Χημικό ΑΠΘ ή ΕΚΠΑ;

Angelos750

Νεοφερμένος

Ο Angelos750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ!
Έχω αποφασίσει πως θέλω να γίνω χημικος. Θα ακολουθήσω μαλιστα την θετική κατεύθυνση με βιολογία (3ο πεδίο).
Έχω στο νου μου δύο τμήματα. Αυτό στην Θεσσαλονίκη και αυτό στην Αθήνα, δηλαδή στο ΑΠΘ και στο ΕΚΠΑ αντίστοιχα. Προσωπικά ενδιαφέρομαι πολύ για μαθήματα οπως είναι η ανόργανη και η οργανική χημεια και γενικότερα μαθήματα τα οποία έχουν εργαστηριακό αλλά και υπολογιστικό περιεχόμενο.
Το χημικό του Αριστοτελείου από τη μια πλευρά βρίσκεται σε μια από τις κορυφαίες φοιτητικές πολεις, αλλά το αρνητικό του για μένα είναι το γεγονός πως στα τελευταία εξάμηνα οι φοιτητές χωριζονται σε κατευθύνσεις, οι οποίες συχνά δεν έχουν ένα συγκεκριμενο αντικείμενο αλλά είναι γενικότεροι κλάδοι της χημειας. Όμως με αυτόν τον διαχωρισμό οι σπουδαστές δεν αποκτούν σφαιρικές γνώσεις στη χημεία και σίγουρα δεν προσφέρονται επαρκή μαθήματα για τα δικά μου ενδιαφέροντα....
Από την άλλη πλευρά το χημικό του Καποδιστριακού βρισκεται στην Αθήνα που μπορει να έχει μεγάλη εγκληματικότητα και πολύ κίνηση καυσαέριο κτλπ, αλλά είναι και αυτή μια από τις ιδανικες φοιτητικες πολεις καθως οι επιλογές για διασκέδαση είναι άπειρες!
Όσον αφορά το ιδιο το τμήμα, τα μαθήματα ανόργανης και οργανικής χημείας είναι περισσότερα και περιλαμβάνουν και φασματοσκοπια. Τα εργαστήρια του είναι φοβερα και πληρως εξοπλισμένα. Αυτό είναι ένα πολύ θετικό στοιχείο. Αλλά από την άλλη το τμήμα θεωρείται εξαιρετικά δύσκολο, καθώς τα μαθηματα φυσικοχημειας είναι πολλά και γενικοτερα οι φοιτητές δυσκολεύονται σε πολλούς τομείς του τμήματος.
Για σας ποιο από το δύο είναι ιδανικότερο για μενα, με βάση την περιγραφή που σας έδωσα για τα ενδιαφέροντα μου στη χημεια;
Ευχαριστώ πολύ!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την περιγραφή σου υποθέτω είσαι Β' λυκείου, σωστά;
Είναι καλό που έχεις αποφασίσει από τώρα ότι θες να γίνεις χημικός, αλλά πάρ'το σιγά σιγά. Δεν μπορείς να ξέρεις τα ενδιαφέροντά σου από τώρα, γιατί δεν έχεις διδαχτεί τίποτε απ'αυτά που γίνονται σε μια πανεπιστημιακή σχολή. Αλλιώς νομίζεις ότι είναι τα πράγματα στη θεωρία και τελικά αλλιώς είναι στην πράξη.

Προσωπικά, δε γνωρίζω καμία από τις 2 σχολές, γι'αυτό θα σου δώσω κάποιες γενικές συμβουλές.

Γενικότερα, σε όλες τις σχολές της Ελλάδας υπάρχει πρόβλημα με καθηγητές. Δεν υπάρχουν αρκετοί ώστε να κάνουν μαθήματα, συνήθως κάνουν βοηθοί. Κάτι άλλο σημαντικό είναι ότι άλλα λέει ο οδηγός σπουδών για ένα μάθημα και άλλα γίνονται στην πράξη σε αυτό το μάθημα. Ο οδηγός πάντα τα παρουσιάζει όλα τέλεια.
Επίσης μη κοιτάς τι μαθήματα προσφέρονται, διότι αυτά αλλάζουν χρόνο με το χρόνο. Πχ εγώ ήμουν σίγουρος ότι θα έπαιρνα θεωρία ομάδων κάποια στιγμή όταν μπήκα 1ο έτος και τελικά δόθηκε μόνο σε εξάμηνο που έλειπα για πρακτική.

Προσωπικά θα σου έλεγα αν είναι δυνατό να βρεις κάποιο φοιτητή απ'αυτές τις σχολές και να ρωτήσεις πόσο οργανωμένο είναι το τμήμα και πόση ευελιξία σου δίνει, όπως και επίσης πόσο εύκολο είναι να πάρεις μαθήματα από άλλα τμήματα. Τα διεπιστημονικά πεδία είναι πολύ της "μόδας" τελευταία. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες, ούτως ή άλλως το προσωπικό διάβασμα είναι αυτό που μένει και όχι αυτό που μαθαίνεις στα μαθήματα της σχολής.

