Χημικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος

Nick_nt

Νεοφερμένος

Η Nick_nt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για το τμήμα χημικών μηχανικών και μηχανικών περιβάλλοντος του πολυτεχνείου Κρήτης. Υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει σπουδάσει ή σπουδάζει στο συγκεκριμένο τμήμα; Θα ήθελα να ρωτήσω για την δυσκολία της σχολής και για το εάν είναι ενδιαφέρουσα(εάν σε κάποιον αρέσουν ιδιαίτερα τα μαθηματικά και η φυσική). Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν τα μαθήματα περνιούνται με συστηματικό διάβασμα ή πέφτουν θέματα που δεν έχουν δουλευτεί (σπουδάζω Μαθηματικό στο ΑΠΘ και είχα μεγάλη δυσκολία σε αυτό το κομμάτι κυρίως λόγω της έλλειψης ασκήσεων στις παραδόσεις). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nzacharaki

Νεοφερμένος

Η nzacharaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα !! Σπουδάζω στο Πολυτεχνείο Κρήτης και συγκεκριμένα σε αυτή την σχολή όποτε εάν ακόμα ισχύουν οι απορίες σου ενημέρωσε με
 

Nick_nt

Νεοφερμένος

Η Nick_nt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα !! Σπουδάζω στο Πολυτεχνείο Κρήτης και συγκεκριμένα σε αυτή την σχολή όποτε εάν ακόμα ισχύουν οι απορίες σου ενημέρωσε με
ναι εάν μπορείς! Επίσης γνωρίζεις την διαφορά με το τμήμα περιβάλλοντος της Μυτιλήνης? Βασικά για να σε κατατοπίσω με ενδιαφέρουν σχολές όπως γεωλογία, τμήμα περιβάλλοντος, γεωγραφία κλπ
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
ναι εάν μπορείς! Επίσης γνωρίζεις την διαφορά με το τμήμα περιβάλλοντος της Μυτιλήνης? Βασικά για να σε κατατοπίσω με ενδιαφέρουν σχολές όπως γεωλογία, τμήμα περιβάλλοντος, γεωγραφία κλπ

Πολλά μαθήματα μηχανικής και 5ετές πρόγραμμα σπουδών, όμως και τα δύο έχουν μέσα μαθήματα χημείας, βιολογίας και φυσικής. Μπορείς να ασχοληθείς και απο τα δύο με το Μάρκετινγκ, την Εκπαίδευση, την Έρευνα και το Εμπόριο. Όπως και την αντίστοιχο τμήμα της Ξάνθης, έτσι και αυτή δεδομένου ότι περιβαλλοντολογικές μελέτες κάνουν όλες οι άλλες ειδικότητες μηχανικών (πράγμα που σημαίνει οτί είναι δύσκολο να προσλάβουν έναν διπλωματούχο Μηχανικό Περιβάλλοντος άντι για έναν Χημικό/Πολιτικό/Μηχανολόγο), με κάνει να την θέωρω λίγο φάβα σχολή.

Γεωγραφία καλύτερη αν εξειδηκευτείς στην Γεωπληροφορική (Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών).

Επειδή καλύτερα να μιλάμε με τον ειδικό, ο καλύτερα ενημερωμένος σε θέματα τεχνολογικών σπουδών είναι ο @Samael.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
Πολλά μαθήματα μηχανικής και 5ετές πρόγραμμα σπουδών, όμως και τα δύο έχουν μέσα μαθήματα χημείας, βιολογίας και φυσικής. Μπορείς να ασχοληθείς και απο τα δύο με το Μάρκετινγκ, την Εκπαίδευση, την Έρευνα και το Εμπόριο. Όπως και την αντίστοιχο τμήμα της Ξάνθης, έτσι και αυτή δεδομένου ότι περιβαλλοντολογικές μελέτες κάνουν όλες οι άλλες ειδικότητες μηχανικών (πράγμα που σημαίνει οτί είναι δύσκολο να προσλάβουν έναν διπλωματούχο Μηχανικό Περιβάλλοντος άντι για έναν Χημικό/Πολιτικό/Μηχανολόγο), με κάνει να την θέωρω λίγο φάβα σχολή.

Γεωγραφία καλύτερη αν εξειδηκευτείς στην Γεωπληροφορική (Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών).

