Χημικό Ηρακλείου

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αγγελος κοκ.και οι υπόλοιποι
..μου αρέσει πολύ η χημεια:jumpy:αλλα δεν είμαι καλος στα μαθηματικά για αυτό σκεφτομαι να σταματήσω να την έχω ως επιλογη:cry_x: τι μου λετε να κάνω?


Bελτιωσε αμεσα τα κενά σου στα μαθηματικα.

Διαβασε, ψαξου, ρωτα, μη φοβασαι και μην το αναβάλεις.

Η λύση είναι μπροστά στα μάτια σου

By the way πολύ καλη σχολή, αλλά εχει απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Αγγελος κοκ.και οι υπόλοιποι
..μου αρέσει πολύ η χημεια:jumpy:αλλα δεν είμαι καλος στα μαθηματικά για αυτό σκεφτομαι να σταματήσω να την έχω ως επιλογη:cry_x: τι μου λετε να κάνω?

So απο ολοκληρο πτυχιο και επιστημονικο πεδιο επειδη θα πρεπει να διαβασεις 3-4 μαθηματα που σχετιζονται με τα μαθηματικα λες γεια σας; Οπως ουσιαστικα καταλαβες μπορεις να την "γλυτωσεις" χωρις να ξερεις πολλα μαθηματικα,οχι και καθολου ομως.
Με την ιδια λογικη δεν επρεπε να τελειωσεις ουτε το γυμνασιο ουτε το λυκειο ακριβως επειδη ειχαν μαθηματια...Ελα βρε καημενε ανοιξε κανα βιβλιο,περισσοτερο διαβασες(ή και οχι για να μην σου αρεσουν ποιος ξερει) ολα αυτα τα χρονια για να περνας τις ταξεις απο οτι θα διαβασεις στο χημικο :bleh: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα τα παρατησω...και θα βάλω στόχο τη βιολογια..με τα μαθηματικα δε το έχω ακόμα και να προσπαθω..συναρτησεις και τετοια με τπτ. Φυσικά και διαβάζω! Ειδικα την άλγεβρα β λυκείου δεν...με τπτ..αλλα εντάξει κάτι λίγα μαθηματικά τα ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα τα παρατησω...και θα βάλω στόχο τη βιολογια..με τα μαθηματικα δε το έχω ακόμα και να προσπαθω..συναρτησεις και τετοια με τπτ. Φυσικά και διαβάζω! Ειδικα την άλγεβρα β λυκείου δεν...με τπτ..αλλα εντάξει κάτι λίγα μαθηματικά τα ξερω


Σε όλη τη ζωή σε όποια δυσκολία θα συναντήσεις θα σηκωθείς να φύγεις; Τι νόμισες φίλε; Σου χρωστάει η κοινωνία κανένα πτυχίο ή θέση για να την βολέψεις; Μα καλά σε τι είδος γαλαξία μεγαλώνετε οι νεότερες γενιές; Σας κάνουν πλύση ότι η ζωή θα είναι σέλφι και χαχανητό με πτυχία και διπλώματα για να πουλάτε μούρη στα κουτσομπολιά της συνοικίας; Οι επιτυχίες έρχονται με κατάθεση εαυτού, απίστευτη μοναξιά μελέτης και γενικότερη επιβίωση στην καθημερινή προσπάθεια. Θα το καταλάβεις όταν θα μεγαλώσεις και θα δεις ότι θα έρθει η απομυθοποίηση της greek φούσκας που μεγαλώνουν όλοι, αλλά θα είναι κρίμα να είσαι ένας από εκείνους που θα κοπανούν το κεφάλι στον τοίχο και θα δίνουν συμβουλές σε νεότερους. Οι δυσκολίες πάντα θα υπάρχουν ακόμη και σε εκείνα που φαντάζουν "απλά". Το σχολείο δεν δίνει σαφή εικόνα σε καμία επιστήμη όπως αυτή διατυπώνεται στις μετέπειτα σπουδές όπως και γενικότερα ποιο θα είναι το μέλλον σου σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο. Εσύ έχεις το μαχαίρι και το καρπούζι...Go on. :thumbup:

