Χημικό Ηρακλείου

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ρε παιδιά αν πάω την Πέμπτη να γραφτώ (όχι στο csd, στο χημικό), δηλαδή τη μέρα μετά την απεργία παίζει να συναντήσω πρόβλημα και να μου πουν έλα άλλη μέρα και καλά ότι λόγω της απεργίας δεν είναι έτοιμη η γραμματεία για τις εγγραφές ή κάτι τέτοιο? :/:

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 21-23 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ρε παιδιά αν πάω την Πέμπτη να γραφτώ (όχι στο csd, στο χημικό), δηλαδή τη μέρα μετά την απεργία παίζει να συναντήσω πρόβλημα και να μου πουν έλα άλλη μέρα και καλά ότι λόγω της απεργίας δεν είναι έτοιμη η γραμματεία για τις εγγραφές ή κάτι τέτοιο? :/:

τι προβλημα να εχεις κανονικα θα γινει η εγγραφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δε παιζει κατι τετοιο αλλα κοιτα τις ενημερωσεις του τμηματος σου για να δεις αν προκυψει καμοια απεργια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Ιανουάριος 2011):
https://www.hqaa.gr/eks/Pan_Kritis_Tmima_Himeias_FINAL.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Θα ήθελα..να περάσω χημικό Ηρακλείου..αλλά..δε το έχω ρε παιδί μου με τα μαθηματικά...πιστεύετε θα μου στοιχισει?;)
Πείτε καατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Θα ήθελα..να περάσω χημικό Ηρακλείου..αλλά..δε το έχω ρε παιδί μου με τα μαθηματικά...πιστεύετε θα μου στοιχισει?;)
Πείτε καατι
Αν δεν εισαι 3η λυκειου μπορεις να αρχισεις βιολογια καθως μπορεις να πας χημικο και απο το 3ο πεδιο.
Διαφορετικα κατσε διαβασε μαθηματικα γιατι και το χημικο θελει αρκετουτσικα μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στο Χημικό τα μαθηματικά είναι πολύ χρήσιμα ως υποσυνείδητη εικόνα σε μαθήματα τύπου Φυσικοχημεία, Κβαντική Χημεία, Μέθοδοι Ανάλυσης Ποιότητας (Στατιστική για Χημικές Μετρήσεις), Υπολογιστική Χημεία (Αριθμητική Ανάλυση) κλπ. Ας με διορθώσει κάποιος Χημικός, αλλά τουλάχιστον στο εξωτερικό, αρκετοί Χημικοί παρακολουθούν και μαθήματα στο Μαθηματικό ή Φυσικό.

Για να μην παρεξηγηθώ ως συνήθως, στην Ελλάδα δεν υπάρχει δυνατότητα φοίτησης σε περισσότερα Τμήματα ή μαθήματα αυτών κατ' επιθυμία του φοιτητή αν και μόνο αν υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών του κύριου Τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Στο Χημικό τα μαθηματικά είναι πολύ χρήσιμα ως υποσυνείδητη εικόνα σε μαθήματα τύπου Φυσικοχημεία, Κβαντική Χημεία, Μέθοδοι Ανάλυσης Ποιότητας (Στατιστική για Χημικές Μετρήσεις), Υπολογιστική Χημεία (Αριθμητική Ανάλυση) κλπ. Ας με διορθώσει κάποιος Χημικός, αλλά τουλάχιστον στο εξωτερικό, αρκετοί Χημικοί παρακολουθούν και μαθήματα στο Μαθηματικό ή Φυσικό.

Για να μην παρεξηγηθώ ως συνήθως, στην Ελλάδα δεν υπάρχει δυνατότητα φοίτησης σε περισσότερα Τμήματα ή μαθήματα αυτών κατ' επιθυμία του φοιτητή αν και μόνο αν υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών του κύριου Τμήματος.

