Χημικών Μηχανικών και Τεχνολογική κατεύθυνση

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ποια πιστευται οτι ειναι καλυτερη σχολη αυτη της πατρας ή της θεσαλλονικης?


Της Θεσσαλονικης απο ο,τι εχω διαβασει θεωρειται καλυτερη και απο την αντιστοιχη του ΕΜΠ.

@ΗearTEyeD: Για το εξωτερικο ειναι οντως ετσι οπως τα λες. Γενικως βεβαια οι μηχανικοι χαιρουν σεβασμου. Οσον αφορα την Ελλαδα, ετεροαπασχοληση παρατηρειται μεν (κυριως στον τομεα των logistics) με πολυ χαμηλη ομως ανεργια. Χαρακτηριστικα να σου αναφερω οτι μετα απο 6 μηνες αναζητησης εργασιας, ανεργο παραμενει περιπου το 4-5%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι μόνο να βρεις δουλειά, γιατί ως μηχανικός κάπου θα βρεις, το θέμα είναι να έχεις προοπτικές ανέλιξης, να σου αρέσει (πχ αν είσαι τρελαμένος με την Χημική Μηχανική θα ξενερώσεις αν ετεροαπασχοληθείς) κλπ Ε οι περισσότεροι Χημ Μηχ δεν βρίσκουν πάνω στο αντικείμενό τους και αν βρουν θα είναι σε καμιά εταιρία καλλυντικών ή στα λιπάσματα :P Δεν υποτιμώ προφανώς το αντικείμενο και το επάγγελμα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχουν ούτε δυνατή υπογραφή (Μηχανολόγοι, Πολιτικοί κλπ έχουν δυνατότερη) και εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από την βιομηχανία (η οποία είναι ελάχιστη στην Ελλάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

perka

Νεοφερμένος

Ο perka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Επειδή προσπαθώ να συμληρώσω μηχανογραφικό, έχω μερικές απορίες... Στη Β' Λυκείου ήμουν στη Θετική κατεύθυνση, στη Γ' Λυκείου στην Τεχνολογική. Θα τα βγάλω πέρα με τα μαθήματα των Χημικών Μηχανικών Πάτρας? Είναι πολλά και δύσκολα τα μαθήματα Χημείας?
Και κάτι ακόμα... Σε μεταπτυχιακό επίπεδο, μετά από τη συγκεκριμένη σχολή, θα βρω κάτι σχετικό με το περιβάλλον, την οικολογία (ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κλπ)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Δες τους οδηγούς σπουδών και γενικά την ιστοσελίδα του τμήματος. Όσο γα τη Χημεία,ναι, νομίζω θα έχεις κενά, αλλά πιστεύω πως θα μπορέσεις να τα καλύψεις. Άλλωστε τόσοι πάνε απόι Τεχνολογική (του κύκλου πληροφορικής) στους Χημικούς Μηχανικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπέρα! Επειδή προσπαθώ να συμληρώσω μηχανογραφικό, έχω μερικές απορίες... Στη Β' Λυκείου ήμουν στη Θετική κατεύθυνση, στη Γ' Λυκείου στην Τεχνολογική. Θα τα βγάλω πέρα με τα μαθήματα των Χημικών Μηχανικών Πάτρας? Είναι πολλά και δύσκολα τα μαθήματα Χημείας?
Και κάτι ακόμα... Σε μεταπτυχιακό επίπεδο, μετά από τη συγκεκριμένη σχολή, θα βρω κάτι σχετικό με το περιβάλλον, την οικολογία (ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κλπ)?

Η αλήθεια είναι πως τα κενά στη χημεία είναι μεγάλα σε αυτούς που ήταν τεχνολογική και στη Β και στη Γ Λυκείου. Αν ήσουν θετική στη Β΄ Λυκείου ή Τεχνολογική : κύκλος τεχνολογίας και παραγωγής στη Γ΄ Λυκείου βολεύεται ηκατάσταση. Για τους υπόλοιπους της τεχνολογικής δεν είναι καλή επιλογή τα τμήματα χημεία, χημικών μηχανικών και γενικά ό,τι έχει άμεση σχέση με χημεία. Παρ' όλα αυτά τα κενά μπορούν να καλυφθούν. Θα χρειαστεί όμως περισσότερη προσπάθεια σε σχέση με τους φοιτητές που επέλεξαν θετική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Καλά πως τα κατάφερες έτσι??? :P
τεσπα αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι οι χημικοί μηχανικοί δεν είναι χημικοί...
κάνουν πολλη χημεία αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν το ξεσκίζουν, αυτή ήταν και η εντύπωση που μου έδωσε η ολιγόλεπτη ανάγνωση 2-3 οδηγών σπουδών απο Χημ-μηχ.