Η δυσκολία των μαθηματικών είναι τελείως σχετική, όσο δύσκολο είναι και το skate boarding για κάποιον που δεν έχει προσπαθήσει. Η αρνητικότητα συνήθως είναι εμπόδιο κατανόησης στο πρώτο χαστούκι. Η έμφυτη προκατάληψη συνήθως ότι κάτι είναι εκ των προτέρων δύσκολο. Αυτή είναι η ανθρώπινη φύση, ατελής. Και δεν το λέω μόνο για τα μαθηματικά αλλά και για όποια δυσκολία συναντήσεις. Κάποιος χάνει τη δουλειά του και μια ζωή πάει στον κάδο. Τι να πει αυτός; Η δυσκολία αυτή πώς ξεπερνιέται; Σηκώνεται και φεύγει; Η ζωή δυστυχώς δεν είναι δίκαιη και σπλαχνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα τα παρατησω...και θα βάλω στόχο τη βιολογια..με τα μαθηματικα δε το έχω ακόμα και να προσπαθω..συναρτησεις και τετοια με τπτ. Φυσικά και διαβάζω! Ειδικα την άλγεβρα β λυκείου δεν...με τπτ..αλλα εντάξει κάτι λίγα μαθηματικά τα ξερω


ωραια, αρχικα σιγουρα θα παρεις βιολογια και οχι μαθηματικα στην γ λυκειου, απλα και μονο για να περασεις πιο ευκολα στο χημικο. Μετα, εφοσον βγαλεις τα απαραιτητα μορια για το χημικο, θα εχεις 3 μηνες να κανεις ιδιαιτερα στα μαθηματικα που θα σου χρειαστουν στο χημικο, και θα εισαι κομπλε.
Εξαλλου, αν δεις οτι δυσκολευεσαι καπου, υπαρχουν και τα πανεπιστημιακα φροντιστηρια τα οποια μπορουν να σε βοηθησουν σε ο,τι δεν καταλαβαινεις :P

Απ'οτι καταλαβα ομως δεν εισαι ακομα γ λυκειου... οποτε εχε εσυ στο μυαλο σου το χημικο πυο ειναι αυτο πυο θελεις τωρα, και οταν πας τριτη λυκειου βλεπεις. Μπορει τοτε να δεις οτι σου αρεσει περισσοτερο η βιολογια απο την χημεια για παραδειγμα.
Οπως και να 'χει, δεν αξιζει να πετας στα σκουπιδια το ονειρο σου εξαιτιας των μαθηματικων, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που υπαρχουν πολλοι τροποι να αναπληρωσεις τα κενα που θα εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
ωραια, αρχικα σιγουρα θα παρεις βιολογια και οχι μαθηματικα στην γ λυκειου, απλα και μονο για να περασεις πιο ευκολα στο χημικο. Μετα, εφοσον βγαλεις τα απαραιτητα μορια για το χημικο, θα εχεις 3 μηνες να κανεις ιδιαιτερα στα μαθηματικα που θα σου χρειαστουν στο χημικο, και θα εισαι κομπλε.
Εξαλλου, αν δεις οτι δυσκολευεσαι καπου, υπαρχουν και τα πανεπιστημιακα φροντιστηρια τα οποια μπορουν να σε βοηθησουν σε ο,τι δεν καταλαβαινεις :P

Δεν χρειάζεται να πετάξει λεφτά ούτε σε ιδιαίτερα το καλοκαίρι ούτε σε φροντιστήρια στο πανεπιστήμιο. Προσωπική ενασχόληση θέλει. Στο πανεπιστήμιο θα του δείξουν θεωρία και κάποιες ασκήσεις και είναι στο χέρι του να βασιστεί πάνω σε αυτά και να ασχοληθεί μόνος του περαιτέρω. Για απορίες υπάρχουν κι οι καθηγητές του πανεπιστημίου και μπορούν να γίνουν και ενισχυτικά μαθήματα εκεί. Και να λέμε την αλήθεια, σε προπτυχιακό επίπεδο, τα μαθηματικά στο χημικό δεν είναι καθόλου φοβερά ή δύσκολα, με εξαίρεση κάποιους κλάδους που προπτυχιακά εξετάζονται πολύ επιφανειακά. Κι αυτό που έχει σημασία είναι να κατανοείς τις μαθηματικές έννοιες που έχεις μπροστά σου και να μπορείς να τις συνδέεις με το πρακτικό πρόβλημα. Η επίλυση δύσκολων εξισώσεων είναι δευτερεύουσα. Γίνεται από υπολογιστή και δεν απασχολεί τον ίδιο τον επιστήμονα. Γι’ αυτό και αποδείξεις και οτιδήποτε εισχωρεί βαθιά στα μαθηματικά δεν εξετάζεται σε τέτοια τμήματα, ιδίως προπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αγγελος κοκ.και οι υπόλοιποι
..μου αρέσει πολύ η χημεια:jumpy:αλλα δεν είμαι καλος στα μαθηματικά για αυτό σκεφτομαι να σταματήσω να την έχω ως επιλογη:cry_x: τι μου λετε να κάνω?