Σε προπτυχιακο επιπεδο κανουν κβαντικη χημεια στο εξωτερικο; Επισης αμα ο καθηγητης που κανει τις απαραιτητες φυσικες/μαθηματικα ειναι απο το αντιστοιχο τμημα δεν θεωρειται διδασκαλια απο το σωστο τμημα; Πρεπει να παει ο φοιτητης στο αντιστοιχο κτιριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε προπτυχιακο επιπεδο κανουν κβαντικη χημεια στο εξωτερικο; Επισης αμα ο καθηγητης που κανει τις απαραιτητες φυσικες/μαθηματικα ειναι απο το αντιστοιχο τμημα δεν θεωρειται διδασκαλια απο το σωστο τμημα; Πρεπει να παει ο φοιτητης στο αντιστοιχο κτιριο;

Στο εξωτερικό δεν έχουν τη συμπαγοποίηση των μαθημάτων σε πτυχία αλλά ενισχύουν εκείνους που θέλουν να μάθουν ας είναι από άλλο Τμήμα. Την ευθύνη για το αν θα περάσει ή όχι το μάθημα, την έχει μόνο ο φοιτητής καθώς η διδασκαλία και οι απαιτήσεις γίνονται ισοδύναμα για τους φοιτητές του ανάλογου Τμήματος. Ναι έχω δει και επίσης μαθήματα τύπου Υπολογιστικές Μέθοδοι Κβαντικής Χημείας με αρκετή αναφορά σε αριθμητικές μεθόδους για ειδικά δυναμικά. Σημειώνω σε τριετές πρόγραμμα σπουδών Χημείας (η Αυστρία και η Γερμανία έχει τριετή προγράμματα σπουδών...και όχι μόνο η Αγγλία).

Στο εξωτερικό είναι συνηθισμένο σε ακροατήριο Τμημάτων Μαθηματικού, Φυσικού, Πληροφορικής, Βιολογίας και Χημείας, να βλέπει κανείς μείγμα ειδικοτήτων χωρίς να κολλάμε την ταμπέλα: "αχ αυτό δεν έχει τίτλο *** βιολογία σε κάτι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Στο εξωτερικό δεν έχουν τη συμπαγοποίηση των μαθημάτων σε πτυχία αλλά ενισχύουν εκείνους που θέλουν να μάθουν ας είναι από άλλο Τμήμα. Την ευθύνη για το αν θα περάσει ή όχι το μάθημα, την έχει μόνο ο φοιτητής καθώς η διδασκαλία και οι απαιτήσεις γίνονται ισοδύναμα για τους φοιτητές του ανάλογου Τμήματος. Ναι έχω δει και επίσης μαθήματα τύπου Υπολογιστικές Μέθοδοι Κβαντικής Χημείας με αρκετή αναφορά σε αριθμητικές μεθόδους για ειδικά δυναμικά. Σημειώνω σε τριετές πρόγραμμα σπουδών Χημείας (η Αυστρία και η Γερμανία έχει τριετή προγράμματα σπουδών...και όχι μόνο η Αγγλία).

Στο εξωτερικό είναι συνηθισμένο σε ακροατήριο Τμημάτων Μαθηματικού, Φυσικού, Πληροφορικής, Βιολογίας και Χημείας, να βλέπει κανείς μείγμα ειδικοτήτων χωρίς να κολλάμε την ταμπέλα: "αχ αυτό δεν έχει τίτλο *** βιολογία σε κάτι".