Όσο για τα κενά, όπως είπαν και τα παιδία ναι μεν θα υπάρχουν, αλλά άμα σ' αρέσει το αντικείμενο,και αν έχει όρεξη να ζοριστείς, δε θα υπάρχει κνν πρόβλημα...

καλή τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polarity7419

Νεοφερμένος

Ο polarity7419 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Πολυ ωραιο το φορουμ, το παρακολουθουσα αρκετα καιρό αλλά τώρα εχοντας κι εγώ την πρώτη μου απορία, εκανα επιτέλους την εγγραφη! χεχε
Λοιπόν, εχω μια απορία σχετικά με τους Χημικόυς Μηχανικούς. Ημουν τεχνολογική κατεύθυνση.
Είναι ευκολο/δύσκολο/αδυνάτο άτομο απο την τεχνολογική κατέυθυνση να παρακολουθήσει αυτη τη σχολή;
Επίσης στην σχολη θεωρούνται δεδομένες από το πρώτο έτος οι γνώσεις της χημείας Γ Λυκείου;
Θα χρειαστεί δηλαδή πολυ δουλεια για να μπορεσει να παρακολουθησει κανεις τη σχολη απο την πρώτη μερα;
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Σίγουρα θα ζοριστείς περισσότερο από έναν της θετικής, αλλά δεν είναι λίγα τα παιδιά που μπαίνουν στην σχολή από τεχνολογική. Με αρκετό διάβασμα καλύπτονται όλα τα κενά, αρκεί να μην τα παραιτήσεις. Νομίζω χρειάζεται περισσότερο χημεία της Β/Γ Λυκείου. Είναι πολύ ωραία σχολή, άμα σου αρέσει μην κολλήσεις πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Πολυ ωραιο το φορουμ, το παρακολουθουσα αρκετα καιρό αλλά τώρα εχοντας κι εγώ την πρώτη μου απορία, εκανα επιτέλους την εγγραφη! χεχε
Λοιπόν, εχω μια απορία σχετικά με τους Χημικόυς Μηχανικούς. Ημουν τεχνολογική κατεύθυνση.
Είναι ευκολο/δύσκολο/αδυνάτο άτομο απο την τεχνολογική κατέυθυνση να παρακολουθήσει αυτη τη σχολή;
Επίσης στην σχολη θεωρούνται δεδομένες από το πρώτο έτος οι γνώσεις της χημείας Γ Λυκείου;
Θα χρειαστεί δηλαδή πολυ δουλεια για να μπορεσει να παρακολουθησει κανεις τη σχολη απο την πρώτη μερα;
Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

η σχολή είναι πάρα πολύ καλή (και σου δίνει αρκετές προοπτικές). Και τα παιδιά που πάνε θετική δυσκολευτονται με αυτή την σχολή (αφού στο Λύκειο διδάσκεται ένα πολύ μικρό μέρος της Χημείας). Αυτό το φαινόμενο που λες εσύ συμβαίνει και σε άλλες σχολές π.χ. κάποιος μπορεί να πάει ημμυ, πληροφορική χωρίς να έχει διδαχθεί προγραμματισμό.

Γενικά από τότε που καταργήθηκαν οι δέσμες το επίπεδο των γενικών γνώσεων του Λυκείου έχει πέσει κατά πολύ (και δυστυχως αντί να αλλάξει σκέφτονται να το διαιωνίσουν (π.χ. μπορεί να ολοκληρωθούν η διδασκαλία των ολοκληρωμάτω

Τα παιδιά της τεχνολογικής θα δυσκολευτούν αρχικά λίγο παραπάνω αλλά αυτό δε σημαίνει πως δε μπορείς να την βγάλεις όποια κατεύθυνση και να είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λοιπόν, εχω μια απορία σχετικά με τους Χημικόυς Μηχανικούς. Ημουν τεχνολογική κατεύθυνση. Είναι ευκολο/δύσκολο/αδυνάτο άτομο απο την τεχνολογική κατέυθυνση να παρακολουθήσει αυτη τη σχολή; Επίσης στην σχολη θεωρούνται δεδομένες από το πρώτο έτος οι γνώσεις της χημείας Γ Λυκείου;
Μην ανησυχείς. Αν μπεις, από την πρώτη μέρα θα σου δώσουν καρτούλα κάποια φοιτητικά φροντιστήρια για να σου καλύψουν τα κενά από το λύκειο λόγω τεχνολογικής-2 . Το ίδιο γίνεται και στις οικονομικές σχολές για τα μαθηματικά για τους θεωρητικούς.
Υ.Γ. Πάντως (δεν μπορώ να μην πω τη γνώμη μου) θεωρώ ανοησία του συστήματος το να μπαίνεις από τεχνολογική-2 σε χημικό και από θεωρητική σε οικονομική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν ήσουν θετική κατεύθυνση στη Β΄ Λυκείου και στην Γ΄ Λυκείου επιλέξεις τον κύκλο Ι: Τεχνολογίας Παραγωγής της τεχνολογικής κατεύθυνσης όπου διδάσκονται και χημεία-βιοχημεία πιστεύω πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να παρακολουθήσεις και δεν θα υστερείς ουσιαστικά με τους υποψηφίους που και στην Β΄ και στην Γ΄ λυκείου επέλεξαν θετική κατεύθυνση. Η χημεία της Β΄ λυκείου είναι σημαντική και αν δεν ήσουν θετική κατεύθυνση στη Β΄ λυκείου θα δυσκολευτείς σε αυτήν την σχολή. Το χειρότερο είναι να ήσουν τεχνολογική στην Βλυκείου και τεχνολογική-κύκλος πληροφορικής και υπηρεσιών στην Γ΄ λυκείου. Εκεί θα δυσκολευτείς πολύ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να παρακολουθήσεις την σχολή αλλά θα έχεις σοβαρά κενά και θα πρέπει να διαβάσεις πολύ περισσότερο από τους φοιτητές οι οποίοι ήταν υποψήφιοι των προηγούμενων κατηγοριών που ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polarity7419