Νομίζω ότι θα τα παρατησω...και θα βάλω στόχο τη βιολογια..με τα μαθηματικα δε το έχω ακόμα και να προσπαθω..συναρτησεις και τετοια με τπτ. Φυσικά και διαβάζω! Ειδικα την άλγεβρα β λυκείου δεν...με τπτ..αλλα εντάξει κάτι λίγα μαθηματικά τα ξερω


Σιγά μην αγχώνεσαι!
Εντάξει μπορεί να αντιμετωπίζεις μερικές δυσκολίες στα μαθηματικά,σε διαβεβαιώ πώς δεν είσαι και ο/η τελευταίος/α. Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει ο τρόπος που διαβάζεις; Μήπως οι καθηγητές στο σχολείο σου δεν είναι τόσο καλοί και σας μαθαίνανε να διαβάζετε και να σκέφτεστε λάθος;
Κάτι από τα παραπάνω θα φταίει και θα πρέπει να το αλλάξεις. Γνωρίζω ότι τα σχολικά βιβλία είναι κυριολεκτικά για πέταμα, ωστόσο υπάρχουν τόσα site(πχ khan academy) και διδακτικά βίντεο στο youtube που ίσως σε κάνουν να αναθεωρήσεις μερικά πράγματα και να τα δεις με άλλο μάτι.
Όσον αφορά τα μαθηματικά εσύ θα πρέπει να ξέρεις τα στοιχειώδη. Δεν θα σε βάλει κανένας να λύσεις μερική διαφορική εξίσωση με το καλημέρα. Τώρα και να μην ξέρεις απολύτως τίποτα δεν τρέχει και τίποτα. Το πιθανότερο είναι και οι περισσότεροι από τους φοιτητές του πρώτου έτους να έχουν προβλήματα.
Κάτι τελευταίο. Κλείνοντας θα ήθελα να σου πω -όπως σου είπαν ήδη μερικά άτομα- όταν έχουμε μια δυσκολία/ένα εμπόδιο, τότε φροντίζουμε να το αντιμετωπίζουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και όχι να κάνουμε τα στραβά μάτια ή να ακολουθούμε άλλη πορεία. Επιπλέον όταν με το καλό μπεις στο πανεπιστήμιο θα δεις ότι κάποιοι συμφοιτητές σου είναι καλοί στα μαθηματικά,στην φυσική,στην πληροφορική κλπ, ενώ εσύ στην χημεία. Μην φοβάσαι να τους ρωτήσεις. Μπορείς να ανταλλάξεις απόψεις,σημειώσεις ακόμη και να λάβεις/δώσεις σημαντικές συμβουλές πάνω σε ένα μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Npb..δεν περιμένω να μου έρθει το πτυχίο από τον ουρανό αλλά επειδή τα μαθηματικά δε μου αρέσουν και με δυσκολεύουν ..σκέφτομαι να το παρατήσω γιατί 2 εξάμηνα κάνουν μαθηματικά(και ένα κριτηριο για εμένα είναι τα μαθηματα στη σχολή) ...Galaxy και η βιολογία μου αρεσει όπως και τη χημεία... του χρόνου θα την διαλέξω στη κατεύθυνση και ελπίζω να έχω αποφασίσει
Αγγελος κοκ...μακάρι να ήξερα ποια είναι αυτά τα βασικά μαθηματικά ?????? στο σχολείο δε...δλδ δε καταλαβαίνω και πολλά ...ίσως φταίει ο καθηγητής δε ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Npb..δεν περιμένω να μου έρθει το πτυχίο από τον ουρανό αλλά επειδή τα μαθηματικά δε μου αρέσουν και με δυσκολεύουν ..σκέφτομαι να το παρατήσω γιατί 2 εξάμηνα κάνουν μαθηματικά(και ένα κριτηριο για εμένα είναι τα μαθηματα στη σχολή) ...Galaxy και η βιολογία μου αρεσει όπως και τη χημεία... του χρόνου θα την διαλέξω στη κατεύθυνση και ελπίζω να έχω αποφασίσει