Θα ηθελα να μου υποδειξεις σε ποιο τριετες προγραμμα σπουδων υπαρχει ως μαθημα οι υπολογιστικες μεθοδοι κβαντικης χημειας. Εχω πραγματικα απορια που μπορει να συμβαινει αυτο.
Συμφωνω εν μερει στη δυνατοτητα συνδιδασκαλιας μαθηματων. Παρολαυτα, δημιουργουνται προβληματα. Με τον ιδιο τροπο θα γινει η θεωρια ομαδων για εναν φυσικο, με τον ιδιο για εναν μαθηματικο; Ο εψιλοντικος ορισμος του οριου ποσο απαραιτητος μπορει να ειναι για εναν χημικο; Καλα τα μεικτα ακροατηρια αρκει να μπορουν να επικοινωνησουν κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου υποδειξεις σε ποιο τριετες προγραμμα σπουδων υπαρχει ως μαθημα οι υπολογιστικες μεθοδοι κβαντικης χημειας. Εχω πραγματικα απορια που μπορει να συμβαινει αυτο.
Συμφωνω εν μερει στη δυνατοτητα συνδιδασκαλιας μαθηματων. Παρολαυτα, δημιουργουνται προβληματα. Με τον ιδιο τροπο θα γινει η θεωρια ομαδων για εναν φυσικο, με τον ιδιο για εναν μαθηματικο; Ο εψιλοντικος ορισμος του οριου ποσο απαραιτητος μπορει να ειναι για εναν χημικο; Καλα τα μεικτα ακροατηρια αρκει να μπορουν να επικοινωνησουν κιολας.


Θα σου υποδείξω πρόγραμμα σπουδών. Δεν ξέρω, αλλά έχω δει στο εξωτερικό και σε χημικούς και βιολόγους πολύ καλό επίπεδο μαθηματικών (σε σχέση και με φοιτητές Μαθηματικού Τμήματος) και φυσικά, απεριόριστη θέληση. Οι εν γένοι θετικοί φοιτητές κάνουν πιο ψαγμένες ερωτήσεις και αρκετοί φυσικοί στέκονται καλύτερα σε κάτι μαθήματα με αλγεβρική ποσόστωση (βλ. θεωρία Lie). Οι Μαθηματικοί νομίζω πλέον, ότι λόγω της εσωστρέφειας του πεδίου, προσωπικής αδιαφορίας για επιπλέον γνώση από άλλες επιστήμες, επειδή δεν εκτείθονται εύκολα σε πιθανές εφαρμογές με την έννοια του Φυσικού ή του Χημικού, έχουν πολύ συγκεκριμένο μοτίβο σκέψης και αντίληψης των πραγμάτων. Πολλές φορές τα μαθηματικά θέλουν αρκετές παραστάσεις μυαλού ακόμη και σε δύσβατα θεωρητικά μονοπάτια, τελείως αφηρημένα. Η επιστημονική μονομέρεια και η "σχολική" προσέγγιση δεν βοηθάει πάντα.

Γενικά στο εξωτερικό, ένας που θα σπουδάσει Μαθηματικά ή Φυσική ή Χημεία ή οποιαδήποτε θετική επιστήμη, έχει καλό εισαγωγικό υπόβαθρο και σε βαθμό που δεν μπορεί να γίνει ανάλογη σύγκριση με την Ελλάδα επειδή, έχουμε διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα με διαφορετικούς στόχους! Κατά γενική ομολογία, θεωρείται πολύ δύσκολο να τελειώσει το Λύκειο κάποιος στο εξωτερικό και πόσο μάλλον το Λύκειο με τις "κατευθύνσεις" που εξειδικεύει (με το προπανεπιστημιακό έτος) προς συγκεκριμένα Τμήματα σε συγκεκριμένα Πανεπιστήμια της χώρας τους. Υπάρχει συνήθως σύνδεση του Λυκείου (σαν μονάδα) με το οικείο Πανεπιστήμιο σε θέμα "κουλτούρας" ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Θα σου υποδείξω πρόγραμμα σπουδών. Δεν ξέρω, αλλά έχω δει στο εξωτερικό και σε χημικούς και βιολόγους πολύ καλό επίπεδο μαθηματικών (σε σχέση και με φοιτητές Μαθηματικού Τμήματος) και φυσικά, απεριόριστη θέληση. Οι εν γένοι θετικοί φοιτητές κάνουν πιο ψαγμένες ερωτήσεις και αρκετοί φυσικοί στέκονται καλύτερα σε κάτι μαθήματα με αλγεβρική ποσόστωση (βλ. θεωρία Lie). Οι Μαθηματικοί νομίζω πλέον, ότι λόγω της εσωστρέφειας του πεδίου, προσωπικής αδιαφορίας για επιπλέον γνώση από άλλες επιστήμες, επειδή δεν εκτείθονται εύκολα σε πιθανές εφαρμογές με την έννοια του Φυσικού ή του Χημικού, έχουν πολύ συγκεκριμένο μοτίβο σκέψης και αντίληψης των πραγμάτων. Πολλές φορές τα μαθηματικά θέλουν αρκετές παραστάσεις μυαλού ακόμη και σε δύσβατα θεωρητικά μονοπάτια, τελείως αφηρημένα. Η επιστημονική μονομέρεια και η "σχολική" προσέγγιση δεν βοηθάει πάντα.