Επειδή καλύτερα να μιλάμε με τον ειδικό, ο καλύτερα ενημερωμένος σε θέματα τεχνολογικών σπουδών είναι ο @Samael.
Καλησπέρα .
Καταρχάς ευχαριστώ για την ιδιαίτερη μνεία ! Δυστυχώς δεν μπορώ να παρέχω συγκεκριμένες πληροφορίες για το τμήμα συγκεκριμένα το οποίο ενδιαφέρει τον θεματοθέτη . Το μόνο που θα μπορούσα να πω σε ένα πιο γενικό πλαίσιο είναι οτι τα ερωτήματα που τίθενται είναι δύσκολο εαν όχι αδύνατο να απαντηθούν . Για να μην αφήσω όμως χωρίς λίγη τροφή για σκέψη την θεματοθέτρια , θα επιχειρήσω να διατυπώσω τους λόγους που ισχύει αυτό , αλλά και να θέσω κάποιους προβληματισμούς που ίσως βοηθήσουν εκείνη να απαντήσει τα ερωτήματα της .

Ερώτημα 1 : Είμαι καλός στα μαθηματικά και στην φυσική , μου ταιριάζει να γίνω μηχανικός ;

Η απάντηση είναι όχι απαραίτητα . Μπορείς κάλλιστα να αγαπάς πολύ αυτά τα δύο πεδία αλλά να είσαι απαίσιος μηχανικός . Εαν και υπάρχει άμεση σύνδεση , πρόκειται για διακριτούς τομείς . Ο μαθηματικός εστιάζει στην μελέτη σωστών τρόπων να επιχειρηματολογεί κανείς , ανεξάρτητα της αλήθειας ή όχι των προτάσεων που συνδυάζονται . Αφαιρεί τις τεχνικές λεπτομέρειες και εστιάζει στις πιο αφηρημένες έννοιες που απαιτούνται για να περιγράψει και να προσδιορίσει μια νοητική δομή . Ο φυσικός απο την άλλη προσπαθεί να κατανοήσει τον τρόπο που λειτουργεί το σύμπαν , οπότε θέτει θεμελιώδη ερωτήματα γύρω απο τα φαινόμενα που παρατηρούμε στην καθημερινότητα μας . Ο μηχανικός συνδυάζει τα επιτεύγματα και τα πορίσματα των προηγούμενων , καθώς και τις γνώσεις που παρέχει η φυσική και τα μαθηματικά , ώστε εφαρμόζοντας τις δικές του γνώσεις και αρχές να σχεδιάσει νέα συστήματα τα οποία επιτελούν μια συγκεκριμένη , αυστηρά καθορισμένη λειτουργία . Μπορεί στο ίδιο πρόβλημα λοιπόν να πρέπει να χρησιμοποιήσει πολύ διαφορετικές γνώσεις . Για παράδειγμα μπορεί σε πρώτη φάση να χρειάζεσαι γνώσεις φυσικής ώστε να αντιληφθείς ένα πρόβλημα και να προτείνεις μια λύση του . Στην συνέχεια μπορεί να μην σε ενδιαφέρει μόνο μια λύση του προβλήματος , αλλά η βέλτιστη μεταξύ αυτών . Οπότε το πρόβλημα γίνεται μαθηματικό πλέον . Ενδέχεται η βέλτιστη λύση ενώ φυσικά και μαθηματικά να υπάρχει , να μην είναι απο τεχνικής άποψης υλοποιήσιμη(να μην μπορεί δηλαδή λόγω τεχνολογικών περιορισμών να πραγματοποιηθεί). Μπορεί να είναι υλοποιήσιμη αλλά λόγω άλλων προβλημάτων όπως ζητήματα στην εφοδιαστική αλυσίδα(λόγου χάρη έλλειψη ή αυξημένη τιμή ενός υλικού) να σε αναγκάζουν να βρεις άλλες λύσεις . Αλλά ακόμα και εαν είναι υλοποιήσιμη ίσως να μην είναι η πιο συμφέρουσα . Δηλαδή η αμέσως χειρότερη μπορεί να έχει απόκλιση 5% και να έχει τετραπλάσια τιμή υλοποίησης . Εν τέλει τι κάνεις ; Δέχεσαι τόσο μεγάλη διαφορά στο κόστος για τόσο μικρή βελτίωση ; Η απάντηση είναι , εξαρτάται απο την εφαρμογή . Εαν το προϊόν απευθύνεται σε καταναλωτικό κοινό , τότε μάλλον όχι . Εαν το πουλάς όμως σε κάποιο επιστημονικό εργαστήριο ή μια συγκεκριμένη βιομηχανία για την οποία αυτό το 5% είναι σημαντικό , τότε ίσως ναι . Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι το οτι η δουλειά του μηχανικού εμπλέκει πολλές παραμέτρους τις οποίες συνήθως κάποιος που ασχολείται με τα μαθηματικά ή την φυσική , να μην τρελένεται να ασχοληθεί . Να το θέσω αλλιώς , τα προβλήματα της μηχανικής συνήθως δεν είναι καλώς ορισμένα , και ακριβείς λύσεις δεν υπάρχουν . Ενώ σχεδόν ποτέ οι λύσεις δεν είναι μοναδικές , πάντα έχεις πολλές , η καθεμία με τα θετικά και τα αρνητικά της . Εαν δεν σε "εξιτάρει" αυτό το περιβάλλον , τότε δεν θα περάσεις καλά πιθανότατα . Όλα αυτά φυσικά δεν θα τα μάθεις στην σχολή , αλλά η σχολή θα αποτελέσει τον σπόρο για να γεννηθεί η κατάλληλη αντίληψη . Όπως η φυσική και τα μαθηματικά έχουν τον δικό τους τρόπο σκέψης , έτσι έχει και η μηχανική . Ο κάθε τρόπος σκέψης είναι ο πλέον κατάλληλος για τα είδη των ερωτημάτων που προσπαθεί να λύσει η κάθε επιστήμη . Και φυσικά υπάρχει συνεργασία . Π.χ. ο Fourier στην εποχή του ενδιαφερόταν για τις λύσεις στο πρόβλημα της μετάδοσης θερμότητας , και κατέληξε σε μια θεωρία που σήμερα χρησιμοποιείται για συμπίεση εικόνας και ήχου , για μετάδοση πληροφορίας στις τηλεπικοινωνίες , στην κβαντική φυσική , στην φασματοσκοπία στην χημεία και σε πάμπολλες άλλες εφαρμογές . Οι μαθηματικοί εμπνέονται απο φυσικά προβλήματα και απο λύσεις που παρέχουν με φυσικό τρόπο σκέψης οι φυσικοί , τις γενικεύουν , και οι μηχανικοί τις εφαρμόζουν σε συγκεκριμένα προβλήματα για να βελτιώσουν το βοιοτικό επίπεδο της ανθρωπότητας .