Δεν κάνουν σε 1-2 εξάμηνα μαθηματικά σε όλα χρησιμοποιούν την γλώσσα των μαθηματικών για να ερμηνεύσουν διάφορα φαινόμενα/θεωρίες. Τα μαθήματα δεν είναι μόνο θεωρία βγήκε αυτός ο τύπος, τον εφαρμόζουμε και τέλος. Αν τόσο πολύ πια θεωρείς ότι δεν μπορείς να δεις και να ασχοληθείς με τα μαθηματικά, τότε πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
2 μαθήματα μαθηματικών δεν είναι τίποτα. Αν όντως θες να το ακολουθήσεις, κάν'το και θα βρεις μια λύση. Εξάλλου πράξεις κτλ θα κάνεις σε όλα τα μαθήματα. Θα δεις ότι πρέπει να ξέρεις να λύνεις εξισώσεις 2ου βαθμού ας πούμε, συστήματα , να έχεις μια ευχέρεια με τους λογαρίθμους κτλ για να λύσεις ασκήσεις στη χημεία. Οπότε μην παρατάς την άλγεβρα της β λυκείου γιατί θα την χρειαστείς. Και τριγωνομετρία θα χρειαστείς για την φυσική. Δεν θα χρησιμοποιείς μαθηματικά μόνο στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Npb..δεν περιμένω να μου έρθει το πτυχίο από τον ουρανό αλλά επειδή τα μαθηματικά δε μου αρέσουν και με δυσκολεύουν ..σκέφτομαι να το παρατήσω γιατί 2 εξάμηνα κάνουν μαθηματικά(και ένα κριτηριο για εμένα είναι τα μαθηματα στη σχολή) ...Galaxy και η βιολογία μου αρεσει όπως και τη χημεία... του χρόνου θα την διαλέξω στη κατεύθυνση και ελπίζω να έχω αποφασίσει
Αγγελος κοκ...μακάρι να ήξερα ποια είναι αυτά τα βασικά μαθηματικά ������ στο σχολείο δε...δλδ δε καταλαβαίνω και πολλά ...ίσως φταίει ο καθηγητής δε ξερω


Αν είναι κάτι βασικό που πρέπει να ξέρεις από το σχολείο είναι(για τα μαθηματικά μιλώντας πάντα):
1) Μαθηματική σκέψη
2) Μαθηματική λογική
3) Πράξεις μεταξύ πραγματικών αριθμών
4) Επίλυση αλγεβρικών και άλλων εξισώσεων (1ου βαθμού,2ου(διακρίνουσα ή μέθοδος του τέλειου τετραγώνου),3+ου με horner,επίλυση λογαριθμικών εξισώσεων με βάση το 10-->θα σου χρειαστεί στα ρυθμιστικά διαλύματα,επίλυση εκθετικών εξισώσεων)
5) Επίλυση ανισώσεων
6) Ορισμός κλίσης μιας ευθείας
7) Εύρεση πεδίου ορισμού συνάρτησης
8) Σχεδίαση βασικών συναρτήσεων(x,x^2,x^3,logx,ημχ,συνχ,ριζα(χ))
9) Ορισμός συνόλου τιμών
10) Πώς σχετίζεται το πεδίο ορισμού και το σύνολο τιμών μιας συνάρτησης σε ένα διάγραμμα και πώς μπορείς να τα βρεις εύκολα από μια γραφική παράσταση
Αύτα πάνω κάτω.Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις στην σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Άγγελε κοκ...αν και απογοητευτηκα λιγο θα δω..ίσως προσπαθήσω με την άλγεβρα της β λυκειου αλλά μάλλον θα διαλέξω τη βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Άγγελε κοκ...αν και απογοητευτηκα λιγο θα δω..ίσως προσπαθήσω με την άλγεβρα της β λυκειου αλλά μάλλον θα διαλέξω τη βιολογία

Όπα ένα λεπτό να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Δεν σου είπα να επιλέξεις τα μαθηματικά. Εγώ αυτό που σου λέω είναι τι πρέπει/οφείλεις να ξέρεις από μαθηματικά κατά την, με το καλό, ένταξή σου στην χημικών. Οτιδήποτε θέλεις επίλεξε για τις πανελλήνιες δεν είναι εκεί το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ναι ναι κατάλαβα αλλά για να παρακολουθήσω τη σχολή δε θα πρέπει να έχω εκτός από καλές και μη πω γερές βάσεις και όρεξη για μαθβμαθημα:cry_x:??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Λοιπόν, άκου. Βασικά μαθηματικά θα χρειαστείς ό,τι και να κάνεις από θετική. Η άλγεβρα της β λυκείου θα σου χρειαστεί είστε διαλέξεις μαθηματικά είτε όχι. Διάβασε μερικά πράγματα, γιατί θα έχεις πρόβλημα στις ασκήσεις ( μιλώντας για την γ ' λυκείου) .
Όσο για τη σχολή, σου παρέθεσε ο άγγελος πιο πάνω τι πρέπει να ξέρεις. Τα περισσότερα από αυτά τα έχεις ήδη διδαχθεί, εκτός από λογάριθμους και εκθετικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Άγγελε κοκ...αν και απογοητευτηκα λιγο θα δω..ίσως προσπαθήσω με την άλγεβρα της β λυκειου αλλά μάλλον θα διαλέξω τη βιολογία