Γενικά στο εξωτερικό, ένας που θα σπουδάσει Μαθηματικά ή Φυσική ή Χημεία ή οποιαδήποτε θετική επιστήμη, έχει καλό εισαγωγικό υπόβαθρο και σε βαθμό που δεν μπορεί να γίνει ανάλογη σύγκριση με την Ελλάδα επειδή, έχουμε διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα με διαφορετικούς στόχους! Κατά γενική ομολογία, θεωρείται πολύ δύσκολο να τελειώσει το Λύκειο κάποιος στο εξωτερικό και πόσο μάλλον το Λύκειο με τις "κατευθύνσεις" που εξειδικεύει (με το προπανεπιστημιακό έτος) προς συγκεκριμένα Τμήματα σε συγκεκριμένα Πανεπιστήμια της χώρας τους. Υπάρχει συνήθως σύνδεση του Λυκείου (σαν μονάδα) με το οικείο Πανεπιστήμιο σε θέμα "κουλτούρας" ύλης.

Δε ξερω ποσο εσωστρεφης ειναι ο κλαδος των Μαθηματικων. Παρολαυτα δεν μου απαντησες στο ερωτημα μου για το κατα ποσο μπορει ενα ιδιο μαθημα να ειναι αποδοτικο σε ενα ανομοιγενες ακροατηριο.
Εχοντας συναναστραφει αρκετα με μαθηματικους δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις "ψαγμενες". Για εμενα ψαγμενη μπορει να ειναι η διαδικασια αποδειξης υπαρξης, μοναδικοτητας ή αντιμετωπιση των ανωμαλων σημειων. Κατα βαση ομως αυτα για εναν φυσικο/χημικο ειναι δευτερουσης σημασιας. Ασχολουνται με αυτα αφου ολο το υπολοιπο πραγμα δουλευει. Ειναι διαφορετικη η προσεγγιση του αντικειμενου οταν μελεταται απο διαφορετικη σκοπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Γενικά στο εξωτερικό, ένας που θα σπουδάσει Μαθηματικά ή Φυσική ή Χημεία ή οποιαδήποτε θετική επιστήμη, έχει καλό εισαγωγικό υπόβαθρο και σε βαθμό που δεν μπορεί να γίνει ανάλογη σύγκριση με την Ελλάδα επειδή, έχουμε διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα με διαφορετικούς στόχους! Κατά γενική ομολογία, θεωρείται πολύ δύσκολο να τελειώσει το Λύκειο κάποιος στο εξωτερικό και πόσο μάλλον το Λύκειο με τις "κατευθύνσεις" που εξειδικεύει (με το προπανεπιστημιακό έτος) προς συγκεκριμένα Τμήματα σε συγκεκριμένα Πανεπιστήμια της χώρας τους. Υπάρχει συνήθως σύνδεση του Λυκείου (σαν μονάδα) με το οικείο Πανεπιστήμιο σε θέμα "κουλτούρας" ύλης.