Ερώτημα 2 : Θα μου φανεί ενδιαφέρον το τμήμα ;

Δεν υπάρχει κανένας που να μπορεί να το απαντήσει αυτό πλην εσένα . Και ακόμα και εσύ δεν μπορείς για την ακρίβεια να το απαντήσεις εαν δεν πας να δεις απο μόνη σου πως είναι . Οτι και να σου πούμε εμείς ή ο οποιοσδήποτε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία . Το μόνο άξιο αναφοράς εδώ εκ πείρας που μπορώ να αναφέρω είναι πως καμιά φορά βρίσκεις τον χρυσό ανάμεσα στα "σκουπίδια" . Και με αυτό εννοώ πως πολλά πράγματα που μου φαινόντουσαν προσωπικά ωραία , ανακάλυψα ψάχνοντας τα παραπάνω οτι δεν με γέμιζαν . Αντίθετα άλλα που μου φαίνονταν πολύ βαρετά , όταν μπήκα στην διαδικασία να κάτσω να ασχοληθώ , ανακάλυψα οτι είχαν πολύ βάθος και ενδιαφέρον . Οπότε don't judge a book by it's title ;) .

Ερώτημα 3 : Βάζουν θέματα που δεν έχουν δουλευτεί ;

Αυτό γίνεται παντού . But before you freak out...τα καλά νέα οτι το engineering δεν απαιτεί τρομερή ευφυία και τα θέματα δεν είναι τόσο απαιτητικά και αφηρημένα όσο στην φυσική και τα μαθηματικά . Το μόνο που έχει σημασία είναι το πόσο γουστάρεις και το πόσο hard worker είσαι . Οπότε εαν ασχοληθείς δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις όφελος στο τέλος ( εννοώ και ακαδημαϊκά αλλά και οικονομικά ) σε αντίθεση με τα αμιγώς θετικά τμήματα . Εαν δεν βρίσκεις ασκήσεις , θα πρέπει να φτιάξεις η ίδια ! Πάντως για να δώσω μια νότα χαράς και ελπίδας , όχι συνήθως δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο να βγαίνουν θέματα απο το καπέλο στην εξεταστική γιατί ο σκοπός δεν είναι να σε εξετάζει ο καθένας σε οτι αυθαίρετο του ήρθε στο κεφάλι αλλά πάνω σε κάτι το οποίο έχει σίγουρα πρακτική αξία και είναι πολύ πιθανό να το συναντήσεις σε πραγματικά προβλήματα .
 