ΥΓ. Κρήτη γιατί δε θες;
 

Angelos750

Νεοφερμένος

Ο Angelos750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φίλε Θάνο,
Σε ευχαριστώ πολύ για την απόκριση σου!
Η αλήθεια είναι πως δεν το είχα σκεφτεί πως οι οδηγοί σπουδών συχνά είναι ανακριβεις και αναξιόπιστοι.
Η αλήθεια είναι πως η συμβουλή σου είναι πολύ σωστή. Εντάξει θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφη με καποιον φοιτητή του χημικου σε μια από τις δύο πόλεις, μέσω κάποιων συγγενων που έχω.
Για να απαντήσω στην ερώτηση σου,
Πραγματι η Κρήτη είναι ένα πολύ όμορφο νησί και ήταν μια από τις επιλογες μου, απλώς έχω τον ενδοιασμό ότι στα πρώτα 1-2 χρόνια μπορεί να εξαντλήσω τις επιλογές διασκεδασης και οι πιο πολλοί φίλοι μου αυτή τη στιγμή στοχεύουν και αυτή σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα. Έχω δει και το πρόγραμμα σπουδών του χημικού της Κρήτης και προσωπικα προτιμώ αυτά του Αριστοτελειου και το Καποδιστριακου.
Σε ευχαριστώ και πάλι ! Καλή συνεχεια!
Όποιος άλλος θέλει μπορεί εννοείται να πει την άποψη του σχετικά με τα τμηματα χημείας αυτών των πανεπιστημίων!
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Κάπου είδα στην τύχη μια φασματοσκοπία. Χημεία χωρίς φασματοσκοπία δεν γίνεται. Σε όλα τα τμήματα κάνουν, όχι μόνο σε μερικά. Όχι ότι πρέπει να επηρεάσει αυτό την απόφασή σου, απλά το λέω.
Όσον αφορά τους κλάδους της χημείας, θεωρώ ότι είναι αρκετά νωρίς για σένα για να καταλάβεις κάποια συγκεκριμένη κλίση. Γενικά μαθήματα που έχουν τη φυσική μέσα είναι πιο μαθηματικοποιημένα και δυσάρεστα για τους φοιτητές (φυσικοχημεία, θερμοδυναμική κτλ) και φαίνονται πιο δύσκολα από πιο γενικά μαθήματα χημείας (ανόργανη, αναλυτική, περιβάλλοντος κτλ). Πάντα σε πρώιμο προπτυχιακό επίπεδο, γιατί στη συνέχεια όλα εξειδικεύονται και (φυσιολογικά) δυσκολεύουν.
 

Angelos750

Νεοφερμένος

Ο Angelos750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μάλιστα.. Πολύ ενδιαφέροντα είναι όσα λέτε!
Άρα η επιλογή ενός τμήματος χημειας που εχει λιγοτερα φυσικομαθηματικα μαθηματα και πιο πολλά μαθήματα γενικων κλάδων της χημείας, όπως περιβαλλοντικη χημεια ,βιοχημεία και βιοανοργανη/βιοοργανικη χημεία είναι πολυ σωστή, σύμφωνα με τα λεγομενα σου!
 

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μάλιστα.. Πολύ ενδιαφέροντα είναι όσα λέτε!
Άρα η επιλογή ενός τμήματος χημειας που εχει λιγοτερα φυσικομαθηματικα μαθηματα και πιο πολλά μαθήματα γενικων κλάδων της χημείας, όπως περιβαλλοντικη χημεια ,βιοχημεία και βιοανοργανη/βιοοργανικη χημεία είναι πολυ σωστή, σύμφωνα με τα λεγομενα σου!

Πάνω κάτω τα ίδια θα κάνεις. Όσον αφορά τα εργαστήρια αυτό είναι μια άλλη ιστορία :P. Στην Ελλάδα δεν έχουμε και τα καλύτερα εργαστήρια,αλλά την δουλειά σου θα την κάνεις
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μάλιστα.. Πολύ ενδιαφέροντα είναι όσα λέτε!
Άρα η επιλογή ενός τμήματος χημειας που εχει λιγοτερα φυσικομαθηματικα μαθηματα και πιο πολλά μαθήματα γενικων κλάδων της χημείας, όπως περιβαλλοντικη χημεια ,βιοχημεία και βιοανοργανη/βιοοργανικη χημεία είναι πολυ σωστή, σύμφωνα με τα λεγομενα σου!

Όχι δεν είπα ότι είναι απαραίτητα σωστή, εξάλλου οι διαφορές είναι ελάχιστες. Μπορεί να λένε ότι στο ένα κάνουν λίγο παραπάνω από το ένα ή λίγο λιγότερο από το άλλο (με όλα ασχολούνται σε όλα τα τμήματα πάντως), αλλά από όλα τα τμήματα μπορείς να ασχοληθείς με οποιονδήποτε κλάδο, τόσο σε επίπεδο κατεύθυνσης-εμβάθυνσης όσο και μεταπτυχιακά.
 

Angelos750

Νεοφερμένος

Ο Angelos750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!
Υπάρχει κάποιος που έχει συγγενή φίλο η γνωστό χημικό και του έχει πει οτιδήποτε για τις σπουδές χημειας ή την επαγγελματική ανέλιξη ενός χημικου;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top