Από που προκύπτει αυτό? Στη Γερμανία:

1) Η εισαγωγή στις περισσότερες θετικές σχολές ακόμα και σε μεγάλα πανεπιστήμια είναι σχετικά εύκολη κυρίως λόγω μη ιδιαίτερα υψηλής ζήτησης. Π.χ. πολλά τμήματα αντίστοιχα των ΗΜΜΥ δεν έχουν καν βάση εισαγωγής.

2)Είναι δυνατό(ενδεχομένως εδώ να υπάρχει και διαφοροποίηση ανά κρατίδιο), εκτός αν το ίδιο το πανεπιστημιακό τμήμα θέτει αντίστοιχη προϋπόθεση, να μπεις σε τμήμα Μαθηματικών(και οτιδήποτε άλλο) χωρίς να έχεις δώσει καν μαθηματικά στις τελικές εξετάσεις.

3)Στις θετικές σχολές είθισται να υπάρχουν τεράστια drop out rates, ήδη από το 1ο έτος.

Τώρα τα 1), 2), 3) υποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο από όσα ισχυρίζεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Σκεφτομαι για χημεια ή βιολογία...τα μαθηματικά δε τα θέλω καθολου χρειάζονται πολύ στη σχολή?...μηπως
να αρχίσω να προσπαθώ για βιολογία ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Σκεφτομαι για χημεια ή βιολογία...τα μαθηματικά δε τα θέλω καθολου χρειάζονται πολύ στη σχολή?...μηπως
να αρχίσω να προσπαθώ για βιολογία ??


Φυσικά και θα σου χρειαστούν στην σχολή.Καταρχάς είναι δύσκολο εώς απίθανο να πας σε κλάδο θετικής επιστήμης και να μην ασχοληθείς έστω και λίγο με τα μαθηματικά(το κάθε τμήμα φυσικά θα σου μάθει και αντίστοιχα πράγματα,δηλαδή πχ δεν έχει νόημα σαν χημικός να ξέρεις τον ορισμό του ορίου με δ,ε). Ένα μάθημα για παράδειγμα που θα χρειαστείς σίγουρα ανώτερα μαθηματικά είναι η φυσικοχημεία(θα ασχοληθείς με χημική θερμοδυναμική σε αυτό το μάθημα),καθώς χρησιμοποιούνται εξισώσεις maxwell,οι οποίες περιέχουν μερικές παραγώγους.Σε κάποια τμήματα χημικών από όσο ξέρω κάνουν και την απόδειξη.
Ωστόσο μην αγχώνεσαι για το άμα δεν είσαι καλός/καλή στα μαθηματικά. Θέλει όμως εξάσκηση και στο πανεπιστήμιο,όπως θα δεις κάποια πράγματα θα τα μάθεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου υποδείξω πρόγραμμα σπουδών. Δεν ξέρω, αλλά έχω δει στο εξωτερικό και σε χημικούς και βιολόγους πολύ καλό επίπεδο μαθηματικών (σε σχέση και με φοιτητές Μαθηματικού Τμήματος) και φυσικά, απεριόριστη θέληση.

Γενικά στο εξωτερικό, ένας που θα σπουδάσει Μαθηματικά ή Φυσική ή Χημεία ή οποιαδήποτε θετική επιστήμη, έχει καλό εισαγωγικό υπόβαθρο και σε βαθμό που δεν μπορεί να γίνει ανάλογη σύγκριση με την Ελλάδα επειδή, έχουμε διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα με διαφορετικούς στόχους!

Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό Ευρώπη, πράγμα που και πάλι δεν νομίζω (εκτός από Ρωσία/Ουκρανία), αλλά σίγουρα δεν αληθεύει Αμερική και Ελλάδα. Με θεωρητική χημεία ασχολούνται ελάχιστοι και συνήθως είναι και Φυσικοί. Ξέρεις πόσους χημικούς έχω γνωρίσει που κάνουν φυσικοχημεία και δε ξέρουν να κάνουν διαγωνιοποίηση πίνακα;

Μην φουσκώνεις τα μυαλά του παιδιού για κβαντική χημεία, ειδικά αν δε του αρέσουν τα μαθηματικά. Είναι ένας κλάδος με πολλά μαθηματικά που κατά πάσα πιθανότητα δε θα του αρέσει και διαφέρει από όλους τους υπόλοιπους κλάδους της χημείας γιατί ακόμα και πειραματική κβαντική χημεία να κάνεις, μελετάς κάτι θεμελιώδες, κάτι πολύ βασικό για την ίδια την επιστήμη. Επίσης μη λέμε για στατιστική, αυτά που χρειάζεται ένας χημικός για να κάνει ανάλυση των μετρήσεών του είναι ελάχιστα.

Για μένα κακώς, αλλά ισχύει, ένας χημικός δε χρειάζεται πλέον μαθηματικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι επιτρέπεται να είναι άσχετος. Μπορεί ναι μεν όλοι να κάνουν φυσικοχημεία, αλλά δε κάθονται σε λεπτομέρειες.

Να πω και προσωπική εμπειρία. Τελείωσα φυσικό Ηρακλείου και θεωρητική χημεία πήραμε 4 άτομα, 3 φυσικοί και 1 χημικός. Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι στο παν. Κρήτης γίνεται κανονικότατα να πάρεις μαθήματα από άλλα τμήματα. Το λέω γιατί ακούστηκε το αντίθετο παραπάνω αν πρόσεξα καλά.

ΥΣ. Δε λέω σε καμία περίπτωση να παρατήσει τα μαθηματικά, αλλά μη λέμε ότι είναι και απαραίτητα για ένα μέσο χημικό... Ακόμα και όσο είναι φοιτητής, τα μαθήματα φυσικοχημείας είναι σε πολύ πιο επιφανειακό επίπεδο απ'ότι τα κάνει ένας φυσικός.
ΥΣ2. Οι μαθηματικοί δεν "κολλάνε" στη συζήτηση. Μιλάμε για φυσικές επιστήμες, δεν έχουν καμία σχέση στη φιλοσοφία τους με τα μαθηματικά. Και η φυσική μελετάει ζητήματα υπάρξεως, αλλά από εντελώς άλλη σκοπιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό Ευρώπη, πράγμα που και πάλι δεν νομίζω (εκτός από Ρωσία/Ουκρανία), αλλά σίγουρα δεν αληθεύει Αμερική και Ελλάδα. Με θεωρητική χημεία ασχολούνται ελάχιστοι και συνήθως είναι και Φυσικοί. Ξέρεις πόσους χημικούς έχω γνωρίσει που κάνουν φυσικοχημεία και δε ξέρουν να κάνουν διαγωνιοποίηση πίνακα;

Μην φουσκώνεις τα μυαλά του παιδιού για κβαντική χημεία, ειδικά αν δε του αρέσουν τα μαθηματικά. Είναι ένας κλάδος με πολλά μαθηματικά που κατά πάσα πιθανότητα δε θα του αρέσει και διαφέρει από όλους τους υπόλοιπους κλάδους της χημείας γιατί ακόμα και πειραματική κβαντική χημεία να κάνεις, μελετάς κάτι θεμελιώδες, κάτι πολύ βασικό για την ίδια την επιστήμη. Επίσης μη λέμε για στατιστική, αυτά που χρειάζεται ένας χημικός για να κάνει ανάλυση των μετρήσεών του είναι ελάχιστα.

Για μένα κακώς, αλλά ισχύει, ένας χημικός δε χρειάζεται πλέον μαθηματικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι επιτρέπεται να είναι άσχετος. Μπορεί ναι μεν όλοι να κάνουν φυσικοχημεία, αλλά δε κάθονται σε λεπτομέρειες.

