των χημικων μηχανικων αλλά δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τη χημεια ... σε σχεση με τα μαθηματικά που τα λατρευω ! Οπότε μάλλον τωρα θα την βαλω τελευταια στη λιστα :Ρ Ευχαριστω που με βοηθησες χωρις να το καταλαβεις :Ρ Καλή συνέχεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εγώ βασικά που το σκεφτόμουν για χημικος μηχανικός μάλλον δεν θα τη δηλώσω λόγω τεράστιας ανεργίας...από όσους ρωτάω φοιτητς που έχω τελειώσει άλλους μηχανικούς μεγαλύτερης ηλικίας που έρχονται σε επαφή αλλά και με διάφορους ειδικούς μου έχουν πει ότι είναι μια σχολή με τεράστια ανεργία δηλαδή η εξέλιξη αυτού του επαγγέλματος ουσιαστικά έχει πεθάνει τα ίδια και για την Ευρώπη στην οποία υπάρχει ανεργία στο συγκεκριμένο τομέα και δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε σχέση με άλλους μηχανικούς...δεν ξέρω η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί αρκετά αλλά μάλλον δεν θα το δηλώσω Γ αυτό τν λόγο...τ γνώμη έχετε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top