Νεοφερμένος

Ο polarity7419 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ενδιαφερον....Πανεπιστημιακα Φροντιστήρια....Δεν ηξερα οτι υπηρχαν και αυτα! χαχαχα Χαιρομαι που ειμαι σε ενδιαμεση μοιρα παντως....Ημουν θετικη κατευθυνση στη Β'Λυκειου, αλλα ημουν στο κυκλο υπηρεσιων στη Γ..... πολυ ωραια ηταν η χημεια Β Λυκειου αλλα δεν νομιζω να θυμαμαι και πολλα πράγματα. Τεσπα....ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Δεν θέλω να σχολιάσω,ούτε θα πω τι γνώμη μου για το θέμα,γιατι δεν θα ικανοποιήσει τον κοινό καθωσπρεπισμό.
Θέλω όμως να κάνω μια ερώτηση.Για ποιόν λόγο επέλεξες την τεχνολογική ενώ ήθελες να δηλωσεις αυτή τη σχολή;Το ρωτάω επειδή δεν έχω στο περιβάλλον μου αντίστοιχη περίπτωση και δεν μπορώ να κατανοήσω για ποιό λόγο να κάνει κάποιος αυτή την επιλογή-no offence.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polarity7419

Νεοφερμένος

Ο polarity7419 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Διαφορετικοι στοχοι σε διαφορετικους καιρους και με διαφορετικα μυαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν ήσουν θετική κατεύθυνση στη Β΄ Λυκείου και στην Γ΄ Λυκείου επιλέξεις τον κύκλο Ι: Τεχνολογίας Παραγωγής της τεχνολογικής κατεύθυνσης όπου διδάσκονται και χημεία-βιοχημεία ..........
Δυστυχώς ο κύκλος αυτός Τ-1 είναι πολύ σπάνιος, ενώ (κατά τη γνώμη μου) είναι ο καλύτερος. Τον έχουν θάψει όμως τα σχολεία και (κυρίως) τα φροντιστήρια. Να σκεφτείς ότι στην Α' Αθήνας μόνον 3-4 σχολεία τον έχουν. Στο δικό μου μετά από πολύ αγώνα καταφέραμε να τον δημιουργήσουμε από του χρόνου. Συνιστώ στα παιδιά της Β λυκείου να το ψάξουν και να πιέσουν να γίνει και στο σχολείο τους.

Ενδιαφερον....Πανεπιστημιακα Φροντιστήρια....Δεν ηξερα οτι υπηρχαν και αυτα! χαχαχα .........
Χε!!! Υπάρχουν και παραυπάρχουν φίλε μου!!!! Μάλιστα εκτός από αυτά που φαντάζεσαι ότι κάνει ένα φροντιστήριο, κάνουν και πολλά άλλα πράγματα: Βρίσκουν θέματα που θα πέσουν σε εξεταστική ή πρόοδο, ετοιμάζουν εργασίες πτυχιακές ή απαλλακτικές ή και μεταπτυχιακές αντί για σένα, υπόσχονται εχεμύθεια. Και για να μη νομίζεις ότι λέω παπαριές, βάλε στον Γκούγλη "φροντιστήριο+φοιτητές" και θα δεις αρκετά που διαφημίζουν τις υπηρεσίες τους.