Να πω και προσωπική εμπειρία. Τελείωσα φυσικό Ηρακλείου και θεωρητική χημεία πήραμε 4 άτομα, 3 φυσικοί και 1 χημικός. Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι στο παν. Κρήτης γίνεται κανονικότατα να πάρεις μαθήματα από άλλα τμήματα. Το λέω γιατί ακούστηκε το αντίθετο παραπάνω αν πρόσεξα καλά.

ΥΣ. Δε λέω σε καμία περίπτωση να παρατήσει τα μαθηματικά, αλλά μη λέμε ότι είναι και απαραίτητα για ένα μέσο χημικό... Ακόμα και όσο είναι φοιτητής, τα μαθήματα φυσικοχημείας είναι σε πολύ πιο επιφανειακό επίπεδο απ'ότι τα κάνει ένας φυσικός.
ΥΣ2. Οι μαθηματικοί δεν "κολλάνε" στη συζήτηση. Μιλάμε για φυσικές επιστήμες, δεν έχουν καμία σχέση στη φιλοσοφία τους με τα μαθηματικά. Και η φυσική μελετάει ζητήματα υπάρξεως, αλλά από εντελώς άλλη σκοπιά.

Ειναι λογικο εν μερει,ενας φυσικος προσπαθει να εξαγει τις γενικες αληθειες και νομους που διεπουν το συμπαν.Προσπαθει να απαντησει μεσω της επιστημης μεχρι και φιλοσοφικα ερωτηματα οπως τι ειναι ο χρονος,οποτε καταληγει στην σχετικοτητα.Ο χημικος απο την αλλη δεν εχει τοσο βαθυστοχαστες/φιλοσοφικες ερωτησεις,εχει αλλη σκοπια που βλεπει τα πραγματα και ναι μεν πρεπει να ξερει τι τρεχει στη σκηνη αλλα δεν τον ενδιαφερει τοσο πολυ τι γινεται στα "παρασκηνια" . Εαν θελει μπορει να ασχοληθει σαφως,απλα δεν υποχρεουται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Από που προκύπτει αυτό? Στη Γερμανία:

1) Η εισαγωγή στις περισσότερες θετικές σχολές ακόμα και σε μεγάλα πανεπιστήμια είναι σχετικά εύκολη κυρίως λόγω μη ιδιαίτερα υψηλής ζήτησης. Π.χ. πολλά τμήματα αντίστοιχα των ΗΜΜΥ δεν έχουν καν βάση εισαγωγής.

2)Είναι δυνατό(ενδεχομένως εδώ να υπάρχει και διαφοροποίηση ανά κρατίδιο), εκτός αν το ίδιο το πανεπιστημιακό τμήμα θέτει αντίστοιχη προϋπόθεση, να μπεις σε τμήμα Μαθηματικών(και οτιδήποτε άλλο) χωρίς να έχεις δώσει καν μαθηματικά στις τελικές εξετάσεις.

3)Στις θετικές σχολές είθισται να υπάρχουν τεράστια drop out rates, ήδη από το 1ο έτος.

Τώρα τα 1), 2), 3) υποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο από όσα ισχυρίζεσαι...


Θα διαφωνήσω λίγο για την Γερμανία . Καταρχήν κάθε κρατίδιο ( κάθε Ομοσπονδία ) έχει τις δικές τις εξετάσεις και το δικό της Bildungssystem . Υπάρχουν 4 είδη σχολείων : Gymnasium , Hauptschule,Realschule, Gesamtschule . Μόνο το πρώτο σου δίνει τη δυνατότητα να πας σε Uni ή Fachochscule ( ΤΕΙ ), με το απολυτήριο που δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο να μπει πχ. TU9 ( τα 9 καλύτερα πολυτεχνεία της Γερμανίας ) . Επίσης το κράτος βγάζει ανακοίνωση πόσους γιατρούς , μηχανικούς κτλπ θα χρειαστεί .
( αν έχω κάνει κάπου λάθος διορθώστε με )