Μια στιγμη,και βιολογικο να περασεις ενα εξαμηνιαιο μαθημα υποχρεωτικο στα μαθηματικα δεν το γλυτωνεις με τιποτα.Φυσικα ειναι πολυ πιο light σε σχεση με το χημικο αλλα και παλι,βασικο λογισμο πρεπει να ξερεις.Τι ειναι μια διαφορικη εξισωση πρεπει να το ξερεις,να μπορεις να βρεις τις ριζες ενος πολυωνυμου,συναρτησεις για να μπορεις να κανεις ενα απλο γραφημα και να το διαβαζεις. Τα τελευταια χρονια η Βιολογια συνεργαζεται με τα μαθηματικα ολο και πιο πολυ. Καιρος ηταν δηλαδη αυτο το πραγμα για τις αλλες επιστημες εχει συμβει εδω και καιρο. Ο φυσικος & ο χημικος κανουν πολλα περισσοτερα μαθηματικα απο οτι εκανα σε αλλες εποχες,το ιδιο παει να γινει τωρα και με την βιολογια. Αυτο ειναι λογικο και πληρως θεμιτο γιατι τα μαθηματικα εχουν ενα πολυ δυνατο σημειο...ειναι rigorous,και αυτο ειναι σημαντικο οταν δημιουργουμε ορισμους στις θετικες επιστημες.Επομενως προσδιδει κυρος και αξιοπιστια ενω ταυτοχρονα εξαλειφει καθε πιθανοτητα παρερμηνειας σε ειδαλλως αοριστα διατυπωμενους νομους και κανονες μεσω της φυσικη μας γλωσσας.

Εαν δεν εισαι καθολου διατεθιμενος να λερωσεις τα χερια σου να ξερεις οτι θα εχεις προβλημα.Εστω τα βασικα πρεπει να τα καταλαβαινεις.Μερικες φορες υπαρχουν τροποι να την γλυτωσεις(σε αντιτιμο τον παραπανω κοπο φυσικα),αλλα σε μερικα πραγματα δυστυχως δεν υπαρχει shortcut...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εντάξει καταλαβα:hmm: θα αρχίσω τα ασχολουμαι λίγο με την αλγεβρα και βλεπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εντάξει καταλαβα:hmm: θα αρχίσω τα ασχολουμαι λίγο με την αλγεβρα και βλεπουμε


Μην το βλέπεις σαν αγγαρεία, αλλά ως τον δρόμο που θα σου φέρει αυτό που πραγματικά θες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
:smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να πετάξει λεφτά ούτε σε ιδιαίτερα το καλοκαίρι ούτε σε φροντιστήρια στο πανεπιστήμιο. Προσωπική ενασχόληση θέλει. Στο πανεπιστήμιο θα του δείξουν θεωρία και κάποιες ασκήσεις και είναι στο χέρι του να βασιστεί πάνω σε αυτά και να ασχοληθεί μόνος του περαιτέρω. Για απορίες υπάρχουν κι οι καθηγητές του πανεπιστημίου και μπορούν να γίνουν και ενισχυτικά μαθήματα εκεί. Και να λέμε την αλήθεια, σε προπτυχιακό επίπεδο, τα μαθηματικά στο χημικό δεν είναι καθόλου φοβερά ή δύσκολα, με εξαίρεση κάποιους κλάδους που προπτυχιακά εξετάζονται πολύ επιφανειακά. Κι αυτό που έχει σημασία είναι να κατανοείς τις μαθηματικές έννοιες που έχεις μπροστά σου και να μπορείς να τις συνδέεις με το πρακτικό πρόβλημα. Η επίλυση δύσκολων εξισώσεων είναι δευτερεύουσα. Γίνεται από υπολογιστή και δεν απασχολεί τον ίδιο τον επιστήμονα. Γι’ αυτό και αποδείξεις και οτιδήποτε εισχωρεί βαθιά στα μαθηματικά δεν εξετάζεται σε τέτοια τμήματα, ιδίως προπτυχιακά.


εστω, αν μπορει να ανταπεξελθει μονος του φυσικα και δεν χρειαζεται να ξοδευει λεφτα τζαμπα! Απλα επειδη συνηθως στην τριτη λυκειου κανουμε στην ακρη τα μαθηματικα ή την βιολογια, αναλογα με το πεδιο που επιλεξαμε, θα εχει καποια κενα. Αν μπορεσει μονος του, καλως. Αλλιως υπαρχουν λυσεις, εκει ηθελα να στοχευσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top