Διαφορετικοι στοχοι σε διαφορετικους καιρους και με διαφορετικα μυαλα
Κανένας δεν έχει το δικάιωμα να σε κατηγορήσει γιαυτό (ούτε με υπονοούμενα). Κάθε άνθρωπος δικαιούται να αλλάζει άποψη για κάτι. Κάπου διάβασα ότι "μόνον οι ηλίθιοι δεν αλλάζουν γνώμη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Δεν θέλω να σχολιάσω,ούτε θα πω τι γνώμη μου για το θέμα,γιατι δεν θα ικανοποιήσει τον κοινό καθωσπρεπισμό.
Θέλω όμως να κάνω μια ερώτηση.Για ποιόν λόγο επέλεξες την τεχνολογική ενώ ήθελες να δηλωσεις αυτή τη σχολή;Το ρωτάω επειδή δεν έχω στο περιβάλλον μου αντίστοιχη περίπτωση και δεν μπορώ να κατανοήσω για ποιό λόγο να κάνει κάποιος αυτή την επιλογή-no offence.

Προς αυτούς που έκαναν thumbs down

Προφανώς δεν είχα καμία πρόθεση να κακολογήσω το παιδί.όποιος έχει ολοκληρώσει με επιτυχία την α δημοτικού μπορεί να δει ότι ρώτησα επειδή ουδέποτε στην πραγματική ζωή έχω δει παιδί να αλλάζει πεδίο ή να πηγαίνει σε μια σχολή που δεν ''ταιριάζει'' με την κατεύθυνση στην οποία βρίσκεται.Εδώ στο φόρουμ όμως βλέπω πολλες τέτοιες περιπτώσεις.Γι αυτό και ρώτησα το συγκεκριμένο παιδί,απλά επειδή έτυχε να θυμηθώ να κάνω την ερώτηση εκείνη τη στιγμή,σε αυτό το θέμα.
Οπότε σκεφτόμαστε πρώτα και μετά το πατάμε.Άντε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα!Με ενδιαφερει και μενα το τμημα χημικων μηχανικων και μαλλον το πιανω εδω,στην Αθηνα.Ειμαι και εγω στην ιδια κατασταση με τον polarity(θετικη στη Β και τεχνολογικη στη Γ).Η αληθεια βεβαια ειναι πως ειχα βαλει στοχο τους μηχανολογους,τους οποιους πιστευω πως πιανω στην Πατρα και ισως πιανω και στη Θεσσαλονικη.Απο την αλλη οι δικοι μου ειναι της αποψης,"σαν το Μετσοβιο,κανενα αλλο....".Το προβλημα μου λοιπον ειναι πως αν και με ενδιαφερει το τμημα χημικων μηχανικων,με οσους ανθρωπους σχετικους εχω μιλησει και απο οσα εχω γενικα ακουσει,τα πραγματα σχετικα με την αποκατασταση ειναι ιδιαιτερα σκουρα.Ειναι γνωστο πως σε ολους τους κλαδους υπαρχει αυτο το προβλημα,αλλα ισχυει οντως πως στους χημικους μηχανικους ειναι ακομα πιο εντονο το προβλημα;Τι πιστευετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emaemi

Νεοφερμένος

Η emaemi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σχετικα με τα φροντιστηριακα πανεπιστημια μηπως ξερετε αν μπορεις απο τεχνολογικη κατευθυνση να κανεις φροντιστηριο για βιολογια και χημεια για να περασεις στο πανεπιστημιο βιοχημεια-βιοτεχνολογια λαρισας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, ειμαι τεχνολογικη και θελω να παω χημικο μηχανικο. Πιστευετε οτι θα ειναι δυσκολο και τι απιτησεις χημειας εχει? Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Όσοι μπαίνουν από θετική, έχουν καλύτερο υπόβαθρο για να ανταπεξέλθουν στα βασικά μαθήματα κορμού (Ανόργανη/Αναλυτική/Οργανική/Φυσική Χημεία), ενώ θεωρώ ότι οι γνώσεις προγραμματισμού δεν είναι προαπαιτούμενες, μπορείς να τα μάθεις όλα από το μηδέν στη σχολή.
Απλά αν είσαι από τεχνολογική θα έχεις περισσότερα κενά να καλύψεις και θα δυσκολευτείς λίγο παραπάνω, γιατί το φόρτο εργασίας πέφτει στα μαθήματα που έχουν ως αντικείμενο τη Χημεία, στα πρώτα έτη τουλάχιστον. Συνήθως γίνονται επιπλέον φροντιστηριακά μαθήματα Χημείας στο πρώτο εξάμηνο για να βοηθηθούν οι τεχνολογικοί.
Με λίγα λόγια, αν επιλέξεις τη σχολή, πρέπει να στρωθείς από την αρχή και στο λέω αυτό γιατί όσο προχωρούν τα εξάμηνα, η δυσκολία των μαθημάτων αυξάνεται εκθετικά και είναι αρκετά πιθανό να φτάσεις στο σημείο να σου φαίνονται όλα κινέζικα αν δεν δουλέψεις σοβαρά (το παρατηρώ από συμφοιτητές μου).
( btw, είσαι Β' ή Γ' Λυκείου; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top