Να απαντήσω στον φίλο
Για την χημεία θεωρώ ότι θα σου χρειαστούν τα μαθηματικά αρκετά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tο απολυτήριο λυκείου στη Γερμανία και Αυστρία είναι αρκετά δύσκολο στη λήψη γι' αυτό και έχουν μεγάλο αριθμό ανθρώπων που τελειώνουν το σχολείο δεύτερης ευκαιρίας. Aκόμη και χωρίς εξετάσεις εισαγωγής σε πολλά Τμήματα, το αντικείμενο σπουδών ως διαδικασία μάθησης πολλούς τους κάνει να φύγουν. Τι να κάνουμε, ζούμε στην εποχή όπου η Ιατρική έχει καλύτερη ζήτηση και θεωρείται καλύτερη επιστήμη (σαν λογική συνεπαγωγή) από την Φυσική. Έτσι τουλάχιστον θέλει να νομίζει η λαϊκή πλατιά μάζα. Είναι παγκόσμια η βλακεία..

Το αστείο στην όλη φάση είναι ότι τελειώνουν μόνο οι ικανοί επιστήμονες Γιατροί και από αυτούς κάποιοι βρίσκουν μια καλή δουλειά. Οι υπόλοιποι απλά χρύσωσαν χάπια σε τρίτους. Αυτό θα έπρεπε κάποια στιγμή να τονίζεται ότι δεν αποτελεί οδηγό μια επιστήμη για το που θα καταλήξει επαγγελματικά κάποιος. Η ζωή δεν είναι τόσο ντετερμινιστική ειδάλλως θα ζούσαμε σε μια κοινωνία ισότητας, ισονομίας, ισοβλακείας, ισοθερμίας, ισογκομενίασης, ισοαυτοκινήτων κλπ.

Να πω και προσωπική εμπειρία. Τελείωσα φυσικό Ηρακλείου και θεωρητική χημεία πήραμε 4 άτομα, 3 φυσικοί και 1 χημικός. Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι στο παν. Κρήτης γίνεται κανονικότατα να πάρεις μαθήματα από άλλα τμήματα. Το λέω γιατί ακούστηκε το αντίθετο παραπάνω αν πρόσεξα καλά.

ΥΣ. Δε λέω σε καμία περίπτωση να παρατήσει τα μαθηματικά, αλλά μη λέμε ότι είναι και απαραίτητα για ένα μέσο χημικό... Ακόμα και όσο είναι φοιτητής, τα μαθήματα φυσικοχημείας είναι σε πολύ πιο επιφανειακό επίπεδο απ'ότι τα κάνει ένας φυσικός.
ΥΣ2. Οι μαθηματικοί δεν "κολλάνε" στη συζήτηση. Μιλάμε για φυσικές επιστήμες, δεν έχουν καμία σχέση στη φιλοσοφία τους με τα μαθηματικά. Και η φυσική μελετάει ζητήματα υπάρξεως, αλλά από εντελώς άλλη σκοπιά.

Μόνο το Παν.Κρήτης δίνει αυτή την ελευθερία επιλογών. Αναφέρθηκα στη μέση δυνατότητα που ισχύει στα υπόλοιπα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Αναφέρθηκα σε μια προσωπική εικόνα. Βλέπω ότι γενικά οι φοιτητές του εξωτερικού σε θετικές επιστήμες έχουν καλό υπόβαθρο ως προς τον ευρύ θετικό κλάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αγγελος κοκ.και οι υπόλοιποι
..μου αρέσει πολύ η χημεια:jumpy:αλλα δεν είμαι καλος στα μαθηματικά για αυτό σκεφτομαι να σταματήσω να την έχω ως επιλογη:cry_x: τι μου λετε να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top