Nick_nt

Νεοφερμένος

Η Nick_nt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια. Η αλήθεια είναι ότι από όταν έγραψα το αρχικό post έχει περάσει αρκετός καιρός στον οποίο προσπάθησα να δω τι πραγματικά με ενδιαφέρει. Νομίζω πως ο τομέας της έρευνας με ενδιαφέρει αρκετά σε αντίθεση με το μηχανολογικό κομμάτι... Πιστεύω πως με "παρέσυραν" τα μαθήματα του προγράμματος σπουδών αλλά η δουλειά σαν δουλειά δεν ξέρω αν ταιριάζει με τα ενδιαφέροντά μου. Έτσι έχω καταλήξει στα 3 παραπάνω τμήματα χωρίς να γνωρίζω πιο βάζω 1ο ή 2ο...Οπότε εκεί έρχεται το μπέρδεμα για εμένα. Καθώς δεν ξέρω τι να κάνω στην τελική... Αυτά :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια. Η αλήθεια είναι ότι από όταν έγραψα το αρχικό post έχει περάσει αρκετός καιρός στον οποίο προσπάθησα να δω τι πραγματικά με ενδιαφέρει. Νομίζω πως ο τομέας της έρευνας με ενδιαφέρει αρκετά σε αντίθεση με το μηχανολογικό κομμάτι... Πιστεύω πως με "παρέσυραν" τα μαθήματα του προγράμματος σπουδών αλλά η δουλειά σαν δουλειά δεν ξέρω αν ταιριάζει με τα ενδιαφέροντά μου. Έτσι έχω καταλήξει στα 3 παραπάνω τμήματα χωρίς να γνωρίζω πιο βάζω 1ο ή 2ο...Οπότε εκεί έρχεται το μπέρδεμα για εμένα. Καθώς δεν ξέρω τι να κάνω στην τελική... Αυτά :)
Ο μόνος ασφαλής τρόπος είναι να πας σε "αντιπροσωπευτικά μαθήματα" της εκάστοτε επιστήμης και να δεις εαν σε εξιτάρουν .

Πάντως , δεν ξέρω εαν αντιλαμβάνεσαι την διαφορά ή όχι , το επισημαίνω γιατί πολλοί μπερδεύουν τις έννοιες ( κυρίως μαθηματικοί , λιγότερο φυσικοί) . Όταν μιλάμε για επιστήμες μηχανικού , δεν αναφερόμαστε συγκεκριμένα σε μηχανολόγους ή σε λαμαρίνες ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο που περιλαμβάνει δυνάμεις , πιέσεις κτλπ. . Ας πούμε υπάρχει και γενετική μηχανική που δεν εμπλέκει καθόλου μηχανολογία . Η έννοια μηχανική δεν αποτελεί αναφορά δηλαδή στην κλασσική μηχανική που μαθαίνουμε στην φυσική , αλλά σε όλο το επάγγελμα , τις γνώσεις και τις μεθόδους της επιστήμης του μηχανικού .

Υπάρχει μεγάλη ποικιλομορφία σε επαγγελματικό επίπεδο πάντως . Κάποιοι μηχανικοί επιλέγουν να ασχοληθούν με μελετές ( π.χ. μηχανολογικές , ηλεκτρολογικές , περιβαλλοντικές κτλπ. ) , άλλοι με σχεδιασμό συστημάτων ενώ άλλοι με καθαρή έρευνα . Εαν θες μπορείς να τα συνδυάσεις κάπως , π.χ. να κάνεις και σχεδιασμό και έρευνα με εφαρμογές στο περιβάλλον . Θέλω να πω , μην προδιαγράφεις τίποτα για το πως θα είναι το μέλλον σου . Αυτό εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό απο εσένα και τα ενδιαφέροντα σου παρά απο το πτυχίο . Όπως και να έχει , εστίασε σε αυτό που είπα αρχικά , προσπάθησε να δεις εαν σε ενδιαφέρουν τα ίδια τα μαθήματα σε πρώτη φάση , γιατί ευτυχώς ή δυστυχώς αυτά θα πρέπει να παρακολουθείς για τα επόμενα χρόνια .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top